Tyrell Hanesi

Garlan sövalye. Efendi adam, düzgün adam da Tyreller’in işine en çok yarayacak isim Willas gibi duruyor. Mace’den sonra ilaç gibi gelir bu haneye. Dorne ile ilişkileri daha da düzeltir, ne de olsa Oberyn ile iletişimleri iyiydi.

Dizide Lady Olenna Redwyne, Ellaria Sand ve Varys birlikte ittifak kurmuşlardı 6x10’da. Kitapta bu birlikteliği Willas yapabilir gibi geldi bana.

Adamlar çok iyi gidiyodu, bi anda baskına uğrayıp her şeylerini kaybettiler, yazık oldu.

dizide yok olmuştur

Varys Dany nin yanında ne arıyorsa güya örümcek
Casterly Kayası boşaltılıyor koca kale yerinden oynuyor adamlar Menzile yürüyor örümcek uyuyor
Dizide saçma sapan bir şekilde yok edildi sırf prodüksiyondan kaçmak için… Kaçıyorsunuz bari akıllı mantıklı bir şeyler düşünün. Bu arada işe yaramayacak madem Varys de ölsün ki mantığı olsan bu derece büyük olayda haber alınamamasının

Bunun açiklamasi var aslinda.
Varys Tyrion ile Essos’a kaçtiginda, Qyburn Varys’in “ördügü aglarin” yeni sahibi oldu. Hatta bir sahne var, Varys’in “kuslarindan” birkaçini topluyor etrafina Qyburn, onlara hatta seker mi ne veriyor, ve artik duyduklarina ona söyleyeceklerini anlatiyor. Yani özetle Qyburn Varys’in elinden her seyi aldi. Varys hiçbir sekilde haber alamaz, hele ki Cersei’nin savas taktikleri ile ilgili ! Siradan bir seyi ögrenecek durumda bile degil su an. Birde zaten denizin ortasindaki Ejderha Kayasindalar, disaridan kimse gelmiyor, izole bir sekilde yasiyorlar. Varys’in yeni bir ag olusturmasi zaman alir.

o çocukların başında okuma yazma bilen bilgileri toparlayan derleyip düzenleyen adamlar var ve onlar bu haberleri en üste Varys yada Qyburn ne iletiyor. İçlerinde sadakat duygu olan olabilir Tyrel hanesi Dany ye bağlılık yemini etti. Onlara bağlı haneler otomatikman bu yeminle bağlandı Casterly kayasından Menzile başka kimsenin toprağına girmeden kimse görmeden mi geldiler evet mesafe çok adadalar ama Varys gibi bir adam sırf kendi ağına güvenmez dahası ondan korkar Dany den korkan Tyrellere sadık yada korkan birileri haber vermeliydi bana göre

Varys’in olusturdugu agin islemesini saglayan insanlar, durumu iyi olan insanlar degil. Varys bu yüzden özellikle onlari seçti. Sadakatlerini altinla, sevgiyle kazanmadi; karinlarini doyurdugu için kazandi. Bu insanlar lordlarin savasindan çikarlar elde edemezler, dolayisiyla onlar için Varys neyse, Qyburn de odur : Karinlarini doyuran insan.
Kim onlara ekmek veriyorsa, ona sadik olurlar. Onlarin lordlarla, lordlarin savaslariyla, kavgalariyla, yeminleriyle isleri olmaz.
Eskiden onlara ekmek veren Varys’ti, simdi yine ayni isi yapacaklar ama ekmek veren Qyburn olacak… Bunu kabul ederler, sorgulamazlar neyin nasil oldugunu. Umursamazlar.

Kimse haber falan vermez, Cersei’nin öfkesini üzerine çekme riskini göze alamaz kimse.
Yani sonuçta hayal edin… Cersei’nin ordusu Menzil’e dogru yola çikiyor. Biri görüyor, ki bu Ejderha Kayasina kadar haber götürebilecek biri olmali, siradan halktan biri olamaz, bunu en hizli sekilde yapabilecek biri olmali, onu Ejderha Kayasina götürebilecek bir gemi bulmali veya haberi tasiyacak bir kuzgun gönderebilme durumu olmali. Yani bu yapan önemli veya önemsiz bir lord olabilir sadece.
Neyse, haber gitti diyelim. Dany topladi orduyu geldi, daha Cersei’nin ordusu bile yeni gelmisken. Cersei “Kesin hareketimizi rapor eden biri oldu” diye düsünür ve onun gibi kin, nefret, öfke dolu bir kadin bunu arastirir, hatta herkes bir muhbirden süphelenip arastirir, ve Qyburn ortaya çikarir da haberin nasil gittigini. Sadece adami degil, komple ailesini yok ederler.
Yani kimse kendi istegiyle öyle haber falan tasimaz, hele ki iki Kraliçenin savasiyla alakali bir durumun haberini, çok büyük risk. En güvenlisi, ve zaten mümkün oldugu kadar yapilan sey belli : Onlar birbirlerini yerken, kapilari pencereleri kapatip karismamak. En azindan birinden biri, sizi savas meydanina sürükleyene kadar.
Menzil’den, Tyrell hanesine sadik birinin haber vermesi ise… Onlara sadik kimler var? Onu bilmiyoruz. Güya Menzil Dany’nin tarafinda ama esasinda bir kismi Tahta olan sadakatini sürdürüyor. Yani karisik oralar. Kimin hangi tarafta oldugu belli degil. Yani Lannister ordusunun geldigini gören kisiler eger Dany’nin tarafinda degilse, haber gitmez tabi. Bu yüzden buna çok takilmamak gerek.
Neyse, yani aslinda bu olayda sorgulanmasi, tuhaf olan asil mesele bence Lannister’in gelisinin haber verilmemis olmasi degil; Lannister’lar Yüksek Bahçeyi yagmaladiktan sonra nasil Ejderha Kayasina haber gittigini daha çok merak ediyorum ben :smile: Sonuçta herkesi öldürdüler. Yüksek Bahçeye yakin olan yerlerde olay duyulmustur ama onlar da yukarida anlattigim seylerden dolayi, haber göndermek yerine, karismamayi tercih ederler. Adamlar emin degil sonuçta, “Simdi bizim basimizda kim var?” diye düsünürler :smile: Ee Varys’in kuslari falan da yok. O yüzden esas soru bu bence; Yüksek Bahçenin yagmalandigi haberi nasil ulasti Ejderha Kayasina?

Varys 20 yıldan fazladır bu ağa sahip senin dediğin gibi olsa bile karnı tok büyüyen çocuk ilerde beni besleyen diye sadakat gösterebilir ve okuma yazmada biliyorlar hepsi lordların yanına kalalelere üstadların arasına bile karışmak için yeterli süre bu 20 yıl bence
Varys aptal değil karnını doyurdum yeter ona desin büyüyeceğini falanda hesap etmiştir o çocuklar başka çocuklar getirir yeteneklileri yeteneklerine göre de yerleştirir yani benim mantığım böyle azıcık büyüyünce çocuğa git şurdan dememiştir :stuck_out_tongue:
neyse sen öyle düşünüyorsun ben böyle dizi sonuçta inş kitapta bozmazlar