Üyelerin Birbiri İle İletişimi Hakkında

Bu arada forumun kanı hızlı akan yeni üyeleri çok fazla teori kurmaya ve konu açmaya başladı :slight_smile: Ve bu konulardaki mantıksızlıklar da ister istemez alaya yol açabiliyor :slight_smile: Ama çok saçmalar be :smiley:

Dizi bittikten 3-4 ay sonra zaten çoğu kişi aktif olmayacak buralar yine bize kalır :slight_smile:

Bir sorun olmadıgı sürece dizi bittikten sonra bile ben daima buradayım.Üzerime aldım bunu … :slight_smile:

İnşallah daimi burda olursun :slight_smile: ama çoğu kişi olmaz burda 2 senedir hep öyle oluyor.

Yeni üyeleri ve paylaştıkları teorileri görmek istemeyen, saçma sapan bulan ve ‘biz bize iyiyiz, biz bize yeteriz’ diyen arkadaşlarım için Özel Grup oluşturabilecekleri bir platform biliyorum. Facebook! Bir değerlendirmenizde fayda var.

Ben de yeni bir üye sayılırım. Yeni gelenler de hoş gelmişler. Konuları ve paylaşımlarını okumak bizim için büyük bir zevktir, değil mi?

Sevgiler.

2013 sonundan beri burdayım sanırım ama dizi popülerleştikçe artmaya başladı bu tutarsız/ciddiyetsiz yorum ve değerlendirmeler. Kimsenin teorisine bir şey demiyoruz herşeyin bir açıklaması olabilir ama sen bi anda ortaya bi laf atıp değerlendirmezsen bu iş olmaz. Her insan her aklına geleni yazsa post çöplüğü olur burası. Missandei’nin azor ahai olması teorisi ne arkadaş ? (örnek teori)

Ben de bir seneden fazla takip edip sonradan üye oldum. Yeniyim, kendimi öyle görüyorum. Kaliteli, güzel bir forum ama son zamanlarda gelen arkadaşlar belli ki daha önce takip etmeden, forum kurallarını bilmeden hunharca yazıyorlar. 5 tane mesajı var 4 yeni konu açmış mesela, üslup ve yazım kuralı yok. Rahatsız edici, forumdan soğuyor insan. Ama gerekli uyarı ile öğrenirler diye düşünüyorum.

Yeni üyelerden rahatsızlık yeni olmalarından değil sanırım. Bilinçsizliklerinden.

Yeni üyeleri ve paylaştıkları teorileri görmemek istediğini söyleyen bir üyeye dair yorum okumadım. Sadece bazı yeni üyelerin abarttıklarını, sırf konu açmak amacıyla konular açtığını belirttim ve bundan yakınan bazı diğer üyelerin de yorumlarını okudum. Ne kadar iyimser yaklaşırsak yaklaşalım bıktırıyorlar insanı. Sonrasında bazen, saçma sapan bulduğum kavgalar da meydana gelebiliyor. Ayrıca şahsen sevdiğim, foruma renk katan bazı yeni üyeler de var. Bu benim şahsi görüşüm. Katılırsın veya katılmazsın sana kalmış, ama katılmadığına da kapıyı gösteremezsin.

Sonuçta madem sen de bazı üyelerin yorumlarını görmek istemiyorsun; sana katılan arkadaşlarımızla birlikte forumdan ayrılıp bir Whatsapp grubu kurabilirsiniz mesela. Orada Gri Solucan’ın aslında bir Lannister olduğu gibi konuları tartışabilirsiniz. Benim bu cümlem ne kadar yanlışsa veya mantıksızsa seninki de o kadar yanlış.

Saygılar.

Normal de ben birinin yorumuna hemen pat diye araya karışacak bir karaktere sahip değilim ama sizin yaptığınız tutum çok yanlış … Nedenine gelince yeni üye olduğum için bu kadar üzerime alındım. Adı üstünde yeni üyeler ve yeni üyelere az çok saygı duyulması gerekir. 2013 te kayıt oldum ama bazı sebeblerden ötürü kişisel ve bu yüzden foruma gelme fırrsatım olmamıştı. 2013 de az burada olma fırsatım olmuştu o günden bugüne burası çok değişmiş. O zamanlar kimse birbirine ters düştüğünü şahsen görmedim hatta anlayış herşey vardı. Ben herkesin yorumlarına saygılıyım eyvallah ama sizin yeni üyelere laf söylemeniz hatta bıktıranlar olanlar çok fazla demeniz o üzücü… Resmen affedersiniz ama kışkırtıyorsunuz insanları bide bu ramazan günü … Neyse sevgili yöneticiler kusura bakmayın uyarı almak istemiyorum asla içimi döktüm. Burayı seviyorum sadece adelet yerini bulsun haksızlık olmasın diye tutamadım.

Saygılar …

Zaten önceki yorumumda da belirttiğim gibi sevilen yeni üyeler de var. Forum kurallarına uyan, mantıklı üyeler. Hatta kimsenin bir üyenin yeni olup olmadığına baktığı da yok. Yeni üyelere saygısızlık gibi bir durum hiç yok. Ben de durmadan konu açsam ve bu konular da mantıklı olsa bile insanları sıkarım. Zaten bazı üyeler de böyle yapıyor. Bir konu başlığında belirtilebilecek 2-3 satırlık bir fikri bir konu olarak açınca, heleki bu fikir de akla mantığa uymayınca, gelen tepkilerin yanında konu açanın da hevesi kaçıyor ve morali bozuluyor, sonunda da konu dağalıyor ya da kavga çıkıyor, konu kapatılıyor. İnsan da düşünüyor doğal olarak, sorguluyor bu konuların varlığını. Sonuç olarak bu konuları açan bu bazı üyeler de çoğunlukla yeni üyeler çıkıyor. Ben de yapsam aynı tepkiyi alırım :confused: Bu kadar da alınganlığa ve mağduriyete gerek yok. Gözünü sevdiğim ülkemde herkes mağdur olmaya bayılıyor.

Var olan bir durumu dile getirdim. Saygısızlık yapmadığımız sürece istediğimiz gibi tartışabiliriz, yorum yapabiliriz, ters de düşebiliriz. Hiçbir yönetici seni bu konuda uyarmaz veya cezalandırmaz. Her yorum yapasın geldiğinde de kendini “kışkırtılmış” gibi hissetmene gerek hiç mi hiç yok :slight_smile:

Bu konuda bu kadar konuşmaya da gerek yok.

4 senedir üyeyim isterseniz farkı şöyle izah edeyim ;
Bu 4 senede 5 konu açtım daha doğrusu açabildim, bu konuların hepsi de off-topic niye mi ? Çünkü zaten benden önce düşünülmüş taşınılmış sayfalarca yorumlar yapılmış konuların hepsi forumda,bir şey söylemeye utanıyordum adamlar yürüyen ansiklopedi gibiydi; inanılmaz bir sevgi saygı ortamı vardı , bir önceki yorumda bahsettiğim gibi arkadaşım lys ye girecekti ama konuya o kadar hakim di ki onun ağzından o konuyla alakalı bir şeyler duymak için iş esnasında wikiyi arardım, kitaplara bir daha bakardım. Bunları laf olsun diye ya da eskiden ne güzel di diye söylemiyorum yine öyle olabilir, çünkü yeniler eskiyi göremiyor ama eskiler mevcut durumun farkında. Samimiyetle söyleyebilirim ki , şu arama butonundan eğer kaldırılmadıysa arayıpta ulaşamayacağınız görüş bilgi yok. Ne zaman ki dizi kitabın önüne geçti , ne zaman ki Rededit leaking olayları olmaya başladı , böyle bir kaç komik üye belirdi buralarda " bak gördün mü benim dediğim oldu! " , " Lafı koydum mu" , " Noldu o inanmayanlar " vs . gibi komik yorumlarıyla forumu ilginç bir yere doğru sürüklüyorlardı ki , ellerine sağlık kim ilgilendiyse o ve türevi arkadaşı son zamanlar da göremiyorum. Arkadaşlar konuya hakim olabilirsiniz , bir yerlerden bir şey duymuş olabilirsiniz ama size duyulacak saygı da üslubunuz ve buradaki paylaşımlarınız kadardır. Ve yineliyorum ; 28 yaşındayım 16 yaşındaki kardeşlerimi beklerdim mesai arasında ne paylaşacak diye, bu gün ne sordular “küçük sorular” da , bu günkü Bilgi Yarışması’nı kim kazandı diye . Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Sevgili güzel kardeşim üslübu iyi olanlar ne yapsın ? Yinede sert tepki görebiliyor öyle değil mi ? Benim şahsi fikrim eksik bilgisi olanlar çok dışlanıyor burada ben bunu keşfettim ve bir de meşhur yazım kuralına uymayanlar ama bana göre uyamayanlar olarak değiştiriyorum. Herkes dizi hakkında düşüncesini söylemekte özgürdür. Ben asla dizi hakkında düşüncelerimi söylerken ne saygısızlıga girdim nede kötü bir yorum attım. Bu arada çok taktir ettiğim birşey var o da 28 yaşındasınız ve gençleri bekliyorsunuz ne yazacak diye buda tüm herkesi mutlu etmiştir diye düşünüyorum nedeni ise iyi insanlar kolay bulunmuyor.

Eksik bilgisi olanın, yerin dibine sokulduğunu görmedim ben şu 1-2 aylık üyeliğim boyunca.

Diziye yönelik 1-2 söz söyleyeceksem bunu daha en başında belirtiyorum ki okuyan kişi, satırlarımı dizide yaşanan/anlatılan olgulara göre değerlendirsin. O cümlelerimi de muhakkak “bence” “bana göre” “benim düşüncem doğrultusunda” gibi kalıplarla kurarak kendi öznel çıkarımlarımı dile getirdiğimi açık açık belirtiyorum. Bu noktada zaten yanlış ele aldığım bir konu çıktığında da sağ olsunlar doğru bilgiyi veriyorlar. Kitaplar konusunda bilgi eksikliğim var ve zaten bu yüzden de kitaptaki olaylara yönelik değerlendirmelerde bulunmaktan kaçınıyorum.

Bir çok kişi bu şekilde davranırken ve amiyane tabirle “itin götüne sokulmadan, adam gibi karşılık görüyorken”, dışlanan, hor görülen kullanıcı kitlesi aslında bambaşka bir profile sahip üyelerden oluşuyor.

Egosuna yenik düşmüş, “her şeyin en doğrusunu ben bilirim, sen/siz ne anlarsınız ki?” tavırlarında olan, “teori” kavramının ne olduğunu bilmeden olmasını istediği, beklediği şeyleri teori diye sunan, daha doğrusu sunmaya çalışan kibir kat sayısı yüksek kişilere karşı çok ciddi bir antipati mevcut ve bu şekilde davrananlara da ister istemez mesafeli yaklaşıyor insanlar. Sanırsınız ki kitabı ve dizinin senaryosunu kendileri yazıyor da o yüzden bu kadar eminler her şeyden. Bölüm sonrasında yazılan memnuniyetsiz yorumların büyük kısmını da işte bu üyeler ortaya koyuyor. Niye? Çünkü bölüm yayınlanmadan önce öne sürdükleri her şey dizinin o bölümü ile yalanlanmış oldu ve bunu kaldıramadılar.

Kısacası üyelerin cahillikleri belirlemiyor onlara olan yaklaşımı. Cahil cesaretine kapılıp, bir de bunun üzerini kibirle soslandırlanlar aslında kendi kendilerini dışlamış oluyorlar ve bunun farkında değiller. Hele bir de bunu seviyesiz ve saygısız bir dille katmerlendirdikleri zaman onlardan kralı olmuyor bu forumda. Üyeliğimin ilk haftalarında vardı böyle bir karakter ve ekürisi. Her başlık altında mutlaka milleti aşağılayan, siz ne anlarsınız temalı yorumları olurdu. Bakayım dedim, uzaklaştırılmış görünüyor (yeni bir isimle gelmiştir belki) yancısı da kayıp o gittiğinden beri.

Tek diyebileceğim şey eskiden ben buraya üyeyken forumda hep yardımlaşma ve bir nevi dostluk sevgisi vardı. Durdugum zaman az zaman dilimi olsa bile iyi ortamı gördüm ve asla inkar edecek değilim. ,) Halada var dürüst olayım ama azaldı baya bunuda söylemeden geçemeyeceğim… İçimdekileri dokmek istedim.

Saygılar …

@No name Her şeyde mantık arayan arkadaştan mı bahsediyoruz ? :d

2012 senesinde endymon rheagar targaryen cresent ve bir sürü kişi aktif olarak çeviri ve tartışma konusu açardı.
Onun dışında forumun nerdeyse %40 ı kitapları diziden önce(ben) veya dizi ile birlikte hatım etmiş 7 krallığın sülalesini ezberlemiştik.
%60 ı ya kitapları tam kavramamış(her şeyi ezberlemek zorunda değil. Bu onu yandere yapar) ya da diziyi takip eden insanlardı. 40lar 60lara sabırla açıklar ve okumaya anlamaya teoriye teşvik ederdi. 60 ise çok yaratıcı ve tutarlı teoriler oluştururlardı. Diziyi izledikten sonra karakterlere bakar 40a sorar sorgular ve tutarlı bir teori ortaya atardı. Tabi bunu yapmak zorunda değil kimse. Fakat tutulacak tarafı olmayan bir şeyin(garajımdaki ejderha ya da görünmez pembe unicorn gibi idda ve kanıt ötesinde olan kavramların dışında, belli bir olayın gözlemlenerek yapılmış bir çıkarımı ve yorumlamasında) ya da iddalanamayacak bir olayın fanatikçe, ardında bir kanıt veya destek bulunmadan(reddit leakler bir kumardır. Bazıları onlara bile bakmamış.) Savunulması boş ve saçmadır. Kişi bence/keşke ile teori aradına sınır çizip konu açabilmeli. Savunurken de küfür,saldırı,konuyu değiştirme gibi savunmalardan kaçınıp sadece desteklerini sunmalı.
Karşı çıkan kişi ise dediğini tekrarlamamalı. Aynı iddayı 2. Defa sunmak sonrasında sinir ve küfürden başka bir şey getirmez. İlkine bir şey eklemeyeceksen konuşmama hakkını kullan. Konuşmama hakkı bir pes ya da yenilgi değildir. Bilakis sen bu sayede fazla kirlilik yapmadan olayı bitirmiş olursun. Ve saygı çerçevesini aşacak konuşmalara getirmezsin.
Yav neyse alt tarafı benim zamanımda en ağır ban sebebim jorah mormonttu diyecektim ne hale geldi yav.

@"Himura Kenshin"
Bilmem, odur belki.

Ekşi gibi üyelikler değerlendirmeye alınıp öyle onaylansa keşke. Kendim de dahil. Daha önce olan bir konuyu açmışım mesela çok utandım. Arkadaşa diyorum ki Walder Frey tabiki Azor Ahai olabilir senin düşüncelerine ve 'TEORİ’lerine göre (kelime anlamı çok değişmiş görmeyeli) ancak önce bir takip et, bak bir etrafa sakin sakin. Bir ortamı tanı diyorum. Bana çok mutluyum, tamam daha önce açılmış olabilir ama bence kısıtlanmamalıyım fikirlerimden dolayı felan diyor.

Yahu seni kısıtlamak isteyen yok canım benim, enerjini heyecanını da anlıyorum. Bakunin’i severim anarşi de iyidir ancak anarşi bilinçsiz kitleler tarafından gerçekleşirse yağma kültürü olur başka birşey değil güzel arkadaşım. :confused:

Şimdi imla kurallarını hiçe sayan Türkçe’yi katleden arkadaşlara ben de kılım ama bu konudaki mesajlardaki üsluplardan da samimiyetsizlik akıyor kesinlikle. Ben zaten dizi sezonu açılınca gelip kapanınca gidiyorum beni çok ilgilendiren bir şey yok ama belirtmek istedim.

Türkçeyi katletmek ? Hem de bilerek ? Benim şahsen bilerek yaptıgım birşey değil. Ama üzerime alınmadıgım tek nokta samiyetsizlik olayı çünkü forumda arkadaşlara ne argo konustum nede kötü bir söz söyledim. Herkes madem net bir haksızlıkla tavırlarını koyuyor bende kendi bildiğimi düşünüp koyarım arkadaş haksızlık olayı hariç … Yarası olan gocunur misali.