Valonqar hakkında

Biliyorsunuz ki GRRM ters köşe yapmayı oldukça seven bir yazar. Ve şu ana dek seride bize Cersei Povlarında Valonqar’ın Tyrion olacağı söylendi. Fakat Jaime’nin Cersei’den önce doğması ve Cersei’nin delirmesi hakkında teoriler sayesinde bir çok kişi Valonqar’ın Tyrion değil Jaime olduğuna inanmaya başladı.GRRM daha önce bir çok kez önemli olayları bize gösterdi Örneğin; Daenerys’in görüsünde Robb Stark’ın ölümü.Ben GRRM’nin bir ters köşe daha yapıp Valonqar’ı Jaime değil Tyrion yapacağını düşünüyorum.

Double ters köşe diyosun. Arttırıyorum. Ben de diyorum ki GRRM , herkes Valonqar’ı Jaime sanarken Tyrion gibi gösterip tekrar Jaime’ye öldürterek ters köşenin ters köşesinin ters köşesini yapıcak ve hepimiz şaşırı…

Birisi Cercei’i roketatarla vursun ve bitsin bu çile.

GRRM ters köşe yapmadı ki!
Ters köşe dediğimiz olay beyazı siyah gösterip beyaz demek ile olur.
Bunu kaç defa yaptı? Petyr Baelish ile yaptı. Başka ne zaman yaptı? Beklenmeyen =/= ters köşe.

Bende diyorum ki Valonqar herhangi bir küçük kardeş olabilir :smile:
Kurbağa Maggy sadece Valonqar diyor, “senin Valonqarın”, ya da sadece “Valonqarın” demiyor özellikle, o yüzden seçenekleri Jaime ve Tyrion ile sınırlı tutmayalım derim.

Başka bir küçük kardeş olabilir ama gerçek anlamda her hangi bir küçük kardeş olması anlamsız olur. Mesela Stark hanesindeki en küçük kardeş ve ya Kum yılanlarının en küçüğü ya da Bit Çukurnda yaşayan iki kardeşden küçüğü gibi. Kehanetde verilen küçük kardeş mutlaka özellikle bir anlam ifade etmeli yoksa her küçük kardeşi zan altında bırakıcaksa ne anlamı kalır ki?
Mesela Cersei hakikaten çok güzel bir kadın. Hatta kendi jenerasyonu baz alındığında en güzeli olabilir(belki Ashara Dayne daha güzel olabilir). Ve kehanetde senden daha güzel ve genç bir kraliçe gelicek ve her şeyi elinden alıcak diyor. Bu kraliçenin Daenerys olduğunu kabul edelim. Kitapta bir kaç kere Danynin dünyadaki en GÜZEL kadın olarak nam saldığı söyleniliyor. Belki gerçekten dünyadaki en güzel kadın değil ama öyle bir şöhreti var. Yani kehanetde dikkat çekilen daha genç ve güzel kraliçe sözlerine uyuyor(diğer yandan bu kraliçenin Sansa olma ihtimali de var ama ben bir varsayım üzerinden yazıyorum bunları). Valonqar olayında da böyle olmasını bekliyorum. Küçük kardeş ya beklenildiği gibi Jaime ve ya Tyrion olucak ya da lakabı küçük kardeş ve ya onla alakalı bir şey olan biri. Mesela atıyorum yedi inancının gruplarından birinin ismi Fukara Kardeşler. Bu Fukara Kardeşlerden lakabı Küçük Kardeş olan biri Cerseini öldüre bilir. Tabi bu çok zor ama örnek vermek için yazdım.

Cersei bir zamanlar diyardaki en güzel kadındı fakat artık değil. Oberyn Martell Cersei’den bahsederken sadece güzelliği gerçek ve o da yakında gidecek tarzında bir şey söylüyordu.Ayrıca Cersei’nin kefaret yürüyüşünde kıyafetsiz ve mücheversiz halinin aslında o kadar da güzel olmadığı ve vücudunun sarkmış olduğu gözüktü. Yani diyeceğim şu ki Cersei’den daha güzel kişi Sansa veya Margeary gibi normal güzelliklere sahip kadınlar da olabilir.

Küçük kardeş meselesini Jamie ve Tyrion’dan farklı şekilde düşününce daha ilginç şeyler çıkıyor aslında. Benim de hep düşündüğüm bir fikir var. Valonqar yani küçük kardeş derken belki de bir insandan bahsetmiyor olabilirler. Bence Valonqar Kara Kız Kardeş kılıcı olabilir. Kılıcın sahibi Visenya Targaryen idi. Fatih Aegon’ın kız kardeşi. Gerçi kılıç şuan nerde bilinmiyor. Bununla ilgili teori var mı bilmiyorum. Ama kılıcın ortaya çıkışı Cercei Lannister’ın ölümüyle olursa çok mükemmel olur.

Kara Kız Kardeş kılıcı en son Brynden Rivers’deydi ve onunla birlikte Mağara’da olabileceği hakkında bir teori var. Ayrıca Jeor Mormont’un Jon Snow’ a verdiği Uzun Pençe’nin de Kara Kız Kardeş olabileceği hakkında bir teori var.

Ben de öyle bir teori hatırlıyorum ama sanki o teoride Uzun Pençe’nin Kara Kız Kardeş değil Blackfyre olduğu söyleniyordu.

Herhangi bir küçük kardes derken asoiaf evrenindeki tüm küçük kardes tanimlamasina uyan kisilerden biri olabilir demek istemedim tabi :smile: Önemli bir “küçük kardes” demek istedim. En önemli adaylar Jaime ve Tyrion ama seçenekleri onlarla sinirli da tutmamak gerek bence, Martin kelimelerle oynamayi seviyor. Benim mesela Jaime ve Tyrion’dan sonra aklima gelen kisi Arya, o da olabilir yani, nihayetinde o da bir küçük kardes ve Cersei’yi öldürmek için çok sebebi var. Tabi olur mu, olursa nasil olur bilemem ama ben illa Cersei’nin kendi kardeslerinden biri olmalidir diye bakmiyorum bu olaya.

Kehanette bahsedilen genç ve güzel kraliçe bence kesinlikle Daenerys. Maggy “Senden daha güzel ve genç bir kraliçe gelecek” diyor ve Sansa ile Margaery her ne kadar genç ve güzel kismina uysalar da, kraliçe kismina uymuyorlardi Cersei’nin yanina geldiklerinde. Margaery’nin sonradan kraliçe olmasini hesaba katmiyorum. Ilk geldiklerinde ikisi de birer lady’ydi. Ama Daenerys bir kraliçe olarak gelecek. Yani burada da hafif bir kelime oyunu, ya da cümle/tanimlama içine gizlenmis bir detay da diyebiliriz, oldugunu düsünüyorum.

İşte ben de tam bunu demek istiyorum. Cersei kendi jenerasyonunun en güzeliydi ama şimdi değil ve eminim ki Batıdiyarda Cerseiden daha güzel bir çok kadın bulunur şimdi. Ve bunlardan bir kaç tanesi Kraliçe olmaya aday kişiler. Sansa ve Margery en çok gözümüze sokulanları ama listeni uzatmak istersen çok fazla insanı buraya ekleye biliriz. Arianne, Val, Myrcella(en azından kulağı kesilmeden önce) Jeyne, hatta Asha nı(kitapdaki görkemini hatırlamıyorum) bile bu listeye kata biliriz. Sonuçta hepsi bi şekilde prenses ve ya kraliçe. Durum buyken yani ortalıkda bu kadar çok genç ve güzel kraliçe ve ya kraliçe adayı varken bu kehaneti ne anlamı kalır ki? Zaten otomatik olarak hepsi Cerseinin rakibi olur. Bu yüzden kehanetdeki sözlerin gerçek anlamda bu saydığım isimlerden daha çarpıcı biri için olması gerekir. Bu ismin de Dünyadaki En Güzel Kadın diye şöhretlenen Daenerys olması daha mantıklı.

Doğrusu kehanetde bahs edilen Arya olursa bu düpe düz Asoiaf evrenindeki tüm küçük kardeşlerin de Valonqar ola bilceği anlamına gelir. Bu bence yukarda da dediğim gibi anlamsız olur. Valonqar ya gerçekten Cerseinin küçük kardeşlerinden birisi ya sembolik ve ya lakap, ünvan gibi bişey olmalı. Ben Arya olamaz demiyorum, olabilir. Ama olması için Aryanın Cerseini öldürmeyi istemesinden ve Starkların küçük kardeşi olmasından daha fazla alt yapsı olması gerek. Mesela şöyle Aryanın malum çok fazla ismi var Gelincik, Kanalların kedisi ve s. Arya atıyorum gelicek kitaplarda Valonqar ve ya Küçük Kardeş lakabını bi şekilde alırsa işte o zaman Aryanın Cerseinin öldürmesi için yeterli alt yapısı olur.

Genç ve güzel kraliçe olayında seninle aynı düşünüyorum. Her ne kadar o kişinin Sansa olmasını istesemde Daenerys daha mantıklı geliyor.

Bunu yazarken aklıma bi şey geldi. Arya hiç bi şekilde Valonqar olamaz. Çünki Valonqarın anlamı küçük kardeş değil, küçük erkek kardeş.

Cercei’nin ölüm şekli ve volonqar arasında aslında vir bağlantı var denemez.
And when your tears have drowned you, the valonqar shall wrap his hands about your pale white throat and choke the life from you.
Evet durada, çökmüş bir cerceinin Valonqar tarafından boğulacağı söyleniyor. Ama gözyaşları bir tek bana mı batıyor?
Elimizde Tears of Lys diye bir zehir var Valonqarın boğması cerceiye değil de, cerceinin önem verdiği bir şeye olabilir mi? Mesale, Danynin, ejderhaların cinsiyetsiz olması göz önünde bulundurularak, küçük erkek kardeş olarak, 7 krallığı elinden alıp, tıpkı parmakların boğaza yaklaşması gibi kral eline sürmesi, burada boğma olarak betimlenemez mi?
Çok uzak bir noktaya değineceğim ama, bu değinmeler yemi bir bakış açısı ve tartışma alanı yaratmak için olacak.
Her şeyi kaybettiğini anlayan cercei, kehanetin gerçekleşmesine izin vermemek için kendini zehirliyor. Bunu daha önce de yapmaya kalkıştığını zaten görmüştük. Kehanete ters düşen bir nokta kalmıyor böylelikle. Belki tesrs of myr adlı zehiri tercih etmez, çünkü baya haste edip öldürüyor seni. Bu yüzden bu dediklerime yüksek ihtimal vermem. Ama comtexin dışına çıkmak iyidir.

Hayir, Arya olursa bu durum evrendeki her küçük kardesin valonqar olabilecegi anlamina gelmez. Arya’yi herkesle bir tutamayiz. Ama neden Arya dedigimi açiklayayim, aslinda önceden açiklamaliydim, hata bende, özür dilerim.
Bir teori okumustum, oldukça ilgi çekiciydi, o yüzden Arya aklima gelen 3.kisi.
Teori söyle diyordu; Arya Jaime’yi öldürecek ve ardindan onun yüzünü takip Cersei’yi öldürecek. Yani Cersei böylece kardesi tarafindan öldürülecek ama o kisi aslinda Jaime degil, Arya olacak falan filan…
Tutar mi tutmaz mi bilemem ama güzel teori :smile:

Arya henüz Braavos’da ve Jaime ile Brienne nehir topraklarında kayboldu. Büyük ihtimal Brienne Jaime’yi Stoneheart’a götürcek ve Stoneheart Jaime’yi büyük ihtimal öldürcek. Bence bu teorinin gerçekleşme ihtimali şuan ki hikayeye bakılırsa fazla yok fakat GRRM bu ne yapcağı belli olmaz :slight_smile:

Ama Arya hayatinin sonuna kadar Braavos’da kalmayacak, dönüsü yakindir ve bu Lady Stoneheart’in Jaime’yi öldürürse eger, o an’a veya hemen sonrasina denk gelebilir.
Imkansiz bir durum degil yani, gayet mümkün :slight_smile:
Benim hosuma gider bu. Martin’e yakisan bir olay olur. Jaime zaten Kral Katili diye aniliyorken buna birde Kraliçe Katili “ünvanini” eklemek sanki çok basit olur. Birde öte yandan Jaime’nin veya Tyrion’un Cersei’yi öldürmesi fazlasiyla öngorülebilen bir durum ve Martin okurlarin olacaklari kolayca tahmin etmemesi için oldukça büyük bir ugras içinde. O yüzden hikayede yüz degistirebilen bir Arya varken, ve bu Arya’nin Cersei’yi öldürmek için çok nedeni varken, Jaime’nin yüzünü alabilmesi ihtimali de mevcutken, bence mümkün :slight_smile:

Bence Arya Westeros’a yüzsüz adam olmak varken bırakıp geri dönmez.Dönmesinin tek bir nedeni olabilir o da ailesinin yaşadığını felan öğrenirse (Bran,Rickon). Jaime ise Nehirova’da ve her ne kadar sevdiğim bir karakter olsa da Catelyn Jaime’yi daha önce bir kere kızları için serbest bıraktı lakin Jaime kızların ikisinide Nehirova’ya gönderemedi(Elinden bir şey gelmiyordu).Lannister’lerin Arya(Jeyne Poole)'yı Roose Bolton’a verdiğini duyarsa deliye döner ve Jaime gelir gelmez asar diye düşünüyorum tabi Jaime Brienne’den kurtulursa fakat bu da tek eliyle imkansız gibi :frowning:

Özür dileme lütfen. Hata falan yapmadın.:grin:
Teori bana o kadar mantıklı gelmedi açıkcası :neutral_face:

Şahsen ben ne Jaimie ne de Tyrion olduğu görüşünde değilim, ihtimal dahilinde ama değil. Seri boyunca Cersei, bu kişinin Tyrion olduğuna inandı, kraliçenin de Margery olduğuna…

Okuyucular ise yazardan ters köşe beklediği ve bu kişi/leri açıkça göstermeyeceğini bildiği için Jaimie(ironik olurdu, bir gerçek) ve Dany diye düşünüyor(zaten Marg dışında yegane kraliçe şu an kendisi).

Valonqar, Valirya dilinde “küçük erkek kardeş” demek, SENİN kardeşin demediği için bütün 2. 3. ve diğer erkek kardeşler bu kısma giriyor. Lakin bütün konuşma ortak dilde geçip de sırf bu kelimeyi valirya dilinde kullanmasını şahsen bende bu şahsın EJDERHA DOĞUMLU olacağını fikrini doğurdu; Aegon eğer bir Targ ise ablasının küçük erkek kardeşi oluyor, aynı şekilde Jon da gizli Targ olarak küçük erkek kardeşi oluyor. Bu ikisinden biri Cerseş’nin işini bitirebilir. Eğer 4. kitaptan hatırlarsanız Cersei POV’unda Qyburn bir tiyatro oyunundan bahsediyordu; aslanları yok eden bir ejderha yumurtası meselesi vardı. Cersei, ejderha yumurtasının kırılıp bütün aslanları yok edene kadar tiyatro oyununda aslanları acımasız ve bütün düşmanlarını öldüren yok eden şekilde işlenmesinden hoşlanmış, rahatsızlık duymamıştı. Bu küçük ayrıntı, benim kuramı destekler nitelikte diye düşünüyorum. :slight_smile:

Kraliçe ise neredeyse herkes Dany diyor ama Cersei’ye düşmanlık besleyen bir başka dişi karakterin kraliçe olarak(resmi ya da gayriresmi neyse) yükselişini görebiliriz. Şimdi gene mi yaaa falan demeyin de belki Arya olabilir :smiley: Bakınız;http://forum.gameofthronestr.com/t/aryanin-ve-jonun-nihai-kaderi/9300

Açikla bakalim, neden mantiksiz? :grin: Öyle mantikli gelmedi demekle olmaz argos efendiiii, argüman istiyorum!
Saka tabi :smile: Neresi mantikli gelmedi merak ettim sadece :slight_smile: