Taht Oyunları'nı en iyi kim oynuyor?

Bence Tyrion en iyi taht oyuncusu. Serideki her kesden zeki hepsini alt ede bilir (Varys ve LF dahil). Tek bir eksiyi var. Onun büyük bir planını yok. Anketdeki isimlerin her birinin büyük bir amacı var (Mace Tyrel hariç) ama Tyrionun yok. Boş boş ortalıkda geziyor, hayat onu nereye sürüklese oraya gidiyor. Gitdiyi yerde ne kadar kötü duruma düşerse düşsün kurtuluyor. Eğer gelecekde Tyrion kendine bir amaç bulursa, hiç düşünmeden paramı ona yatırırım. Tyrion anketde olmadığına göre benim oyum Varyse. Bu arada eğer anket kitabları baz alarak yapılmışsa, keşke oraya Mace-in yerine Euron ya da Wyman Manderly koyulsaydı.

Baelish bildiğim kadarıyla, veya gösterildiği kadarıyla Tywin’i herhangi bir şekilde manipüle edemiyordu. Yanlış hatırlıyorsam düzeltiniz. Tywin, Krallık’ı politik ve ekonomik olarak elinde tutuyordu. Diyardaki en güçlü adamdı. Ailevi sebeplerden ötürü kaybetti aslında. Adam taçsız kraldı. (Baelish’in yarattığı durumlara dahil olmuş olabilir belki)

Yaşasaydı Cersei-Jaime hakkında neler yapardı merek ediyordum. Veya Tyrion’ı gerçekten öldürür müydü? Merak konusu.

En kötüler kuşkusuz, Mace, Olenna, Cersei, Ned.

@“Ser Bronn” manipüle etmiyordu ama onun ne yapacağını kolayca tahmin edebiliyordu. Mesela Tyrion’ı Bran’ı öldürmekle suçladığında Cat’in bu konuda bir şey yapacağını ve bunun sonucunda Tywin’in sinirlenip Lannister-Stark ilişkilerinin açılacağını tahmin etmişti.

Cevabım değişmedi Baelish’ten iyi oynayan yok bu oyunu.

HUAWEI MT7-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Şu anlık Baelish gibi görünse de uzun vadede Varys’in kazançlı çıkacağını düşünüyorum.

Kesinlikle Petyr Baelish. Adam’dan her iş geliyor ha bir de Varys’i unutmayalım adamın teleport yeteneği var.

1. sezonda işler değişti. Serçeparmak koskoca Vadi’yi gidip baş düşmanları olan Starkların piçine kaptırdı.

Üstelik Varys gibi gölgelerde gezmiyor. Sürekli açıkta kendisi. Aklını çelemeyeceği, manipüle edemeyeceği birisi kendisini kolaylıkla öldürebilir.

Tywin Lannister ile Serçeparmak.

Tywin son zamanlarında zorlanmaya başlamıştı gittikçe. Tünelin sonu pek de aydınlık görünmüyordu. Başa çıkabilirdi ama işleri kolay değildi.

Petyr’ın da son zamanlarda planları sarpa sardı (dizide). Koskoca Vadi’yi kaptırdı Jon’a.

Varys diyorum. İçlerinde hep en rahatı oydu.

Serçeparmak sabırsızca hareket ettiği için planları tökezlemeye başladı. Tywin bu oyunu en iyi oynayanlardan ama cerseinin arkasını toplamaya çalışıyordu. Doran martell akıllı biri ama zeki değil bu yüzden planları istikrarlı olmuyor. Varys bu oyunu en iyi oynayan adam. Sabırlı, nerede nasıl davranması gerektiğini bilen biri. Aegonu senelerce taht için yetiştirmede öncül oldu şimdi fırtına burnu bu çocuğun elinde

Petry ve varys arasinda kaldim ama petry demek istiyorum. Tywinmis, diken kralicesiymis fasa fiso. Onlar sadece onemli taslar ama satranç masasinda karsilikli oturan kisi varys ve petrydir. Diziye gore petry zor durumda ama kitapta gayet onunu gören, olaylara hakim bir karakter. Kendisi uc kraliçenin savasini bile kurgulamis olabilir. Bu arada uzun zamandir kafa patlattigimiz uc kralicenin Dany, margery ve cersei oldugu da dizi sayesinde ortaya cikti ve petrynin tahminlerine gore bu savastan bir duzen degil kaos cikacak. Bes kralin sonu nasilsa, benzer sona kralicelerin de sahip olmasi olasi. Ve tum bunlardan sonra duzen getirecek tek kral/kralicenin yaninda da bu adam olacak. Tabi planları ters tepmezse.

Petyr tabiki de. Diziye göre konuşmuyorum. Kitapta Petyr Varys’i alır havada çevirir. İkisinin de birbirlerinden sakladığı karakterler var. Petyr’ın Sansa Varys’ın Aegon. Ama bu noktadaki sıkıntı Varys casus ağıyla öne çıkan biri. Ve tek üstünlüğünü de Petyr rahatça geçebiliyorsa Petyr>Varys.

Tywin Doran falan denmiş. Onlar küçük oyuncular. Etkileri varsa bile kısıtlı belki Doran daha büyük bir oyuncudur onun da teorisi vardı. Petyr aslında Doran’ın maşası diye.

Varys ve illyrio derim ben petry tehlikeli sularda yüzüyor sadece sansayı sakladı o kadar ama onunda bir getirisi olmayacak harrenhall ı aldı o kalede kendisinin sonunu getiricek kalenin önceki sahipleri gibi

Twyin demişim, şaştım kaldım şu an, nasıl bir kafadaydım acaba oy verdiğimde? :smiley:
Twyin de iyiydi tabi taht oyunlarında ama Petyr ve Varys bir başkalar sanki… Twyin’in zekasının yanında Lannister zenginliği ve gücü vardı, ve büyük katkı sağlıyordu; diğerlerinde bu ikisi yok.
Neyse bu ikili arasında kaldım ama sonuç,
Varys diyorum, o daha akıllı, daha doğrusu daha mantıklı. Baelish usta bir manipülatör, kaos yaratmakta üstüne yok ama çok uçuk hayalleri var. Ortalığı karıştırır durur, lord olur, kale sahibi olur ama bundan öteye gidemez. O tahta oturmak istiyor hani, o yüzden diyorum, ne yapıyorsa bu amaca ulaşmak için yapıyor, çokta güzel oynuyor oyunu ama boşa kürek çekiyor neticede. Çok büyük riskler alıyor; risk bu işin bir parçası tabi ama bir sınırı olmalıdır, Petyr’in sınırı yok, çok tehlikeli sularda yüzüyor. Varys bu noktada daha mantıklı işte, “hangi ata oynaması gerektiğini” biliyor, onun hamleleri çok daha kontrollü. Taht için güçlü bir aday seçiyor ve hamlelerini yapıyor, başarılı olursa bunun ekmeğini ömrünün sonuna kadar yiyecek, iyi bir konumda olacak. Olmadı mı? Hep bir çıkış kapısı yaratıyor kendine, garanti bir B planı var. Petyr daha sinsi, daha kurnaz olabilir, yaptıkları gündemi değiştirip savaşlar başlatabilir ama taht oyunları belirli bir amaca ulaşmak için oynanıyorsa Varys’in başarıya ulaşması, sağ çıkması daha olasıdır. Sakince, sessizce ama sağlam bir şekilde ilerliyor. Risk alıyor ama sınırları da biliyor, daha planlı programlı. Ben buna bakarım. Varys usta bir oyuncu, Baelish onun yanında şanslı acemi :stuck_out_tongue:

Serçeparmak ve Varys arasında gitsem de şimdilik Serçeparmak’da karar kılıyorum. Kitaba göre de diziye göre de kendisi baya baya kaos yaratıp bundan beslenen ve her defasında yükselen bir kişi.

Bir arkadaş Varys bir köle idi şimdiki yerine bakın demiş de Varys bu duruma 50 yılda gelmiş, Serçeparmak ise 14-17 yılda gelmiş… Fark var bayağı ha? :smiley:

İkisinin kapışmasını isterdim, zevkli olurdu; sözlü atışmaları bile eğlenceli.

Petyr hırsından kaybedebilecek duygusal bir karakter. Varys ise prensipli ve mantıklı, ağır bir karakter.

Petyr 15-20 yılda yükselip 25. yılında ölebilir. Varys daha uzun yıllar aktif olacaktır :slight_smile:

Seri sonlandığında ikisi de kaybetmiş olabilir, ister tavşan ister kaplumbağa ol; eninde sonunda kaybedeceğin an gelir. :slight_smile:

En iyi Petyr Baelish Oynuyordu .

ıllyrio mopatis, Varis ve tartışmasız Lf

Bence Petyr Baelish. Yapacağı şeyleri, düşündüklerini, çıkarlarını hiçbir şekilde tahmin edemiyorsun.
Varys de olabilir ama Serçeparmağın yanında hiçbirşey. Bu arada Varys’ in bir sözü var çok hoşuma gider: “fırtınalar kopuyor, büyük balık küçük balığı yiyor ama ben habire kürek çekmeye devam ediyorum”…

baelish tabii. manipüle arkadaşlar zeka hani