Taht Oyunları

benim kitaplardan geç haberim oldu malesef. önce diziyi izledim, keşke önce kitabı okusaymışım çünkü şuan bana kitaptaki terimler çok yabancı geliyor, kışyarı sur felan ak gezenler olmuş ötekiler. taht oyunlarını dün aldım d&r dan okuyunca daha geniş bir yorum yaparım =)

Ak Gezenler için Ötekiler de kullanılıyor, yani çeviri değişikliği değil, iki isimle nitelendiriliyorlar :slight_smile: Terimlere okudukça alışacaksındır, şimdilik karışık geliyor olabilir :slight_smile:

bunu söylemen iyi oldu aslında, ama ak gezenler daha cool sanki =P okuyorum şuan bakalım.

Galiba kitapta akgezenler adı hiç söylenilmiyor. Söyleniyorsa bile çok nadir. Bence kitaptaki çevir daha iyi. Aslında Winterfell gibi özel isimleri Türkçe’ye çevirmeleri ilginç ama iyi olmuş.

Ak Yürüyenler kitapta yok zaten. Ötekiler diye geçiyorlar.
Dizide Ak Yürüyenler yapmışlar. Çünkü Ötekiler yaparlarsa Lost’taki Ötekiler ile karışır diye düşünmüşler. Yapmamışlar.

Demek istediğim kastedilen şey aynı, aynı yaratıklardan söz ediliyor.

Ahaha, doğrudur, lakin ben de ilk başta “Acaba?” diye düşünmüştüm.

Çevrilmesinin nedeni örneğin Kışyarı’nın kalenin özelliğini belirten bir isim içeriyor olması. Özel isim olabilir ama İngilizce olarak kalsa kalelerin özelliklerini anlamak daha güç olacaktı.

kitabı bitireli baya oldu buraya yazmamışım :confused:
genel olarak diziyle birebir çoğu dizi veya filmler kitabından farklı olabiliyor. bazı terimler hariç tabi.
gayet hoş ikinciyi alıcam :))

Bugün almaya gittim param yetmedi :frowning: :frowning:

okudum baştan tekrar okuyacağım, bunun gibi uzun romanlarda gözden kaçan detaylar oluyor, yada o zevki tekrar yaşamak istiyorum diyelim.

Ben daha kitaba elimi süremedim, siz ikinci kez okumaktan bahsediyosunuz :oh:
Ah kadaer vah kader :sad:

Gözünde büyütme 1 haftada biter zaten okurken sayfaların nasıl geçtiğini anlamıyorsun :smiley:

ben 5 kere falan okumuşumdur galiba :DD

Yuuh, sen her noktasını ezbere biliyorsundur herhalde :smiley:

Bu 1 haftada bitti. O da okumadığımdan yoksa 5 günlük falan işi var. Kılıçların Fırtınasının tamamını 1 haftada bitirmiştim.

öyle :DD ama sadece buna özel değil,ben genelde sevdiğim kitapları bir kereden fazla okurum :smiley: psikopatlık işte :smiley:

1 hafta mı? Bana 1 gün dayanmaz o kitap :smiley:

o kadar kısa sürede okuyunca insanın içinde bir boşluk oluyo be biraz zamana yaymak lazım aslında…

Dün akşam sipariş ettim. İki güne elimde olur. Çok merak ediyorum ve çok heyecanlıyım. Bu arada bir sorum olacak, kitapların dili nasıl?

Kitabın dili orjinali kadar olmasada iyi çok sürükleyici elinden düşmüycek kahramanların olcak falan ilk 100 sayfa bi b*k anlamassın ama sonrası su gibi geçer