Stark ve Martell Aptallığı

Yronwoodlar hiçbir zaman Dorne’un tamamının kralı olmadılar. Onların krallığı tıpkı Bolton Hanesi’nin krallığı gibi bir petty kingdom.

Zaten kral dedim Dorne kralı demedim :D. Ama teknik olarak petty king miydi, yoksa king olup De Jure’una giren bölgelerde hakim değil miydi ondan emin değiliz bence. Sanırsam en az yarısı Yronwood hakimiyetindeydi.

Zaten çok önemli de değil burada tüm soy kurusa bile vassalların piçi başına geçirmek yerine kendilerinin hak iddia etmesi meselenin özüydü. Boltonlar kuzey lordu oldular örneğin.

buna katılmıyorum Dorn da piçlik konusu diğer yerlere göre iki yüzlü bence
Çünkü Arriane bir piçe aşık ama piçle evlenemedi piç diye, Diğer yerlerde zaten düşünemez bile ama Dorn piçe saygı duyuyor güya

Dayne’ler değil miydi Nymeria gelmeden önce diyarda kral? Gerçi bu Dorne bölgesinde bir sürü kral vardı galiba… Çok bilmiyorum bu tarafları.

Dayne Hanesinin akrabalığı var diye biliyorum Marteller ile; bilhassa Nymeria’nın kocalarından biri Dayne idi.

Doran küçük oğlunu göndermeyecek KL’ye zira zaten Cersei’nin planını biliyor, yolda öldürecek oğlanı. Suçu da Tyrion’a atacak.

Yronwood, Dayne, Blackmont , Fowler falan filan böyle bir iki tane daha petty kingdom var.

en son hangi aileye kız vermişlerse o aile Martellerin mirasçısı olur, Dayne ler ta Nymeria dan akrabalık zor o, yakın zamanda Doranın babası yada dedesi döneminde verilen kız kardeş yada kızın soyu varis olur belkide onların babası döneminde böyle geriye doğru gider

Martell Hanesi’nin soyu tükenmez bunlara kafa yormamalıyız bence.

Yronwoodlar en güçlüsüydü sanırsam. Bir de Daenerys Quentyn’in yanındaki Yronwood çocuğu beğenip keşke prens o olaydı diye iç geçiriyordu. Hami daha ileri falan gitmez ama giderse komik olur skdkdkdkd

Şuanki şartlarda geçerli olan durum bu olsa da ileride Tommen’in ölmesiyle başlayan süreçte Doran birkaç satranç hamlesiyle olayları farklı yönde ilerletebilir.

Dorne bence westeros da tam anlamıyla bir ülke, tek mentalite üzerine birleşebiliyorlar, kendi aralarında veliyath savaşı çıkaracaklarını da sanmam, fedakar bir topluluk, hedefleri uğruna istemedikleri birinin peşinden bile giderler .)

Doran Martell bir defasında Arianne e, en çok isyan etmesinden koktuğu ailelerden ve bu ailelerin gücünden bahsetmişti. Yanılmıyorsam Yronwood ve Dayne di bu haneler. Bu isyan korkusundan krallığa karşı ayaklanamamışlardı Elia ve çocukları öldürüldüğünde.
şimdi senin dediğin yere gelelim durum senin dediğin gibi olsaydı Doran Martell isyan olmasa bile destek vereceklerini düşünür onlarda verirdi. Dorn bana göre kaplan görünümlü tilki

Sen “Starklar aptal değil, saf” dediğinden beri bu konuyu düşündüm. Ve haklısın, Ned hariç hiçbir Stark aptal değil (Cat’i bir Tully sayıyorum) gerçekten :D. Sonuç olarak Ned ve Benjen hariç hepsi daha çocuk. Daha hiçbir şey görmedikleri için bu hamlelerini ‘saf’ olarak nitelendirmemi gerekiyor. Peki Ned neden aptal? Ya sen Robert’s Rebellion’da savaşmışsın, Greyjoy Rebellion’da savaşmışsın, yıllarca Kuzey’i yönetmişsin, yaklaşık 40 yaşındaki aşırı soylu bir lordsun… Hiç mi bir şey öğrenmedin? :D.

Ned stark hangi yönden aptal acaba?

Aptallık ile saflık arasında çok ince bir çizgi vardır. Starklar ve Martelller’in aptal olduğunu düşünenler bu ince çizginin farkında değil.

Cersei meselesi yüzünden aptal diyorlar, sanırım. Fakat o karar alma sahnesini yeniden okuyun. Ned, 17 yıl önce prensin çocuklarının başına gelenler yüzünden hala vicdan azabı çekiyor, rüyasına bile girmişti. Bu rüya üstüne içi acıyor vs. ve masum çocukların yeniden öldürülmesini istmeiyor, çünkü Robert bunu kesinkes yapacaktır Ned’e göre ki yapacak, biliyoruz. Bundan dolayı gidiyor Cersei’ye bir bir anlatıyor bildiklerini ama Cersei’nin de bu kadar kurnaz vs. olduğunu fark etmediğini tahmin ediyorum ama açıkçası Varys, turnuvada kralı öldürmeye yeltendiğini söylememiş miydi buna? Ben olsam Tywin’e mektup yollardım. Yahut Varys ile görüşür, çocukların kaçması için bir hazırlık yapar, ondan sonra Robert’a söylerdim. Gidip ötmek pek de iyi bir seçenek olmadı. İyi niyetli ve merhametli davrandı ama adımları yanlış attı.

Yani baksana Stannis’e; gidip söylemek yerine daha akıllıca sayılabilecek adımlar attı.

40 yaşında adama saf mı diyorsun yani? :).

Sen koskoca Eddard Starksın. Tek hareketin tüm diyarı etkiler. Böyle bir durumdayken gidip Cersei’ye söylemesine kızdım ben. Sadece o da değil. Eline Lannisterlardan kurtulmak için bir dünya fırsat geçti ama o yine hiçbir şey yapmadı. Lannisterların ne kadar kurnaz ve acımasız oldukları yıllardır bahsediliyor. Önlem almalıydı.

Yalnız önceki yazımda da söylediğim gibi, güçler tamamen Ned Starktan yanaydı. Sonunda her şeyi kaybetmesi Cersei’nin kurnazlığından değil Sansa’nın salaklığı yüzünden oldu. Eğer o kız ağzını kapalı tutsa Ned başkentte kontrolü ele geçirir, Stannis’i kral yaptırır ve gerekirse orduyu getirip Lannisterları ezip Winterfall’e geri dönerdi.

Hatta durum o kadar kötüydü ki Cersei Ned’e vermeyi teklif etti hatırlarsan :smiley:

Genelden öyle kelimeleri kullanma, üzerler bak :D. Haklısın ya, hiç bu yönden düşünmemiştim. O zaman oku Sansa’ya çevirelim artık :).

Aslında ona da kızmaya pek gerek yok :D. Küçücük kız. Cahil, bit şey bilmiyor falan.

Birini günah keçisi ilan etmek lazım :).