Talisa Stark Aslında Tywin Lannister'ın Ajanı Mıydı?

Merhaba forum halkı, Twitter’da denk gelip çok da mantıklı bulduğum bir teoriyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Özetle teoride; Talisa Stark’ın aslında Tywin Lannister tarafından görevlendirilmiş bir ajan olduğundan söz ediliyor. Askeri zekasıyla Tywin’i alt eden Robb’un; aslında bilinçli bir şekilde sabote edildiği, yaşının getirdiği zaaflarla baş edemediği anlatılıyor. Teorinin ayrıntıları bir flood aracılığıyla aktarılmış, linki bırakıyorum buraya. Neler düşündüğünüzü merak ediyorum, görüşlerinizi paylaşmayı unutmayın. İyi forumlar.

Flood linki:

Güzel bir teori etkilendim yalnız kitapta Talisa Maegyr diye birinin olmaması kafa karıştırıcı tabi.

Jeyne mi neydi kitaptaki; Lannister hanesine bağlı bir aileye mensuptu. Robb bunları yeniyor, kıza aşık oluyor; yıldırım nikahı yapıyor vs. Kızın bir suçu yok, kızın anası yapıyor her şeyi.

Troll sandim, bayagi destekli teori çikti :grin:

Kitapta Talisa yoktu ama Jeyne Westerling vardi. Westerling hanesi Lannister hanesine bagliydi ama taraf degistirmislerdi. Yani aslinda bu bile su teoriden sonra kafada soru isareti yaratiyor.

Begendim. Paylasim için tesekkürler Kraliçem @svurgun :kissing_heart:

Yorum yaptığın için ben teşekkür ederim :sparkling_heart:
İnan ben de şaşkınım, şu forumda ciddili tek gönderim yoktur. İlk defa troll yapmadım. Hafif bi baş dönmesi var da atlatırım inş.

Hayirdir kralicem falan. Burada bir kralice vardir o da @Queen_Arianne dir. Lutfen bir daha olmasin.

Teoriye gelirsek sanmiyorum. Tywin de ne herifmis ki Robb’un kardeslerinin olumunu ogrenecegi zamanda kizin orada olmasini saglayacakmis. Fazla buyuttunuz adami

Talisa Maegyr, kitaptaki Jeyne Westerling’in diziye uyarlanmış hali aslına bakarsan. 5 Kralın Savaşı’ndan önce Lannister Hanesi’ne bağlı küçük bir haneydi Westerlingler. Savaş esnasında Lannister safından Stark safına geçiyorlar. Bu da teoriyi fazlasıyla destekler nitelikte bir bilgi bence. Kitapta Jeyne, Kızıl Düğün’e gitmiyor ve öldürülmüyor. Bu da Lannisterlar’la yapılan anlaşmanın oluşturduğu bir avantaj, bir güvenceydi aslında. Dizide Talisa ölüyor, bu büyük ihtimalle olayları daha da dramatize etmek için yapılmış bir hamleydi, seyirciye oynandı. @Tessarion

Kudurma allah aşkına git kraliçe duyarını başka yerde yap. Konumda haplanma kızım hadi hadi…
Teori flood’unun en sonunda bir video paylaşılmış, video daha da mantıklı kılıyor her şeyi aslında. Basit, vasat bir teori değil bu, bence gayet mantıklı. Daha detaylı incelemeni öneriyorum ariyensu kankimsu @Queen_Arianne

Zaten kitap için konuştuğumuzda Jeyne olmasa da annesi,babası falan ajandı. Robb’un jeyne ile evlenmesi Lannisterların bir komplosuydu. Yapımcılar kızın annesinin tywin ile anlaşması, kız hamile kalmasın diye ilaç vermesi falan filan gibi olaylarla uğraşmamak için robb gibi bir karakteri sorumsuz bencil konumuna düşürerek aşık oldu sözünü bozdu hikayesi ile bu olayı işlediler. O yüzden bu hikayeden çok bir şey beklemeyin Talisa zaten boş ve gereksiz bir karakterdi.Kitaplardaki jeyne’i sevsem de bu kızı sevememiştim hamileyken karnın deşilip ölmesine üzüldüm o ayrı tabi. Yani o kadar derinlikli bir karakter değil casus filan gibi olaylara hiç girmediler bence dizide.

Bir sorum var kitaba gore dr Robb bencil ve sorumsuz biri degil mi? Yine sozunu tutmadi. Komployso bile komployu yemesi kendi sorumsuzlugu yuzundendir kb

Teoriyi okumadım ama @svurgun Kraliçem açtıysa kesin haklıdır. Teori gerçektir.

Jeyne değilde annesi Sybelle ajan ama ikili oynuyor olabilir son kitapta Jeyne yerine başkasını gösterdi Jaime’ye.

@svurgun, hayal dünyasında yaşıyorsun. Ne yani, Twain gidip Talisa/Jeyne her neyse bu kızı Robb’u baştan çıkarması için mi görevlendiriyor?

Kitapta Jeyne, Robb’un yasını tutuyor. Nereden mi biliyorum? Sayfasını çevirdim de oradan biliyorum. Haram olsun bu arada :smile:

“Jeyne goes into mourning, to the chagrin of Sybell, who had been in secret negotiations with Lord Tywin Lannister. Unbeknownst to Jeyne, the daily potions given to her by her mother prevented pregnancy.”

Teori tamamen dizi temelli ve D&D düzlerinin böyle bir şeyi hayal bile edemeyeceğini düşünüyorum. Ki halihazırda hain annesi.

Ek: Başlıktaki soru sıfatının baş harfini küçültürsen forum ahalisinin göz sağlığı açısından iyi olacaktır.

Kitapta Jeyne’nin şu kalçaları mevzusu da var. Bu da üç durum ortaya çıkarıyor : ya catelyn’in tarif ettiği geniş kalçalı jeyne bir westerling değil bu durum da ihanetin bir parçası, ya da jaime’nin tarif ettiği dar kalçalı jeyne , westerling jeyne değil de bir başkası yani sybelle ile karabalık oyun içinde oyun yapmış olabilir ileride kalabalığı jeyne’nin yanında görebiliriz belki. Üçüncü be son ihtimalde ya catelyn ya da jaime kör kalçayı biri yanlış tarif ederek bana bu uzun yazıyı gereksizce yazdırmış da olabilir.

Sözünü bozmasının nedeni bir kızı onursuz konumuna düşürmemek istemesi yani onuru için evleniyor dizide aşkı için ikisi farklı şeyler. Komplo şu şekilde robb yaralandığında üstüne bir de kardeşlerinin ölüm haberini aldığında adamın tam zaafına yenik düşüceği anda yanına bir kızı gönderiyorlar onunla ilgilensin diye sanki üstat kıtlığı çıktı da. Sonra robb’da stark erkeklerinin onur-aptal karışımı hareketini yaparak evleniyor bu bencillik değil aksine bir kızını onuru kurtarmak. Ha bence evlenmeseydi o ayrı ama stark erkeklerini çok akıllı olmadığı için o an akıllı olanı değil onurlu olanı tercih ediyor. Dizide boş beleş bir aşkı.

Bir kız yerine bir haneyi onursuz konumuna düşürmek istedi sanırım.

Şeyine sahip çıkaydı şeref/namus korumasına girişmek zorunda kalmazdı. :slight_smile:

Yaptığın çeviri bu teoriyi çürütecek yeterli bilgiyi içermiyor sayın kankay. Tekrar yazmayayım, @catto arkadaşımız yukarda söz etmiş olaylardan. Flood sonundaki videoyu izlemediysen onu da izlemeni tavsiye ederim her şey daha da net bir biçimde açığa kavuşuyor. İlk 4 sezon kitaba büyük ölçüde bağlıydı neredeyse aynıydı hatta. Bu 4 sezonda her repliğin bir derinliği vardı ve altından büyük olaylar çıkabiliyordu. Sonraki 3 sezonda işler böyle gitmedi çünkü kitaptan bağımsızlaşıldı. Demem o ki; Talisa, Robb, Catelyn, Roose, Tywin ve Amory’nin replikleri dikkatle incelendiğinde teori hiç de o kadar uçuk gelmiyor.
Ek: Hepsini büyük yazdım, soru eki küçük olsaydı okb’den vefat edebilirdim. Sorry not sorry.

Yaptığım çeviriye göre -vikiye tıklamıyorum ne çevirdim bilmiyorum atılacak her link tarafımdam kınanacaktır- Martin, Jeyne’in Robb’un yasını tuttuğunu söylüyor, kankimay. Seni kınarım bak; o soru sıfatı küçük harfle başlamalı.

Videoyu izleyince dönerim. Yip yip!

Kitaba göre Robb bencil ve sorumsuz??? Bana Robb’u anlattırma Küçüğüm, 5 gece 6 gün sürer.
Robb, sancakbeyleriyle istişare halinde olan, oldukça sorumluluk sahibi bir komutandı. Bran’in Taht Oyunları povlarında Bran, Ned Stark gittikten sonra görevleri devralan Robb’un değiştiğini söylüyor. İşi bittiği zaman yeniden Robb oluyor, işi varken ise ‘Lord Robb’ olduğunu vurguluyor. Özel meseleler ile görevlerini birbirine karıştırmadığını çıkarabiliriz buradan.

Talisa ise talihsizlikti, onca hatasızlığın, kusursuzluğun içindeki dikendi. Yaşı gereği Robb aslında çok normal, çok olası bir konuda hataya düştü. Bunun için Robb’a salak ya da sorumsuz demek yanlış. Bu hata hayatına mal olmuş olsa bile Robb başarılı bir çocuktu. Tek hatasıyla onu böyle acımasızca yargılamak yanlış bir bakış açısı.

Yeterince Lord Robb olamıyormuş demek ki. Kociş olmayı seçmiş.