Tyrion’un karısının Kim Olduğu Hakkında

Aslında yaygın ve en akla uygun teori bana kalırsa.

Tyrion’un karısı muhtemelen şu Samwell’i satan Ozan’ın karşılaştığı denizcinin karısı nickname’ini kullanan kadın.

Sebeplere gelince,

Bu kadının mutaa misali önce evlenip sonra ilişkiye girdiği garip bir teknik kullanması ve kendini birinin karısı olarak tanıtması garip. Zira Tysha’nın başına gelenlerin bir evlilikle başlaması ve bu evliliğin Tywin tarafından fahişelik olarak nitelendirilmesi bu garip stile temel hazırlayabilir.

Aslında en büyük kanıt ise kızı, Lanna. İsmi fazla Lannisterımsı. Üstelik 14 yaşında. Tyrion Tysha ile yattığında 12 yaşındaydı ve 15 sene geçti. Yani 9 aylık hamilelik sonrası doğduysa 14 yaşında olmuş oluyor.

Kendisi altın saçlı olarak tanıtılıyor ve Altın saçlılık Lannisterlara özgü bir olgu.

Denizci lafı nereden geliyor bilmiyorum tyrion ile arasındaki bir muhabbete dayanıyor olabilir Tyrion hep maceraya çıkmak isteyen biriydi buna ilişkin bir işaret olabilir belki bakmak lazım.

GRRM bir röportajda Tyrion’un artık anacının ne olduğunu bulduğundan bahsetmişti bir sonraki kitapta. Gümüş saçlı gıralıçaaam diye Dany’e sarması da ihtimal dahilinde tabi. Ama o kadınlardan yediği şoku ne kadar unutturabilir bilemem. Tyrion’un en büyük amacı karısına ne olduğunu öğrenmek. Westerosa mükemmel bir kraliçenin hükmettiğini görmek bu acıyı kapatmayacağı gibi amacına da ulaştırmaz. Ancak kızını bulması ve korumak istemesi işte gerçekten Tyrion’un en büyük motivasyon kaynağı haline gelebilir.

Lanna aslında Lann’ın dişili. Savaştan sonra Lanna soyu devam ettirir belki.

Bu kısım nerede yazıyor? Biz kızı gördük mi ki?

Ben de o olabilir diye düşünüyorum… Denizcinin Karışı lakabı, benim bildiğim kadarıyla başkalarının ona taktığı bir isim; gerçek hikayesini anlatmadı ise ya da yarım yamalak veya yalan katarak paylaştı ise insanlar da kendi hikayesini kurgulayıp bu ismi takmış olabilir. Bir de bu kadının kocası acaba şu Valirya’ya açılan amca Lannister mı? Diye soran da vardı… Bu amca bu kadınla karşılaşmış ve duruma uyanmış olabilir, dönüş yolunda alırım deyip kayıplara karışmıştır? Bildiğim kadarıyla Tyrion’un en sevdiği amcası idi?

Gerion Lannister olması lazım o amca.

Muhtemelen, ismi hatırlayamadım.

Gerios Lannister ölmedi, kitabın başından beri Gerion Valyria’ya gitti oraya giden dönemez diyorlar ama Euron gitti ve elinde ganimetlerle döndü Gerion’da dönecektir. Hatta son povunda Tyrion amcasını bulabileceğini düşünüyordu.

Görmek isteyeceğim bir karakter aslında ama bunca yıl neden dönmedi eğer hala hayatta ise?

Gizlice dönmüştür belki ya da Euron’a yakalanmış olabilir Sükunet’te ki dilsizlerden biri çıkabilir :smiley:

Dilsiz bir Lannister ne katabilir ki? Bilmiyorum, pek olası değil. Çıkmasın da. :slight_smile:

Fakat çıkarsa nasıl ve nereden çıkar? Acaba Meeren Savaşında paralı askeri olarak karşımıza çıkabilir mi? :slight_smile:

En büyük ihtimal o zaten tam savaş sırasında boşuna hatırlatmadı bence bize Martin Tyrion savaşta amcasını öldürüyormuş eıjqoıekjqpoeöq

“Arbalet de ölümcüyüm.” diyor, doğru da diyor (:smiley: ) ama sanmam. Sonuçta bir Lannister birkaç fersah öteden kendini o saçlar ve gözlerle fark ettiriyor. Bu adamın da -yanlış hatırlamıyorsam- aslan yelesi gibi saçları vardı. :stuck_out_tongue:

Lakin güzel bir karşılaşma olurdu. Aslında ben Tyrion’un dizideki gibi Dany ile birlikte Westeros’a yelken açmasını istiyordum (lakin gümüş saçlı kraliçem benim hayat amacım oldu, gibisinden bir şeyi pek istemiyorum.) ama şimdi biraz düşününce o aşamaya gelene kadar bir Tysha ve amca muhabbetleri de görebiliriz. Yazarın açıklaması doğru ise ikisi kitabın sonlarına doğru buluşacakmış. Bu durumda bu meseleler için bir hayli imkan var.

Sonrasında ise Tyrion’un Dany ve Aegon arasında sıkışmasını okuyacağız gibime geliyor, son kitapta. Ateş Kahini öyle söylemişti, sahte gerçek gen yaşlı ejderhalar arasında hırlıyor muymuştu neydi, öyle bir şey.

Yalnız Tyrion’un karısı ile ilgili bir ayrı başlık da mevcut. Tyrion ve Tysha

Dany ile anca Westeros’ta buluşur bence.

Kitabın sonlarında buluşur, demiş yazar. Ben ister istemez Essos’da bir araya geleceklerine dair izlenim edindim. Kendisi de zaten şu an Jorah ve Plumm ile birlikte 2. oğulların yanında; tek başına dönemez bence. Bu durumda acep Jorah da mı kitap sonlarında buluşur aşkıyla.? :smiley:

Plumm’la dönecek Tyrion anlaştılardı en son Meeren savaşından sonra Casterly Rock’a gidecez diye öyle hatırlıyorum.

Öyle mi? Hmmm. Bak o zaman daha iyi. :smiley: 5. kitapta mı yoksa 6. kitap pov’unda mıydı bu konuşma? Bakalım bir.

5’te son 2 povdan biridir.

Evet, açık seçik konuşulmamış ama yazar, doğrudan sonuca atlamış.

Eğer Tyrion doğum hakkını almak için Batıdiyar’a dönerse, Casterly Kayası’nın bütün altınlarına sahip olacak ve sözünü yerine getirecekti. Eğer dönmezse, ölecekti ve yeni kardeşleri bu parşömenlerle kıçlarını sileceklerdi. Birkaç adam, Tyrion’ın tatlı ablasını ödeme yapma
ya ikna etmek umuduyla bu notlarla birlikte Kral Toprakları’na gidebilirdi.
Buna şahitlik etmek için, hasırların arasında bir karaböcek olmayı isterdim.
Tyrion parşömen yığınının yarısına ulaştığında, notlardaki yazılar değişti. Yüz ejderha, çavuşlar içindi. Yeni notlardaki meblağ aniden büyüdü. Tyrion şimdi, notu taşıyan kişiye bin altın ejderha ödemeyi vadediyordu. Kafasını salladı, güldü, imzaladı. Tekrar ve tekrar.

O zaman ilk aşamada neden Dany’nin tarafına geçip savaştırıyorlar? Kızın sağ çıkıp, Westeros’a geleceğinden emin olmak için mi?

Bir de hayal kırıklığına uğradım, bunlar 500 küsur adammış, unutmuşum. Dizideki gibi binlerce diye aklımda kalmış. :smiley:

Lanna ismi Lannisterlar tarafından kullanılan bir isim zaten ve kızın fiziksel özellikleri,doğum tarihi de bir duyuyor , kim bilir belki Lannister soyu bu kızdan devam eder sonuçta Tyrion ve Tysha evlenmişlerdi ve kız meşru bir Lannister :slight_smile:

Ben bu Lanna denen kızın tipini vs. hiçbir şeyi bilmiyordum.

Cidden bu kız Lannister ya la :smiley: Bu kız da anası gibiymiş, Tyrion’un kızının böyle olması çok manidar olmuş; ailecek böyle şeylere düşkünler. :stuck_out_tongue:

adam cüce boyu ile yine taş gibi arvatı kaptı valla helal

Cüce boyu ile böyle kız peydahlaması şaşırtıcı asıl. Elbette gerçekten onun kızı ise.