Tyrell Hanesi

Güçleniyoruz (Growing Strong)

Tyreller, Dorne Hudutları ve Karasu’dan, Gün Batımı Denizi kıyılarına kadar uzanan verimli güneybatı ovalarına hükmeden Menzil Krallıkları’nın vekilharcı olarak yükseldi. Soylarını anne tarafından İlk İnsanlar’ın asma dalları ve çiçeklerden yapılma taç giyerek topraktan hayat fışkırtan bahçivan kral Garth Greenhand’e dayandırırlar. Eski soyun son üyesi Kral Mern, Ateş Tarlası’nda can verdiğinde, vekilharcı Harlen Tyrell, Yüksek Bahçe’yi Aegon Targaryen’a vererek ona bağlılık yemini etti. Aegon onu kaleyle ve Menzille ödüllendirdi. Tyrell Hanedanı’nın arması, çimen yeşili zemin üstünde altın bir gündür.

Yüksek bahçe, adından dolayı biraz ilgi uyandırıyor.Loras tyrell ve Renly’e eş olarak gönderilen abla dışında bu haneninde bir numarasını göremedik.Başlığa rağbet açısından baktığımızda da ilerleyen zamanlarda pek ön planda olmayacak bir hane gibi duruyor :confused:

Sansa sayesinde ön planda olacak bir hane. Hem de baya ön planda olabilir hatta büyük anneleri Oleanna Tyrell’e hayran kalacağımızı söylemek istiyorum çünkü

Joffrey Baratheon’un ölümünde bu ninemizin parmağı var!

Napak spoiler’i açak mı panpa? :confused:

gerçekleşmesini umduğumuz bir spoiler ve gerçekleşeceğinden yüzde yüz emin olduğumuz bir spoiler ama kim tarafından gerçekleştiğini öğrenmek istemiyorsan açma derim :smiley:

Bu nine niye öldürüyor Jofrey i yav?

Dorne’yle düşmanlarmış.Ne alıp veremedikleri var acaba?

en büyük sebebi dorne ile sınır olmalarından dolayı toprak kavgası ancak bu sorun dorne fethedilince biraz çözülüyo ancak yönetici olarak bir tyrell dorne a gönderilip bu kişi isyanda öldürülünce tekrar başlıyor mücadele sonra tekrar azalıyor mücadele ta ki oberyn martell yüksekbahçe varisi willas tyrell i attan düşürüp sakat bırakana kadar hala mücadele ateşli bir şekilde sürüyor

7 kralligin en zengin ve en buyuk orduya sahip ulkesi yuksek bahce nufusu en az olan col ulkesiyle basa cikamiyor. Seviyorum bu Dorne’u

en zengin olanı Lannisterlar değil mi?

altın olarak onlar fakat kaynaklar olarak tyreller zaten kuzeyden sonra en büyük bölge menzil

Sanırım toprak olarak söyledi arkadaş altın olarak Lannisterlar 1.

Jon Snow keşke açmasaydım ya harbi gitti heyecan kesinmiş bide :smiley:

Martell Hanesi ile aralarında Hudutlar Sorunu adı verilen toprak için problem var. Ve The Reach toprakları Yedi Krallığın en zengin topraklarından birisi (Tabi Lannisterlerden sonra). Askeri açıdan ise çok güçlüdür. Beş Kralın Savaşında, Yüksek Bahçe’ye bağlı 70.000 asker Loras Tyrell’ın da etkisiyle Renly Baratheon’ın tarafında savaşa girmiştir. Renly’nin ölümünden sonra da bu hane Lannisterler tarafına geçmiştir. Hanedan lordu Mace Tyrell’dır. Mace Tyrell’ın 3 oğlu ve 1 kızı vardır. Oğullarının en büyüğü Willas Tyrell, ortanca Garlan Tyrell ve en küçüğü Loras Tyrell’dır.

Evet. Tyrell ordularının toplam sayısı 70.000. Renly’nin yanında savaşa girdiklerinde Renly’nin de Fırtına Burnu’nda ona yemin eden hanelerden topladığı 30.000 asker daha var. Yani savaşın başında Renly’nin toplam 100.000 askeri vardı :slight_smile:

Fakat benim bildiğime göre Stark’ların savaşa girerken topladığı asker sayısı 26.000 olması gerekiyor.

evet onu bende anlamadım koca kuzeyden 20bin adam mı çıkıyor o kadar lord var ?

Starklar’ın ordusu 18.000 kişi. Lannisterlar’ın 60.000 ve Tyrelller’in 70.000. Tyrell’ler en güçlü orduya sahip. Ama Lannisterlar’ın ordusu en eğitimli ve en donanımlı ordu. Starklar’ın ordusunun az olmasının sebebi Kuzey’de nüfusun az olması.

o zaman Starklardan neden bu kadar korkuluyor?

Starkların kuzeyde büyük toprağı var fakat iklim şartları çok zorlu olduğu için nüfus az. Bu yüzden Starklar için ordu toplamak diğer hanelerden daha zor. Aslında Ramsey Bolton’un savaşa göndermeyip Dehşet Kalesinde beklettiği orduyu ve Skaagos kabilelerinin de Robb’a asker desteği sağlamadığını hesaba katarsak Stark’ların toplam askeri 32.000 olması gerekiyor. Bu arada en az askeri olan hane Tully Hanesi. 20.000 askeri olduğu biliniyor…

Ben Beş Kralın Savaşı’nın başlangıcında olan orduları söyledim. Ayrıca 10.000 götürdüğünü sanmıyorum. Yeşil Çatal savaşında Lannisterlar ezici bir zafer almıştı Starklara karşı.