Tower of Joy'daki Kral Muhafızlarının Amacı, Yeni Bir Direniş?

@Starkgaryen hanım R+L=J teorisi dizi tarafından da teyit edilmişken siz farklı mı düşünüyorsunuz ?

Hayir, kitap serisinde de o teorinin dogru çikacagina inaniyorum.

Varys’in kuşçukları aslında Kraln Şehrinin ötesinde çok mücizevi bir şekilde çalışmıyor. Mesela Varys’in özel ilgi alanına girdiği halde Quentyn-Daenerys nişanından haberi yok. Aerys’i sürekli Rheagar’a karşı kışkırtmaya çalışan adamdan gizlemişlerdir bence.

Denk kelimesine nasıl bakıldığına bağlı aslında.

Bunlardan birisi onurundan şüphe edilmeyecek deneyimli bir kralmuhafızı ve diğeri de Dayne lordu. Yani dedikodu kaynağı bence çok sağlam.

Ya aslında haklısınız kitabı Ömer Çelakıl’ın Kuran’ı ele alması gibi her şeyden işaret, her şeyden bir çıkarımda bulunmak anlamsız. Mesela Jon Snow’un gözüyle yapılan onlarca kuzey kışı tasvirinin birinden yola çıkıp Jon’a kar beyazı çekici gelmedi demek ki Dany de çekici gelmeyecek(var böyle bir şey atmıyorum :D). Ancak serinin kırılma noktaları ve bu noktalarla ilgili olan olaylar sırasındaki işaretler, geçen diyaloglar çok önemli. Yani gerek Daenerys dendiği zaman aklına Lyanna’nın gelmesi, gerek Kralmuhafızlarının sözleri öylesine denilip kestirilip atılamaz bence. Tabi bu benim görüşüm.

Dorne’daki “kuslarindan” ögrendigini sanmiyorum ben zaten. Aerys belli ki Rhaegar’in yerini biliyordu, sonuçta Gerold’u onun yanina gönderdi. Aerys biliyorsa, Varys de biliyordur bence.

Bunu organize eden kisi Doran ama, bence bu önemli bir nokta.
Bu arada Daenerys-Quentyn nisani diye bir sey de yok zaten, esasinda o anlasma Viserys-Arianne için yapilmis. Viserys ölünce, Doran bu anlasmayi baska bir sekilde gerçeklestirmek istedi ve gizliligi sürdürdü. Arianne bile basta babasinin Quentyn-Daenerys planindan haberdar degildi, düsün yani.

Onurundan süphe edilmeyecek kisi, söz konusu kadina, yani Ashara’ya asik bir adam ayni zamanda, bunu da bence hesaba katmak gerek. Bu konuda oldukça hassastir. Harrenhal turnuvasinda sevdigi kadinin baska biriyle yakinlasmasi durumu var, buna sahit olmasi var, ee birde üzerinde çikan laflar falan… Kizginlik, kirginlik, hayal kirikligi, ask acisi derken, Barristan Selmy sevdigi kadinin ölümü için suçlayacak biri arayisina girmis olabilir.

Edric Dayne’e gelirsek; halasi Allyria ona Harrenhal turnuvasinda Eddard ile Ashara’nin birbirlerine asik oldugunu söylemis. Birde ek olarak, Ashara’nin kalbi kirildigi için intihar ettigini. Kalbi kirildigi için… Bunun sebebi Ashara’nin intihar etmesine sebep olarak gösterilen 3-4 sey için de geçerli olabilir.
Belirsizlik var derken, her seyin hala su noktada dedikodudan öteye gitmedigini söylerken aslinda bunu kastediyorum ben; kesin cümleler kurmamak gerek.

Ciddi misin?? :joy:

Neyse genel olarak bakis açisiyla ilgili tüm bunlar. Kral Muhafizlarinin sözleri sana anlamli geliyor, ben ardinda bir sey oldugunu düsünmüyorum. Bu konuda onlarca örnek vardir.
Ben genelde her seyi (kehanetler, vizyonlar disinda) basitçe ele almayi tercih ediyorum. Her seyde bir anlam aramaya kalktigimizda, bence bazen söz konusu olayin veya durumun gerçek ve basit anlamini görmezden geliyoruz. Hatta su da var, vizyonlarda bile ben Martin’in bazen araya nispeten önemsiz imgeler yerlestirdigini düsünüyorum.
Bakis açisi, görüs meselesi gerçekten :slight_smile:

Direniş Ertuğrul, dudum tısss

Aslında evet bu ayrıntıya dikkat etmemişim

Suçlamak ayrı, yanlış bilgi ayrı. Sevdiği kız olunca çıkan söylentileri bir değil üç kez değerlendirip doğruluğunu arar gibime geliyor.

Tamamen insan psikolojisinden, duygusalliktan bahsediyorum ben, buna göre öyle bir ihtimal attim ortaya. Adamin sevdigi kadin ölmüs, inthar etmis ve sebep olarak “kalbi kirikti” deniyor. Buradan yola çikarsak, adam sevdigi kadinin kalbi kirildigi için, aci çektigi için canina kiymis olmasindan dolayi, kizacak, suçlayacak biri arayisina girmis olabilir. Ve o noktada, suçlanacak kisi, Barristan açisindan, Ned Stark’dir.
Mesele aslinda tam olarak suçlama veya yalana inanma da degil, daha çok hissettigi acidan, sevdigi kadinin canina kiymasina sebep olan acidan da sorumlu birini bulma ihtiyaci. Tüm acisini, öfkesini, kendi içinde de olsa belirli bir kisiden çikarma istegi.
Bu biraz sey gibi, hani bir cinayet islenir ve katili bulunamaz, ve bir noktadan sonra katili bulmaktan ziyade, ister istemez katili yaratma çabasina girilir. Cünkü hissedilen kötü seylerden birini sorumlu tutma ihtiyaci hisseder insan.

Hee ama dedigim gibi, Barristan hakli da olabilir, çünkü bu konuda hangi bilginin dogru oldugu henüz ortaya çikmadi, belki de hiç çikmaz. Ama ben sadece Barristan’in bakis açisini, düsüncesini, inancini degerlendirirken, onun bu olaydaki yerini de hasaba katmamiz gerektigini düsünüyorum; onun psikolojisini, bu konudaki hassasiyetini de degerlendirmemiz gerektigini. Martin’in yarattigi karakterler çok gerçek, o yüzden her zaman onlarin neyi neden yaptiklari konusunda çikarimlar yaparken, onlarin gerçek insanlar oldugunu varsaymak çok daha dogru olur gibi geliyor bana.