The World of Ice and Fire Uygulamasında Yer Alan Bazı Spoiler Bilgiler

GrayArea bir PODCAST yayınladı ve yayına katılan kişiyle beraber kitapla ilgili bazı kuramları vs. doğruladı. Spoiler içeren bilgiler var; şimdi bu bilgiler nereden geliyor? Ice and Fire App diye bir uygulama söz konusu(indirdim, viki’nin telefon uygulaması gibi ama bazı şeyler için para istiyor), orada bazı şeyler onaylanmış durumda. Lakin şöyle de söyleyebiliriz ki bilgiler yeni kitaplar ışığında güncelleniyormuş sanırım, bu yüzden bazı şeyler kesin onaylanmış gibi görünse de değişme imkanı söz konusu olabilir.

Öncelikle Bran’ı öldürmesi için tutulan suikastçının arkasında Joff’un olduğu doğrulandı. (Bir çok kişi LF’nin arkasında olabileceğini düşünmüştü çünkü bıçak hakkında yalan söyledi ve bir de şu gizli mektup meselesi vardı.).

Aegon’un gerçekten Aegon Targaryen olduğu doğrulanmış(ama kitaplarla birlikte güncelleme meselesini unutmayın. Açıkçası o kesinlikle Blackfyre bence, sonuç olarak Varys de ona Targ demedi, Aegon dedi Kevan’a anlatırken. Böyle bir bilgi bir uygulamada verilemeyecek kadar spoiler içeriyor, yine de buraya yazmak istedim.).

Kırmızı Kapılı Ev(Dany’nin çocukluk evi) de Braavos olarak doğrulanmış uygulamada.(Bunun üstüne çok kuram üretilmişti, biliyorsunuz. Bilhassa limon yetişme meselesi yüzünden.)

Rhaegar’ın ölüm anında fısıldadığı söz Lyanna, zaten tahmin ediyorduk. Anasının ismini sayıklayacak hali yoktu.

Lakin şimdi cidden spoilera gelin. @Starkgaryen senle Kış Kralı ve Warg Kralı hakkında konuşmuştuk, hatırlar isen; Ormanın Çocukları ile bir anlaşma yok muydu vs. diyorduk…Buyur.

“Kahramanlar Çağında Ormanın Çocukları ve İlk İnsanlar arasında anlaşma yapıldı ve bu, 4 bin yıl boyunca sürdü; Uzun Gece sırasında bile… Ormanın Çocukları, Ötekilere karşı İlk İnsanlara katıldı. Anlaşma, Andallar gelip ortalığı kasıp kavurduğu zaman BOZULDU/SONA ERDİ.”

Anlaşmanın bitmesinin Andallara bağlanması biraz garip aslında, sonuçta anlaşma İlk İnsanlar ile yapıldı. Acaba Ormanın Çocukları “Nasıl olsa hepsi insan!” diyerek mi böyle tavır aldı ki?

Lord Kan Kuzgun’u Sur’un ötesinde kaybolup, Ormanın Çocuklarına katılıp yıllar yılları kovalayıp dünyayı o ağaçlardan izlerken bunca zaman Bran Stark’ın doğumunu bekliyormuş; bir diğer yeşil gören; dünya tehlikede olup, yaşayanlar tehlikeye girdiği zaman gibi bir cümle kurdu, tam anlamadım ama genel olarak ana fikri anladınız sanırım. :smiley: Yani bu dede görülerinde gelecek olan tehlikeyi gördü, Bran’ın oynayacağı rolü gördü ve onun doğmasını beklemek için o ağaca mı bağladı kendini? Gerçi Bran’a babanın ve senin doğumunu gördüm, ilk rüyanda oradaydım… falan diyordu.

Duygu ile tartıştığımız bir diğer konuya da değinmişler(bizim de tartışmadığımız şey kalmamış herhalde.:crazy_face: ); Bran’ın Büvet Ağacına baktığında gördüğü kurban ritüeli; kadın İlk İnsanların Rahibesiymiş. Haklı çıktın. :stuck_out_tongue: Eski ilahlara kan kurban ederek tapıyorlarmış. Demek rahip/rahibeleri o zaman varmış. Bu durumda 13. Lord Kumandan ne tür korkunç kurbanlar yapmış, merak ettim; adamlar zaten adam kurban ediyor çünkü. Neyse.

Aslında şu ana kadar minik spoilerlar gördük, yine de hoş noktalar söz konusuydu ve tartışmak isteyebilirsiniz.

Saygılar efem.

Evet gerçekten de küçük spoilerlar.

Ama Aegon ile ilgili şöyle bir durum var, şimdi daha önceden bunu @Cassiopeia ile tartışmıştık burada madem öyle hazır konusu açılmışken tekrar edeyim, nasıl aslında Daenerys’i Dothrak beyiyle evlendirip ortalığı karıştırıp Aegon’a yol açmak baştaki asıl amaçsa aslında Aegon’u öne sürmek de 3. bir adaya yol yapmak için yapılan bir şey olabilir ya da bir noktada Aegon’u Blackfyre ile evlendirmek gibi bir amaca sahip olabilirler. Çünkü düşünün, eğer Aegon bir Blackfyre olsa bile kendi ataları hakkında tamamen yalanları bilecek. Ders kitaplarında onun çocukları Blackfyre isyanını görüp vay hain herifler falan diyecekler, bizim ecdat da nasıl da ezmiş bunları falan diyecekler. Şimdi burada Aegon Altın Mürettabatın etkisiyle Blackfyre’ları onurlandırsa bile onun soyu için onların isyancı bir hanedan olduğu gerçeği değişmeyecek.

Bu yüzden bence ortada 3. bir şahıs var. Ya evlilik planı söz konusu ya da ortam hazırlama. Şimdi ama Daenerysle evlilik planlandı demeyin,orijinal versiyonda Daenerys ile bir Dothrak khal’ını evlendirmişlerdi. Westerosda düğünler pek bir aksiyonlu geçebiliyor anladınız siz.

Yani bu açıdan bakınca eğer ortada 3. şahıs varsa Aegon’un gerçek kimliğinin pek önemi kalmıyor asıl hedef o değil çünkü. Ayrıca teorinin en zayıf noktası neden son anda Aegon hakkında Kevan’a eğer Aegon Blackfyre ise gerçekleri söylemek yerine sanki Rheagar’ın oğluymuş gibi davrandı? Bu mesele bu çelişkiyi de çözüyor.

Zaten aslında Daenerys’e kimse sahte ejderha gelecek demiyor, oyuncunun ejderhası diyor.

Yoo aslinda garip degil. Andallar geldiklerinde, diyarda büyük bir üstünlük kurdular, Ilk Insanlar onlara pek direnemedi, Kuzeyliler hariç. Evlilikler, anlasmalar, ittifaklar… Andallar gerçekten ciddi bir hakimiyet kurdu Westeros’da. Ee sonra büvet agaçlarini yaktilar falan.
Demek istedigim, anlasma Ormanin Cocuklari ile Ilk Insanlar arasinda yapildi ama Andallar gelince, Ilk Insanlar diye bir sey kalmadi neredeyse. Yani hala oradalar falan ama çogu Andallarla “evlenmis”, onlara katilmislar, kapilmislar. Anlasma çöp olmus zaten.

:sunglasses: :stuck_out_tongue_winking_eye:
Ben hep diyorum, bazi seyleri basitçe yorumlamak gerek :smile:

Bu bahsettigin uygulamadaki bilgileri kim ekliyor, onayliyor, dogruluyor?

Yani Aegon gerçek bir Targ ise onu gizli başka bir Blackfyre ile evlendirmek istiyor olabilirler mi, diyorsunuz? O zaman bu kişi bir kadın olmak zorunda. Erkekle evlendirecek halleri yok. Aslında 3. ve hepsinden daha güçlü iddiası olan biri var; Jon. :stuck_out_tongue:

Şahsen Varys ve Yargıç’ın 3. bir adayı olduğunu sanmam. En başta Dany ile evlendirme planları olmadığı aşikar, çeşitli sebeplerle zaten o iki kardeşi en başta gözden çıkarmışlardı. Lakin Dany hiç ummadıkları gibi biri çıktı; ordular, fetihler ve en önemlisi ejderhalar… Haliyle Dany bir anda Aegon için hem çok büyük bir rakip/engel olarak sivrildi hem de çok iyi bir gelin adayı oldu. Sorun yaşamamak için en iyisi onu Dany ile evlendirelim, dediler. Zaten Meeren’e Dany’e gidiyorlardı; plan buydu ama Tyrion, Aegon’un aklını çelince plan bozuldu ve Westeros’a gittiler.

Varys’ın Kevan ile konuşurken ki Aegon olayı hiç de zayıf bir nokta değil aslında. Sebep? Basit.

"Kuşku, bölünme ve güvensizlik, çocuk kralın ayağının altındaki zemini yiyip tüketecek. O sırada Aegon, Fırtına Burnu’nun üzerine sancağını çekecek ve diyarın lordları onun etrafında toplanacak.”

“Aegon?”
Kevan bir an için anlamadı, sonra hatırladı. Kendi kanıyla ve beyin parçalarıyla lekenmiş kırmızı pelerine sarılmış bir bebek. “Öldü. O öldü.”

“Hayır.” Hadımın sesi pesleşmiş gibiydi. “O burada. Aegon, yürümeye başladığı günden beri hükmetmek için şekillendiriliyor. Bir şövalyeye yaraşır şekilde silah eğitimi aldı ama eğitimi bununla sınırlı kalmadı. Okuyor ve yazıyor, birçok dil konuşuyor; tarih, hukuk ve edebiyat biliyor. Bir rahibe, ona İnanç’ın sırlarını öğretti. Aegon balıkçılarla yaşadı, elleriyle çalıştı, nehirlerde yüzdü, balık ağlarını onardı, kendi çamaşırlarını yıkamayı öğrendi. Aegon balık tutabilir, pişirebilir. Açlığın, av durumuna düşmenin, korkmanın ne demek olduğunu bilir. Tommen’a, krallığın onun hakkı olduğu öğretildi. Aegon, krallığın onun görevi olduğunu bilir. Bir kralın, halkını her şeyden üstün tutması ve halkı için yaşaması gerektiğini bilir.”

Burada Varys hiç ‘Targaryen’ ismini anıyor mu? Hayır. Kevan ismi duyunca kendi kendine çıkarım yapıyor, o kadar. Ayrıca orada küçük çocuklar da var, küçük kuşlar ve unutmayalım ki bu bebeler ayrıca Qyburn’a da çalışıyor ve büyüdükleri zaman Varys ve diğerlerin de işine yaramayacak… Bazı sırları açık etmemek iyidir.

Lakin Kuzey’deki insanlar anlaşmaya sadık kaldı ve Andallara direndi; eski inançta kalmayı sürdürdüler ve Büvet Ağaçlarını korumaya devam ettiler. Diyarın kalan yarısı yenildi diye niye bozulmuş kabul ediyorlar ki? Kuzey insanları ve Yabanıllar ile olan anlaşma devam edebilirdi en azından. Nitekim Warg Kralı ile ittifak devam etmiş.

İvit. :smiley: Ya beyaz saçlı vs. deyince ve diğer şeyler de eklenince ister istemez kafa hemen Gece Kraliçesi vs. diye kayıyor; kurban etmek de var işin içinde malum… Eee cidden bu 13. Lord Kumandan ne tür kurban şeyleri etmiş ki insan kurban eden adamları bile dehşete düşürmüş ve ismini silmişler. :face_with_monocle:

Resmi bir kaynak bu uygulama, yazarın sitesinde de duyurulmuş. http://www.georgerrmartin.com/grrm_book/george-r-r-martins-a-world-of-ice-and-fire-mobile-app/

Evet ama az önce de dediğim üzere Dany ile evlendirip ejderlere çöktükten sonra onu kolayca harcayabilirler.

Ama bak çocuk Blackfyre olsa bile kendisini Targaryen olarak bilecek olması ve bunun yüzyıllarca böyle devam edecek olması bana çok manasız geliyor ve bence çözümü basit bir sorun değil bu.

Jon’un konuyla ne ilgisi var? :sweat_smile:

Ya Jon aslında tahtta 3. aday, tam haksız değilsiniz demeye getirdim ama Varys ve diğerlerinin haberi yok, orası ayrı :stuck_out_tongue:

Şimdi Aegon’un Blackfyre olması biraz sorun çıkartırdı. Çünkü isyan sonrası yaşananlar vs. diyar tarafından tam unutulmuş şeyler değil sonuçta, olumsuz bir imaj var yani ama Targlar o kadar da olumsuz sayılmaz. Yani bir Deli Kral vakası yüzünden 300 yılı silip atamazsın. Aegon’un en iyisi gizli bir Blakcfre olarak Targ olarak tanıtılması daha iyi… Aegon yahut başkalarının bunu öğrenmesine gerek yok, bu sır saklı kalır, niyet bu bence, açıklamayı hiç düşünmüyorlar. Jon Con. zaten bu oğlanı niye sahiplensin öbür türlü? Varys ve Yargıç’ın oğlanı ölümü pahasına koruyacak ve yetiştirecek birine ihtiyaçları var, güvenilir birine… Jon Con. ise bu ihtiyacı fazlası ile karşılayacak bir adam…Ayrıca hala Targ destekçisi haneler var, Dorne bunlardan biri… Yani dediğim gibi gerçek kimliğinin açığa çıkması planları dahilinde değil ama illa ki çıkacak. :stuck_out_tongue:

Aslında Aegon ve Jon’un bu yaşadıklarını benzer görüyorum; ikisi de sahte kişiliklere büründürülüp, yaşamaya mahkum edilmiş ve gerçek kimliklerinden bihaberler.

EKLEME: Daha önce bu Varys ve Blackfyre konusunda yaptığım yorumu atayım. Varys’ın açıklaması mantıklı değil…

Varys, çocuğu kaçırdığı zaman gizli tünellerden güvenli bir şekilde çıkartmış ve gereken yerlere göndermiştir. Peki, çocuğu bulmak için Sidiksu’ya gitti, aldı ve getirip anasının elindeki ile değiştirdi ve sonra götürdü. Bu öyle 10 dk. içinde olacak bir şey değil. Bu işe karar vereceği zaman ise muhtemelen Tywin’in yağma için şehre girdiği andır ama o yağma arasında insanlar can derdinde iken şu sözde Sidiksu Prensi olan çocuğun babasının tüm derdi Arbor Şarabı içmek miydi? Onu da geçtim madem tüm bunları yapacak kadar zamanı var idi; ne diye Elia’yı, oğlunu ve kızını kurtarıp, doğruca Dorne ya da güvenli olacağı bir yere göndermedi? Benim aklıma ilk gelecek şey bu olurdu; yani gizli tünelleri ondan başka bilen de yok; yıllarca orada saklasa, gene bulan olmaz. Yani baştan aşağı yalan sıçmış. Nereden tutsan elinde kalıyor.

Blackfyre’dan bu kadar bahsedilmesi de çok imkansız olmasa gerek, hem bir sürü işaret var bence.

Aslında çok da olumsuz bir imaj yok. Yani ilk isyan olduğu zaman diyarın yarısı destekledi Kara Ejderi. Yarısı ise karşı çıktı. Üstelik isyan dindiği zaman gene de Kara Ejder sevdası bitmedi. Muhtemelen Varys’in yapmak istediği şey daha en başından beri diyarı karıştırmak, milletin Targaryen saltanatından nefret etmesini sağlayıp doğru zamanda ortaya bir Blackfyre çıkarmaktı. Ama tabi Baratheonların gelmesi işlerin biraz değişmesini sağladı. Yeni Plan halka ejderler gitti her şey alt üst oldu, ama yeni ejderimiz var tamam kara ama ha kara ha kırmızı fark etmez hem Daemon reyizin soyundan geliyor onun soyu hükmetse belki de böyle olmazdı dedirtmek.

Lakin onlar sürgün yedi işte, Altın Mürettebat bu adamların çocukları, torunları. Yani Diyar, Kara Ejder detsekçilerinden temizlendi. Kalanlar Kırmızı Ejder destekçisiydi.

Varys’in planı konusunda aşağı yukarı benzer şeyden şüpheleniyoruz ama ben hala gizli kimliğini açık etmeye niyetinin olmadığını düşünüyorum, sebepleri saydım.

Hepsi değil. Unvaları tamamen alınmadı.

Bence Dunk ve Egg serisini oku zaten çok kısa 3 öyküden ibaret. O dönem Kara Ejder’e olan bakış açısı konusunda bazı şeyler daha iyi anlaşılıyor.

Örnek, hangi lordlar sürgün edilmedi?

Korsana girdiği için okumuyorum seri dışındaki kitapları, sadece çok gerekli görürsem bir noktaya bakmak için pdf’sine bakıyorum.

İngilizcesini sipariş et sonra Türkçesini oku internetten :smiley: :smiley:.

Reyne, Peake, Tarbeck, Plumm, Oakheart, Yronwood… O gösterdiğim görselden inceleyebilirsin. Gerçi bu aileler güç kaybetti mutlaka ama tamamen yok olmadılar.

Bakarım… İngilizcesine kim para vercek la :smiley:

Saygıyla karşılıyorum korsan olduğu için okumamayı, ama ana hikayeye bu kadar ilgili olab biri olarak çok fazla ipucu kaçırıyorsun. Mesela Brienne’ in Targaryen olma ihtimalini çok saçma bir teori olarak algılarsın Dunk ve Egg okumadıysan, oysa ki gözüne gözüe vuruyor Aksur Turnuvasındaki olaylarlar. En küçük örneklerden birisi bu, daha yüzlerce ipucu barındırıyor hikayeler.

Türkçesi yok çünkü sadece ilk kitap ve baskısı da tükenmiş. Ama için rahat etmiyorsa parasını ver ve internetteki çevirileri oku böyle yaparsan korsan olmuş sayılmaz bence :smiley:

Fiyatı kadar parayı yırt ya da en mantıklısı bağışla sonra korsan indir :slight_smile:

Çok teşekkür ederim, ilginç fikirler geldi. :slight_smile:

Aslında Kerhane kültürünün yaygınlığı dikkate alındığında Westeros’da bayağı Targ olduğunu bilmeyen Targ vardır. Değersiz Aegon bile tek başına yeter. Herif 900 civarı kadınla ilişkiye girmiş. Yamulmuyorsam bir kadının gebelik ihtimali %25. Yani 225. Hadi 10’da biri dersek bile 22 civarı bu bile çok fazla :/. Bu daha tek bir Targaryen.

Misal Robert daha formundayken 16 çocuğu vardı.

Deli Kral da kadınlar konusunda farksız değilmiş, bu şekilde yaklaşır isek onun nasıl çipleri olmamış hayret.

Aynen çipleri olmaması garip bir şey. Mesela Varys’in bol bol çipi var bu sayede her şeyi gözlemleyebiliyor. Sonra Baelish’in de var. Cersei’ninkiler biraz bozuk galiba ama onun da var ama deli kralın yok hayret bir şey terbiyesiz ahlaksız vatan hainleri bir tane krala verilmez mi alla allaaa

Ciddi olak :smiley: Bastard mı diyeyim illa? :smiley: