Stark ve Martell Aptallığı

tywin’e laf ettirmiyorsun,saygı duyuyorum.niyetim o değildi zaten.:blush: ama sansa’da ben dahil birçok kişinin sevdiği bir karakter. zekasına gelince
image
image
image
image
image
image
sansa saf bir karakterdi ilk kitapta hatta kibirliydi.ama aptal değildi bence.-bu arada bunlar gifti yani hareketliydi ama şu an sadece resim halini bulabildim-

Tywin’i geyiğine söyledim ben :). Sansa 11 yaşındaki bir çocuğa göre bile çok saf bence. Baelish’den bir şeyler öğrenir umarım. Şu anda nötr olduğum bir karakter. The Winds of Winter’da sevip sevmediğime karar veririm herhalde.

Adeta hayatında kendisinden başka 11 yaşında olmayan birisinin diyeceği bir şey.
Akıllı olup da deneyimsizlikten hata yapan bir sürü çocuk var. Yanımda şeker var diye kaçırılan çocuklar hep 6-12 yaş arası. Bu çocukların aptal olduğunu göstermez. İstersen sana sıralı tam boy bir çocuk listesi çıkarayım saflıklarından yararlanılan. Heö tarihi hem de gazete manşetlerinden. Ulan elin norveçinde 11 yaşındaki çocuk birilerine güvendi diye neler yaşıyor, ağzımı açtırtma böyle dikkatle konuşulması hereken meselelerde.

Ok :). Ben Sansa’nın aptal değil saf olduğunu Symmachus’a olan yanıtımda kabul etmiştim zaten. Ondan sonra 1 defa bile aptal demedim, hep saf dedim dikkat edersen. Bu arada Starkçı bir arkadaş vardı YouTube’da. Starkların aptal olduğunu kabul ediyorum demişti. Burdan gömebilirsin, ona iletirim :).

Aptalı safla değiştirsem dediğim cümle yapısal ve anlamsal olarak değişmiyor. O çocuklar da yaşıtlarıne göre çok mu saf?

Aslında o Evrende çocuklar yaşlarına göre daha gelişmiş. Yani gelişim daha hızlı oluyor. Martin bunu anlatmakta zorlandığını eğer böyle olacağını bilse herkesi 3 yıl daha büyük yapacağını söylemişti. Yani Sansa 11 değil 14 yaşında gelişim olarak. Ama tabi bu söylediğiniz şeylerin doğru olduğu gerçeğini değiştirmiyor 14 yaş da küçük. Ama şekerle kandırılma yaşı da değil bunu da ufaktan belirteyim dedim.

Birileri x karakteri eleştiren bir şey söyleyince neden kincilikle suçuyorsunuz, anlamıyorum? Anladık, sizin en sevdiğiniz karaktere laf ediliyor ama ben daha kimse Jon’a laf etti diye birine böyle şeyler söylemedim. :smiley: Aşalım şu işi bence. :slight_smile:

Sansa’ya kin duymak için bir sebep yok, ona gelene kadar kin duyulacak sürüsüne bereket karakter var. Yani ne yaptı da kin duyacağız? Anasını babasını mı öldürdü? Milletin derisini mi yüzdü? Kışyarı’nı mı yaktı? Robb’u öldüren o mu oldu? Anlatabildim mi? :slight_smile:

Bu verdiğin alıntı; dizideki Sansa için yapılan bir yorum. Kitap için değil.

Sansa, Arya’ya nazaran saf ve pek uyanık olmayan bir kız çocuğu. Her şey tecrübe değildir, iç güdü diye bir şey de var. Sansa kolay güvenen, herkesi şarkılarda ve hikayelerdeki gibi iyi zanneden biri. Onun hayatı bu; hayalindeki gibi zannediyor dünyayı, bu yüzden elbette ki önüne gelene güveniyor, üstüne bir de tehlikede iken biri gelip ona güvenmesini söylüyor ise o tehlikeden kurtulmak umuduyla da güveniyor(Cersei’den kaçıp LF’nin eline düşmesi gibi ama olağan, adam ananın arkadaşıyım diyor ve güven verici sürüsüne bereket şey yapıyor, zaten lf de ona zarar vermez.). Arya ise gözü daha açık, kitaplarda hiç betimlenmedi ama hal ve hareketlerinden onun insanlara kolay güvenmeyen, şüpheci bir yapısı olduğu izlenimini edindim; KL’den Harrenhal’a kadar olan yaşadıkları ortada, yine de kuzeyli bir adam olan babasının sancaktarına güvenmemesi ‘şüpheci’ olmasını doğuran bir durum.

Arya’nın Tywin’nin vs. adını vermemesi meselesine gelince, aslında yanlış hatırlamıyorsam Jaqen verebileceğini söylemişti. Dur bakayım o kısma.

Jaqen başıyla onayladı. “Bu adam öyle dedi.”

“Kim olursa olsun?” diyerek tekrarladı. “Bir erkek, bir kadın, küçük bir bebek ya da Lord Tywin, Yüce Rahip, kendi baban?”

“Bu adamın atası uzun zaman önce öldü. Ama yaşasaydı ve kız onun adını verseydi, kızın emriyle ölürdü.

Yemin etti. “Kralın adını versem bile…”

“İsmi söyle ve ölüm gelsin. Yarın sabah, ay dönümünde. bir yıl sonra ama mutlaka. Bu adam kuşlar gibi uçamıyor ama bir adım ve onun önüne bir adım daha koya koya gideceği yere varıyor ve bir kral ölüyor.” Jaqen dizlerinin üstüne çöktü, şimdi yüz yüzeydiler. “Bu kız yüksek sesle söylemeye korkuyorsa fısıldasın. Şimdi fısılda. İsim Joffrey mi?”

Görüldüğü gibi Jaqen gayet açık seçik konuşmuş, Arya ile. Lakin Arya listesindeki isimleri vermek yerine niye böyle yaptı? O kısma tekrar bakınca derdinin kuzeyli adamları kurtarmak ve evine dönmek olduğunu okuyoruz. Büvet Ağacı’nın orada bunun için dua ediyor, sonra Jaqen geliyordu.

Dizlerinin üstüne çöktü. Nasıl başlaması gerektiğinden emin değildi. Ellerini birleştirdi. Bana yardım edin eski tanrılar, dedi sessizce. O adamları zindandan çıkartmama yardım edin ki Sör Amory’yi öldürebileyim ve evime, Kışyarı’na döneyim. Beni bir su dansçısına dönüştürün, bir kurda dönüştürün, bir daha asla korkmayayım.

Jaqen’ı görür görmez de onları kurtarmak için yardım istiyor, yani Arya’nın hedefi ve önceliği bu zindandakiler. Listesini genelde kendi elleri ile öldürmeye niyet ettiğini düşünüyorum ama şahsen ben kafadan Tywin, derdim. :slight_smile:

Kuzey Lordlarının kurtarma arzusu hem eve dönmek hem de kendi insanlarını kurtarma isteği olduğu halde ne diye Roose’a söylemedi, bunu hala tam anladığımı söyleyemem, sadece ‘içgüdü’ diye açıklayabiliyorum. Pov’da bu konuda hiç işaret vermemiş bizimki zira :smiley:

onu şakasına söyledim ki gayette açıktı bence.benim de en sevdiğim karakter jon,ama sen de arya ya bişey söyleyince atlıyorsun.sevmemenize de bişey diyemem,ben çoğu karakteri sevmiyorum ama hiçbiri hakkında aşağılarcasına konuşmadım.ki sansanın yaptıkları aşırı abartılıyor.ben bunu karakterin yanlış yorumlanmasına bağlıyorum,niyetim sizi aşağılamak ya da küçümsemek değil farklı bir açıdan bakın bazı karakterlere.kimseye bu konuda da sert olduğumu düşünmüyorum @TheWitcherer la da konuşurken konuyu uzatmadım zaten.

Allah aşkına yorumlayan grrm değil mi.o kendi karakterini mi yorumlar dizidekini mi.hikayeleri farklı olsa bile karakter gelişimleri benzer ilerliyor.zaten 4.sezonda yani sansa’nın kitaptaki son povlarıyla benzer giden bölümlerle ilgili konuşmuş.

sansa ilk kitapta saf bir karakter,çünkü kuzeyde o kadar entrika yok.insanlar hayatlarını yaşamaya çalışan düz sıradan insanlar.lordlar bile o kadar kibirli çıkarcı değiller.kış insanları gurur ve onur gibi kavramlar güneydekilerden daha önemli.bknz.;iskoçlar.şahsen joffrey’le dontos arasında kalsam bende dontos’a güvenirdim.arya da yoren’e güvenmek zorunda kalmadı mı.biz okuyucular bile lf’yi çok geç farkettik.lf gerçekten catelyn’in dostuydu,onu hala sevdiğini de dile getirdi ama intikam ve ya kin duygusu herşeyin önüne geçmiş.ben sansa’nin brandon-lf kavgasını bile bildiğini sanmıyorum.zaten teyzesiyle evleniyor.eniştesi oluyor.ama sansa lf’nin güvenilmeyecek biri olduğunu biliyor.ama gidecek bir yeri yok.zaten dediğim gibi öyle herkese güvenen biri olsaydı royce’a söylerdi kimliğini.arya evet şüpheci bir insan,bu benim inkar ettiğim birşey değil zaten.orada aptallık ettiğini söylüyor zaten arya.-dizide tywin’i söylesem bile mi diyor jaqen korkar gibi bakınca değiştiriyor-.

bana bir kere hiç sansa’yı eleştirmediğimi söylemiştin.ama sen burada bariz bir şekilde açıkca hata olan bişeye mantık getirmeye çalışıyorsun.
anlatamadığım nokta şu:seride herkesin hataları var.dany’nin,tywin’in,tyrion’un hatta jon’un.bu olağanüstü yaratıkların değil insanların hikayesi.hata yapmaları çok normal.bir hataya göre bir karakterin tüm yaşamını damgalayamazsın.haksızlık olur.

Arya galiba büvet ağacının yanına gittikten sonra bazı kararlar alıyordu mesela kaçmaya karar verdiğinde büvet ağacında karar vermişti ve bazı sesler duyuyordu bence bu kararlarda büvet ağaçları etkili oldu

Güzelim, dizideki ve kitap karakterleri birbirlerine benzese de oldukça farklı tarafları da mevcut; misal Cersei karakterlerinin sadece hırsları benziyor, kalan her şey farklı. Kefaret yürüyüşü sonrasında dizideki Cersei sessiz ve daha fena birine dönüşürken kitaptaki hiçbir şey olmamış gibi şen şakrak biri hala… Jon karakterlerinin de elbette ki çok ortak yönü var ama dizideki hala gözü açılmamış; Kit’in deyişi ile hala büyürken(8 senede büyütmediler oğlanı); oynarken kitaptaki almış başını gidiyor.

Dizide Sansa KL’den ayrılır ayrılmaz bir anda gözü açılan, zekileşen, uyanıklaşan(bilhassa teyzesinin ölümü sonrası), cesur birine dönüşür iken kitaptaki Sansa hala KL’de bıraktığımız gibi, sadece özgüveni daha yerinde ve kendini güvende hissettiği için daha rahat bir ortamda. Misal hala ürkek bir karakteri ve LF’nin manipülasyonlarına hala geliyor. Kısacası Sansa daha kitapta senin söylediğin seviyeye gelmemiş biri (ha 6. ve 7. kitapta gelebilir, ona lafım yok, hep derim boşa LF yanında değil o kız, bir şeyler olacak ondan. Bekliyorum yani.) iken GRRM, dizi BÖLÜMÜ için yapılan bir video’da kitaptaki Sansa’dan mı yoksa dizideki Sansa’dan mı bahsedecek? GRRM’in tecavüze uğrayan Sansa için de yorumları var, kitaptaki ile ne alaka şimdi o Sansa ile bu Sansa’nın ruh hali, tecrübesi ve acısı vs? Ama yazar “Ya olsun ben kitaptaki Sansa için yorum yapıyorum.” mu diyor yani? Elbette ki hayır! Dizideki için yorum yapıyor. Rica ediyorum elma ile armudu karıştırmayın. Tamam, sizin için Sansa, LF gibi süper zeki ve kurnaz bir kız olsun ya, sorun yok. Siz öyle yazın çizin sıkıntı yok yani, yeter ki mutlu olun. :smiley:

Dur Arya için de yazayım; kitaptaki Arya ile dizidekinde de fark var; ben ruhsuz, soğuk vs. bir şey beklerken Bran, kızdan daha soğuk ve ruhsuz birine dönüşmüş. Şimdi dizideki için yaptığı yorumu kitaptaki Arya’ya mal etmem yani. Yahut tam tersi. Jon ve diğer karakterler için de geçerli bu. İnşallah anlatabildim.

Bak videoda 4. yıl, 8. bölüm ‘farklı amaç’ yazıyor… Hani HBO, bölümün içinden diye arka sahneleri ve oyuncu/yönetmen/yapımcı yorumları paylaşıyorlar ya, bölümü yorumluyorlar; ondan bir bölüm bu da. GRRM artık elini eteğini çektiği için bu videolara daha fazla katılmıyor, izlemiyor bile diziyi. 4. kitaptaki Sansa ile 4. yıldaki Sansa aynı mı? :expressionless: Değil. O zaman biri için yapılan yorumu diğeri için kabul edemezsin. Hiçbir karakter için edemezsin.

Sansa dışında o kuzeyde yaşayan 5 Stark çocuğu daha var… Ailenin diğer üyelerini ve diğer kuzeylileri saymıyorum bile… Bolton da bir kuzeyli ve söylediğin gibi pek entrika dönen bir bölge değil ama Bolton, entrikanın dik alasını yapıyor, Ramsey gibi bir oğlan anasının yanında ne tür bir canavara dönüşüyor… Cersei’nin kızını örnek alalım; oldukça saf bir diğer karakter hem de Cersei gibi bir anası; KL gibi bir şehir ve Kızıl Kale gibi bir evi var… Entrikayı geçtim, yılan yuvası… Görüyoruz ki bölge ve entrika bolluğu ile ilgili değil. Hatta karakter meselesi demek daha doğru, Tommen da saf şirin bir çocuk ama Joff tam bir çip oğlan yani. Arya da Sansa ile aynı yerde doğdu ve büyüdü ama ablasının saflığı yok. Yani karakter… Gözüaçık olmak da saf olmak da kötü bir şey değil, iyi şeyler.

Yoren bilmem kaç defa Kışyarı’na gelmiş bir adam. Güvenirliğini ve sadakatini Ned Stark’a çok kez kanıtlamış biri, bu adam tüm Stark üyelerini biliyor; Dantos ile bir tutamazsın.

Dantos konusu niye açıldı ki? Ben olsam ben de Joff ile Dantos arasında seçim yapmak istesem, Dantos’u seçerim. Sonuç olarak mantıken Joff onu öldürmek isterken hayatını kurtarmışım ve bana karşı minnettar davranışları söz konusu; sizi şehirden kaçıracağım diyor ve nitekim sözünü tutuyor da; adamdan bir hainlik görmedi ki… Ha kaçırma amacı onun sandığı kadar iyi değildi, o kadar. Lakin sonuca bakmayı tercih ederim. :slight_smile: Asıl merak ettiğim neden Tazı ile birlikte gitmedi, gidiyorum dediğinde “beni de götür” vs. deseydi keşke ama kız hep korktu ondan. Sanırım bundan cesaret edemedi. Fakat o zaman Arya ile de buluşurdu, ikisi ne yapardı acep. :slight_smile:

LF konusunu evet, Ned’in boğazına bıçak dayayana kadar anlamadık. Sansa’nın LF/Brandon kavgasını bilip bilmemesinin önemli olduğunu sanmıyorum; LF öyle bir anlattı ki annesi ile zamanında aşk yaşamış LF, öyle anlattı. Aaa bak şimdi dikkat ettim; LF herkese iki Tully kızının da ilk gecesini aldığını söylüyor ve sürekli olarak Cat ile aşk yaşadığını iddia ediyor, olay şu ki buna da gayet inanıyor gibi görünüyor. Bu bana Sansa’nın Mycah ve Tazı meselesindeki yanlış hatırlarını ve bunlara bu şekilde inanmasını getirdi; üstüne elbette GRRM’in Sansa için planı olduğu söylemesi de var… Bu kız cidden LF’ye dönüşecek galiba. :smiley: LF’nın kafa yapısını/ruh halini şimdi biraz daha merak ediyorum. Sansa’nın LF ile olan povlarını birer kere daha okuyayım, belki işaret vardır.

Royce’a söyleme meselesi… LF, Sansa’nın kimliğinin gizli kalması konusunda çok ısrarcı davrandı, Cersei’den ödü kopuyor Sansa’nın; Varys’in vs. kuşlarının haber alma ağına yakalanmamak için gizli kalmasını söylüyor, Royce’a söylemesi ona ne kazandırır? Hiçbir şey. Gizli kalmak en doğru hareket. Teyzesi de zaten gizlenmesini söyledi. Gizli kalması gerekmese rahat rahat ben şuyum diyebilir zaten.

Kolay güvenen biri dedik de yoldan geçen herkese güvenen biri demedik, sen de. :smiley:

Çok özür dilerim ama Arya’nın kim olduğunu Roose Bolton’tan saklamak istemesi nereden hata oluyor? Gayet yerinde bir karar olmuş, herifin yaptıkları ortada.

Ayrıca hangi karakterin tek hatasına bakıp tüm hayatını damgalamışım? Şurada bir tek “Sansa olsa gider Roose ben şuyum, der.” diyen birine “Evet, ondan sonra Ramsey ile evlenen o olurdu.” dedim, bu yani. Bu mu damgalamak?

zaten orada sansayı ayrıntılı incelememiş genel bişey söylemiş.özel olarak dizideki diye de belirtmemiş,sansa 5.sezona kadar gayet kitaba uygun gidiyordu.sadece işleri bayağı hızlandırdılar.

dizide daha yüzeysel izliyoruz.ama kitap sansa’nın kendi düşünceleri.emin ol kitabı sadece izleyebiliyor olsaydık tam olarak yukarıdaki kızı görürdük.ama şöyle bir ayrıntı var vadi bölümünü çok hızlı geçtiler.sansa’nın bir an önce olgunlaşması gerekiyordu.

bak yorumu yapan grrm.hala diziyle ilgilendiği zamandan bir röportaj bu.o zamanki arya ve bran kitaba çok benzeyen karakterlerdi.hatta jon bile.bu oyuncuların sadece cast seçimi yanlış.en azından kit jon’un asaletini tam yansıtamadı hiçbir zaman.zaten yorum genel bir yorum.robb ve jon birer savaşçı mı savaşçı-catelyn bir ara septte dua ederken de belirtiyor-.arya vahşi bir çocuk mu evet öyle.sansa’nın ince bir zekası mı var evet var.ayrıca aynı kitaptaki gibi ne savaşçı ne ordu yönetebilir.bu kadar.vadi’de oyunu öğrendiğini sende yazdın bikaç kere.kitaptan ne farkı var yorumun.

evet bran nasıl king’s landing’e gidip şövalye olmak için yanıp tutuşuyordu hatırlarsın.arya bile heyecanlıydı.bolton’lar biraz kazıklı voyvoda gibi acımasızlığı kurnazlığını tetikliyor. burada sana hep kullandığın bir örneği vermek istiyorum.elmayla armudu kıyaslıyorsun :grinning: .ned neden kendi evine dönmek için yanıp tutuşuyordu? robert neden etrafımdakilerin yarısı doğruyu söylemiyor yarısı doğrunun ne olduğunu bile bilmiyor dedi.kral toprakları derebeyliklerle bir olmaz.iktidar mücadelesi gerekirse onuru şerefi hatta diyarı bile tehlikeye atar.osmanlı’da kösem sultan döneminde filan ne oyunlar dönmüş eminim biliyorsundur.ya da tudors izlediysen bazı lordların kraliyetten ve entrikalarından uzak kalmak için kralın toplantılarına bile gitmediğini bilirsin.

bunun aksi bişey söylediğimi hatırlamıyorum.hatta anlatmak istediğim bu neden tartışıyoruz burada o zaman yahu

katılıyorum ama arya’nın gözünü zaten sansa kadar boyamadılar.kraliçe’nin müstakbel gelinine gösterdiği ilginin çeyreğini bile arya’ya gösterdiğini düşünmüyorum.

hayır,sansa taht odasında gördüğünde adamı daha önceden görmediği çok belliydi bence.hatta bran ve arya bile adamı yeni tanımışlardı yoksa daha önceden geliyordu diye belirtirlerdi.ama daha çok bir gece nöbetçisi nin nasıl bu kadar kötü koktuğuna kafa yordular.

buradan çıktı.:slightly_smiling_face:

arya’nın hayatı da aynı derecede tehlikedeydi.hatta dolaştığı topraklar beş kralın savaşından dolayı daha tehlikeliydi.arya yada gizlenmesini yoksa tecavüze uğrayabileceğini söyleyen yoren’di.ikisi de kimlik değiştirmek zorunda kaldılar.aslında bu yönden benziyorlarda.arya bide yanlış hatırlamıyorsam roose ve freylerin konuşmalarını duyuyor.robb’la ilgili konuşuyorlardı.ve harrenhall’ı ele geçirdiklerinde yanlarında esir kuzeyli askerler vardı.arya da bundan şüphelendi zaten.

aslında burada yanlış yeri almışım-burayla ilgili başka bişey yazacaktım sanırım…kafam biraz karışıktı ve biraz acelem vardı şu kısım olacaktı:

''Bir anda korkunç bir hata yaptığını anlamıştı. Çok aptalım, diye düşündü. Weese önemli bir adam değildi, Chiswyck de öyle. Önemli olan adamlar bunlardı, öldürtmesi gereken adamlar bunlardı’’ burada kendisi hata yaptığını söylüyor zaten.

sadece senin için demedim.ayrıca seninle daha önceden konuşmuşluğum var zaten tek bir yorumun içinde demedim.çok daha büyük suç işlemiş insanlar var,kaç kitap oldu hala sansa şöyle sansa böyle denildiği için dedim.

Çünkü sanki ben öyle demişim yahut görüyormuşum gibi yazıp çiziyorsun da ondan. :slight_smile:

Niye göstersinler ki? Çocukları onunla evlenmeyecek… Arya da zaten en baştan beri onlardan hoşlanmıyor.

Yoren’in genel vazifesi Gece Nöbeti için adam toplamak, bu vazifeye öyle önüne geleni göndermezler çünkü diğerleri kaçmaya kalkabilir.

KL’deki muhafızlara bile aşina adam, isimleri ile hitap edebiliyor. Vikiden baktım da son 30 yılını 7 Krallıktaki her yeri gezerek geçirmiş(povda da söylüyor zaten) bu iş için, şimdi bu adamın Kışyarı’na hiç uğramadığını ve doğal olarak aile üyelerini vs. hiç tanımadığını söylemek pek mümkün olmasa gerekti ama besbelli ki gerçekten de söylediğin gibi. Gittim şimdi baktım o ilk karşılaşma povuna, Ned ismini soruyor vs. Kusuruma bakma, yanlış hatırlamışım.

Burada da…

His travels frequently bring him to Winterfell, thus he knows the members of House Stark and has a certain loyalty to them

yazınca, iyice şey oldum işte. :smiley:

Tamamdır. :+1:t3:

Kız ben orad LF diyorum, Dantos mu diyorum; parantez içinde de devamı geliyor bak. :smiley: He nerede Dantos ismi? :smiley: )

Yok ya, kuzeyli adamları kurtardıktan sonra Roose ve adamları geliyor; “Gelincik çorbası ile adamları kurtaran bu, lordum.” diye kızı önüne atıyorlar, o da isim soruyor vs. Sonra da Nymeria diyor işte. Bu yüzden ‘içgüdü’ ve ‘şüphecilik’ diye açıklayabilirim bu önlem almayı, dedim; başka türlü nasıl açıklayabilirim bilemiyorum dedim. Sebebine dair bir açıklama yapılmamış çünkü.

İyi de ben size oh iyi yaptı, doğrusunu yaptı demedim ki… Arya neden Tywin’in ismini vermek yerine kuzey lordlarını kurtardı vs. sorusuna povunu açıp, onun sebebini söyledim. Sonra da ekledim “Ben olsam Tywin’in adını verirdim elbette.” dedim, yani doğrusu bu olurdu. Böylece Robb da ölmezdi. Sonuçta Tywin’in Robb ile savaştığını bilmiyor mu? Biliyor. Burada iken ölürse savaş biterdi muhtemelen ama işte salaklığı tutuyor. Hiç de Arya’dan beklenmeyecek bir ahmaklık yani. :smiley:

Şimdi benle yazışınca doğal olarak üstüme alınıyorum :slight_smile:

bu yorumun genelinde asıl özne @TheWitcherer dı.evet seni de kattım çünkü sen yazdıktan sonra farkettiğim bir konuydu.en son senin yorumunu okuyup yukarı çıkıp buldum. sonra onunla da konuşup konuyu uzatmadan kapatmaya çalıştım zaten.son kısmı da belli ki alınmışsın gerçekten şaka amaçlıydı.ufak bir sataşmaydı bu kadar.inan ters bişey söylesem önce kendim üzülürüm.

daha önceden konuştuk en başta arya nötr.robb la joffrey’in kavgasına kadar pek kötü düşünmüyor.önce jon farkediyor kendi povunda ikisinin de sahteliğini.

lf’yi bilse kings landing ten çıkmak için öyle güvenmezdi bence yaa.zaten lf dontos’u kullanarak bi şekilde oyuna getirmiş olduğu için öyle dedim.

diyorsun ki jaqen açıklama yaptı.arya tywin’i kendi öldürmek istediği için ve kuzeyli adamları kurtarmak için öyle yaptı.valla ben öyle anladım. :slightly_smiling_face:

aslında yazdığım şey daha çok neden benim böyle yaptığımla ilgiliydi. :slight_smile:

Dostlarım stark çocukları gayet zekiler. Ned stark için bu savunmayı yapamam lakin çocuklar için rahatlıkla bunu diyebilirim. Aksini iddia eden aptal cerseiyi çok zeki buluyordur

Ben Cersei’nin aptalın teki olduğunu söylemiştim zamanında :).

Sorun yok, zaten alınganlığım şu an üstünde belli ki takma sen. :kissing_heart:

He doğru, senle konuşmuştuk. Haklısın. Aklıma yolculuk sahneleri geliyor da bu yüzden benim için “başından beri” gibi geliyor hep. :stuck_out_tongue:

Sanmam, en başından beri “Ben senin ananın çocukluk arkadaşıyım.” deyip durdu kıza; Dontos’a güvenmekten daha kolay olurdu gibime geliyor.

Şimdi bir arkadaş demiş ki Jaqen kıza açık konuşmadı, o yüzden Arya Twyin ismini vs. vermedi… Verebileceğini bilse verirdi, demiş. Ben de dedim ki yoo, Jaqen gayet açık seçik konuşmuş ve ismi verebileceğinden bahsetmiş; hatta verdiğim alıntı da Joff’un ismini söyle, bitsin gibisinden bir şey söylüyor Jaqen ama Arya, en başından beri yukarıda söylediğim sebeple kuzeyli adamları kurtarma derdine düşmüş… Ben Arya neden böyle bir seçim yaptı, sorusuna cevap verdim; Arya doğrusunu yaptı diye ağzımdan bir kelam çıkmadığı gibi “Ben olsam Tywin.” derdim, dedim. Nitekim senin de verdiğin altıntıda olduğu gibi kendisi de salaklığını kabul etmiş.

Fazla sıcak ve fazla soğuk gerizekalığa neden olur. Bu bilimsel bi gerçek.

Benjen , yüzyıllardır görünmeyen garip yaratıklar hakkında sadece söylentiler duyuyor , onlarla hiçbir şekilde temasta bulunmuyor haliyle inanmayacaktır veya çok da önemsemeyecektir, Westeros’taki tüm insanlara sorsan aynı şekilde davranır.Bu Benjen 'in aptal olduğunu göstermez .

Melisandre daha önce hata yapmıştı alevleri yorumlarken ki Jon’un Melisandre’yi sallamamasının sebebi bu büyük ihtimalle .
Jon aptal tanımına uyacak en son kişilerden biridir ASOIAF evreninde gerek Yabanillardan rehin alması , değerli eşyalarını alması gerek Braavos Demir Bankası ile anlaşma yapması onun ne kadar akıllı olduğunu gösterir.