Vadi, Robb’un Tarafında Olsaydı

Vadi, Robb’un yanında olsa her şey nasıl gelişirdi sizce? Tyrell’ler de katılır mıydı güçlerine? Veya ne bileyim Marteller kazancakları belli olan bu müttefiklere katılır mıydı?

yine aynı aptallığı yapardı Robb yine aynı şekilde bu sefer Robert Arryn da ellerine düşer, Lysa da öldürülür,vadide dağılırdı ama şuan hafif bir toparlanmada (LF yi saymazsak ) vadi nin desteğini alırlar

Robb’un ordu olarak gücü daha fazla artardı, burası kesin. Freyler ile işbirliğine girme sebebi (2. olarak) zaten Karstark desteğini kaybetmeleri vs. Robb’un da yeni destekçilere ihtiyaç duymasına ihtiyaç bıraktı. Düğün bu yüzden olduç

“Olmak zorunda,” dedi Catelyn bundan memnun olmasa da. “Wälder Frey’in hakaretlerine ve şikâyetlerine maruz kalmayı senden fazla istemiyorum kardeşim ama başka seçenek de göremiyorum. Bu düğün olmazsa Robb’un davası kaybedilir. Edmure, kabul etmek zorundayız.”

Haliyle Robb, Vadi’nin dinamik gücünü kendine katabilseydi, Kızıl Düğün gerçekleşmezdi. Stannis de KL’ye saldırdığı sıralarda Tywin, şehirden uzakta Vadi-Nehirova ve Kuzey güçleri ile çarpışmaya devam ediyor olurdu. Haliyle muhtemelen Stannis KL şehrini ele geçirirdi ve Robb de Tywin’e en kötü ihtimal ile ciddi zararlar verirdi. Lannister Hanesi kaybedebilirdi. Lakin Lysa Arryn, Cat’in yardım taleplerine asla olumlu cevap vermediği için durum Kızıl Düğün ile son buldu. Kahpe karı, Cat’in sevmesem de içine düştüğü durum için sempatim yok diyemem; bir anne olarak ne yapabildi ise yaptı, çocuklarının acısını çekmesi vs. üzücü aslında ama Lysa ciddi manada bir pislik.

Vadi bu sefere dahil olsa idi muhtemelen freylerin kizil dugun de yaptiklarini Lysa yapardı, kadin tam anlamıyla LF’nin kontrolünde, Edmure’in beragatini saglayip babasinin evini freylere teslim edecek kadar onursuzlasabilecek kisiligi var.

Lysa kendi yeğenini ve kız kardeşini vs. öldürecek kadar ileri mi giderdi? Kadın deli ve çatlaktı, şüphesiz ama bilemiyorum bu kadar büyük bir şey… Ayrıca Robb ve diğerleri ne diye Vadi’de eğlenceye vs. katılsın ki? Hem Kızıl Düğün fikri Tywin’den çıkma; o ve Frey’in planı idi Lf’nin değil…

Tywin’i kontrol etmek mi Stannis’i kontrol etmek mi? Tywin çok zeki ve LF’nin manüpülasyonlarına gelecek bir adam değil ama Stannis öyle değil, her ne kadar genelev kapatmaya varacak kadar(böyle bir talebi var mıydı, öyle hatırlıyorum sanki???) LF’nin çomağına bir şey sokacak olmuş olsa da öyle yahut böyle zaten LF tası tarağı satıp Vadi’ye gidip, Lysa ile evlendi. Yine bir şekilde yapabilirdi. Yani o gene bir yolunu bulurdu. Bu yüzden Robb’un Lannisterları yenilgiye uğratması işine gelmesi lazımdı, çünkü Lannisterlar taht koruyucu olarak barış ve sukuneti sağlarlıyorlar savaşı kazanmaları halinde ve LF, kaos isteyen bir adam…

Stannis şehri ele geçirse ve Robb, Tywin’e büyük zaaiyatlar uğratsa… Muhtemelen yine Menzil ile arasında bir anlaşma sağlamak için aracı olabilirdi? Stannis asla Marg ile evlenmeyeceğinden taht arzularını tatmin edemez Tyreller. Ayrıca Stannis’in bir şekilde Renly’i öldürdüğü veya sorumlu olduğu gerçeğini öğrenmeleri ile birlikte en azından Loras… cephe almak için ideal bir sebep verir. Lakin Tyrell desteği ile bile Lannisterların tahtı geri alabileceğini düşünür müydü Lord Tyrell vs.? Düşünebilir, Stannis sadece Fırtına Topraklarının desteğine sahip ve halk tarafından sevilmiyor. Dorne sessizliğini -görünürde- korumaya devam eder… Vadi-Nehirova zaten Kuzey desteği veriyor olurdu… Şehir düşünce Sansa da serbest kalacağından Kuzey, şimdilik- istediğini elde etmiş olur ve Robb, Kışyarı’na dönerek hasarı düzeltmeye çalışırdı ki niyeti de buydu zaten, eve dönmek istiyordu.

Zaten tüm bu olanlar sırasında arada bilinmeyen, süpriz yumurta şeklinde gene sürüyle şey olur ve ortalık kızışır, dengeler değişir… Sonuçta savaş için uğraş veren sadece LF değil; Varys da var işin içinde.

Ama çok güzel öldü. Tam hak ettiği gibi. Şu şeride hak ettiği gibi gitmeyen sadece Coffri var.

Lysa’nın bunu yapabileceğine ihtimal verebilmemiz lazım, Kızıl düğünde kız kardeşinin ve yeğeninin zalimce katledilmesine karşın yine de harekete geçmemesi ne kadar umursamadığını bize gösteriyor, kadın ordusunu ne yeğeni zaferler elde ederken ne de en ihtiyaç duydukları zaman dahi göndermiyor, en azından kardeşi edmure için bir şeyler yapması gerekmez mi ? Hadi kardeşinin de hatrı yok, Riverrun kalesinin kokarca freylerin eline geçmesine de bir şey demiyor, Yani kadın hiç bir değerine (oğlu ve lf’a olan sevgisine hariç) önem vermiyor, geri kalan konular da dediğin şeyler doğru onlara bir şey diyemem.

Çocuk daha nasıl ölebilirdi merak ediyorum ramsey’in Theon’a yaptığı gibi işkencemi görseydi zaten joff çok kötü öldü nefes alamamak nedir ya

Ama ölmeden önce keyfi gayet yerindeydi. Düşmanları tamamen ölmüş, taş bir hatunla evlenmek üzere falan. Onun gibi birisi aşağılanmalıydı. Mesele acı çekmek değil Yani. Mesela Tywin tam yaraşır şekilde öldü. Yatağında bir fahişeyle sıçarken cüce oğlu tarafından vurularak.

Bu da büyük bir ironi değil mi bütün düşmanlarını yenmişsin güzel bir kızla evleniyorsun herkes sana tapıyor ama bir anda ölüyorsun en yüksekten en dibe birde acılı ölüyorsun ayrıca joff süper kötü bir karakter değil evet kötü ama bir ramsey veya euron degil, Joff a biz niye kötü diyoruz sansayı dövdürdü, biraz sadist, nedin kafasını aldı yani bu seride joffdan çok daha kötü minimum 5-6 karakter var.

Bence de, zaten Lysa, Sansa’yı öldürmeye çalışmamış mıydı? Bence bu kadın düşük yapa yapa delirdi. Manyak mıdır nedir?

Kitap da oldumu oyle bir sey bilmiyorum ama dizi’den bahsedersek evet kadin ogluna bir tokat atti diye yegenini oldurecek kadar manyak yani.

Asıl öldürme amacı Petyr’ı öpmesi değil miydi?

Hem dizide hem kitapta.

Doğru bak tümden unutmuşum o kismi

Bence aşağılanma olgusu olmadıkça ölüm tek başına büyük bir ceza sayılmaz. Tabi bu benim düşüncem.

Aslında haklısın. Joffreyden daha kötü onlarca insan var. Ama mesele bu çocuğun kötü olması değil sadece, mesele aslında hiçbir işe yaramamasına rağmen kendini beğenmiş olması. Ramsay ve Euron’un kafa çalışıyor. Bu yüzden ne kadar tiksinsek de bir yerde saygı duyuyoruz. Ama bu çocuk tamamen oksijen israfı. Gıcık herif.

O yüzden bu çocuğun dirilmesi ve acı çektirilip aşağılanarak ölmesini istiyorum.

Sansa’yı kocasını elinden alacağından korktuğu için öldürmeye yeltendi, doğru ama o zamana kadar gayet sahiplenici idi ve hatta oğlu ile evlendirmeye niyetliydi ki bunu sevgisinden ziyade Kışyarı varisliği için yaptığını düşünüyorum.

Yine de ne amaçla hepsini katletmeye kalksın ki? Kaldı ki böyle bir imkanı bulamayacağı gibi bunu yaptıracak adamı nereden bulacak? Vadi’de bunu yapan lord bulabilir misin? Asla yapmazlar. Zaten Lysa ve oğlunu sevmiyorlar bile.

Yani ihtimal çok düşük.

@Symmachus , @Muratkocak’ın dediği gibi ironi var onun ölümünde de… Robb, bir düğünde öldürüldü ve karşılığında Joff da kendi düğününde öldürüldü… Tywin’in ölümü bile ironiydi; kendi babasıyla ilgili… ve Tywin’in altın sıçmasıyla ilgili…

Aslında burada pek tartışılacak bir şey yok kişisel düşünce çünkü. Sizi tatmin etmiş olabilir ama ben tatmin olmadım.
En azından o aşağıladığı Starklar ona çektirmeliydi.

Robb tüm ordusunun etrafta öldüğünü, hanedanının çöktüğünü görerek öldü. Annesinin öleceğini anlayarak öldü. Ayrıca cesedine o kadar kötü davrandılar ki…
Öte yandan Joffrey mutluyken öldü. Ölürken hala iddiasını destekleyecek bir varisi ve annesi vardı. HAtta annesinin kucağında öldü. Cesedi ise huzurlu bir şekilde yakıldı.
Robb onca savaşta harcanırken bu piç orada burada yatıyor ya, sinir oluyorum. Bana sorarsanız Theon’un yaptığı şeylerdense Joffrey’ninkiler çok daha kötüydü. Keşke Theon’un çektiği acıları bu çekseydi. Keşke herkesin ortasında dayak yiyerek ölseydi. Keşke Sansa onun yatak odasını yaksaydı. Beni de hiç tatmin etmedi ölümü.

Ya Tyrell olayları tamamen aptallık zaten. 40.000 kişilik ordu ve seninle yaşıt bakire Margaery Tyrell’i elde etmek varken, sen gidiyorsun fakir Jeyne Westerling ile evleniyorsun. Vadi’nin ise Starklara katılacağını sanmıyorum. Lysa Arryn Baelish’in kuklası zaten. Baelish izin vermezdi buna.