Taht Oyunları Finali

Şimdiye kadar hiçbir yerde okumadım ve görmedim. Sadece kitabın yazarı Martin bir kere demir tahta oturacak olan kisiyi/kişileri forumlarda bir kaç kişi bildi demişti. O bir kaç kişi içinde kitabı değiştiremem dedi.
Bundan yola çıkarak Demir Tahta çıkacak kişiler bana göre Tyrion Lannister ve Sansa Stark olacaktır. Dany ölecek Jon ya ölecek yada tahtan feragat edecektir.
Kitabın adı Taht Oyunları; bu oyunu oynayan iki kişi Lord Varys (Hadım) ve Lord Belish (Serçe Parmak)dır. King’s Landing’den iki kişiyi kaçırdılar. Tyrion Lannister’i Varys, Sansa Stark’ı da Belish kaçırdı. İkisinin amacı doğrultusunda tahta Tyrion ve Sansa çıkacaktır.

Konuyla ilgili Martinin açıklamaları :

Martin, Edinburgh Uluslararası Kitap Festivali’nde serinin geri kalan kitapları için üretilen fan teorileri ile ilgili sorulan sorulara cevap verdi. Martin hangi ana karakterlerin ölüp hangilerinin yaşayacağını şüphesiz ki biliyor ama söylediğine göre küçük karakterlerin kaderi konusunda biraz kararsız.

The Telegraph’a göre “İnternet üzerinden yapılan fan teorileri ile boğuşuyorum, çünkü okuyucularımı şaşırtmak istiyorum,” diyor
"Ben bir okuyucu olarak öngörülebilen kurgudan nefret ediyorum, öngörülebilen bir kurgu yazmak istemiyorum. Ben okuyucumu şaşırtmak ve hoşnut etmek istiyorum ve de nelerin geldiğini görmeyecekleri bir istikamete sokmak istiyorum. En az bir veya iki okuyucu zekice ve anlaşılmaz ipuçlarıyla planladığım kitapların geleceği hakkında doğru sonuçlara ulaştı. Peki bundan sonra ne yapmalıyım? Değiştirmeli miyim? Bu sorunla uğraşıyorum, ve bu değiştirmenin sonucunun felaket olacağını düşünüyorum çünkü ipuçları orada. Bunu yapamazsınız bu yüzden bu şekilde devam edeceğim. Bu teorileri okumayan bazı okuyucularım, ki şükürler olsunki onlardan yüzlercesi ve binlercesi mevcut, onlar hala şaşıracak ve diğer okuyucular ‘gördün mü, ben bunu dört yıl önce söyledim, sizden daha zekiyim beyler,’ diyecek."

Evet, Martin’in söyledikleri böyle. Sizce hangi teoriden bahsediyor olabilir?
Kaynak: Entertainment Weekly
Çeviri: @Elodin

Tahta şu oturacak diyemem ama kimlerin oturmayacağı belli bence; Dany ve Jon. Dany veya jon’un yöneteceğini tahmin etmek çok kolay geliyor, Martin’in açıklamasına dayanarak bunların olmayacağı çok belli. Tabi kitaplarda, zira dizi iyice hollywood filmlerine döndü. Tyrion’un olacağına da pek ihtimal vermiyorum ben, yani halk Lannisterlardan bıktı artık, kabul etmezler gibi. Bence Dorne’un payı çok büyük olacak tahta çıkacak kişi konusunda. Yine de emin olmak zor, ne de olsa Martin bu .d

Yanlıs hatırlamıyorsam ned ile jaime arasında bi konuşma geçmişti.Jaime tahtı altının yönettiğini söylemişti.Ned de robert’ı kastederek; öyle mi peki babanda ihtimaller arasındayken neden robert tahta oturdu demişti.Game of thrones dünyası 4 şey üstüne kurulu bence: Para,güç,zeka,kadınlar. Tahta oturacak ikilinib hepsini barındıran yan karakterlerden biri olması muhtemel.Jaime,tyrion,jon tahta oturamayacaklarını verdikleri kararlardan ya da veremedikleri kararlardan dolayı belli ettiler.Ben Sansa’nın kraliçe olmasına kesin gözüyle bakıyorum.Sansa’ya dizi de yakışacak kralın asil ve güçlü bir soydan gelen biri olması muhtemel.Fakat benim dikkatimi çeken Sör Arthur Dayne ve birçok efsanevi savaşçı çıkaran Dayne ailesini bu kadar pasif tutmaları ve şafağı hala diziye sokmamaları.Kuvvetle muhtemel bir Dayne erkeği göreceğiz gelecek sezonda .iyi forumlar :blush:

Kitapta zaten Dayne erkekleri var. Kayanyıldız Lordu Ned Dayne ve Yüksek İstirahat Lordu Gerold Dayne.

Sansa kraliçe olacak ama kimin karısı? Tyrion’la evli ama Harrold var. Ve Aegon’da var. Ben Tyrion ve Sansa’nın diyarı çok iyi yöneteceklerini düşünüyorum.

Tahta kim çıkar bilmiyorum fakat benim de içimden geçen sansa. Çünkü gerek kitapta gerekte dizide buna yönelik bir çok ima olduğunu düşünüyorum. Fakat benim asıl dikkatimi çeken İngiltere Kraliçesi 1.Elizabeth le hem fiziki hem de genç yaşlarındaki yaşamlarının benzerlikleri…

Mesela her ikisi de kızıl saçlı, beyaz tenli ve bir çok kişiyle yakıştırılmalarına rağmen bakire olarak ünlenmeleri

Her ikisi de belli bir dönem hainin kızı diye anıldı. Her ikisi de uzun bir süre kabul görmedi, esir hayatı yaşadı, aşağılamaya maruz kaldı. Her ikisinin de evebeynin kafası kesildi. Her ikisi de taht adayı değildi ve Elizabethin tahta çıkacağı kimsenin aklının ucundan bile geçmiyordu. Her ikisi de büyük taht kavgalarının, kanlı savaşların ve siyasi istikrarsızlıkların olduğu bir dönemde yaşadı. Elizabeth tahta geçtiğinde yeni bir İngiltere kurdu ve kendi düzenini sağladı. Benzer bir yeni düzenin imaları ise cersei, dany ve Jon üzerinden sıkça verildi.

Martin’in yayınlanan mektubunda 5 kişi hayatta kalmıştı; Jon, Arya, Dany, Tyrion ve Bran. Diğer herkes mevta idi. Şimdi bu plan hala devam ediyor ise taht sahiplerini bu 5 kişi içerisinden arayabiliriz ama farklı bir şekilde karar kıldı ise ihtimaller yine ortada.

İma Meselesini göz önünde bulundurur isek Sansa’nın hayatta kalacağından bile şüpheliyim ama kalsa bile kraliçe olamayacaktır; o şansı bir kere elde etti ve kaybetti. Stark çocuklarının Ulukurtlarına verdikleri isimlerin artık onların kaderlerini etkilediğini biliyoruz. Sansa kendi kurduna Lady ismini verdiği için kalan hayatı boyunca hep Lady kalacak, kraliçe olabilecekken bu şansını keybetmesi de buna işaret bence.

Arya ise kurduna bir kraliçenin ismini verdi, savaşçı kraliçe ve Arya da bir savaşçı/suikastçı olarak büyüyor; kraliçeliği kapabilir belki. Kurt meselesi dışında Arya’ya benzetilen/sanılan iki kızın ‘kraliçe’ ve ‘kardan taç’ mecazları ile bir ima yapıldığı görüşünde olan bazı okuyucular var. Ned’in ‘kralla evleneceksin’ sözünü de unutmayalım… Aynı şekilde Jon’un kral olacağına dair de çok işaret var ve her şey bu yolda ilerliyor, ha kuzey tahtı ile mi sınırlı kalır yoksa demir taht ile taçlanır mı kesin bilemem; 1. kitapta Arya Pov’unda yakaladığı bir kedi için Altın Pelerinli “bu siyah/kara piç, bu kalenin asıl kralı” yorumunda bulunuyordu. Jon’un takma isimlerinden biri “siyah/kara piç”… Taht bu ikisine kalabilir.

Dizi yapımcılarının Ölümsüzler Evinde Dany’yi tahta götürüp el sürdüremeden geri çevirttiler, kitapta bu yok ama bundan yola çıkarak Dany’e yar olmayacağı sonucu çıkabilir, şahsen bu kadar yükseltip, çabalattıktan sonra her şey elinden kayıp gitse trajik olurdu ve genelde okuyucular bu kadar çabanın istediğini almasıyla taçlanmasını bekler.

Tyrion? Onun kral olma derdi ve arzusu olduğunu sanmam. Onun derdi doğum hakkı olan Castery Kayasını almak ve Tyhsa’yı bulmak; kardeşlerinden intikam almak. Gerçi 1. kitap Kışyarı’nda iken gölgesi kral endamında göründü diye bir betimleme de yapıldı ama daha sonra bir daha böyle bir ima/betimleme görmedik. Aslında bu olaydan sonra kendisi kral eli olarak zaten kral gücünü elde etmiş ve krallığı yönetmişti. Halk da bir cüceyi kral kabul etmek istemez bence, hele ki bir Lannisterî; kuzey asla kabullenmez zaten.

Bran’a değinmiyorum bile :smiley:

“not me, this is sansa” kısmına değinmiyorum bile.

Ha kesin sansa finaldeki kraliçe olur mu? Olmayabilir, bunu destekleyen güçlü kanıtlar da yok neticesinde. Grrm’ye göre olmaması da lazım ki son süpriz olsun. Ama sansa taa dizinin başından beri grrm’nin bahsettiği tahmin edilemez bir kaç kişiden biri midir? Evet.

Ned’in Arya’ya “kralla evleneceksin” sözü karşısında “hayır, o ben değilim” demesinin sebebi, mevcut varis prens ile evlenecek ve babası sonrası tahta geçtiğinde onun karısı olarak kraliçe olacak kişinin Sansa olması dolayısıyla idi… Ayrıca evlenip, kraliçe olma hayalleri kuran kişinin Sansa olması dolayısıyla da… Dikkat edersen mektupta kraliçe olacakken, değişikliğe uğramış ve olacakken olmamış ve ulukurt’una lady ismini verdirmiş yazar. Ulukurtlara verilen isimler, sahiplerinin kaderini etkiliyor birebir.

Mevcut ipuçlarını yakalayarak serinin sonunda kimin tahta oturacağını çözen okuyucular var zaten, demek ki yazar serinin nasıl biteceğine dair ipuçlarını serpmiş kitaplara… Sansa ile ilgili hiçbir şey yok.

Arya’nın Ulukurdu Nymeria bit kraliçe değildir bu arada. Herkes öyle sanıyor ama hayır Nymeria Dorne Prensesidir. Arya zaten bir prenses. Yani Arya kraliçe olacak diyenler yanılırsınız inş. :slight_smile:

Herkes öyle sanıyor değil, doğrusu bu. O bir kraliçe ve prenses… @Queen_Arianne bizzat çevirisi yapmış zamanında; http://viki.gameofthronestr.com/Nymeria

Kitaptan aynen alıntı yapıyorum; 1. kitap Arya POV(1.): “Arya ona, halkını Dar Deniz’in öbür kıyısına geçiren savaşçı Rhoyne kraliçesinin adını vermişti.”

Yani evet, ulukurduna kraliçenin ismini verdi. Bu durumda kurdu gibi kraliçe olmasını beklemek yanlış olmaz. :stuck_out_tongue:

Öncelikle dediğim gibi Sansa benim sevdiğim ve en gerçekçi bulduğum karakterlerden biri. Bu nedenle sonunun iyi bitmesini isterim ve kitabı okurken ya da diziyi izlerken bir çoğumuzun yaptığı gibi sevdiğim karakterlere daha çok odaklandığımdan en çok dikkat ettiğim karakterlerden biridir Sansa.

Serinin nasıl biteceği hiç kimsenin malumu değil. Bu nedenle hiç bir zaman kesin konuşmuyorum sadece temennilerde bulunuyorum. Bunun yanı sıra sevmediğim karakterlere de olumsuz temennilerde bulunmuyorum. Bu karakterlerin başlığında en sevdiğim karakterle sürekli bir yarış içine sokmuyorum. Çünkü sevmediğim karakterleri çok da önemsemiyorum. Ha ama yapana da saygım sonsuz. Ben en çok sevdiğim karaktere odaklanırken bir başkası da en çok sevmediğine odaklanabilir. Bunu bir belirteyim kenarda dursun.

1. Sansa’nın ölme temennisi: Ölebilir mi? Evet tabiki ölebilir. Bu seride Jon, berric ve cat dışında herkes ölümlü sonuçta. Ama ölümüne yönelik bir forreshdowing var mı? Evet var. Serinin en başında yani olayların şekillenmeye başladığı ve GRRM nin elinin henüz dizinin üstünde olduğu 2. sezonda Tyriona “lady sansa, you may survive us” dedirtilmiştir. GRRM’nin dizinin sonunu yapımcılara söylediği bilgisine dayanarak bunun açık bir geleceğe dönük ima olduğu belli.

2. Sansa’nın kraliçe olmama temennisi: Buraya Bran’dan girmek istiyorum. Bran’ın kurdu “yaz” geçen sezon öldüğünde, buna herkes yaz bitti ve artık kış zamanı diye şiirsel bir yorum yaptı ve bu yorum GRRM tarafından resmi olmayan bir şekilde onaylandı. Keza yine resmi olmayan bir şekilde onaylandığına göre her bir ulu kürt, stark çocuklarının özelliğini ve kaderini temsil ediyor.

Mesela Robb’un kurdu gri veya boz rüzgar ismini, evrende ölüm getirdiğine inanılan bir rüzgardan alıyor. Keza Robb da pek çok savaşta karşısındaki herkese ölüm getirdi ve ilk ölen Stark çocuğu da o oldu. Kurdundan önce ölmesine ise ayrıca dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kurdunun ölümünü görmedi ve kurduna verdiği isme benzer bir kader yaşadı.

Jonun kurdunun ismi ghosttu, yani hayalet. Bu stark çocuğumuzda kurdunun ölümünü henüz görmedi ve hepimizin bildiği gibi kurdunun ismine benzer bir kader yaşadı. Ölümden geri döndü. Ayrıca ghostun albino bir kurt olduğuna ve ilk başta diğer kardeşlerine göre daha küçük olsa da sonrasında en güçlüsü olduğuna dikkat çekmek istiyorum.

Gelelim Kurdu kaybolan veya kendinden önce ölen Starklara

Branın Kurdu yaz yukarıda söylediğim gibi yazın bitmesi ve kışın gelmesi gibi yorumlansa da, yazın ölümü branın içindeki yaz çocuğunu da öldürdü. Geriye kış kadar kuru, soğuk bir bran bıraktı. Yani kurdu erken öldüğü için yaz isminin kaderini yaşayamadı. Ve dikkat lady’den sonra en akıllı ve uysal kurttu.

Shaggy-Dog. Bu isim genellikle sarpa saran, çözüme ulaşmayan, arap saçına dönmüş işler için kullanılır kendi dilinde. Yani şayet shaggy-dog ölmeseydi Rickon ismin kaderini yaşayabilirdi ama kurdun ölümü ardından Rickonun da ölümü çok net ve kesin oldu.

Lady… Kurtların en söz dinleyini, uysalıydı ve en zayıf olan kurtta oydu fakat kingslandinge giderken, “Ned Stark tarafından Cersei’in baskısıyla” öldürüldü. Söylemem gerekir mi bilmiyorum ama şu çok açık ki zamanla Sansa’nın içindeki o kırılgan ve masallardaki kahramanlara inanan “lady” di de öldü. Ve sonra kendisi için "Cildini porselene, fildişine ve en son çeliğe dönüştürdü."diyen bir kadın çıktı karşımıza. Sonuç olarak Kurdunun kaderini yaşamayan bir stark kardeşimiz de Sansa olacak. Bu durum kötü yönde mi gelişir yoksa benim temenni ettiğim gibi finaldeki kraliçe olarak iyi yönde mi olur onu bilemem. Fakat görünen şu, en azından dizide lordların ve askerlerin güvenini jondan daha çok kazanmış ve bir şekilde serideki tüm önemli karakterlere dokunmuş, hepsiyle iletişime girmiş bir karakter olarak kilit durumda. Hem de kadın olmasına rağmen.

Arya kurdunun ölümünü görmedi fakat en azından dizide bir süre izini kaybettiği kurduyla vedalaşmak zorunda kaldı. Çünkü kurdu Aryayı “tanımadı.” Evet tanımadı ve ona bir yabancı gibi davrandı. Zira Arya değişti ve önce kendi benliğine yabancılaşıyor. Nymeriayı kaybettiği gibi kendini kaybetti. Nymeria tıpkı adındaki kraliçe gibi sürüsünü koruyan, kollayan dişi bir alfa olurken, Arya intikam odaklı, kan dökmekten zevk alan yalnız bir süikastçiye dönüştü. Ve dikkat Nyme veda ederken ki son sözü “thats not you”. Sanırım bu söz tanıdık geldi…

1. Nedin bahsettiği konuşmada geçen kraliçe kim? Burada ned kafasını kılıç kullanmakla bozmuş ve denge talimi yapan aryaya bir Kralla evleneceksin diye başlayan bir konuşma yapıyor. Ve sonunda arya “that’s not me” diyor ve Sansayı işaret ediyor. Burada açık olan şu ki sansa bir prensle nişanlı olduğu için arya Sansayı işaret etmiyor. Arya öyle olmak istemediği için ve öyle olmaya uygun Sansa olduğu için “That’s not me” diyor ve onu işaret ediyor.

Metnin aslı: Ned knelt beside her. “He has years to find that answer, Arya. For now, it is enough to know that he will live.” The night the bird had come from Winterfell, Eddard Stark had taken the girls to the castle godswood, an acre of elm and alder and black cottonwood overlooking the river. The heart tree there was a great oak, its ancient limbs overgrown with smokeberry vines; they knelt before it to offer their thanksgiving, as if it had been a weirwood. Sansa drifted to sleep as the moon rose, Arya several hours later, curling up in the grass under Ned’s cloak. All through the dark hours he kept his vigil alone. When dawn broke over the city, the dark red blooms of dragon’s breath surrounded the girls where they lay. “I dreamed of Bran,” Sansa had whispered to him. “I saw him smiling.”
“He was going to be a knight,” Arya was saying now. “A knight of the Kingsguard. Can he still be a knight?”
“No,” Ned said. He saw no use in lying to her. “Yet someday he may be the lord of a great holdfast and sit on the king’s council. He might raise castles like Brandon the Builder, or sail a ship across the Sunset Sea, or enter your mother’s Faith and become the High Septon.” But he will never run beside his wolf again, he thought with a sadness too deep for words, or lie with a woman, or hold his own son in his arms.
Arya cocked her head to one side. “Can I be a king’s councillor and build castles and become the High Septon?”
“You,” Ned said, kissing her lightly on the brow, "will marry a king and rule his castle, and your sons will be knights and princes and lords and, yes, perhaps even a High Septon."
Arya screwed up her face. “No,” she said, “that’s Sansa.” She folded up her right leg and resumed her balancing. Ned sighed and left her there.

Buraya dikkat: “Can I be a king’s councillor and build castles and become the High Septon?” Arya bir kadının olabileceği Kraliçelik ünvanını kastetmiyor. Ancak bir erkeğin olabileceği yüce septonluğu, mimarlığı veya kralın meclisinde bir erkeğin yerini istiyor. Çünkü o, en büyük hayali kraliçe nym gibi kılıç kullanmayı amaçlayan ve bilinmeyen topraklara yelken açmak isteyen bir kız ve bu nedenle “That’s not me” deyip aklından Sansayı geçiriyor. Zira bu ancak Sansanın mizacına uyan bir şey.

Şimdi bunların hepsi benim kendimce mantıklı bulduğum yorumlar. Bunun yanı sıra kitapta da Sansaya yönelik her biri foresdowing sayılabilecek kraliçelik imasında bulunan pek çok karakter sözü ve olay var. Başka bir gün de tek tek onları yazarım. Ama Tüm bunları görmezden gelip “Sansayla ilgili hiç bir şey yok” diyemem, çünkü var. Bu gözler okudu onların hepsini. Olmayan tek şey ise sadece malumun ilanı olur. Çünkü sen o bilgileri farklı değerlendirir ve farklı bir anlam çıkartırsın, ben başka değerlendirir ve başka bir anlam çıkartırım. Yani nasıl bitmesini istiyorsak bu bilgileri öyle yorumlarız.

Mesela başka bir gün tam tersi bir bakış açısıyla da aynı bulguları yorumlayabilirm ve bunu cidden yapmak isterim . O zaman şimdi savunduğumdan daha farklı bir anlam çıkar ortaya ve 2. bir bakış açısı elde ederim. Ama tüm bunları “var olan bilgiler” üzerinden yaparım.

Kurtların kaderini yazarken dizi odaklı yazmamaya özen gösterelim, neden? Dizinin gittiği yön, serinin gittiği yönden farklı hale geldi. Belki son aynı olacak ama o sona çok farklı şekilde gidiliyor ve karakterlerin de kaderi değiştiriliyor. Örneğin Arya-Bolton meselesini Sansa-Bolton meselesi haline getirilmesi ve bütün Stark çocuklarının varg olmasına rağmen sadece Bran’da ve birinci yılda Rickon’da bunun işlenmesi ve ulukurtların çok mühim önemi varken her geçen yılda 2. hatta 3. 4. plana atılmaları ve kolayca harcanmaları…

Nymeria sahnesi tamamen beklentiler üzerine (kitapta da karşılaşacaklar şüphe yok) gerçekleştirilen ama bütçe vb. şeyleri bahane ederek “that’s not you” diyerek “haydi bana eyvallah” dedirtilen sinir bozucu bir olaydı. Kurt, onu tanımasaydı parçalardı, tanıdı ama dönmek istemedi DİZİYE GÖRE.

Kitaba göre şu ana kadar hayatta kalan kurtlar; Hayalet, Nymeria, Shaggy-Dog ve Yaz. Yaz’ın öleceğini tahmin edebiliriz 6. kitapta; kışın gelmesi ve söylediğin gibi Bran’ın içindeki yaz çocuğunun yok olması meselesi yüzünden…

Shaggy-dog’un hala yaşadığını 5. kitapta Jon’un kurt rüyalarından görüyoruz, bütün kurtları görebiliyor Jon rüyalarında. Dizideki gibi kafası kesilip Boltonların önüne atılarak ölecek değil. Bu ismin manasını deyim olarak başka bir şey diye aklımda kalmış benim; umulmadık anda olayın seyrine sirayet eden şeklinde ama çok uzun zaman oldu isim kuramlarına bakalı, hafızam yanıltıyor olabilir.

Sansa’nın içindeki Lady ölmedi, saflığı vs. öldü. Hala Lady gibi hareket ediyor sonuçta ama Lady’nin ölmesi onun içindeki bu saflığın ölmesi olarak tanımlamakla yeterli olur mu bilmem. Lady, Nymeria yerine öldürülüyordu hatırlarsan; belki de aynı kaderi yaşayıp; Sansa, Arya yerine ölebilir. Bu bir ima olabilir; hatırlarsan 1. bölümde ana kurdun bir geyik tarafından öldürüldüğünü görmüştük ve sonuç da aynı olmuştu. Dediğin gibi %100 bu olacak diyemeyiz ama yüksek ihtimal içeren bir tahmin… Lady olmanın dışına adım atamayacağından neredeyse çok eminim aslında.

Ned’in kraliçe meselesi oldukça dikkat çekici bir şey aslında… Çünkü zaten büyük kızı prensle evlenecekken neden küçük kızı için de aynı şeyi söylesin? Kim bu kral? prens ile de evlenecek demiyor, kral ile evleneceksin diyor. Dizide bu KRAL yerine LORD olarak değiştirildi, dikkatinizi çekerim. Demek ki Arya’nın kaderi dizide değişti.

Arya “hayır, o ben değilim.” derken elbette ki ablasını kast ediyor ve ben onun gibi değilim diyor… Çünkü ona göre onun karakteri ve hayalleri kraliçe olmak değil, lakin istemiyor olması kaderin onu bu yola koymayacak olması demek değil. Jon da lord kumandan olmak ya da kral olmak istemiyor ama ikisi de oluyor. İstememek, kendini bu yetiye sahip görmemek olmayacağı manasına gelmiyor işte.

Sansa’nın sahnelerinde ileriye dönük kraliçe olma iması hiç görmedim, ben de okudum ama gözünden kaçmış diyorsan, lütfen uygun bir zamanında Türkçe olarak, cümleleri alıntıla. :slight_smile:

Dizinin gittiği yönün farklı hale geldiği herkesin malumu fakat bazı şeyler hala GRRM nin kontrolünde. Yazın ölümü ve ifade ettiği açık anlam gibi. Şimdi yazın ölümünü açık bir şekilde branın içindeki yaz çocuğunun ölmesi şeklinde değerlendirirken aynı şeyi lady nin ölümünde tam tersi yorumlamanız bence TEMENNİLERİNİZİN oluşturduğunuz yargıları etkilediğinin en büyük göstergesi. Bir şey gri rüzgar ve yaz için aynı şekilde işleyip, lady için farklı işlemeli size göre.

Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir konu Ned orada “the king” demiyor “a king” diyor. the ve a nin ingilizcede ifade ettiği anlamlar çok farklıdır. Mesela siz beyaz atlı bir prens beklerken herhalde gerçek bir prensi kastetmezsiniz değil mi? Ayrıca dizinin sonunun, GRRM nin belirlediği sonla aynı son olacağı kesinken, finaldeki kraliçe gibi önemli bir mesele GRRM’ne rağmen DEĞİŞTİRİLEMEZ! Adı üzerine final bu…Yani Arya zaten finaldeki kraliçe olacak kadar önemli bir karakterse bu onun kaderinin DİZİDE DE DEĞİŞTİRELEMEYECEĞİ anlamına gelir.

“thats not me, that is sansa”. Evet Arya orada kendiyle ve kardeşiyle ilgili bir temenniyi dile getiriyor. Ama bunun temenni olması foreshdowing olabileceğe gerçeğini değiştirmez. Foreshdowing mantığı sizin iddia ettiğiniz şekilde çalışmıyor bu seride. Mesela Sansa babasının katillerinden biri için “keşke, bir kahraman çıksa ve onu öldürsa” diye bir temennide bulunur, jon o katili duvarda kendi elleriyle öldürür. Bu da kahraman Jon un azor ahai olma ihtimalini arttırır okuyucuların gözünde. Şİmdi kalkıp buna sadece Sansanın temennisi diyip geçebilir miyiz? Sanmam! Bu temenni açık bir foreshdowing.

Ve yanılmıyorsam Jon seri boyunca “kesinlikle lord kumandan olmayacağım veya kral olmayacağım” gibi bir şey demedi. Ama “yaşadığım müddetçe duvarda olmaya söz verdim” gibi bir şey sıkça söyledi. Sonuç: Jon öldü ve yemini bozuldu.

Bununla beraber ladynin ned tarafından, jofrey yüzünden, cersei’in payı ile nymın yerine öldürülmesi de seride gerçekleşti.Hem de birinci sezonda. Sansa, babasının aptallığı yüzünden Lanisterlarla dolu bir kalede cersei’in gözetiminde tutsak yaşarken, bunun sebebi de babasını öldüren joffreyken ve o kaleden ancak yeni bir kimlikle PİÇ Aleyn olarak çıkabilmişken (dikkat LADY değil), Arya terağından kıl çeker gibi kaçmıştı ve farklı diyarlarda gözden kaybolmuştu yanılmıyorsam. Tıpkı Nymeria’nın yaptığı gibi.

Dediğim gibi kitaptaki ve dizideki bilgileri kendi temnilerime göre yorumluyorum. Aslında hepimiz aynı şeyi yapıyoruz ama ben yorumlarımın gerçeğe dayandırdığım ihtimaller olduğunu bilip olaylara %'lik bir kesinlik payı biçemiyorum.

GRRM, ilgilenemediği gerekçesi ile senaryo vb. şeylerde artık yer almadığını açıklamıştı. Onun kontrolünde falan değil, öyle olmadığı için her geçen sene seri okuyucuları olarak dizinin gidişatından şikayet eder olduk ya.

Şimdi çıkıp

lady nin ölümünde tam tersi yorumlamanız bence TEMENNİLERİNİZİN oluşturduğunuz yargıları etkilediğinin en büyük göstergesi.

derseniz karşınızdakine, karşınızdaki de size Sansa sever bir insan olarak tüm olan biten her şeyi onun kraliçe olma TEMENNİSİ ve hayatta kalma TEMENNİSİ ile yorumlayıp, yargınızı etkiliyorsunuz, der. Bir konu tartışıyorsanız biriyle, bu tarz argümanlar ile yapmayacaksınız, çift uçlu mızraktır böyle sözler. Bumerang gibi sahibine döner. Sonuçta burada amaç kendi fikir ve tahminlerimizi sunup, güzel bir zaman geçirmek,sinir bozmaya gerek yok. Sohbeti tatsızlaştırmaya da gerek yok.

Lady meselesinde itiraz etmedim zaten; Lady’nin ölümü Sansa’nın içindeki saflığı vs. çocuksu tarafının ölecek olması olarak kabul edebilirim ama tam olarak bununla sınırlı da değil, diyorum. Sonuçta bu serideki bütün Stark çocuklarının içlerindeki saflık/çocuk kişilikleri öldü hatta Jaimie gibi bir karakter bile ciddi bir dönüşüm yaşadı. Bu yüzden başlı başına böyle yorumlanamaz. Sansa ise hala bir Lady ve bunu 6. kitaptan yayınlanan ALEYNE POV’unda görebilirisiniz; “Bir lady’nin silahı nezaketidir.” diyor içinden, yani kendisini hala Lady kabul ediyor ve bu şekilde hareket ediyor. Nasıl içindeki Lady öldü de hala lady değil vs. gibi bir mantık kurabiliriz ki? Nasıl Nymeria ismi ile Arya da aynı kurdu gibi kana susamış, savaşçı bir kişiliğe dönüşmüş ise(ki isim bir savaşçı kraliçeye ait olduğu için kraliçe olacağı görüşü hakim) Lady ismiyle Sansa da kader olarak Lady hayatına mahkum olmuştur; kraliçe olacakken olamaması buna işaret eden şeylerden biri. Oysa Martin’in ilk düşüncesinde Joff ile evlenip, bebe sahibi oluyordu.

the king derse mevcut olan belirli bir kralı kast etmiş olur ki konuşma sırasında önceden adı sanı vs. geçmiş olmalı ki o belirgin kişiyi anlasın karşıdaki kişi THE dendiğinde; a king der ise BİR KRAL ile demiş olur… Ortada belirgin bir kral yok, çünkü mevcut olan zaten evli ve varisi de büyük kızı ile evlenecek. Arya’nın kralı kim? Ned bunu ne kafasıyla söylüyor? Bunu sorgulamak gerek asıl… Şimdi sizin iddianız the yerine a dedi diye Ned, “beyaz atlı prensin ile evleneceksin kızım.” mı demiş oluyor? Lütfen! Böyle bir yorumu ilk kez sizde gördüm, cidden bir başkasının deyim olarak kullandığını iddia eden görmedim. Tebrik ederim yani, madem öyle hemen hemen bütün şeylere bu mantıkla yaklaşalım. :slight_smile:

Sansa’nın “bir kahraman çıksa da öldürse” temennisi ve Jon’un adamı öldürmesi “ima” değil, bir duanın kabulüdür. İma nasıl olur? Şöyle olur; bir geyik, domuz tarafından ölü bulunur; robert bir domuz tarafından öldürülür, buna ima deriz… Arya, çocukken mahzen mezarda Theon ve Jon’un hayalet kılığına girip kendilerini korkuttuğunu hatırlar; Jon ölür, dirilir hayalet gibi gezer yeryüzünde; Theon da “winterfel hayaletiyim” demeye başlar kendine, buna ima deriz. Siyah bir kedi için; “O siyah piç, kalenin gerçek kralı” der bir altın pelerinli Arya’ya; siyah piç lakaplı Jon, targ çıkar, tahtın varisi çıkar buna ima deriz… Yoksa “keşke şunu biri öldürse” diye iç geçirip, sonra x kişi öldürünce “ahan da öleceği ima oldu idi zaten” denmez. O zaman her şey ima olur sizin mantığınızla.

Jon, seri boyunca durduk yere neden lord kumandan olmak/kral olmak istemiyorum diye gezsin ki? Winterfell Lordu olmak istiyordu zamanında ve bunu dile getirmişliği vardı vardı, yani bir şeyi istediğinde dile getirdi. Lord Kumandan olmak istese seçimlerde kendi kendini aday gösterirdi ama bu işi Sam, Jon’un ardından iş çevirerek halletti hatta Jon, “beni hileyle lord kumandan yaptın.” diye söyleniyordu. Hatta halinden memnun değildi, “kumdandanın dostu olmuyor.” diye içinden geçiriyordu… Yani içinde böyle bir arzu yoktu. Fakat oldu mu? Oldu. Kral olacağından da eminim neden? Çünkü bunun için bir sürü ima söz konusu.

Lady, Nymeria’nın yaptığı bir şey yüzünden öldürüldü. Hiç suçu yoktu. Sansa, kendi salaklığının cezası olarak esir hayatı yaşadı. Arya yüzünden esir hayatı yaşamadı ya da ölmedi… Bu kesin olacak demiyorum zaten, öyle olacağını düşünenler var. Çünkü kurtların kaderi ile sahiplerinin kaderi bir. Yani Sansa’nın Arya’nın yaptığı bir şey yüzünden ya da belki onu korumaya çalışırken vs. ölme ihtimali var. %100 değil, lakin göz ardı edilemeyecek dereceden bir ihtimal.

Sadece bir kaç şey söyleyeceğim çünkü bu tartışmanın bir sonu yok. Sanırım son 3 yorumumda da zaten var olan bilgileri temnnilerime göre yorumladığımı ve bunun da farkında olduğumu ama aynı bilgilerin farklı şekilde yorumlanabileceğimi söyleyip durmuşum ve her üç yoruma da eklemişim “Ama bazıları gibi kesin bir yargıda bulunmak istemiyorum” Dönün ve son 3 yorumuma bakın. Yani ben zaten her şeyi açık açık söylemişim. Ama siz yeni farkettiniz.

Şimdi artık bitirmem gerekirse… (Çünkü bu benim bu konuyla ilgili son mesajım)

1. Bir çocuğun kurdu öldü diye kendisi de ölmek zorunda değil. Eğer lady nymeria yüzünden öldüğü için Sansa da Arya yüzünden ölecekse, bu durumda Branın da insanları korurken ak gezenler tarafından öldürülmesi gerekir ama finali görecek karakterlerden biri de Bran. Dediğim gibi benim düşünceme göre kurdu kendinden önce ölen karakterler, onlara verdiği isimlerin kaderini yaşayamıyor. Kurtlarından önce ölen Jon ve Robun aksine. Misal Bran’ın yazı gibi…

2. Sansanın tutsak olması onun değil nedin suçu. Ladynin öldürülmesinde olduğu gibi bıçak doğrudan onun ve dolaylı olarak cercei ve joffreyin elinde. Eğer ned çenesini tutup Cerseiye ötmeseydi ve litter fingeri dinleseydi hem o hayatta kalırdı hem de kızları güvende olurdu. Unutulmamalı ki bir babanın görevi kızlarını korumaktır. 11 yaşındaki bir kızın görevi babasını korumak değildir. Ve Sansa cerceiye gideceklerini söylemeseydi de aynı şeyler yaşanacaktı. Çünkü Altın pelerinliler çoktan satın alınmış ve şehrin çıkışları çoktan tutulmuştu.

3. Vadide alayne olarak yaşayan Sansa (Ki povunun bile ismi Alayne), aklına geldiği her seferde kendisinin bir piç olduğunu vurguladı. Mesela vadinin buzla kaplı dik yamaçlarından aşağı kışı geçirmek için inerken “Sansa korkardı çünkü bir ladydi ama ben bir piçim daha cesur ve korkusuz…” ya da varis harry ile flirt ederken ve onu cazibesiyle büyülerken lf "bir lady yaptıklarını yapamaz ama sen yapabilirsin"in imasını yaptı ya da jonu aklına getirip "ben de onun gibi artık bir piçim, ikimiz de winterfell kadar yıkılmış ve ıssısız " der. Vs Vs… Kitap şu an yanımda yok ama bakarsam daha bunun gibi bir çok örneği hatırlayabilir ve sıralayabilirim.

4. Aryanın göstere göstere ve kesin bir şekilde “thats not me, thats sansa” demesiyle Jonun “sadece” kumandan olmak istememesini aynı kefeye bile koymuyorum. O zaman kitapta karakterlerin kurduğu her cümle foresdowing olurdu.

5. Eğer “kral” kelimesi dizide “lord” olmuşsa ve GRRM’in buna izni varsa;

a) Arya finaldeki kraliçe değildir, kral sadece bir erkektir, belli bir kişi değil.
b) Dizi, GRRM ye rağmen hikayenin sonunu değiştirmeye hazırdır ki dizinin GRRM’nin planladığı şekilde biteceği açıklandı. Kaldı ki 1.sezon GRRM’nin kontrolünde çekildi.
c) Amaç sadece Arya ve Sansa arasındaki farkı göstermek ve zıt karakterlerine vurgu yapmaktı. Özellikle Aryanın mizacını ve onun seçtiği kaderi bize kesin bir şekilde göstermektir.
d) Biz sıradan bir konuşmadan koca bir teori kasacak kadar olayı büyütmüşüzdür sadece.

Aslında bunun da cevabını siz verdiniz. Arya finaldeki kraliçeyse, GRRM ve yapımcılar buna rağmen dizide aryanın kaderini değiştirecekse bu kader zaten kitapta da Aryanın kaderi değildir mantıken değil mi? Yani adı üzerine finaldeki kraliçeden bahsediyoruz.

Bu konuda da düşüncemi gayet net açıkladığımı düşünüyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Sohbet için teşekkür ederim. Ben de uzatmamak için burada kesiyorum.

Birkaç kişi bilmiş olsa Marin’in seri finalinin şaşırtıcı olmasını problem etmesine gerek olacağını sanmıyorum. Çoğunluk bilirse böyle böyle bir yorum yapması mantıklı olurdu.
Kaldı ki Tyrion Sansa da oldukça şaşırtıcı olurdu
Tyrion un Sansa yı isteyeceğini sanmıyorum, Sansa’nında onu
Üstüne ailelerin tahtta bir Lannester daha isteyeceğini hiç sanmıyorum. Ben Tyrion u seri sonunda ölecek karakterlerden görüyorum, ölmezde yaşarsa o zamanda Casterly kayasında Lannester lordu olarak göreceğiz o kadar bence