Tower of Joy'daki Kral Muhafızlarının Amacı, Yeni Bir Direniş?

Stannis ile Renly’nin ne günahı var yahu :smiley:

Stannis’in R’hllora geçmesi Renly’i bilmiyom zaten cezaları öyle ağır değil

Evet Westeros küçük yer degil ama o an içinde bulunduklari durumu da hesaba kat. Bir hanedan devrilmis, yerine yeni bir hanedan geçmis, ortalik karisik. O bahsettigimiz 3 Kral Muhafizi siradan adamlar degil, ünlü adamlar, nerede olduklari merak edilecek adamlar, öyle yanlarinda bir bebekle kolay kolay terkedemezler Westeros’u. Hem dedigim gibi, bence zaten yapmazlar bunu, onlarin yapabilecegi bir sey degil bebegi kaçirip yetistirmek, ileride ortaya çikarip tahta oturtmaya çalismak falan… Bu tür seyleri Varys gibi adamlar yapar.

Nereden, nasil duyacaklar? Nese Kulesi, Dorne’un kizil daglarinda, issiz bir yerde. Küçük, basit bir kule, Rhaegar oraya “Nese Kulesi” adini verene kadar belki de bir adi bile olmayan bir kule. Gelen yok, giden yok. Haberler nasil ulassin oraya? Kuzgun mu gönderecekler? Üstat yok orada. Hem kim gönderecek? Savas dönemi, ortalik karisik.

Nedenini açikladim sanirim.

Sen simdi Dany’nin kehanet, geçmiste yasanmis veya gelecekte yasanacak olaylar olarak gösterilen vizyonlari ile bunu bir mi tutuyorsun? Tam anlamadim, baglantiyi çözemedim.

O çocugun adi Ned degil, Edric. Ned onun takma ismi. Ingilterede, hatta belki Amerika’da da, ismi “Ed” ile baslayan kisilere kisaca Ned denir. Ned Stark’in adi da Ned degil zaten mesela, Eddard; kisaca Ned diyorlar.

He öte yandan, konusu açilmisken, ben Dayne hanesinin Ned’e kizgin olacaklarini da düsünmüyorum zaten. Bir savasin ortasindalar, adam “kaçirilan” kiz kardesini “kurtarmak” istiyor ve tamamen bu amaçla ilerliyor, ee karsisinda duran kisi de Arthur Dayne ve digerleri. Yani öyle sebepsizce karsi karsiya gelmek, cinayet islemek durumu da yok. Ek olarak Ned, Dayne hanesi için çok önemli olan kilici alip onlara teslim etmis, büyük bir saygi göstergesidir bu. Yani Ned’i anladiklarini düsünüyorum ben, zaten bir kizginlik, bir nefret hissettiklerini sanmiyorum.

Neşe kulesi ıssız bir yerde ama o kadar da dünyadan kopuk olduğunu düşünmüyorum. Savaşın gidişatına dair şeyleri öğrenecek kadar bir bağlantısı var ve kral çocukları nerede bu da Rheagar’ın ölümü kadar önemli olmasa da onunla yarışacak derecede önemli bir Bilgi. [quote=“Starkgaryen, post:43, topic:10696”]
Sen simdi Dany’nin kehanet, geçmiste yasanmis veya gelecekte yasanacak olaylar olarak gösterilen vizyonlari ile bunu bir mi tutuyorsun? Tam anlamadim, baglantiyi çözemedim.
[/quote]

Tam olarak değil. İkisi farklı cinsten ama seri içindeki ağırlıkları açısından denk. Yani oradaki sözlerin anlık bir şey olmadığı görüşündeyim. Çünkü o isyan çok önemli ve bu olaya ilişkin onlarca gizli saklı şey var. Neşe kulesi anısı ise nadir gösterilen işaretlerden birisi. Lordların diz çökmesi, Darry’nin kaçması… hepsi arkaplanı büyük olaylar. Bu konuşmada geçen cümlelerin hiçbirisi bence rastgele değil. Aslında @YeniAy_Ottoman’ın söylediği şey mantıklı bence de çocuğu Westeros’dan kaçırmak yerine bazı hanelerin desteğini alarak gizlice yetiştirmek olası bir durum.

Mesele sadece o değil, Ashara’yı hamile bırakıp üstüne kalbini kırıp intihar etmesine sebep olması. Bugün bile ciddi anlamda kırıcı bir şeyken o zaman tam anlamıyla kan davası sebebi olması gereken bir şey. Evet Ned Edric’in kısaltması ama gene de Ned’i çağrıştıracak bir isim takılması da pek iyi değil.

Dünyadan kopuk olmasa bile, içinde bulunduklari durumdan dolayi (savas+kaos+Lyanna’yi gizleme…) bir kopukluk var ve hatta güvenlik nedeniyle o kopukluk $art bence. Haberlerin gelip gitmesi tehlikeli olabilir; gizliligi sürdürmek, güvenligi saglamak adina bence orada diyarin geri kalanindan kopuk bir sekilde yasadilar. Tabi bu söylediklerim Rhaegar’in gidisinden sonrasi için geçerli, Rhaegar oradayken Kral Sehri ile bir iletisimi vardir, ki yanilmiyorsam Aerys’in emri üzerine Gerold’un Nese Kulesine gidip Rhaegar’a Kral Sehrine dönmesi gerektigi haberini vermesinden bu belli zaten. Ama iste Rhaegar gittikten sonra bence bilerek, isteyerek, güvenlik açisindan iletisimi kestiler tamamen.
Varys’in her seyden haberdar oldugunu düsünüyorum, ki bu sasirtici da olmaz, ve hatta sonradan Ned’e Lyanna’nin nerede oldugunu da o söylemis olabilir.

Ben hala nasil denk olabileceklerini anlamis degilim.
Ned’in gördügü rüya yasadigi bir olayla ilgili, Dany’nin vizyonlari konusunda ise genelde böyle bir durum yok. Dany ya geçmiste yasanmis, kendisinin içinde bulunmadigi olaylari gördü, ya da henüz yasanmamis olaylarin imgelerini gördü.
Yani neden Ned’in bu rüyasinin, Dany’nin vizyonlari gibi, özel, gizli bir anlami olabilecegini düsünelim? Bu basit bir rüya da olabilir, bilinçaltina kazinmis bir olayin rüyada kendini hatirlatmasi olabilir, kismen yanlis hatirlaniyor da olabilir; burada bir isaret oldugunu düsündüren ne tam olarak? Bu düsüncenin temeli ne yani? Seri içinde kehanetlerle, vizyonlarla ayni agirlikta oldugunu gösteren sey nedir? Ben onu pek anlamadim, ya da belki de en basta yanlis anladim, bilemiyorum. Defalarca okudum ve bana gayet normal, spontane gelisen bir konusma gibi geldi. Her açidan bakmaya çalistim ve çikarilacak bir anlam, bir isaret göremiyorum ben.

Nerede yaziyor bu?
Bu sadece bir dedikodu su noktada. Ashara’nin hamile olup olmadigi bile kesin degil, o da dedikodu su noktada.
Tüm bunlarin kaynagi da Winterfell aslinda. Ned kucaginda Jon ile gelip “Bu benim oglum” dediginde, Winterfell ahalisi çocugun annesi kim diye epey kafa yormuslar. En büyük aday da tabi Ashara olmus, malum Harrenhal turnuvasinda Ned’in Ashara’ya gönlünü kaptirdigi biliniyor. Turnuva sonrasi Ashara’nin Elia Martell’in nedimesi olarak Kral Sehrinde kalmayip, evine döndügü biliniyor, iyi olmadigi falan da söyleniyor. Isyanin sonunda Ned’in Starfall’a gidip Arthur’un kilicini teslim ettigi biliniyor, bu olaydan bir süre sonra Ashara’nin intihar ettigi söyleniyor, Ned kucaginda oglum dedigi bir bebekle geliyor… Yani her sey tüm bu bilgilerin bir araya getirilmesi ile elde edilmis bir sonuç. Hee iyi kurgulanmis, ona diyecek laf yok ama dogrulugu kesin degil. Ashara’nin hamile olup olmadigi bile kesin degil dedigim gibi.
Durum buyken, olay sadece su noktada bir dedikoduyken, Ned için “Ashara’yı hamile bırakıp üstüne kalbini kırıp intihar etmesine sebep olması” demek ne kadar dogru? Önceki yorumunda da yazmistin bunu, üzerinde durmadim ama yani cidden, bu kadar kesin konusmak, bundan dogrulugu onaylanmis bir bilgi gibi bahsetmek nedir?

Tamam hadi diyelim ki bunda bir is var, Edric’i Eddard’a ithafen isimlendirdiler… Eee? Bundan ne çikar mesela?
283’de isyan bitmis. 287’de Edric dogmus…
Benim aklima mesela ilk gelen Edric’in aslinda Ashara’nin yegeni degil, oglu olabilecegi, babasinin da Ned olabilecegi ama tarih uyusmazligi var. Bunun disinda tüm olaylar bittikten yillar sonra dogan bir çocuk, neden Eddard’a ithafen isimlendirilsin? Senin aklina ne geliyor mesela?

yukarıda da yazdım.bence vardı.eğer arthur ve diğer kral muhafızları yaşasalardı olacaktı da.ama muhafızlar öldürülünce lyanna da bebeği kardeşine emanet edince haneler planlandığı gibi ayaklanamadı. sonuçta ned’in kan bağından dolayı çocuk üzerinde daha çok hakkı var.zaten jon daha bebek küçücük.onu koruyacak yegane kişi dayısı.dayne ailesi filan jon’u kral yapmak istedilerse bence önce çocuğun büyümesini beklemek istediler.zaten targaryen ordusu yenik düşmüş.savaşsalar kazanma ihtimalleri neredeyse hiç kayıpsız lannister hanesi de isyancılara katılmışken çok zor.jon büyürken bu arada güçlenmek istediler.hatta kapalı kapılar ardında gizli bir yemin söz konusu diye düşünüyorum ben.ama ned’e zaten bu konuda güvenemezler.onu doğru dürüst kim tanıyor.isyanın 3 kenarından biri.tekrar bir targaryen i tahta geçirmeyi istemeyecek.eğer plandan haberi olursa belki de ned bile jon’un ölmesini ister.ve isyancılar bu sefer oklarını jon’a ve onun destekçilerine çevirir.bazı sırlar en sevdiklerinden bile saklanmalı diye geçiyor seride.

bence de kafayı yerdi. :grinning: ama cersei’nin yaptığı lyanna’nın yaptığına ağır bastığı için robert’ten beklenmeyecek sürpriz bir hamleyle jon’un yanında görürdük belki.sonuçta jon lyanna’nın geride bıraktığı tek şey.

ben bu yazının bir kısmına katılıyorum
öncelikle bence Ned Jon doğmadan onu öğrenmeden önce Roberta yemin etmişti
sonra Lyanna öncelikle güvenliğini istedi bence
3. olarakta 3 kral muhafızı ve Daynelerden başka Jon u tahta isteyen yoktu
yukarıdaki 3 ihtimalde benim tahminim
Ned yemin ettikten bir hafta bir ay sonra yiğenide olsa Targ tahta çıksın diyemezdi bence ki zaten kuzeyliler mecbur kalmadıkça yeminden dönmez, Lyannaya verilen sözde bence güvenliği ile alakalıydı.

ben bunu Ned in karısı ve çocuklarından Jon u gizlemesi olarak yorumluyorum. Yani kuzenlerini gizledi onlardan, karısına bambaşka türlü bir sadakatsizlik etti

bunlar en sadık olanlar.ayrıca jon’u koruyanlardan biri hightower ailesinden biri.ve hightower ailesini de serinin başından beri savaşlarda filan aktif göremedik.o zaman için de konuşursak tyrell ve redwyne,ve marteller baratheon hanesinin savaşı tamamen kazandığını düşündükleri için,kendi güvenliklerini ve makamlarını sağlama almak için diz çöktüler bence.eğer jon taraftarları karşı isyan çıkarsalardı büyük bir destek toparlayabilirlerdi.jon kendinden '‘adsız ve dostsuz’'diye bahsediyor bir yerde.ama tam tersi bence bir adı da var,onu bekleyen dostları da.ironik başka bir nokta-biraz alakasız ama-jon’a insanların sen şöyle olamazsın filan dediklerinin hepsi jon için oldu ya da olacak büyük ihtimalle.
'’“Sen siyah zırhının içinde yaşayıp aynı zırhın içinde ölürken, Robb’u ipeklere, satenlere, kadifelere saracaklar. O bir prensesle evlenip baba olacak ama sen asla evlenmeyeceksin, asla çocuk sahibi olmayacaksın. Robb hükmederken sen hizmet edeceksin. Ona Majesteleri diyecekler, sana kara karga. Ozanlar onun adına şarkılar yazacaklar ama senin bütün kahramanlıkların unutulacak. Bana bütün bunlardan hiç rahatsız olmadığını söyle Jon… ve ben de sana yalancı olduğunu söyleyeyim. Gerçeği biliyorum.”
Robb ne yazık ki bunların hiçbirini yaşayamadan öldü(evlendiği kişi bile bir prenses değildi).ama jon hepsini gerçekleştirecek bence :slight_smile:
’‘O sabah ilk olarak jon seslenmişti.’‘Ben kışyarı lordu’yum’’.demişti daha önce yüzlerce kez yaptığı gibi.Fakat bu sefer Robb,cevap vermişti,‘Sen kışyarı lordu olamazsın,sen piç doğumlusun.Leydi annem senin asla Kışyarı lordu olamayacağını söylüyor.’ ''
büyük ihtimalle jon kuzey kralı ve kışyarı lordu olacak.

demek istediğim böyle büyük bir sırrı bikaçkere gördüğün adamla paylaşmazsın anlamındaydı.yoksa diyen zaten ned.

Hightower ve Dayne hanesini son 2 kitapta daha çok göreceğimize dair bir şeyler duymuştum forumda sanırım
bunun Jon için olması evet çok çok mantıklı ama dayısı istemedikten, bu desteği vermedikten sonra bu haneler ne yapabilirdi bende onu anlatmak istedim
Jon şimdi dirilip gelecek benim teorimi biliyorsun Targ olduğundan şüphe duyulacak şekilde dirilecek AA olarak büyük ihtimal ve ilk bu haneler ardına geçecek kesinlikle ama daha bebekken dayısı savaşın bir ayağı olan kuzey; Nehirova ve vadiyide en azından tarafsız konuma sokabilecek kuzey yok derse bu haneler ne yapabilirdi
Bence büyümesini beklediler ama sonra nöbete yemin etiğini duyunca tepkilerinide bilmiyoruz …
ilk alıntıyı kim söylemişti Jon a

kısa süreli olarak evet olacak bende katılıyorum buna

işte Ned kendi durumunu açıklamış başkasının demeside pek mantıklı olmazdı zaten kim böylesi bir sır saklar ki

sanırım anlatamadım. eğer dayne ve diğer haneler jon bebekken isyan hazırlığında olsalar bile bunu ned’e söylemezlerdi çünkü çok büyük bir sır bu.ve ned’e söylenerek tehlikeye atılamayacak kadar büyük bir sır. :slight_smile:

ben anlamamışım galiba burada da seni :smile: .yukarıda bir benzerini yazmıştım halbuki.dayısı jon’u aldıktan sonra isyan ertelendi gibi bişey yazmıştım.

ilk alıntıyı lord kumandan mormont söylüyor.kralların çarpışması ilk jon povunda.
güney nöbeti neredeyse hiç umursamıyor artık.ama jon’un seçilmiş kişi olduğunu düşünüyorlarsa diyar onurdan önce gelir.jon’un kral olması halk için nöbette bir yemin etmiş olmasından daha elzem bir şey.

anlatamayan benim galiba, bana göre bu evrende kraldan çok kralcı denir ya öyle olan kimse yok
o haneler insanlar (muhafızlar hariç, çünkü yeminleri onları bağlıyordu ) Ned ne derse onu bekledi, sonrasında da Jon un büyümesini beklediler.
kuzey komplosunda olduğu gibi lidersiz yada liderden habersiz hiç kimsenin kendini ateşe atacağını düşünmüyorum

ok, bende Jon hiç kahinle yan yana gelmedi diyordum :smiley:
Mormontun böyle konuşması doğal hem nöbete, hemde geleceğe dair samimiyetini sorgulamış işin başında dönsün demiş
nöbet ve yemin güney için öyle artık ama bilmiyorum yinede olmaz gibi geliyor bana

kraldan çok kralcı olmak genelde ortaçağda ya da monarşi düzeninde çok doğal birşeydir.eğer bir lidere inanıyorsan o olmasa bile onun çocuklarının haklarını,ya da bıraktığı mirası korumak istersin.mesela sancaksız kardeşlik.robert’a çok sadıklar ve onun bıraktığı diyarı korumak istiyorlar.
ned’in tek derdi bir bebek daha ölmesindi bence.rhaegar muhtemelen neşe kulesine gittiğinde dayne’lere uğruyordu.sadece arthurla değil onlarla da çok yakındı bence.ashara elia’nın nedimelerinden birisiydi ve nedimeler genelde sıradan lord ya da leydilerden seçilmez.sadakat ilk kural gibi bişeydir.eğer birisine inanıyorsan onun için herşeyi göze alırsın bence.

zaten bişey ima etti demedim ki :slight_smile: sen şöyle olamazsın filan diyorlar hep çocuğa.ama bunlar muhtemelen jon’un elde edeceği şeyler.

Ned’in Jon’un hakkını almasıyla ilgili bir düşüncesi olsaydı en başta Stannis diye ortaya çıkıp, kellesinden olmazdı. Tıpış tıpış KL’yi terk eder, bırakırdı Stannis/Renly ve Lannister Hanesi savaşsın.

Bunu duyduğuma sevindim, bu durumda bence de Jon ile ilgilidir. Daha önce de birkaç kere söylemişimdir; Dayne Hanesinin Jon’un sırrını bildiğinden eminim; Edric Dayne’nin Jon hakkında bilgi sahibi olması, yalan bilgi de olsa; yahut yarım yalan bilgi de olsa, Jon’un annesi/süt kardeşi olması gibi şeyler bilmesi hanesinde Jon hakkında bir şekilde konuşulduğu ve onun bu konuşmaları duyup, sorgulama yoluna gittiğini gösterir ama oğlana gerçeği söylememişler gibi, yalan söylemişler; çocuk sonuçta, taşıması tehlikeli bir bilgi.

17 yıl önce onu kral yapan yolu açtı zaten, kalan kısmı ve sonrasında da hep destekledi. Lyanna meselesinde bile Robert’ı tuttu; kız kardeşi Robert’ın sadakatini sorgularken. Hatta sırf bu yüzden Lyanna, olan biteni Ned’e anlatmak istememiş olabilir, nasıl olsa beni desteklemeyecek vs. diye… Ned’in söz konusu Robert olunca ahmaklık seviyesinde gözleri körleştiğini fark ettim; Robert bile son anında beş para etmez bir kral olduğunu itiraf etmesine rağmen Ned’in sürekli gösterdiği tavrı ortada.

Cass’ın Jaime’nin Ned konusunda verdiği alıntı, onun Robert’a olan sevgisini gösteriyor, oğlan iyi gözlem yapmış bence ama bir kere ihanet etti sayılır şimdi; Jon’u gizleyip, gerçekleri saklayarak. :stuck_out_tongue:

Soluğu kuzeyde alırdı, ordusuyla. :smiley:

Zaten en başta dedim. En başta. Sonradan olması çok zayıf bir ihtimal hatta sıfır neredeyse. Ama başlarda Daynelere he he bakarız deyip caymış olabilir. Çok zor bir durum bir yanda en yakın arkadaşın bir yanda ise senin kanın.[quote=“YeniAy_Ottoman, post:53, topic:10696”]
Bunu duyduğuma sevindim, bu durumda bence de Jon ile ilgilidir. Daha önce de birkaç kere söylemişimdir; Dayne Hanesinin Jon’un sırrını bildiğinden eminim; Edric Dayne’nin Jon hakkında bilgi sahibi olması, yalan bilgi de olsa; yahut yarım yalan bilgi de olsa, Jon’un annesi/süt kardeşi olması gibi şeyler bilmesi hanesinde Jon hakkında bir şekilde konuşulduğu ve onun bu konuşmaları duyup, sorgulama yoluna gittiğini gösterir ama oğlana gerçeği söylememişler gibi, yalan söylemişler; çocuk sonuçta, taşıması tehlikeli bir bilgi.
[/quote]

Aynen bence de. Zaten dediğim gibi sadece Ejder sürmesi yetmez Jon’un büyük ailelerin onaylaması lazım. Belki de Darkstar’ın Myrcella’yı çizmesi bununla ilgilidir. Şimdi tabi Jon duvardayken bu planın bir şekilde devam ettiğini iddia etmek abartı olur.

İşte bu konuda şüphelerim var. Ned’in kafasında olan intikam düşüncesi aerys’den miydi Targaryenlerden mi? Ben oyumu ilkinden yana kullanırım çünkü bu adam adalet olgusuna aşırı önem veren bir insan. Zaten Cersei’nin de dediği gibi tam bir asker. Böyle tiplerin zayıf tarafı şu, başlarındaki insana çok iyi hizmet ederler tam bir onurla bağlanırlar ancak gerçek kral kim olmalı? İşte buraya kafaları pek basmaz. Barristan gibi birnevi. Targaryenler varken Eddard onları destekler. Ama oldu bittiye geldiği zaman ve yönetim el değiştirince asıl kral Budur diye arkasından iş çevirmez yapısına ters :smiley: . Yani eğer Lannisterlar şehri yakmasa muhtemelen Robert Aerys de Rheagar da öldü şimdi kralın Aegon olması lazım der ve giderdi.

Bence önce Yellow-head shitleri ezerdi.

buna katılmıyorum mesela en son Philippa Gregory den öteki kraliçeyi okudum orada kraliçe mary nin hakkı için isyan eden Buckingham dükü Elizabethle akraba olmasına rağmen mary ile nişanlandı diye isyan etmişti . O zamanda çıkarı nerdeyse insanlar oradaydı
evet sancaksız öyle başladı ama taş kalpten beride durumu değişti bence
diğer kısma katılıyorum ama isyan edip liderin istemiyorum deme durumunda ne yapacakları belkide o yüzden Ned sessiz kalınca onlarda sesiz kaldı şuan bile liderrden jondan haber bekliyorlar bence

şu yanlış anlaşılmaları bırakalım :smiley: artık

bence de :slight_smile: genelde karşı tarafa anlattık zannediyoruz ama karşı taraf çok farklı şekilde anlayabiliyor. yüz yüze olmadığımız için doğal bence.

çıkarcı insanlar her zaman var elbet.ama bir davaya inanmış onun yolunda bir hiç uğruna ölen birçok insan da var.kraliçenin soytarısında da sonradan kanlı mary olacak 8.henry’nin katherine’den olan kızı mary’yi tahta çıkarabilmek için ne kadar uğraştılar mesela. @Symmachus lada konuşuyorduk mesela yukarıda ned ölene kadar robert’a sadıktı diye.
ben neden taşkalp e bu kadar boyun eğiyorlar anlamadım hiç zaten.nasıl tutup bu kadını liderleri yapmışlar.
bir de daha önceden yazmıştım philippa çok taraflı yazıyor

önce onlar gitmeliler jon’un yanına.jon kimseyi tanımıyor.bence jon’un kuzey kralı olması bir işaret olabilir harekete geçmek için.geçen 16 17 yılda boş durmamışlardır,gizli gizli lobi faaliyetleriyle arka planda kulis yapıp güç topluyorlardır. :slight_smile:

o güç Dany ye de döndü bir ara bence

jon sur’da kaldığı müddetçe dönmesi normal. ama bence dönmemiştir.jon’un hakkı daha fazla ve dayne’ler girdiği kaba göre şekil alan bir aile değil bence :slight_smile:

Aynı çizgideyim. Bir farkla, Jon’a karşı Ned’in bile tavır alacağını düşünmüyorum.

Eddard Stark Neşe Kulesinin nerede olduğunu öğrendi ve doğruca oraya doğru yol aldı. Yani Eddard Stark’ın öğrenebilmesi belki de o kadar kopuk olmadığının bir göstergesi olabilir.

Foreshadowing olma açısından denk. GRRM sürekli işaretler bırakan bir insan ve böylesine önemli bir olayın boş geçilmeyeceği kanaatindeyim ama bence bu konuda anlaşamayacağız :D. Bekleyip göreceğiz.

Ölü bir kız çocuğu doğurduğu bilgisi Barristan Selmy’den geliyor. Barristan bir kralmuhafızı ve özellikle sevdiği kız hakkında olan dedikoduları ince eleyip sık dokuyan birisi.

Ölü kız çocuğu olmasa bile eğer Ned Dayne yalancı değilse kalbinin kırılıp intihar ettiği bilgisi kesin. Bu da bence başlıca kin sebebi

Eddard’ın gizliden gizliye asıl varisi korumak için verdiği çabalar ve bu konuyla ilgili içeriğini bilmediğimiz diğer yardımlar.

Tüm tartışmanın haricinde sana bir sorum var, aslında tartışmayla alakalı ama düşünceni özel olarak merak ediyorum bu konuda, Daenerys’den bahsedildiği zaman Eddard’ın aklına Lyanna’nın sözünün gelmesi hakkında ne düşünüyorsun?

Varys söylemis olabilir iste.
Lyanna’nin yerini neredeyse cümle alemin bildigini de sanmiyorum. Bilinse zaten ilk oraya gidilirdi, Dorne bölgesinde bir savas olabilirdi hatta.

Tamam anladim, foreshadowing olabilir, tabi ben öyle bir isaret de görmüyorum ama neyse, bakis açisi meselesi :smile: Yalniz su var, bu hiçbir sekilde kehanetlerle, vizyonlarla denk degil bence. Sadece Dany ile ilgili olanlardan da bahsetmiyorum, genel olarak serideki tüm kehanet, vizyonlardan bahsediyorum.

Yine de su an için dedikodudan öteye gitmiyor.
Ashara’nin intihari konusunda çesitli söylenti var : Hamileydi, ölü bebek dogurdu; bebegi ondan alindi; kalbi kirikti; agabeyi’nin ölümüne dayanamadi…

Barristan hakli olabilir, ama su an kesin bir sey olmadigi için “söyle oldu, böyle oldu” seklinde de konusmamak gerek.

Edric Dayne’in sözlerine de çok takilmamak gerek bence çünkü büyük ihtimalle çocuga anlatilan birçok sey yalan.

Eddard bence bir vârisi korumaktan ziyade, öncelikle yegenini, kendi kanindan olan birini, kiz kardesinin emanetini koruyor. Jon onun için önemsiz biri, hiç kimse de degil yani sonuçta.

Martin’in özellikle bu tip sorularin ortaya çikmasi için o sekilde yazdigini düsünüyorum :smile:
Bir sey düsünmüyorum, yani bir anlami oldugunu sanmiyorum. Cagrisim meselesi olabilir basitçe. Daenerys… Targaryen… Rhaegar… Lyanna… Jon… “Söz ver bana Ned”…

Bilemiyorum valla, ya ben gerçekten hiçbir seye takilmiyorum, ya da siz her seye çok fazla takiliyorsunuz :smile: