Tower of Joy'daki Kral Muhafızlarının Amacı, Yeni Bir Direniş?

‘’Sizi Üç Dişli Mızrak’ta aradım.’’ Dedi Ned onlara.
‘’Orada değildik.’’diye yanıtladı Sör Gerold.
‘’Orada olsaydık İşgalci için çok üzülürdün.’’dedi Sör Oswell.
‘’Kral’ın Şehri düştüğünde, Sör Jaime altın bir kılıçla kralınızı öldürdü. Ben de nerede olduğunuzu merak ettim.’’
‘’Çok uzaklardaydık.’’ Dedi Sör Gerold.
‘’Yoksa Aerys hala Demir Taht’ta oturuyor olurdu, sapkın kardeşimiz de Yedi Cehennem’de yanıyor olurdu.’’
‘’Fırtına Burnu’ndan kuşatmayı kaldırmak için geldim.’’dedi Ned. ‘’Lord Tyrell ve Redwyne sancaklarını indirdiler.Tüm şövalyeler diz çöküp bağlılık sözü verdiler. Sizin de onlar arasında olduğunuzdan emindim.’’
‘’Bizim dizlerimiz o kadar kolay bükülmez.’’dedi Sör Arthur Dayne.
‘’Sör Willem Derry kraliçeniz ve Prens Viserys’le birlikte Ejderhakayası’na kaçtı. Belki siz de onlarla birlikte denize açılmışsınızdır diye düşünmüştüm.’’dedi Ned.
‘’Sör Willem iyi ve güvenilir bir adamdır.’’dedi Sör Oswell.
‘’Ancak Kral Muhafızları’ndan biri değil.’’diye ekledi Sör Gerold. ‘’Kral Muhafızları kaçmaz.’’
‘’Ne şimdi ne de sonra.’’dedi Sör Arthur ve miğferini giydi.
‘’Biz bir yemin ettik.’’diye açıkladı yaşlı Sör Gerold.
Ned’in hayaletleri ellerinde gölge kılıçlarıyla arkasında belirdiler. 7’ye karşı 3 kişilerdi.
‘’İşte başlıyoruz.’’dedi Sabah Kılıcı Arthur Dayne. Kınından çıkardığı Şafak’ı iki eliyle tutuyordu. Kılıç süt kadar beyazdı ve etrafına ışık saçıyordu.
‘’Hayır.’’dedi Ned üzüntüyle.’’Hayır, işte bitiyor.’’

Şimdi arkadaşlar benim bu meseleyle ilgili olarak kafama takılan bazı noktalar var.

Son cümleye dikkat

‘’Biz bir yemin ettik.’’diye açıkladı yaşlı Sör Gerold.

Kral Muhafızlarının yemini Kralı korumaktır. Krallık düşmüş olsa bile buradan hala buna sadık olunduğu gözüküyor. Ancak şöyle bir durum var, Aerys ölmüş, Rheagar’ın çocukları ölmüş. Eğer gerçekten Lyanna Rheagar ile evlenmişse bu durumda o muhafızlar sadece kralın varisini değil aslında bizzat kralı koruyorlar. Ancak benim asıl takıldığım nokta şurası:

Sör Willem Derry kraliçeniz ve Prens Viserys’le birlikte Ejderhakayası’na kaçtı. Belki siz de onlarla birlikte denize açılmışsınızdır diye düşünmüştüm.’’dedi Ned.
‘’Sör Willem iyi ve güvenilir bir adamdır.’’dedi Sör Oswell.
’Ancak Kral Muhafızları’ndan biri değil.’’diye ekledi Sör Gerold. ‘’Kral Muhafızları kaçmaz.’’

Şimdi kuzum kaçmaz falan diye artistlik yapıyorsunuz, hatta Willem Darry ile hafiften alay ediyorsunuz ancak savaş bitmiş, Robert herkes tarafından kral ilan edilmiş. Yani bu aşamadan sonra yapılacak en iyi şey Jon’u alıp kaçmak ve kral olması için yetiştirip zamanı geldiğinde orduyla Westeros’a yollamak. Ama biz kaçmayız demeleri, bunu yapan Willem’i küçümsemeleri garip. Buradan çıkacak yegane sonuç savaşa devam etme isteği. Ama nasıl? Kim destek verecek? Martellların bile Elia durumunu göz önüne alınca destek vereceğini sanmıyorum. Nasıl bir planları var??? Amaçları ne?

Aslında aklıma gelen birkaç şey var ama şimdilik soru halinde bırakıp konuyu serbestleştiriyorum. Evet düşünceleriniz nelerdir?

Bence oradaki konu lyanna ölmek üzereydi. Onu bırakıp kaçamazlar zaten. Tyrell ve redwyne rhaegar ve oğlu ölüp viserys kaçınca diz çökmek zorunda kaldılar.marteller açısından da jon un iddiası daha güçlü viserys den arianne yle evlendirebilirlerdi.zaten robert in yanında elia ve bebelerini öldüren lannisterler vardı.eğer ortada bir varis olsaydı savaş asla bitmeyecekti tywin zaten bu yüzden öldürtüyor aegon ve rhaenys i.başka türlü 3 adamın orada ölümü beklemesi mantıksız.robert bir orduyla da gelebilirdi.o zaman jon u saklamak için hiç fırsatları olmazdı.ve jon da üvey kardeşlerinin kaderini paylaşırdı :slight_smile:

Ama bak bana şunun cevabını ver, bir o zaman neden kaçan Willem Darry’i küçümsediler? İki eğer varis olduğu sürece savaş devam etse neden Viserys’i kimse iplemedi?

1)zaten kaçmayacaklardı.gidip dayne kalesine kurulup plan yaparlardı.dorne zaten kolay fethedilebilecek bir yer değil biliyorsun.
2)viserys çocukken bile babasının oğluydu ve çok uzaktaydı.ayrıca jon a taraftar kazandıran etrafındaki sadık güvenilir targaryen adamları olacaktı.tyrelleri ve martelleri onlar getireceklerdi.en basitinden dayne,whent ve hightower yanında olacaktı yani zaten bir ordusu olacaktı hazır.viserys in yanında kim vardı.zaten willem dary viserys i saklamıştı.nasıl gidip bulsunlar çocuğu

Valla ben Doran olsam kızkardeşimin yuvasını yıkan kadının bebeği için savaşmaya pek istekli olmazdım. Özellikle Viserys için isyan etmediysem o bebek için asla.

Viserys’in babasının oğlu olduğuna dair o zamanlara ait bir done yok.

Neden? Rhaegar lyanna yı kaçırdıktan sonra onun yanında savaşmadılar mı. Biri kral muhafızıydı galiba yapmak zorunda yani

O değil de Robert napıyodu bu sırada ? Lyanna Lyanna diye sabah akşam ağlayan adam neden gitmedi ki Tower of Joy’ a ? Ne kadar yaralı olabilir ki ? Çanlar Savaşı’ nda yatak döşek çatışan adam, Lyanna için savaşan adam nasıl oldu da King’s Landing’ de kaldı ?

Rhaegar la bayağı ölümüne dövüşüyorlar. Ölümcül yaralanmıştır muhtemelen rhaegar boş adam değil yani.ama aslında eddard aegon ve rhaenys in ölümüne sinirlenip atına atlayıp gidiyor robert i beklemeden.robert açısından da robert gururlu adam tecavüze uğramış kızla evleneceğini zannetmiyorum ben.muhtemelen yine cersei yle filan evlenirdi.jaime nin dediği gibi ne yaptıysa gurur ve güzel bir yüz için yaptı bence de dizideki gibi aşırı aşık değildi

Şimdi tekrar baktım, Ned’ in götürdüğü kendi dahil 7’ li tamamen Kuzeyli. Numunelik şahit olsun diye bir tane bile güneyli yok yanlarında. Hepsi Stark’ a yeminli adamlar. Oysa savaş birlikte kazanıldı, en azından müttefik güneyli Tully ya da Arryn alabilirdi destek olarak yanına. Ben Ned’ in Dorne’ a kimseye haber vermeden gittiğini düşünüyorum, hatta bu gidişin Kuzey’ in kendi gündemi dahilinde olması bile muhtemel.

Dediğim gibi ned sinirlenip gidiyor.kendi adamları dururken niye yabancı alsın kendi tully karısını bile doğru düzgün tanımıyor ki.muhtemelen hızlı hareket etmek için direk 7 yakın arkadaşıyla yola düşüyorlar.

Ama o durum biraz ayrı. Sonuçta adamın ilk karısından olan iki çocuğu var ve veraset hakkı onlarda. Lyanna’yı ikinci olarak alsa bile Rheagar hala ailelerinin bir parçası ve bir de tabi Elia ve çocuklarının Rheagar tarafında rehine olması gibi bir durum var.

Abla valla deme öyle Robert dirilir gelir gömer topuzu :smiley:. Adam yıllar geçmesine rağmen Lyanna’ya deliler gibi aşık bu konuda dizi ve kitap farklı değil. Daha ilk gecesinde Cersei’ye Lyanna diye fısıldayan adam bu.

Başka bir ilginçlik daha var, o kuzeyli arkadaşlarının kemiklerini götürmemesi. Leydi Dustin bu yüzden çok kızgın ama ben bunun sebebinin unutkanlık gibi bir şey olacağını zannetmiyorum.

Orada muhtemelen entrikavari bir şeyler döndü. Ne olduğunu kestiremiyorum ama bir şekilde kemiklerin güneyde kalmasını da sağlayacak şeyler ek olarak. Lyanna’nın sözünün sadece oğlumu koruyu değil aynı zamanda hakkını almasını sağlayı da kapsadığına dair ciddi teoriler var. Ancak Ned’in hayatında buna dair en ufak bir işaret bile göremediğimiz için ben katılmıyorum ama aslında başta bebeğin geleceğine dair bir komplo kurulmul oalbilir ama sonrasında Ned bundan caymış olabilir. Eğer böyle bir şey varsa Ned sağlam döneklik etmiş demektir. Bu noktadan bakınca ölürken hain olduğunu iddia etmesi tam ona yaraşır olurdu :smiley:

Ya benim de teorim Lyanna’ nın söz vermesini istediği konu ‘‘Oğlumu koru ve tahta geçir Ned’’. Yani Ned kendi ile hesaplaşırken yerine getirilmemiş sözlerden bahsediyor. Lyanna’ ya verdiği sözleri tutamadı, en azında bazılarını tutamadı şeklinde düşünüyorum.

Jon varken martellerden başkası viserys i savunmazki yalnız kalacaklar.mecbur jon u desteklemek zorundalar ama araya evlilik şartı koşarlar mesela.diğer seçenek lannisterler çünkü

Ben rhaegar’a benzemem ama :joy:
Aşık olmasına aşık ama lyanna yaşasaydı da aşık olur muydu.içinde kaldığı kız çoktan öldüğü için aşık. Ama kız gelmiş tecavüze uğramış hamile olup olmadığı belli değil robert ister miydi bence hayır.

Nasil kaçsinlar ki? Lyanna’nin durumu ortada. Bence Rhaegar “Dogacak çocugumu koruyun yeter, Lyanna önemli degil” dememistir sonuçta, bebegi kadar, sevdigi kadini da emanet etmistir Kral Muhafizlarina.
Diger mesele ise… Kral olmasi için yetistirmek falan… Bunlar o adamlarin yapacagi türden bir sey degil sanki. Onlar Kral Muhafizi, Rhaegar’a baglilar, ona sadiklar, onun emanetlerini korumakla görevliler ve bu ugurda ölüyorlar, hatta savastiklari adamlarin basindaki kisi, koruduklari Lyanna’nin agabeyi, Jon’un dayisi olmasina ragmen. Adamlarin görevi bu yani, Lyanna ve Jon’un korumak, Nese Kulesini savunmak, ötesi yok. Kaçamazlar da zaten, dedigim gibi, Lyanna’nin durumu ortada. Yani oradaki “Biz kaçmayiz” lafi falan biraz atisma sirasinda söylenmis bir laf gibi de olabilir, hafiften bir artistlik :smile: Willem Darry’yi küçümsemis oluyorlar nihayetinde ama küçümsemek için öyle söylediklerini de sanmiyorum.

Jon vardi çünkü. Yani o noktada vâris kim, korunmasi gereken kim diye düsünürsek, Jon amcasi Viserys’den önce gelmiyor mu? Hee daha bebek tabi, orasi ayri ama, nihayetinde yanilmiyorsam o noktada esas vâris Jon degil mi?

Evet ayrıca eğer böyle bir şey varsa işin içinde ayrı olarak diğer güneyli lordlar da olabilir. Ancak Ned bazı sebeplerden dolayı planlardan caymış olabilir. Çünkü Jon’un Targaryen olduğunun diyar tarafından kabullenilmesi biraz zor bir mesele. Bunun için en etkili yöntem Ejder sürme ama daha önce Targlarla pek Alakadı olmayıp Ejder süren nice insan görüldü. Valyria kanı taşımak yeterli. Yani Jon ejder sürerse direkt Jon aslında Targmış olm değil Ned’in balıkçı da mu bir Valyrian piçü acepe evrilir. Ancsk Kuzeyle alakası olmayan Hightower, Dayne gibi aileler gerçeği belgelerle ortaya koyarlarsa İşte o zaman tam olur.

Tabi bu da olabilir. Ama bu rüya öylesine bir rüya değil. Yani bilmiyorum ben sanki bu rüyadaki atışmaların hepsinin belli bir ağırlığı var gibime geliyor. Öte yandan atışma olsa da sadece atışılan şeylin de bir anlamı olması gerekir. Ned ile savaştılar ve yendiler. Sonra Ne olacak? Lyanna doğurdu çocuğu eee? Orada sonsuza kadar diz çökmeyiz uleyn diye bekleyecekler mi? Eninde sonunda çocuğu dar denizin ötesine kaçıracaklar. Ancak diğer kraliyet ailesi üyelerine sahip çıkan ve muhtemelen Jon’dan haberi olmayan Darry’i yapacakları şeyi yaptığı için küçümsemeleri çok garip.[quote=“Starkgaryen, post:14, topic:10696”]
Jon vardi çünkü. Yani o noktada vâris kim, korunmasi gereken kim diye düsünürsek, Jon amcasi Viserys’den önce gelmiyor mu? Hee daha bebek tabi, orasi ayri ama, nihayetinde yanilmiyorsam o noktada esas vâris Jon degil mi?
[/quote]

Hocam ben onu @Cassiopeia’nın Jon’un varlığı bilinse savaşırlardı canım lafına karşı söyledim. Yani Viserys için savaşmadılar, Jon için de savaşmazlardı o zaman. Peki bu kral muhafızları savaş bitmişken neti bekliyordu? Cümle bağlamı bu Yani :smiley:

Buna ilişkin dayanak noktan nedir? Tamam o devirde bir bekaret takıntısı var kabul ama Lyanna toplu tecavüze uğramadı sonuçta. Sadece bir adamla oldu. Bunu bazıları dert eder, o adamın artığı falan der ama herkes değil(bkz Jaime Lysa). Robert gibi bu derece aşıl bir adamın mümkün değil böyle yapması. Hayır nunu asla kabul edemem :smiley:

Bana şu da garip geliyor, hikayenin merkezinde yer alan ve geçmişte yaşanmış bir olayın Tv’ uyarlamasında neden karşı karşıya gelen 2 taraf da birer kişi eksik olarak göterildi ?

Yani 2 oyuncu bütçeyi mi sarsıyordu ? Sahne zaten 2-3 dakika sürecek bir flashback, bu önemli olayın gösteriminde cimrilik edilir mi ?

Acaba sahnede göremediğimiz bir kral muhafızı ve bir de Ned Stark’ ın adamını aslında dizide başka isimler ile mi gösterdiler ? Karşımıza farklı kimlikler ile mi çıktılar ?

Hangi mantıkla 3-7 çatışmayı 2-6 yapabilirsin ki ? Neden böyle önemli bir sahnede böyle saçma bir kesintiye gidilebilir ?

Valla orasini bilemem :smile: Ben mevcut durum üzerinden bir degerlendirme yaptim.
Ned ve adamlari orada ölse, cidden ne olurdu acaba? Kral Muhafizlari yine kaçamazlardi bence (Lyanna ve bebekle), eninde sonunda yakalanirlardi ve büyük ihtimalle sonu çok kötü olurdu.

Darry’nin hamile Kraliçe ile Viserys’i kaçirmis olmasini, daha dogrusu nispeten güvenli olan Ejderhakayasina götürmüs olmasini bence o sirada ögreniyorlar, ve o an verilmis bir tepki gibi geliyor bana. Dedigim gibi nihayetinde küçümseme var ama o niyetle söylenmis gibi de degil sanki. Darry’nin Kraliçe ve prensi Ejderhakayasina “kaçirdigi” konusu açilinca Oswell onun iyi ve güvenilir bir adam oldugunu söylüyor, yani aslinda Kraliçe ve prensi güvenli bir yere götürdügü için, onlari korudugu için takdir ediyor adami, Oswell’in ilk tepkisi bu sekilde. Sonra Gerold “O Kral Muhafizi degil. Biz kaçmayiz” falan diyerek konuya daliyor. Aslina bakarsan, gerçekten çok dogal bir sekilde gelisiyor konusma, öyle düsünerek edilmis laflar yok, ve gergin bir ortam var. Ek olarak, “kaçti” lafini da Ned ortaya atiyor, ve gariptir ki Kral Muhafizlari bunu bu sekilde kabul ediyorlar (bunu o an ögrendikleri buradan belli), ama esasinda öyle bir durum yok, yani bir kaçma olayi yok. Bizzat Kral Aerys karisini ve oglunu Ejderhakayasina götürmesi için Willem Darry’yi görevlendirmisti esasinda yanlis hatirlamiyorsam.
Tüm bunlari ele alirsak, bu sekilde bakarsak olaya, Ned ve Kral Muhafizlari arasinda geçen konusma sirasinda söylenen laflari ve bunlardan ortaya çikan anlamlari pek ciddiye almamak gerekiyor bence :slight_smile:

Aaa okay, ben orayi tam takip edememisim anlasilan; özür dilerim :slight_smile:

benim anlamadığım bir noktada Ned, kimden nasıl öğrendi Lyanna’ nın Neşe kulesinde olduğunu ??
muhafızların Ned le savaşması da ilginç, kaçmak istiyorlar,(öyle değilmiş gibi konuşsalar da ben inanmıyorum ) Lyanna nın durumu ortada ama o çocuğu ve kadını koruyacaklarsa onlara destek verecek yegane kişinin karşısına niye dikiliyorlar ???
ve Kral muhafızları aileden olmayan (resmi olarak ) kadın ve çocuk için bu derece savaşmaları ??
kendi teorilerimi sabah yazarım gittim ben :smiley:

İsminin birincisi, İlk İnsanların, Andalların ve Rhoynar’ın kralı cümlesindeki Rhoynar lafını kullanmayacak kadar vizyonsuz adamlar bunlar :/. Yani gerçekten oraya Rhoynar’ı eklememekteki mantık ne olabilir? Aklıma vizyonsuzluktan başka bir şey gelmiyor. Elbette alanı bu olan adamlara karşı bu derece kestirip atmak ne kadar doğru bilmiyorum ama gene de… Muhtemelen onca masraf varken iki adam olmayıversin ne olacak şeklinde yaklaştılar olaya.

Aslında fazla da zor olmazdı bence zaten Dorne’da o kule. Tamam Dorne Jon için savaşmazdı ama kralın yakalaması konusunda ekstra bir çaba da sarf etmezdi. Aha topraklar burada takılın işte umurum değil modunda olurdu daha çok.

Ama burada şöyle bir durum var, sizin de belirttiğiniz üzere bu durum Kralın emriyle olan bir şey. Yani kesine yakın ihtimalle Darry’i ve kraliyet ailesi üyelerini biliyorlardır. Yani bu olayı kısa süre önce gerçekleşmiş değil ki savaş başından beri meydana gelen bir şey. Bu yüzden o an öğrenmiş olma ihtimalini zayıf buluyorum. Bir de ben bu sahnenin basit bir atışma olmadığı düşüncesi konusunda ısrarcıyım çünkü serinin en temel taşlarından biri olan olayın ilk işareti.

Şöyle bir şey de var şimdi aklıma gelen ek olarak

Şimdi burada başlıyoruz dendiği zaman başta akla gelen şey dövüşün başladığı. Ancak buna karşı hayır bitiyor demesi garip. Çünkü dövüş bitmek amacıyla başlar ve dövüşe başlıyoruz diyen birine karşı hayır bitiyor demek mantıklı değil çünkü bu o cümlenin karşıtı değil. Buradan iki olası sonuç çıkarıyorum,

Aslında o sırada dövüş değil anlaşma olmuş olabilir. Howland Reed olmasa ölürdüm demişti ama Howland Reed aslında öne sürdüğü fikir sayesinde yardım etmiş olabilir. Peki diğer Kuzeylilere ne oldu? Bilmiyoruz ancak bir kral kolayca düşman bulabilir. Konuda da dediğim gibi Ned Stark sadece unuttuğu için kemikleri getirmemiş olması anlamsız o kemiklerin orada kalmasının başka sebepleri olabilir, örtbas edilmesi gereken sebeplar.

İkinci olasılık, yeni bir isyan dalgası başlatma amacı varken Ned’in amacı bitirmek olabilir bunu.

Biraz iyimser bir yaklasim bu sanki :smile:
Targaryenler bitmis, destekçileri diz çökmüs…
3 Kral Muhafizi ve bir bebek (Lyanna öyle ya da böyle gidici zaten)… Ne yapabilirler? Kaçabilmeleri o noktada biraz zor gibi. En fazla Jon’u apar topar Dayne hanesinin kalesine götürürlerdi ve çocuk orada büyürdü kimligi gizlenerek ve kendisi de esasinda kim oldugunu bilmeyerek. Yani aslinda asagi yukari kaderi ayni olurdu ama tabi Stark bastard’i olmak baska, Dayne bastard’i olmak baska.

Aslinda kisa süre önce gerçeklesmis bir olay. Kral Aerys, karisi ve prens Viserys’i Rhaegar’in ölüm haberinden sonra Ejderhakayasi’na gönderiyor.

“Atisma” kelimesine o kadar takilma, olayin özeti seklinde kullanmadim bu kelimeyi. Biraz atisma var, üstünlük taslama var, bana öyle geliyor ama elbette sadece “atisma” diyemeyiz. Nasil desem? Cok spontane gelisiyor konusma, dedigim gibi, düsünerek edilmis laflar yok, dolayisiyla bunlardan bir anlam çikarmak çok dogru gelmiyor bana.

Benim anladigim su… Orada Kral Muhafizlarindan biri ettikleri yeminden bahsediyor ve Arthur Dayne bunun devaminda “Iste basliyoruz” diyor. Yani ettikleri yemin bence o kuleyi savunmak, Lyanna ve Jon’u korumak, gelenler kim olursa olsun; ve ettikleri yemini tutmak için hareket ediyorlar orada, “iste basliyoruz” derken Arhur Dayne bence bunu kastediyor, “Biz bir yemin ettik ve iste simdi o yemini tutma vaktidir” dercesine.
Fakat Ned’in buna cevabi ise tamamen onun bu cümleyi algilama biçimiyle alakali, onun bakis açisiyla ilgili. Aslinda her iki taraf içinde bulunduklari durumundan söz ediyorlar, buna göre konusuyorlar. Arthur Dayne’in sözleri ettikleri yeminle alakali, Ned’in sözleri ise isyanla alakali. Her iki taraf kendi savasini veriyor. Kral Muhafizlarinin savasi, görevi belli; o kuleyi savunmak, Lyanna ve Jon’u korumak, ve o görevi ciddi anlamda gerçeklestirme vakti geliyor o an. Ned ise kiz kardesi Lyanna’nin “kaçirilmasi” ile baslayan isyani (yani aslinda temelde bu olay var, çikis noktasi bu, patlama noktasi ise elbette Brandon ve Rickard’in yakilmasi), kiz kardesini geri alakarak bitirmeyi, bu isyani kazanan taraf olarak sonlandirmayi amaçliyor, onun görevi de bu (“Kiz kardesimi alip gidecegim Kuzeye, her sey geride kalacak” düsüncesinde muhtemelen). Dolayisiyla, bir tarafin görevi gerçek anlamda yeni basliyorken, diger taraf son savasini veriyor, bitirmek için orada bulunuyor.

Orada bir dövüs degil de anlasma oldugunu sanmiyorum.