The Tudors

Niye ya :smiley: ikisi de canım benim .ssss

+1

4 sezon boyunca kralın bi tarafını yalamaktan bi şey yapmadı… iyi, sadık bi dosttur ama hepsi bu kadar… bu dizide baya abartılıyo Charles karakteri… ama Henry Cavill’e lafım yok… iyi oyuncu + harbi anlamda yakışıklı… :smiley:

Efsane dizi. Kaliteli oyuncuları var.
Fakat Kral Henry’e bir ısınamadım. Hırslı olması iyi güzel de çoğu zaman komik duruma düşüyor hbghgb

ben ona pumpkin king diyorum

Bu diziden etkilenip VIII. Henry hakkında ödev yapmıştım.

aslında aragonlu katherine’e cidden aşık olmuştu. zaten katherine gençliğinde çok güzelmiş ve babası öldükten sonra evleniyorlar. yani illa evlenme gibi bi zorunluluğu yoktu. uzunca bir süre de evli kaldı, eğer oğlu olsaydı boşanacağını hiç sanmıyorum.

en kültürlü karısının anne boleyn olduğuna katılmıyorum. aragonlu katherine bir prenses olarak yetiştirildi, latince, fransızca dillerini çok iyi biliyordu. bunun yanı sıra henry gerzeği ülkede yokken kuzey tarafından çıkan bir savaşta katherine zırh giyip komuta etmiştir. ama tüm övgüleri henry the pumpkin king almıştır. katherine çocukluğundan beri savaş kamplarında hayatını geçiren biri ve siyaseti de iyi bilen biriydi. yaşlılığa yenildi.

@“phoenix” …ve geri kafalı, şakirt biriydi…

cCc Anne Boleyn cCc

geri kafalı ve şakirt olabilir, aç gözlü ve iffetsiz, sonradan görme ve bir koca hırsızı olmasından iyidir. ki geri kafalı olması biz türklerin işine gelirdi.

Anne Boleyn’in de bi soylu olduğunu unutuyosun… ayrıca politikadan da anlıyodu, iyi eğitimliydi… Aragorn da soylu olmasına rağmen şakirtin önde gideniydi… :wink: uğruna mezhep kurulmuş kadın… boru değil… Hem Henry hiç bi zaman Katherine’i sevmedi… en sevdiği karısı Jane Seymour diye biliniyo ama o da sırf erkek doğurdu diye bence… yoksa bana göre en özel ilişkisi Anne Boleyn ile olanıydı… asıl Anne ekek doğursaydı her şey farklı olabilirdi…

yanlışın var; aç gözlü olan Seymour’lar… :smiley: bu dizide hep Katoliklerden nefret ettim, Katherine, Thomas More, Mary, 3. sezondaki isyancılar… :confused: hepsinin iyi görünümünün altında çok büyük pislik yatıyo…
yani;
PROTESTANLAR RULEZ!!!

hem niye geri kafalı olması Türklere yarıyomuş ki? Türklerden onlara ne???

Ayrıca;

Katherine; tarihin en yobaz ve en faşist kraliçe Mary’i doğurdu…

Anne; İngiltere tarihinde dönemine “the golden age” diye bahsettiği Elizabeth’i doğurdu…

FARK VAR… :wink:

geri kafali olmalari turkelere yarar cunku bu sayede cografi kesif ya da reform ya da ronesans ilermemis olabilirdi osmanliya zarari dokunmazdi durumlarin.

elizabeth i sevmem icin hicbir sebep yok, zaten bazi kaynaklarda da “kanli” mary, "bakire ‘’ elizabeth derler. yani aslinda mary insanlari yakarken baskalarinin etkisinde kaldigi ve aslinda o lakabi hak etmedigini, elizabeth’in de malum thomas seymour ile olan meseleleri yuzunden bakireliginin supheli oldugunu dusunurler.

dany’yi sevmeyen biri nasil olurda anne gibi bi kadini sever anlamiyorum sirf guzel oldugu icin herhalde. kadın evli adamı ayarttı resmen. katherine her bakimdan kralice olmayi hak eden tek kadindi. katherine le karsilatirildiginda anne in soylulugu ne ki. katherine henry den bile daha soyluydu.

bir de katherine i hic sevmedigini nerden biliyorsun. cogu tarihci ona asik olup evlendigini kabul ediyor. ustelik uzun yillarca evli kaldi. tek sorun erkek evlatti. bir de veba salgini patlak verince korktu haliyle, varis sevdasina dustu.

PUHAHAHAHAHAH… Osmanlı çok da s…mde ya… keşke daha önce ilerleseydi de Kanuni boyunun ölçüsünü alsaydı… hem Osmanlı değil miydi? matbaayı taa ne zaman sonra getiren??? işte bu yüzden yeniliğe kapalı olan Osmanlı ve Katolikler’e karşı Reformcuları destekliyorum!!!

yanlışın var; Elizabeth, Thomas Seymour’la değil, Robert Dudley ile gizli bi ilişki içindeydi… ama buna rağmen hiç evlenmemiş biri…

Bloody Mary = Daeenerys… :smiley: :smiley: :smiley: ikisi de birbirinden faşist!

Katherine abisinin eşiydi, ve abisi ölünce de Henry politik olarak yengesiyle evlenmiş, haa sevip sevmediği hakkında yorum yapamam… sevebilir tabi, ama en sevdiği eşi kesinlikle değil… Anne Boleyn ve Jane Seymour dururken bu konuda kendisine b.k yemek düşer…

@“Myles Kennedy” elizabeth catherine parr’ın yanında kaldığı sırada thomas seymour’la aralarında bir şeyler olduğuyla ilgili söylentiler çıkmış o dönemde. hatta hamile kaldığı ve çocuk düşürdüğüne varan dedikodular. bakireliğinden şüphenilmesinin nedeni thomas yani. bunların tarihi kayıtlara söylenti olarak geçtiğini okumuştum ama o şekilde kalmış. zaten kesinleşse elizabeth kraliçe falan olamazdı herhalde. robert dudley sonradan kraliçelik döneminde çıkıyor :stuck_out_tongue:

hmm bu olayı bilmiyodum ben bak… ama öyle bi şey olsa, kraliçe olamazdı dediğin gibi…

yanlışım falan yok. varmış işte ilişkileri. hatta adam yargılandı kafası kesildi.

@“Phoenix” ama bu doğru olsa bile onu Bloody Mary’den daha kötü biri yapmaz… :wink:

onu bilemezsin. stannis de yakıyordu hainleri, mary de hainleri yakıyor.

Protestanlık hainlik mi oluyor?

yine olay Stannis’e geldi… :smiley: evet; Stannis hainleri yakıyo, kendisine ihanet edenleri… ama Bloody Mary; hiç bi günahı olmayan protestan olan halkını yakıyo…

Bllody Mary daha çok Daenerys’e benziyo bence… hatta Deli Kral Aerys’e…

“BURN THEM ALL!!”

@“Dragonborn”

o protestanlar mary tahta çıkamasın diye bir sürü girişimde bulundular. o protestanlar mary’yi öldürmek istediler. ve evet mary’ye göre protestanlar hain.

daenerysle mary’nin uzaktan yakından alakası yok. dany mi din inançları farklı diye insanları öldürüyor. bence daha başka birine benziyor mary. hani rhollor’a inanmayanları yakan biri vardı ona.

Alester Florent: hain; yaktı, Mance Ryder (daha doğrusu onun görüntüsündeki yabanıl): hain; yaktı, Arnolf Karstark: hain; daha yakmadı ama yakacak… bunların hepsi hain! haa dersin ki, masu insanları da yakıyo, o zaman ben de karşı çıkarım… ama Stannis bu ateş tanrısı ritüellerini aza indirgemeye çalışıyo…

yaktığı bütün protestanlar mı sırf mary tahta çıkmasın diye girişimlerde bulundu? asdfgfds… :smiley: Mary’nin protestanları yakışını bizdeki Sivas katliamı gibi düşün… öyle işte…

Daenery’le Mary’nin mantalite aynı bi kere… ideoloji aynı… sakın itiraz etme. öyle… ama Aerys’e daha çok benziyo tabi… :smiley: