True Blood

TRUE BLOOD
True Blood, 7 Eylül 2008 tarihinde yayınlanmaya başlanan, fantastik dram türünde ABD yapımı dizi.Dizi yazarı Charlaine Harris’in Sookie Stackhouse Serisi veya Güney Vampirleri Serisi olarak adlandırılan kitap serisini temel almaktadır.ABD’de HBO kanalında yayınlanmaktadır.
KONUSU
Dizide ABD’nin güneyinde, Lousiana eyaletinde bulunan Bon Temps isimli küçük (kurgusal) bir kasabada vampirler ve insanların birlikte yaşamaya başlaması, aralarındaki etkileşim konu edilmektedir. Dizinin baş kahramanları Sookie Stackhouse (Anna Paquin) isimli telepatik (insanların düşüncelerini okuyabilen) bir garson kız ile aşık olduğu Bill Compton (Stephen Moyer) isimli bir vampirdir.
Ana Karakterler
Sookie Stackhouse

Sookie annesini ve babasını kaybetmiş, büyükannesinin yanında yaşamakta olan saf bir genç kızdır. Tüm gün Merlotte isimli bar-kafe’de garson olarak çalışmaktadır. Küçüklüğünde amcasının tacizine uğrayan Sookie, bu yüzden 25 yaşına kadar cinsellikten uzak kalan Sookie’nin en önemli özelliği insanların aklından geçenleri okuyabilmesidir. Yalnız bu akıl okuma becerisi vampirlere işlemez. Genelde Sookie’yi dizide ya trip yaparken ya da çok mutlu olup her sırrını en olmayacak kişilerle paylaşırken görüyoruz. Sıklıkla tepkimiz “aman Sookie uzatma” oluyor.
Bill Compton

Bill Amerikan iç savaşı sırasında sığındığı bir evin sahibesi tarafından vampire dönüştürülmüş “asıl” adamımızdır. Sookie’nin onu kan süzücülerin elinden kurtarmasıyla aralarında bir elektriklenme başlar.
Her ne kadar bir vampir olsa da Bill aslında tekrar topluma karışmak bu yozlaşmış(!) vampir ortamından kurtulmak ister. Ancak içgüdüleri onu her zaman rahat bırakmaz.
Kısa boylu vampirimizin en sevdiği kan türünün 0 Rh- olduğunu belirtmeden geçmeyelim.
Jason Stackhouse

Jason, Sookie’nin haylaz kardeşidir. Lise’de Amerikan futbolu oynayan Jason şu anda işçi olarak görev yapmakta, genelde asfaltları delmektedir. Aslında özünde iyi biri olsa da kendini uyuşturucu işlerinden pek sıyıramaz. Düzgün fiziği onu kasabanın hatunlarının baş tacı etmiştir. O da bunun hakkını vermek istercesine hiç bir kadını geri çevirmez.
Kasaba’da cinayetlerin başlamasıyla herkesin gözü Jason’a çevrilir ancak Jason olaylardan kolayca paçayı sıyırmayı bilir.
Tara Thornton

Tara sürekli siyah-beyaz ayrımcılığından dem vuran, lafını esirgemeyen ve 8 yaşından beri Jason’a aşık olan dizideki az sayıdaki zenci karakterlerden biridir. Asabi kişiliği yüzünden uzun süre bir işte tutunamamıştır. Böyle bir karaktere sahip olmasının en önemli sebebi büyük ihtimalle annesinin alkolik olmasıdır.
En son o da Sam’in barında işe başlar. Daha sonraları Sam ile aralarında bir yakınlaşma olur. Ancak bu ilişki her ikisi içinde gelip geçici, ruhsal hazlardan yoksun bir beraberliktir.
Eric Nortman

Eric Sookie’nin yaşadığı bölgenin en yaşlı ve en nüfuzlu vampiridir. Ayrıca Fangtasia adlı barın sahibi olan Eric’de Sookie’ye göz koymuştur. Ancak Bill gibi önemsemez onu, sadece biraz farklı bir ölümlü olarak görür. Hakettiği değerini vermez. Bill, Sookie’ye sürekli “seni koruyacağım, büyükannen seni bana emanet etti” diye sözler verse de, Eric’in sağının solunun belli olmaması onu da korkutmaktadır.Ayrıca kendisi benim favori karakterim olur :slight_smile:
Sam Merlotte

Sam kendi soyadını taşıyan bar-kafe’nin patronudur. Kendi halinde, iyilik sever bir yapısı vardır. Ezelden beri Sookie’ye abayı yakmıştır. Ancak bir türlü ona açılmamaktadır. Sookie Sam’in aklını okuduğunda ise duydukları Hanzo filmindeki Kemal Sunal’ın repliklerinden farklı değildir.
Önceleri gizemli bir geçmişe sahip olan Sam’in, sonradan bir shape-shifter (şekil değiştirebilen mahlukat) olduğunu, bu yüzden koruyucu ailesinin onu küçük yaşta terk ettiğiniz öğreniriz.
Kendi shape-shifterlığına bakmadan vampirlere – özellikle Bill’e karşı ayrımcılık yapmaktadır. Barına mümkün olduğunca vampirleri sokmaz. İlla girerlerse kuru kahramanlık taslayıp dayak yer, yerine oturur.
Lafayette Reynolds

Tara’nın kuzeni olan Lafayette, gündüzleri Jason’la birlikte işçi olarak çalışır. Akşamları ise Merlotte’da aşçılık yapar. Boş zamanlarını ise uyuşturucu satarak ve fuhuş yaparak değerlendiren Lafayette’in bankada inanılmaz miktarlarda parası olduğundan şüpheleniyoruz. Bir insan tüm hayatını çalışmaya mı adar. Yürü Lafayette!
Yardımcı karakterler
Dedektif Andy Bellefleur (Chris Bauer), kasabadaki ölümleri araştıran dedektif.
Godric, 2000 yaşındaki barış yanlısı vampir. 9.bölge şerifidir. Eric’i vampir yapandır.
Arlene Fowler (Carrie Preston), Sookie ile birlikte çalışan bir garson.
Hoyt Fortenberry (Jim Parrack), Arlene ve Rene’nin arkadaşı.
Rene Lenier (Michael Raymond James), Arlene’nin (cajun kökenli) erkek arkadaşı.
Şerif Bud Dearborne (William Sanderson), kasabanın şerifi.
Adele Hale Stackhouse (Lois Smith), Sookie ve Jason’ın büyükannesi.
Lorena (Mariana Klaveno), Bill’in yaratıcısı
Jessica (Deborah Ann Woll), Bill’in vampir mahkemesi kararıyla yarattığı vampir.
Sophie (Evan Rachel Wood), Vampir kraliçesi.

Açılış müziği :Jace Everett’ten "Bad Things"
Besteci:Nathan Barr
Sezon sayısı:5
Yönetici yapımcı:Alan Ball,
Brian Buckner
Gösterim süresi:yaklaşık 55 dakika
(Bu forumda True Blood ile ilgili bir konu göremedim izlemek isteyip merak edenler için yazmaya karar verdim herkese öneririm:smile: )
http://www.youtube.com/watch?v=uK1D9vGJePc

Çook severim :smiley: Çıkan kitaplarının hepsini okudum dizi kitaptan biraz farklı gitse de çok iyi :slight_smile: Teşekkürler.

sooki’ye gıcık oluyorum

Şuana kadar hoşlanan birine rast gelmedim. Herkes gıcık oluyor.

aynen her bölümde küfür ettiğim karakter :biggrin:

İlk bölümde sıkılıp yarısında kapatmıştım ama sonradan güzelleşiyor diyolar bu yüzden başlamayı düşünüyorum bende.

herkes de aşık oluyor tipsize

kesinlikle aynen bende ilk bölümün yarısında kapatanlardanım sonra canım sıkıldı bir bütün bölümü izleyeyim dedim deyiş o deyiş o günden beri severek izliyorum şiddetle tavsiye ederim :smile:

evet herkese gazı veriyor sonra bırakıp gidiyor :tongue:

bi lafayette aşık olmadı allahtan

Kadının fiziği taş ama o yapmacık hareketler yok muu. Duvara stiker yapasım geliyor.

Zoraki olarak izlediğim dizi… Bill, Sam ve Russell iyidir. Gerisini at çöpe.
Özellikle Bill tamamen mükemmel bir karakter.

Bill’in neresi mükemmel allam?

Her anlamda Eric’i donunda sallar bana göre.

Benim mükemmellik kavramım :biggrin:

Sarışınlar bana evrimini tamamlayamamış yarım insanlar olarak göründüğü için sevemedim bu karakteri.

hehe güzel sahneydi :smiley:

Bill artık tam bi ölüm makinesi oldu bakalım neler olacak 6.sezonda. :slight_smile:

Bu diziyi 2. sezonun ortalarına kadar izledim aslında iyi de gidiyodu ama sırf başroldeki gıcık kadın yüzünden bıraktım. Dayanamadım daha fazla çekilcek dert değil valla :slight_smile:

Kitabi vardi bunun, ilk kitabini okumustum. Kitap mi diziden oldu, dizi mi kitaptan, bilmiyorum ama biraz manyakca geldi ya. Kizla adam tanisir, adam kizi kurtarir, sonra mezarlikta camurlarda sevisirler he ya he cok guzelmis gercekten. Onyargiliyim ama belki izlenesidir aslinda, bilmiyorum.

İzlemeni öneririm, vakit kaybı olduğunu düşünmüyorum.