Theon Greyjoy Bölümü (Çeviri) - The Winds of Winter

“Zincirlerimi çöz ve sana hizmet edeyim.”
“Roose Bolton’a ve Robb Stark’a hizmet ettiğin gibi mi?” diye susturdu onu Stannis. “Almayacağım sanırım. Biz senin için daha sıcak bir son planladık,hain.

Bunu sevdim.Ellerine sağlık bu arada

Kalan kitapları kesinlikle sen çevirmelisin dostum bu ilk kısım hoşuma gitmişti bu kısım fethetti resmen helal sana tebrik ve teşekkür ederim ellerin dert görmesin.
Yazık Greyjoy’a yahu acıdım vallaha Ramsay egolarını fena tatmin etmiş Theon’un üstünde Hadımda edilmişti değilmi tüh tüh aslında o hep Starklara bağlıydı aklı karışık olduğu için küçük bir hata yaptı ve işte bedeli o mektubu Robb’a yollasaydı işler onun adına çok farklı gelişebilirdi Martin kırmış bunun kalemini belli pskolojiside bozulmuş sanırım. :slight_smile:

Yapılan hataların cezası, en çok istediğim olay buydu :slight_smile:

6.Kitap:Winds of Winter-Theon

Ser Justin’in saçı bir gözünün üstüne düşmüştü. Saçlarını geriye itti. “ Boştaki grupların kaptanları basit bir şövalyeye kıyasla bir lorda katılmaya çok daha kolay razı olacaklardır, Majesteleri. Ne topraklarım ne de ünvanım var, bana kılıçlarını neden satsınlar?”
“Onlara ellerin altınlarla doluyken git,” dedi kral yakıcı bir tonla. “Bu ikna edici olacaktır. Yirmi bin adam yeter. Daha az kişiyle dönme.”
“Efendim, aklımdakini dürüstçe söyleyebilir miyim?”
“Çabuk konuştuğun sürece.”
“Majesteleri, bankacıyla birlikte Braavos’a siz gitmelisiniz.”
“Bu mudur tavsiyen? Kaçmalı mıyım?” Kralın yüzü karardı. “ Blackwater Savaşı’ndaki önerin de buydu, doğru hatırlıyorsam. Savaş aleyhimize döndüğünde, sen ve Horpe’un beni kırbaçlanmış bir itmişim gibi Dragonstone’a sürüklemenize izin verdim.”
“O gün kaybetmiştik, Majesteleri.”
“Doğru,öyle demiştin. ‘Bu gün kaybettik,efendim. Şimdi geriye çekilin ki tekrar savaşabilesiniz.’ Şimdi de sana kalsa buradan kaçıp Dar Deniz’in karşısına geçip-”
“…bir ordu toplamak için, evet. Bittersteel’ın Redgrass Arazisi Savaşı’ndan sonra yaptığı gibi, Daemon Blackfyre düştükten sonra.”
“ Bana tarih anlatma, efendi. Daemon Blackfyre bir asiydi ve tahtı gasp etmek istiyordu, Bittersteel ise piçin tekiydi. Kaçtığı zaman Daemon’un oğullarından birini Demir Tahta oturtacağına yemin etti. Bunu asla yapamadı. Kelimeler rüzgardan ibarettir ve sürülenleri Dar Deniz’in ötesine götüren rüzgar, onları çok nadir geri getirir. Viserys Targaryen denen çocuk da dönmekten bahsediyordu. Dragonstone’da parmaklarımın arasından kaçtı da ne oldu, hayatını satılık kılıçların peşinde koşturarak geçirdi. Özgür Şehirler’de ona ‘Dilenci Kral’ dediler. Eh, ben dilenmediğim gibi kaçmam da. Robert’in varisi ve Westeros’un gerçek kralıyım. Benim yerim adamlarımın yanı. Seninkiyse Braavos. Bankacıyla git, dediğimi yap.”
“Emredersiniz,” dedi Ser Justin.
“Belki bu savaşı kaybederiz,” dedi kral suratsızca. “Bravoos’ta öldüğümü duyabilirsin. Bu gerçek bile olabilir. Buna rağmen paralı askerlerimi bulacaksın.”
Şövalye tereddüt etti. “Majesteleri, eğer ölürseniz-”
“- sen benim intikamımı alacaksın, ve Demir Taht’a kızımı oturtacaksın. Ya da denerken öleceksin.”
Ser Justin bir elini kılıcının kabzasına koydu. “Şövalyelik onurum üzerine yemin ederim.”
“Ah,bir de Stark kızını yanına al. Eastwatch’a varmadan once onu Lord Kumandan Snow’a teslim edeceksin.” Stannis önündeki parşömene hafifçe vurdu. “Gerçek bir kral borçlarını öder.”
Öde bakalım,hadi, diye düşündü Theon. Sahta parayla öde. Jon Snow dönen oyunu hemen anlayacaktı. Lord Stark’ın somurtkan piçi Jeyne Poole’u tanıyordu ve küçük üvey kız kardeşi Arya’dan hep çok hoşlanmıştı.
“Siyah kardeşler sana Kara Kale’ye kadar eşlik edecek.” diye devam etti kral. Demir adamlar burada kalacak, hesapta bizim için savaşacaklar. Tycho Nestoris’ten bir hediye daha. Doğru olan da bu, seni yavaşlatmaktan başka bir işe yaramayacaklardır. Demir adamlar gemilerine aitler, atlara değil. Lady Arya’nın bir bayan arkadaşa da ihtiyacı var. Alysane Mormont’u da yanına al.”
Ser Justin saçını tekrar geri attı. “Peki Lady Asha?”
Kral biraz düşündü. “Hayır.”
“Majesteleri,bir gün Demir Adalar’ı almanız gerekecek. Eğer Balon Greyjoy’un kızını sadık adamlarınızdan biriyle evlendirip onu kullanabilirseniz bunu çok daha rahat başarabilirsiniz.”
“Sen mi?” Kral kaşlarını çattı. “Kadın zaten evli, Justin.”
“Yalandan bir evlilik, daha tamamlanmadı. Kolayca bir kenara bırakılabilir. Ayrıca damat yaşlı. Yakında ölmesi muhtemel.”
Sana kalsa kılıcın göbeğini deldiğinde ölür, Ser Solucan. Theon böyle şövalyelerin akıllarının nasıl çalıştığını bilirdi.
Stannis dudaklarını birbirine yapıştırdı. “Paralı asker konusunda beni memnun edersen arzuladığın gibi olur. O zamana dek kadın benim tutsağım olarak kalacak.”
Ser Justin başını büktü. “Anlıyorum.”
Bu tutumu ise kralı rahatsız etmişe benziyordu. “Senin anlayışına ihtiyacım yok. İtaatin yeter. Yoluna git,ser.”
Şövalye kuleyi terkettiğinde kapının dışındaki dünya siyahtan çok beyazlara bürünmüş gibiydi.
Stannis Baratheon yeri arşınladı. İçinde bulundukları kule küçüktü, dar ve rutubetli. Kralın attığı birkaç adım onu Theon’un yanına getirdi. “Bolton’ın Winterfell’de kaç adamı var?”
“Beş bin. Altı. Ya da daha fazla.” Krala, parçalanmış dişlerini açığa çıkartan korkunç bir gülümseme yolladı. “Senden daha fazla.”
“Sence onlardan kaç tanesini üzerimize yollar?”
“Yarısından fazlasını yollamaz.” İtiraf etmek gerekirse bu bir tahminden ibaretti ama ona doğru gibi geliyordu. Roose Bolton karların içine kör gibi atlayacak bir adam değildi, haritası olsun ya da olmasın. Ana gücünü yedekte bekletecekti, en iyi adamlarını yanında tutacak ve Winterfell’in kocaman çift duvarlarına güvenecekti. “Kale çok kalabalıktı. Adamlar birbirinin boğazını sıkmaya can atıyordu, Freyler ve Manderlyler özellikle. Lord; peşinize onları yollamıştır, başından savmak istediklerini.”
“Wyman Manderly.” Kralın ağzı aşağılayıcı bir ifadeyle büküldü. “Lord Atına Oturamayacak Kadar Şişman. Bana gelemeyecek kadar şişman, ama Winterfell’e geliyor. Dizini büküp bana bağlılık yemini edemeyecek kadar şişman, ama şimdi kılıcını Bolton için sallıyor. Soğan Lord’umu onunla görüşmesi için yolladım, ama Şişman Lord onu bir kasap gibi doğradı ve Freyler görebilsin diye kafasını ve ellerini White Harbor’ın duvarlarına astı. Ve Freyler… Kızıl Düğün unutuldu mu?”
“Kuzey hatırlar. Kızıl Düğün, Lady Hornwood’un parmakları, Winterfell’in yağmalanması, Deepwood Motte ve Torrhen’s Square, hepsini hatırlıyorlar.” Bran ve Rickon. Onlar aslında basit bir değirmencinin oğullarıydı. “Frey ve Manderly asla güçlerini birleştirmez. Senin için gelecekler, ama ayrı ayrı. Lord Ramsay de onları yakından takip edecektir. Gelinini geri istiyor. Reek’ini istiyor.” Theon zayıfça kıkırdadı. "Majestelerinin korkması gereken kişi Lord Ramsay."
Stannis bunu duyunca öfkelendi. "Fair Isle’da amcan Victarion ve filosunu alaşağı ettim, baban ilk kez kendini kral ilan ettiğinde. Storm’s End’i Reach kuvvetleri karşısında bir yıl elimde tuttum, ve Dragonstone’u Targaryenlar’dan aldım. Mance Rayder’ı yirmi katım kadar adamı olmasına rağmen duvarda parçalara ayırdım. Söyle bana,hain, Bolton’ın Piçi ne savaşlar kazanmış ki ben ondan korkayım?”
Ondan öyle bahsetmemelisin! Bir acı dalgası Theon Greyjoy’un üzerinden geçti. Gözlerini kapadı ve yüzünü buruşturdu. Gözlerini açtığında, “Onu bilmiyorsun.” dedi.
“O da beni bilmiyor.”
“Beni bilmiyor,” diye bağırdı üstadın arkasında bıraktığı kuzgunlardan biri. Büyük,siyah kanatları kafesin parmaklıklarına çarptı.
“Bilmiyor,” diye bağırdı tekrar.
Stannis döndü. "Kes şu gürültüyü."
Arkasındaki kapı açıldı. Karstarklar gelmişti.
(Devam etmek üzere…)

İki buçuk sayfalık bölümler halinde çeviriyorum. İki bölüm daha kaldı…

Kaçtığı zaman Daemon’un oğullarından birini Demir Tahta oturtacağına yemin etti.= Aegon Targaryen

OLAYI ÇÖZDÜM. DANY MANY HİKAYE.

ama aradan 100 yıl geçmiş imkansız tabii :stuck_out_tongue:

Direkt Daemon’un oglu olamaz ama onun soyundan gelen biri olabilir.Ben cevirirken direkt Aegon geldi aklima Stannisin lafini okurken. Bir de Dunk and Egg romanlarinda Ikinci Blackfyre Isyani anlatiliyor ama Bittersteel bu isyana direkt katilmiyor.Bana baska bir plani varmis gibi geldi. Belki de bu plan Aegonu kapsiyor…

6.kitaptan pasajlari grrmartin mi yayinliyor ara ara?

Ellerine sağlık gendry çok iyi iş başarıyorsun bir şey aklıma takıldı

Soğan Lord’umu onunla görüşmesi için yolladım, ama Şişman Lord onu bir kasap gibi doğradı ve Freyler görebilsin diye kafasını ve ellerini White Harbor’ın duvarlarına astı. Ve Freyler… Kızıl Düğün unutuldu mu?"

Davos ölüyor mu?

sizin başgeyik onu ölü biliyor galiba. ama yaşıyor olması lazım.

Şükür o zaman ölmesin davos reis

stannisin ölümü keşke davostan olsa ne kadar güzel olurdu :smiley:

Keşke tüm vadiye baelish tecavüz etse :smiley: Zaten yapacagını yapıyor.İlk önce robertin anası sonra tüm vadi bekleyin :smiley:

Aynen varya bence de öyle bir şey olcak ^.^

1. Kitap spoiler:
    Wyman Manderly cok kindar bir adam. Hakli olarak tabi. Freylere ve Boltonlara ihanet edip Stannisin tarafina gececegine eminim. Traxievin sorusuna gelince. Wyman aslinda Davos’u oldurmedi. Onu Rickon Stark’i cok buyuk ihtimal Skaagostaki yabanillardan kacirmaya yolladi.

Bir kullanici bu bolumun nereden geldigini sormus. Martin su ana kadar Victarion Arianne ve Theon bolumlerini okudu. Theonu kendi sitesinden yayinladi.

Victarion greyjoy galiba büyük bir yara alıyormuş tam ayrıntıları yazabilir misin?

1. Kitap Spoiler:

Kalkan Adalari Savasi sirasina Talbert Serry ile bir duello yapti. Serryi oldurdu ama elinden bir yara aldi. Cok sonra Essos kitasina gectiginde Danny ile bulusmak icin denizde Moqorro adinda bir Kizil Papaz buldular. Kizil Papaz Victariona abisi Euronun ona verdigi Ustadin elini iyilestirmedigini tam tersi kotulwstirdigini soyledi. Ustadi Rhllora kurban ettiler. Moqorro Victarionu iyilestirdi ve ona Dannynin kaderinde cok onemli bir rol ustlenecegini soyledi. Su anda Victarionun iki tanrisi var: Drowned God ve Rhllor

Çok sagol

Şirk koşmuş olmuyor mu ? :smiley:

Victarion tecavüzcü,yağmacı bir herif zaten şirk de koşar gavur :smiley:

Eğer neden çevirinin devamı gelmedi okuyamadık diyen varsa bu aralar zaman bulamıyorum ama tamamlayacağım bu bölümü, 5 word sayfasına yakın birşey kaldı.