Tower of Joy'daki Kral Muhafızlarının Amacı, Yeni Bir Direniş?

Ned’ in hatıralarında net şekilde dövüş olduğunu biliyoruz da, olayı anlatan başka kaynak yok. Öyle garip bir durum ki Howland’ ın karısının adı ‘‘Jyana ‘’ bana Lyanna’ yı anımsatıyor. Bazen diyorum Ned Lyanna’ yı bataklıklara gönderdi de arkasından öldü mü diyor. Bu ToJ ve Harrenhall Turnuvası seride en merak ettiğim, her türlü twisti normal karşılayacağım konular.

rüya için fazla ayrıntılı bir konuşmada değil mi ? tamam anıyı hatırlıyor ama kim savaş kavga öncesi bu kadar uzun ve ayrıntılı konuşur, senin dediğin anlaşma kısmına yakın gibiyim bende
Jon un meşru Lyanna nın da eş olduğunu düşünüyorum yoksa Rhaegar ın ölümünden sonra o muhafızlar Lyannayı bir gemiye bindirip kuzeye yollamak yerine başında beklemeleri, hatta korumaları buna işaret
belkide Rheagarın ölümümden sonra o muhafızlardan biri Ned e haber yolladı yalnız gel Lyanna burada güvende konuşmamız gerekli
yani savaş bitmiş bebek için kime güveneceklerdi ki Ned den başka destek ve yardım lazım diyarda o ikisini başka hesapsız korurdu ama Lyanna nın ölümü ve son isteği bence isyan planını bozdu çünkü bebeği güvende olsun istedi sadece

Benim burda ki düşüncem postun başlığı ile aynı olduğunu düşünüyorum. Ned bitti derken o zaman ki robertin isyanı bitti, artur da başlıyoruz derken, şimdiki zamanda yaşanacak olayları kast ediyordu bence. Sonun başlangıcı :smiley:

Jaime lysa nın durumunu bilmiyordu bence.jon arryn ve lysa nın evliliğinin soğuk olmasının sebeplerinden birisi de buydu.arryn mecbur olmasa evlenmezdi seride de bahsedildi.bence robert de gururuna yediremezdi kabul etse bile evlilikleri çok soğuk olurdu.ortaçağ benzeri bir durumdan bahsediyoruz.ayrıca lyanna nın rhaegar la isteyerek kaçtığını bilse ya da jon u bilse starkları da karşısına alırdı arkadaş filan dinlemezdi.ya da jon u öldürür lyanna nın nefretini kazanırdı ve bence lyanna onu cersei den beter ederdi.robert i severim aslında yiğitliğine bi lafım yok.ama tam bir baratheon robert.sert,gururlu ve kolay affetmeyen biri.stannis kadar katı olmasa da.ama şöyle bir ihtimalde var tywin joanna yı kabul ettiyse robert ta lyanna yı kabul etme ihtimali var tabii.ama arada jon var ne yazık ki.

Bence burada önemli ayrıntılar var işte başlıyoruz diyor yani şuan başlayacak diyor ned de hayır bitiyor diyor bana göre bu adamlar ned e jonun kimliğini açıkladı ve ondan destek isteyip jonu tahta geçirtmek istediler ve ned düşündü bir lanister baretheon arryn ittifakı var ve savaşa girerse belkide kardeşinden kalan son şeyide kaybedecek zaten birsürü aile üyesini kaybetmiş birsürü adam olmuş robertlede zaten kardeş gibiler ned hem jonun hayatı hemde artık acılarından dolayı bu ittifak önerisini kabul etmiyor ve bitirmek istiyor ve savaşıyorlar.
Orada kral muhafızları nedin ekibini öldürselerdi ne olurdu ya gelecek olursak ben @Symmachus un dediğine katılmıyorum neden dar denize kaçsınlar ki şimdi oradaki olası targ müttefiklerine bakalım iyi kötü bir targ donanması var, jonun rheagarin ve lyannanin oğlu olduğu ortaya çıkarsa taraf değiştirecek kuzeyli lordlar olabilir. Ve tyreller var tyrell gücü hala o zaman iyi seviyedeydi savaştan en yara almayan topluluk onlardı ve o zaman galiba margery doğmuştur bence jon ile marg i ilerde evlendiririz deselerdi mace tyrell bunu kabul ederdi, westerosta hala targ destekçisi lordlar falan var çeşitli yerlerde, ve olası bir durumda lannisterlardan intikam için martellerde bu savaşa katilabilirdi ama tabiki bu olmadı çünkü ned bunu istemedi şimdide nedi de anlamak lazım adam ne yapsın bir yanda kardeşi gördüğü gibi bir adam diğer yanda kardeşinin oğlu o da bari oğlanı kurtarayım demiştir.

lysa nın durumu Jaime nin yemin etmesinden sonra değil mi
lysa jaime evliliği gündeme 14 15 yaşında geliyor 15 te Jaime yemin edip kral muhafızı oluyor 17 de olaylar patlıyor sonrası işte Jon Arryn doğurgan olduğuna dair kanıtlar yüzünden kabul ediyor evliliği yani isyanın hemen öncesi
yani daha öyle bir durum yoktu bile görünüyor bana en azından

Buradaki en önemli konu, tutulmak üzere verilen söz ve yeminler. Westeros’da 10.0 şiddetinde deprem olsa, yer yerinden oynasa o adamlar yine oradan ayrılmaz. Kral muhafızlarının görevi kralı ve beraberinde kralın ailesini korumak. Lyanna henüz ölmediğine göre o çocuğu alıp kaçamazlar. Lyanna’yı orada bir başına bırakmak onlar için söz konusu bile değil. Ned Stark da kuleye çıktığında olayın farkına varıyor, zaten. Geçmişinde yaşadığı ve olmasını istemediği bir pişmanlık belki de… O zaman farkına varıyor, o üç kral muhafızının Lyanna’yı ve o çocuğu koruduğunu. Konuşmalarda bir gizemin saklı olduğunu düşünmüyorum, ben.

İyi de Westeros küçük bir yer değil. Güney Amerika büyüklüğünde ve o çağlarda ulaşım hızlı da değil. Yani Jpn’un yakalanması birnevi İskandinavyadaki kralın İtalya’daki varisi yakalamaya çalışması gibi bir şey. [quote=“Starkgaryen, post:20, topic:10696”]
Aslinda kisa süre önce gerçeklesmis bir olay. Kral Aerys, karisi ve prens Viserys’i Rhaegar’in ölüm haberinden sonra Ejderhakayasi’na gönderiyor.

Symmachus:
[/quote]

Bence bunun duyulmaması ihtimali duyulması ihtimalinden çok daha az. Çünkü kral muhafızlarının birincil önceliği kral ve ailesi. Böyle bir olayı duymuş olma olasılıkları çok yüksek.

Neden? Şimdi şu Lyanna Rheagar ilişkisi serinin temellerinden biri. Bu Neşe Kulesi karşılaşması da bununla ,ilgili önemli birkaç olaydan birisi. Yani hatta bence Daenerys vizyonlarından sonraki en önemli rüya belki de. Nasıl Daenerys vizyonlarına aman canım o büyücüler kızın aklını karıştırmak içi gönderdiler saçmasapan şeyler demiyorsak bunun için de aynı şey geçerli. Kaldı ki GRRM daha önce o rüyaların tam olarak gerçeği yansıtmadığını söylemişti. Yani geçmişin birebir kopyası olmaktan daha ziyade alegorik olabilir ve bu da ciddiye alınabilirliğini arttırıyor.

Aslında evet bu da doğru bir bakış açısı ama şu da var, Dayne ailesi neden varislerine Ned ismini versin? Çünkü bu Ned kardeşlerini öldürmüş üstelik bir de üstüne üstlük Ashara’yı hamile bırakıp intihar etmesine sebep olmuş. Yani burada Ned’in yaptığı bir şeyin bu tarz kırgınlık verici şeyleri örterkten aynı zamanda aştığını düşünüyorum.

Buna verdiğim ihtimal Catelyn’in aslında Jon’un annesi olmasına verdiğim ihtimalden daha az. O derece olmasına ihtimal vermiyorum yani baştan söyleyim bu tartışma ölü doğdu sonuca ulaşamayız :smiley:.

O zaman bunları neden Visrey için yapmadılar?

O zaman daha fazla uzatmıyorum :slight_smile: zaten olmayan bişeyi tartışıyorduk

Kanuna göre varis jon oluyor. Westerosta ilk çocuğun çocuğu ikinci çocuktan önce gelir. Diye tekrarlandı durdu kitapta viseryis varis olsaydı onun içinde yaparlardı bunları ama jon için denediler ve olmadı

Jon’un varis olduğu bilinmiyor, o zaman Viserys varis durumunda yani bilinen o.

Ancak senin iddian eğer Jon varis olduğu bilinse savaş devam eder.

Yahu Jon son Targaryen değil ki, kapı gibi bir varis daha duruyor orada ancak Viserys umursanmadı. Yani Jon’un varis olduğu bilinse Jon da umursanmazdı, savaş biterdi. Ha farklı olarak Kuzeyden destek gelirdi belki ancak Kuzeyli lordlar ne kadar fark yaratabilir bu şüpheli bir durum.

Dün geceden beri pek iyi değilim, yazarken saçmalar isem af edin. Algımda da yamukluk var, bilesiniz. Peşin peşin uyarımı da yaptım… :smiley:

Şimdi, KM’nin işi ne? Kral’ı korumak… O üçünün orada olma amacının Jon’u hayatta tutmak olduğu kesin… Ned yenilse, bunlar kazansa ne olur?

Bahsettiğin gibi ‘kaçma’ meselesi ile ilgili yaptıkları yorum “ben kaçmam kardeş, buradayım” olayı olsa da sırf gurur yüzünden söylenmiş bir söz olabilir, sonuçta bir insanın ağzından çıkan her sözü her daim birebir uyguladığı ne zaman görülmüş ki?

Sonuçta Jon’u alıp kaçmayacaklar da ne yapacaklar? Aslında kaçtılar mı da geri dönüşü zor olur; Dany’e baksanıza, dönemedi hala. Ve zorlu bir süreç de yaşarsın. Kalsan… burada büyüdüğün için bazı üstünlüklerin olabilir, doğru zamanı bekleyebilirsin… Misal; Jon’u Westeros’da bir yerde saklayabilirler. Benim aklıma ilk Yüzler Adası ve Dayne Hanesi geliyor. Ned ve Ashara aşkı bilinen bir şey, Cersei’nin kulağına kadar gitmiş; Ned’den doğma diye Jon’u kakalayabilirler ki kim yutmaz? Tıpkı aynısı, yedirirsin yani. Ned de zaten öyle yapmadı mı? Yani muhtemelen Jon Snow olurdu Jon Sand. Bu zaman zarfında da hayatta kalan muhafızlar, belki Selmy gibi af diler ve Robert’ın yanına geçer(geçer gibi yapar, fırsat kollarlar?) yahut emekliye ayrıldık kardeş, der ama Jon’u tahta hazırlamak için komplolara başlarlardı? Belki de sadece oğlanı hayatta tutmakla uğraşırlardı, sonuçta Ned de kral olsun diye çabalamadı.

Paragrafa katılıyorum evet bence de gizliden gizliye yeni bir isyanın tohumlarını ekebilirlerdi. Ama acaba Ned’in aklında başta komploya destek vermek gibi bir düşünce var mıdır? Tabi ortada devam eden bir komplo varsa.

Ayrıca GRRM Dayne ailesinin sonraki kitaplarda çok önemli rol oynayacağından bahsetmiş. Bu Jon’la alakalı olabilir bir ihtimal.

ned bence ölene kadar robert’a sadıktı.adam o kadar savaşmış neden tekrar bir targaryen’i çıkarsın tahta. dayne’lerden bende son dk golü bekliyorum.ama tek başlarına olmayabilirler.hightower filan seri boyunca herhangi bir savaşta görmediğimiz aileler.ve hem dayne lere hem neşe kulesine yakınlar sanırım

Imm burası biraz karışık işte.

Ned Robert’i seviyordu, ama onu kral olması için destekler miydi burası karışık. Ben de mesela kardeşimi çok severim ama başkan olması için desteklemem batırır ülkeyi :smiley:

Ned Stark adalete aşırı derecede önem veren bir insan. Eğer kendisine kalsa muhtemelen Rheagar ve Aerys’in ipini çektikten Aegon’u tahta oturturdu. Ancak işler istediği gibi yürümedi işte. Bir de çoğu kişi tarafından göz ardı edilen başka bir meselede Daenerys’in ölümüne Ned karşı çıkarken o Lyanna’nın sözünün kulaklarında yankılanması. Yani bence bu durum sözün sadece oğlumu korudan ötesini kapsadığına dair bir işaret olabilir.

kral olması için destekliyor işte.joffrey’in piçliğini ortaya çıkardığında bunu jon için bir fırsat olarak mı kullanıyor?hayır.gidip stannis’i başka bir baratheon’u işin içine sokuyor. :slight_smile:

Yav ama şimdi bir oldu bitti durumu var. Yani Jon’u ortaya çıkarmak diyarı sadece daha fazla kaosa sürükleyeceği gibi kendisinin ve ailesinin hayatını tehlikeye sokar. Yani burada kötünün iyisini seçme durumu var biraz.

ama aklına jon çok az geliyor zaten çocuğu nöbete gönderdi.bence ned daha çok çocuk yaşasın derdindeydi.ama robert ya da lannisterler jon’u öğrenip öldürtmeye çalışsaydı büyük ihtimalle jon’u desteklerdi.
eddard ve robert birbirlerini kardeşten bile yakın görüyorlar.eddard her zaman robert’i affetmeye meyilliydi.zaten hikayenin bir ironisi de burada.her zaman, kral dediğimiz insan gerçek kral olmayabiliyor.eddard gerçek kralı-jon’u-tahttan uzak tutup piç olarak büyütüyor.ama kralım dediği insan onu sürekli hayal kırıklığına uğratan biri.jaime bile ne diyor catelyn’e:
’'Ned’inize gelince, Aerys’i katleden elleri öpmesi gerekirdi ama Robert’ın tahtında otururken yakaladığı popoyu aşağılamayı tercih etti. Bence Ned Stark, Robert’ı kardeşinden ve babasından daha çok sevdi… hatta sizden çok leydim. Robert’a bir kez bile ihanet etmedi, öyle değil mi?”

Zaten son aşamada orada olduğu neredeyse tartışmasız. Olay sadece sur da değil Catelyn’in Jon’u aşağılamasına izin verdi, yıllarca klasik Robb’a yancı olsun diye eğtildi falan. Ancak ben sadece şunu sorguluyorum.

Jon’u kral yapmak için bir kumpas var mıydı?
Varsa Ned bunun neresindeydi?

[quote=“Cassiopeia, post:38, topic:10696”]
eddard ve robert birbirlerini kardeşten bile yakın görüyorlar.eddard her zaman robert’i affetmeye meyilliydi.zaten hikayenin bir ironisi de burada.her zaman, kral dediğimiz insan gerçek kral olmayabiliyor.eddard gerçek kralı-jon’u-tahttan uzak tutup piç olarak büyütüyor.ama kralım dediği insan onu sürekli hayal kırıklığına uğratan biri.jaime bile ne diyor catelyn’e:

’'Ned’inize gelince, Aerys’i katleden elleri öpmesi gerekirdi ama Robert’ın tahtında otururken yakaladığı popoyu aşağılamayı tercih etti. Bence Ned Stark, Robert’ı kardeşinden ve babasından daha çok sevdi… hatta sizden çok leydim. Robert’a bir kez bile ihanet etmedi, öyle değil mi?”
[/quote]A

Ayrıca başka bir ironi de var, Jaime Jon Snow üzerinden o sana ihanet etti diye Catelyn’i vuruyor ancak aslında Jon Catelyn’e ihanetin değil Robert’e ihanetin göstergesi.

Ben bazen şunu da merak ediyorum, birisi çıksa çay kahve eşliğinde Robert’e tüm olanları anlatsa ne olur acaba :smiley:. Lyanna kendi isteği ile kaçmış, en yakın arkadaşı yıllarca asıl kralı saklamış, karısı kendisini kardeşiyle boynuzlamış yıllarca kendi çocukları diye Jaime’nin piçlerini büyütmüş ve o piçler yüzünden kendi piçlerini dışlamış, en yakın arkadaşı mirasını korumaya çalışırken oğlu sandığı kişi tarafından öldürülmüş ve gene kardeşi gibi gördüğü adamın bir kızı piç tarafından aşağılanmış diğerleri de çok kötü şeylere maruz kalmış. Çocukları bebek ya da değil ayırt etmeksizin öldürülmüş, kardeşleri birbirine girmiş falan…

Adam kafayı yerdi muhtemelen.

Robert Alırdı Çekici Kızıl Kaleyi Tek Başına Yıkar Tywinle Çocuklarını Kasap Gibi Doğrar Ned’i Uçurumdan Aşağıya Atar Stannis’in parmaklarını keser, Renly’e Amuda Kalktırtır, çocuklarını Çekiciyle ezerdi