Teori neydi? Teori emekti

Sevgili yetkililer, yönetici arkadaşlar…

Acaba şöyle bir imkanınız var mı… Konular açılmadan önce, sizin onaylamanız gibi bir durum söz konusu olabilir mi? Tamam, teori kelimesi bilimsel anlamındaki gibi kullanılmayabilir forumlarda ama en azından iki satır açıklaması bile olmayan, öngörüler, sorular, temenniler teori adı altında paylaşılıyor ve bu beni rahatsız ediyor…

Sebebi de bu forumu yazmaktan çok okumak için takip eden işinde gücünde biriyim… Ve buraya üye olmama sebep 6.kitap ne zaman çıkacak diye ararken, şans eseri gördüğüm teorilerin (çeviri ya da sizlere ait) beni art arda içine çekmesiydi. Bir süre takip edip, üye oldum. Böyle üfürükten konuları görünce ben o teoriler adına üzülüyorum ve site sanki kendi eserimmiş gibi bu kirlenmeye kızıyorum…

Sonuçta sizin seçeneğiniz ama dediğim gibi konuları onaylama şansınız varsa benim gibi düşünenleri oldukça mutlu edersiniz…

Katılmakla birlikte, bir fikir de ben beyan etmek istiyorum. Acaba yaş sınırlaması mı yapılsa alımda. Diziyle orantılı olarak.

+18 iyi olurdu mesela. :confused:

Edit: İşinizin yoğun ve yorucu olduğunun farkındayız sevgili yöneticiler. Artı, gündelik hayatta elbette sorumluluklarınız ve daha önemli işleriniz vardır. Ancak gerçekten belli bazı sınırlandırmalar getirmezseniz iş yükünüz daha da artacak gibi bu gidişle. Huzursuzluk da artıyor aynı zamanda. Lütfen bunu bir düşünün. Kolaylıklar dilerim.

Filtreleme, onaylama işlemi zaman ve emek yükü bindirecektir yetkililere. Bununla mı uğraşsınlar, forumun teknik/genel sorunları mı ile ilgilensinler derken uygulama aşamasında sıkıntıya neden olacaktır. Bir de bu tür meselelerin öznel olması başlı başına bir problem. X adlı yetkiliye göre onay verilmesi gereken bir başlık, Y adlı yetkiliye göre onaydan geçmemesi gereken olarak değerlendirilebilir. Bu durumda orta yolu sağlayacak kıstasları belirlemek de dert.

Forumun son zamanlardaki hali beni de rahatsız ediyor. Bu kadar bilgi çöpünün içerisinde elle tutulur, okumaya değer bir şeyler bulabilmek çok güç. “Bugünkü Yorumlar” bağlantısına tıkladığım zaman bir birinin patates baskısı olan başlıkları görmek oldukça can sıkıcı ve ne yazık ki insanı forumdan soğutuyor.

Bunun önüne geçmek için, yeni üyelere “üyelik tarihinin üzerinden X gün geçmediği sürece başlık açamaması(*)” gibi bir kısıtlama sağlanırsa hem yeni üyeler koştura koştura başlık açmak yerine var olan konular altında derdini/yorumunu dile getirir ve bu sayede neyin ne olduğunu tecrübe eder hem de ortalık içi boş konulardan bir nebze olsun temizlenmiş (hiç değilse durulmuş) olur.

b:[/b] Bilerek gün bazlı bir örnek verdim, yorum sayısı tabanlı engelleri aşmak için yapılacak flood eylemleri bu kısıtlamanın amacını çökertecektir.

Not: Tek umudum, dizinin sezon finali yapmasıyla buranın 1-2 ay sonra tenhalaşacağı yönünde ama 7. sezonun başlamasına doğru hafiften hafiften hareketlenmeye başlayacaktır tekrardan. Kısıtlama/engelleme/sansür gibi şeylere karşı olan birisi olsam da ne yazık ki forumu toparlayabilecek olan tek yönelim bu gibi görünüyor.

Son zamanlarda gördüğüm bazı yorumlar ve desteksiz alakasız teorilerin yeni başlıklarla tartışmaya açılması beni de üzüyor gerçekten. Yeni konular için onay veya iptal kararı vermek, sırf bu işi yapacak bir ‘konsey’ toplansa bile oldukça zor olur diye tahmin ediyorum. Bence de kısıtlama ve engelleme içeren bir çeşit ceza sistemi gelse iyi olur.
Bizim canımızı sıksa da, o tarz desteksiz teoriler üretenler diziye yeni başlayan heyecanlı arkadaşlardır muhtemelen. Kişisel görüş için de ceza uygulamak adaletsizlik olur. Ama en azından mevcut konuları bulup sorularını görüşlerini teorilerini buralardan yazmalılar, kafalarına göre yeni başlık açarak değil. Bu konuda kısa süreli cezalar uygulanabilir. Öğretici ve caydırıcı olur herhalde. Bu hepimiz için geçerli tabi.

Beni de üzüyor bu “teori” basliklari, üyelerin düsüncelerini ve isteklerini teori olarak sunmasi.
Onay meselesi yöneticiler açisindan çok karisik olur, yönetici sayisi da az zaten sitede, isin içinden çikamazlar sanirim.
Yas sinirlamasi da biraz haksizlik olur sanki :slight_smile:

Etkili olur mu bilemiyorum ama önce yöneticiler tüm üyelere ‘teori basligi açmadan önce dikkat edilmesi gerekenler’ konulu bir uyari mesaji atsa, ve buna uyulmadigi takdirde ceza gelecegini de belirtseler belki üyeler daha dikkatli olur, teori basligi açmadan önce iki kez düsünürler.

Herkes düsüncelerini, kisisel görüsünü paylasmakta özgürdür, forum bunun için var. Ama üyelerin ne tür konularin baslik açmaya deger oldugunu “ögrenmesi” gerekir.
Sorun aslinda sadece teori basliklari da degil; ufak konular, aslinda mesela “Küçük Sorular” isimli basliga yazilmasi bile yeterli olacak sorular veya görüsler için de baslik açiliyor bu forumda.

Yöneticilerden çok aslinda sanirim biz üyelere büyük is düsüyor. Daha dikkatli olmaliyiz, baslik açarken önce bir arastiralim bahsetmek istedigimiz, merak ettiklerimiz daha önce bir baslikta konusulmus mu? Bulmak zor olmaz herhalde, forum çok güzel bir sekilde kategorilere ayrilmis. Bahsetmek istedigimiz konuyla ilgili baslik yoksa bile muhtemelen o konuyla ilgili baglantili olan ve düsüncelerimizi oradan paylasabilecegimiz basliklar da vardir, oralara yazalim. Sahip oldugumuz arastirmaya üsenme, sabirsizlik gibi kötü huylari, aliskanliklari düzeltmeliyiz :slight_smile:

Youtubedan fan videosunu alıp Dany ile Jon hangi bölümde buluştu da sevişti konusu açan arkadaştan sonra asdfdjkl, hala gülüyorum ya.

Teori demişken.Daimi kış toprakları ile Essos’un birleştiği ve Azor ahai teorisini okuyan veya bilen var mı? Yoksa konusunu açacağımda :))))

Ben geçenlerde desteksiz Ramsay Azor Ahai diye başlık görmüştüm umarım troldür deyip işi dalgaya vurmuştum :dDdD.Bugünlerde de Jon’un gerçek ismi konusu revaçta,hatta o kadar revaçtaki sanırım 2 günde 50 konu açılmış olabilir.Bu arada youtube fan videosunda kim arkadaşın yerinde olsa inanır çok profesyonelceydi kitapları ve diziyi dikkatli izlemesem ben bile inanırdım çok güzel fan videoları var adsdasdfgadssf

Her kategorinin farklı bir modun olması gerektiği düşüncesindeyim. Böylelikle yöneticilerin hem yükü azalır ve forum biraz da olsa derin bir nefes alır.

Azor Ahai ile ilgili bir sürü baslik var :smiley: Digerleri için bilmiyorum.

Yalniz o video gerçekten çok iyi yapilmisti :smiley:

@Dragon_Sürücüsü
Güzel fikir bence, ama yönetici sayisinin artmasi gerek. Ben daha önce hiç bu kadar az yöneticinin oldugu bir forum görmemistim.

Paylaştım bakalım diğer azor ahailerden daha iyi olmuş mu :slight_smile:

Umarım zamanla herşey rayına oturur. Yönetici olayı cozuldukten sonra mod sırasına gelinse işte o zaman herşey daha güzel olucak. Ayrıca belirtmek isterim ki bazı arkadaşların rahatça sert mesaj atmaları ve ortalıgı karıstırmaları bu sebebten ötürü kaynaklanıyor.

O videoyu paylaşsanıza.

@ichigo

:slight_smile:

Malum olaydan sonra devlet yina internet vanasını çekmiş sonuna kadar.
Bakamadım bile.

Ben her teoriyi “olabilir” modunda okudugum icin teorilerin cok olmasi sacma da olsa, benim icin bir mesele teskil etmiyor. Hani tarihte deneylerine gülünen insanlar vardir ya, onlarinki gibi bunlarinki de dogru cikmasin sonra diye temkinli yaklaşiyorum ve her teoriden de zevk aliyorum. Yoksa “Hodor at mı” teorisinde tebessum etmedim degil yani… ))

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

Eskiden teoriler ağzı açık bırakırdı yav.
Şu tyrion targaryen mi teorisi böyle yazınca saçma gözüküyor ama 5. Ve 3. Kitapdan bazı paragraflarla desteklenmişdi.

Daha önce defalarca tartıştığımız konuların yeni bir fikirmiş gibi farklı farklı versiyonlarının konu olarak açılması bıktırdı artık. Arama butonunu kullanmak bu kadar zor olmamalı.

Sistemsel olarak forumda vardır zaten her forumda olduğu gibi. Onunla yöneticiler uğraşamaz bence açılan konularda problem varsa rapor butonunu kullanmanızı tavsiye ederim. Forumda fazlasıyla konu açılıyor ve yönetici fazla yok göründüğü gibi… Birde herkesin paylaşma özgürlüğü var maalesef bu özgürlüğü kısıtlayamazsınız o yüzden böyle bir şey yapılacağını sanmam her forum için geçerli. Forum zaten bu amaçla var herkesin görüşlerini yazabilmesi gerek değil mi?

Bu olsun, sırf konu onaylama yetkisine sahip olabilecek bir yönetici ekibi olsun, zaten bu işe gönüllü olacak oldukça fazla sayıda üye var.

+18’e de katılıyorum.

Yoksa Arya Stark’ın aslında Yossi Kohen olduğu ve hakiki Arya Stark’ın dış mihraklarca peydahlanan Kızıl Düğün’de öldüğü hakkındaki konumu açacağım. En az şuanki konular kadar mantıklı :slight_smile:

HTC One cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi