Valonqar hakkında

Argümün savaşları başlasın o zaman :grinning:

Öncelikle şunu söylemeliyim ki Jaimenin ölümünün Aryadan olması durumu hiç içime sinmedi. Yani ne anlamı var bunun. Eğer böyle bir ölüm yaşanırsa LF ın dizideki ölümü gibi yarım, boş, tatmin etemeyen bir son olur bence. Jaimenin hikayesi çok derin ve çok fazla kişiyle alakası var ve Arya en sonuncu bile değil bence bu konuda. Ayrıca eğer Cerseinin öldüren Jaime kılığında Arya olursa gerçekte katil Valonqar olmaz yani kehanet yanlış çıkar. Mantıki açıdan yanlış bir durum. Arya her ne kadar listesine bağlılık gösterse de onun asıl misyonunun intikam almak olmadığını düşünüyorum. Eğer öyle olsaydı Joffun ölümünü ona yaptırırdı Martin. Sonuç olarak ona en büyük kötülüğü yapan Joff - Babasının kellesini alan kişi. Bir noktadan sonra bu intikam oyununu bırakıcak. Tabi o zamana kadar karşısına çıkan bir kaç ismi daha temizliye bilir. İntikam misyonu Catelyne biçilmişti onu diziye katmadıkları için onun bazı özelliklerini zorunlu olarak Aryaya yüklediler.

LF’nin ölümünün oldu bittiye gelmiş olması mı tatmin etmedi yoksa Arya-Sansa ikilisinin elinden olması mı? Zira 2. ise kitaplarda şu Yüksek Yürek Ağacı Hayaleti midir nedir, “kardan bir kalede, titanın katledildiğini gördüm.” diye bir şey söylüyordu. Kardan kale Winterfell ve titan da Bealish’in asıl aile arması.

Bana kalırsa LF ölmemeliydi ama Sansa ve Aryanın (özellikle Sansanın) elinden olması kendi hikayesi bakımından dolgunluk katdı. Demek istediğim oldu bittiye getirilmesi yarım yamalak son oldu onun için. Jaime de Arya tarafından öldürülürse böyle olur bence.

Ben net bir sekilde Arya öldürecek demedim ki. Lady Stoneheart öldürebilir ve Arya bunun üzerine döner, Jaime’nin yüzünü alir falan filan. Lady Stoneheart ile Arya’nin bir araya gelisi efsane olur bu arada, onu da ekleyeyim :grin:
Hayir kehanet tam olarak yanlis çikmaz. Maggy görülerinde Cersei’nin kardesi tarafindan öldürülecegini görüyor; Arya eger Jaime’nin yüzünü alirsa tam Jaime gibi görünecek. Maggy bu durumda Jaime’nin gerçekten de Jaime olmadigini anlamamistir. Bir imgede hileyi göremezsin. “Valonqar kiligina girmis biri…” falan diyemezdi yani. Ne gördüyse onu söyledi.

Arya’yi Arya yapan seylerden biri o intikam istegi, nasil misyonunun intikam almak olmadigini düsünüyorsun? Tüm o liste bosuna miydi? Kiz profesyonel bir suikastçi oldu, ayni dizideki gibi bu özelligini sence kitapta da ailesinin intikamini almak için kullanmayacak mi? Kullanmazsa Arya karakteri neden var? Ben No One olmayi basaramayacagini, kim oldugunu unutamayacagini ve Westeros’a dönecegine inaniyor ve bunu çok istiyorum. Yoksa dedigim gibi, Arya neden var? Biz neden o kadar POV okuduk? Sonunda gidip bir suikastçi, bambaska biri olmasi için mi? Veya dünyayi gezmesi için mi?

Joff’un ölümü Arya’nin elinden olamazdi. Arya o zaman Yüzsüz Adamlarin sanatini henüz ögrenmemisti, hatta daha Braavos’a bile gitmemisti. Dolayisiyla Martin böyle bir sey yapamazdi. He gidip siradan bir sekilde, yüz degistirme olayi olmadan öldürseydi diyorsan… Nasil yapacak? Mümkün degildi. Arya o siralar önce Sancaksiz Kardeslik, sonra Sandor ile oradan oraya savruluyordu. Cok saçma, zorlama, mantiksiz olurdu Joffrey’den intikam almayi basarmasi.

Arya’nin intikam oyunundan vazgeçecegini düsünmüyorum. Kis Rüzgarlari’ndan paylasilan Arya POV’unda Arya’nin Raff’i öldürdügünü ögreniyoruz. Raff, Dag’in adamlarindan biriydi, yarali olan ve “beni tasimaniz gerek” diyen Lommy’yi öldüren kisiydi. Arya Lommy’nin intikamini aliyor düsün, hemde öyle güzel aliyor ki! Yani sence Lommy’yi bile unutmayan, onun intikamini alan Arya bu saatten sonra ailesinin intikamini almaktan vazgeçer mi? Kendine yepyeni bir sayfa açar mi? Bence bunu yapamayacagini görüp Westeros’a yelken açacaktir.

Anladım, dizide bir çok şey yarım yamalak ve oldu bitti zaten. Saymaya kalksak uzun uzun tartışırız. Seride (kitapta) hem zaman hem bütçe bol olduğundan ( :smiley: ) yarım yamalak olmaz o iş. :smiley:

@Starkgaryen Bence Jaimie ne Arya’nın ne de Cat.'in elinden ölmez, son savaşta ölür gibime geliyor, oraya kadar gider bu oğlan. Karakter değişimi kendisinin onursuz bir şövalyeden onurlu bir şövalye olarak ölmeye doğru bana göre…

Cersei’nin valonqar’ının hala ejderha doğumlu bir erkek olduğunu düşünüyorum; Aegon ya da Jon.

Jon’un Ejderha doğumlu olduğunu nereden çıkardınız ?

Jon’un Ejderha olma ihtimali var ama henüz kesin değil ve umarım da olmaz. Fakat Jon Rhaegar’ın oğlu olsa bile şuan Sur’da ve Sur’dan sonra eğer dirilirse WF ye geri dönebilir lordluk yapabilir ya da Stannis kaybederse Ramsay ile savaşabilir. Azor Ahai olursa savaşa önderlik edebilir. Jon Kuzey’deki gerçek düşmanı biliyorken güneye gitmez ve 2 kitap kalmışken güneye gidip Cersei’yi öldürmesi bana pek mümkün gelmedi. Aegon hakkında bir şey diyemeyeceğim ama bence Valonqar Cersei’nin öz kardeşlerinden biri olacak. Eğer A+J:C-J doğruysa Daenerys’de Cersei’nin kardeşi olabilir ve onu devirip öldürecek olan güzel kraliçe aynı zamanda onun Valonqar’ı olabilir.

Martin’in mektubunda “Jon’un ailesi hakkındaki gerçek ortaya çıkınca rahatlayacaklar(Jon ve Arya aşkı meselesi).” yazıyordu; ayrıca bunca zaman Ned’in Jon’a annesi hakkındaki gerçeği anlatmayı bırak bir isim bile vermemesi mana dışı değil mi? Jon’un Targ olduğu artık %100 onaylanmış bir şey, hiç aksi yönde ihtimaller ile konuşup zaman kaybetmeye gerek yok.

Jon, haydi atla ata Cersei’yi öldürmeye git diye bir şey olmayacak zaten… Muhtemelen ww savaşı sonrası KL’yi ele geçirmek için yürür gibime geliyor, o sırada öldürebilir veya ww savaşı öncesi bir şekilde bir sebeple güneye gidebilir(dizide gitti).

Valonqar’ın ERKEK KARDEŞ demek olduğunu unutuyorsun galiba? Nasıl Dany olsun? Dany olsa olsa her şeyi elinden alıp hayatını tepe taklat edecek kraliçe olur, öldürecek erkek kardeş değil.

Yani ihtimaller Jaimie-Tyrion ve Jon-Aegon ikilisi arasında şu an. Valonqar kelimesinin Valirya dili olması dolayısıyla (cadı kasıtlı kullanmış olmalı bu kelimeyi) ejderha doğumlu olan biri olacağı üzerinde duruyorum.

Martin’in mektubunda “Jon’un ailesi hakkındaki gerçek ortaya çıkınca rahatlayacaklar’’ yazıyordu fakat bunun dışında bir çok şey daha yazıyordu örneğin Catelyn’in Duvar’ın ötesine geçmesi ve Akgezenler tarafından öldürülmesi. GRRM bu mektuptaki neredeyse herşeyi değiştirdi ve mektubun yayınlandığından haberi vardır bu olayıda değiştirmiş olabilir. Ayrıca Ned aşırı onurlu bir insan ve bir piç çocuk sahibi olarak bir onursuzluk yapmış olabilir bu sebeple kimseye söylemiyor,gerçeğin bilinmesini istemiyor olabilir. Ayrıca haklısın Valonqar küçük erkek kardeş demek unutmuşum :slightly_smiling_face:. Fakat Cersei eğer Targaryen ise Jon ve Aegon’un halası oluyor kardeşi olmuyor. Cersei’nin kardeşi Daenerys,Rhaegar ve Viserys. Yani Jon veya Aegon da olamaz.

Cersei bir Targ değil. Bu sadece deli kral’ın deli olmadığı zamanlarda Tywin’in karısını gördüğünde söylediği bir söz yüzünden o kadar… Nerede sıkıştırıp kadına tecavüz edecek de bunlar çıkacak ortaya? Lütfen.

Cat yine öldü ve dirildi; Viserys ve Drogo da öldü… Bran yine komaya girdi ve komadan çıktı, bacaklarını kullanamadı ve güçlü bir varg vs. oldu; Jon yine sur’a gitti, Tyrion yine ailesine karşı cephe aldı ama Stark’lara katılmak yerine Dany tarafına yelken açtı; sanılanın aksine muazzam bir değişim yok.

Ned’in piç peydahladığı zaten ortada; anasının ismini vermek oğlana, ona ne kaybettirir? Robert’a kolayca “Wylla” demesini biliyor… Diğer yandan biri bana şunu açıklamalı; üç muhafızın, Lyanna’yı kardeşi ve nişanlısında korumak için beklemesi mantıklı mı? Haydi Arthur ve diğer şövaye(yarasa arması olan) prensin en yakın ve sadık adamı diye ölümünden sonra bile orada durmayı sürdürdü… Ya diğer adam? Hightower mıydı? Muhafızların başı? Krala deli gibi bağlı olupi Jaimie’e “onu yargılamak bize düşmez, bizim işimiz kralı korumak; ailesini krala karşı korumayız.” vs. diye sözler edip en öncelikli işinin kralı korumak olduğunu söyleyen bir adamın, Viserys’in görünürde tahtın varisi ve kralı olmasına rağmen onu korumak yerine prensin, onu kulede kalmaya ikna etmesine ne demeli? Bu karakterde bir adam ancak kralı korumak için orada durur; o da yeni doğum yapmış Lyanna’nın oğlu…

@Starkgaryen
@YeniAy_Ottoman
So many "paragraf ". They send you “paragraf” and “paragraf”. İts to much no matter what you do you cant answer one “paragraf” or another.

Volangarı birimiz tahmin ettik. Ama kim belli değil şimdilik. Ben Tyrion’un Volangar, Sansa’nın kraliçe olacağını düşünüyorum

Sansa’nın kraliçe olacağını düşündüren etken ne? Kimle evlenecek de kraliçe olacak ve Cersei’yi indirecek?

Ben Volangarın Jon Snow olduğunu düşünüyorum şöyle ki: 6. kitaptan itibaren Jon kuzeyde Aegon güneyde savaş verecek ve bunlardan bahsederken soylu yada asil kesim büyük kardeş yada Valeria dilindeki karşılığı neyse onu (Aegon için ), jon içinde Volangar diyecekler diyorum
Kraliçesi Sansa olacak kesinlikle (jon’un)
Sansa’nın Aegonla evleneceği konuşuluyor ama kimse Sansayı götürüpte ona vermez. Verseler bile kaos içinde bir kuzeyle gelin geleceğinden Aegon istemez, zaten Dany yi bekliyor o da . Beklemese bile güçlü kuvvetli Dorn ve kuzeni Arianne dururken yine Sansa yı istemez.

Bir şey daha önceki yorumlarda Sansa ve Margaery için onlar Lady olarak geldi saraya kraliçe değil gibi bir şey okudum
Cercie de lady olarak gelmişti saraya Robertla evlendikten sonra kraliçe oldu :wink:

Bunu söyleyen benim, ama “saraya” demedim, onu belirteyim önce.
Kurbaga Maggy diyor ki, "Senden daha güzel ve genç bir kraliçe gelecek ve elinden her seyini alacak."
Saraya demiyor, belirli bir yer de söylemiyor. Gelecek diyor. Yani bir kraliçe gelecek, Cersei’nin karsisinda duracak, onunla savasacak ve sahip oldugu her seyi elinden alacak anlamina geliyor bu. “Kraliçe” diye belirtiliyor, bu çok önemli, yani geldiginde zaten kraliçe ünvanina sahip olacak birinden bahsediliyor. Kim kraliçe olarak gelecek? Daenerys. Olur da Sansa Kuzey Kraliçesi olursa ve olaylar net bir sekilde onun Cersei ile karsi karsiya gelmesine kadar giderse, yani bu ikisi arasinda bir savas söz konusu olursa, o zaman Sansa’yi da isin içine katabiliriz.

Cersei’nin saraya lady olarak gelip kraliçe olmasi durumu ile bu olay arasinda da hiçbir baglanti kurulamaz. Yani “Cersei geldiginde lady’ydi, sonra kraliçe oldu” örnegi verilemez, tamamen alakasiz yani.

Ben yorumlarda Sansa ve Margaery ikiside Lady olarak geldi kraliçe değil diye okudum yorumladım
bende başka şey anlatmak istiyorum bambaşka anlaşılıyor. Hatta Cercie bile böyle anlamış ki kehaneti ikisine de diş biledi biliyor.
Son savaşta kraliçeler belli olacak zaten Martin her şeyi hemen ortaya seren bir yazar değil biri kraliçe diye kehanetteki kraliçe olacak değil, lady diyede kraliçe olamayacak değil bende onu demek istedim :slight_smile:
Ve Sansanın kuzey kraliçesi değil Jon’un eşi sıfatı ile kraliçe olacağını düşünüyorum Brann ve Rickon hayatta iken kuzey kraliçesi olamaz zaten :wink:

Kehanet bir kraliçe gelecek diyor.
Margaery bir lady olarak geldi.
Sansa bir lady olarak geldi. Ama kraliçe olursa ve devamında Cersei ile net bir biçimde karşı karşıya gelirse, işte o zaman o da kehanette bahsedilen kişi olabilir. Bu olasılık fikrinde Sansa’nın nasıl kraliçe olacağı önemli değil. Olası kişilerden bahsedip değerlendirme yapıyoruz sadece.
Daenerys bir kraliçe. Westeros’a gelecek. Cersei ile karşı karşıya gelecek. Bunları biliyoruz. Dolayısıyla şu an Dany kehanette bahsedilen kişi olmaya en yakın olandır. En uygun kişidir. Diğerleri belirsizdir.
Olay özetle bu.
Ben sizin ne demek istediğinizi bir türlü anlamıyorum. Karşı argüman sunuyorsunuz, açıklama gelince de sadece yorumlama yaptığınızı söylüyorsunuz.
Birde kabalık etmek istemem ama yazdığınız yorum yanlış anlaşılıyor diye şikayet etmek yerine, durup bir düşünün. Çünkü bu bir değil, iki değil. Sürekli yanlış anlaşılıyorsunuz. Sadece ben değil, çoğunluk anlamıyor sizi. Neden diye sorun kendinize.

Şuan ki durum kesin final değil diyorum bende hiç belli olmaz Arianne belki sahte Arya bile o kehanetteki kraliçe olabilir diyorum (aklıma ilk gelen örnekler )
kehaneti Cercie, kendi yerine gelecek kendinden sonraki kraliçe ve kardeşi tyrion olarak yorumladı. Kendi yerine gelecek kraliçe içinde önce Sansa dan sonra Margaery den şüphelendi

Şuanda Dany nin kraliçe ünvanı taşıması kesin değil ki kehanetteki kraliçe olduğu (khalesi ve anne unvanları daha ağır basıyor onda da halkı ya onu kabul etmedi yada anne khalessi dedi kraliçe diyen sadece 2 şovalyesi var )
Ben Dany geldiğinde hak iddia edeceği bir taht olacağını sanmıyorum ya Aegon yada Jon o tahtın sahibi ve kendi Kraliçeleri olacağını düşünüyorum. Sansa ve Arianne
Finalde de Dany ya ölmüş olacak yada Esos Kraliçesi olarak anılacak Westerosta olmayacak bana göre

Şimdiye kadar bir kere bile benim görüşüme yakın kişi ile tartışmadım bu forumda (istediğimde o değil sonuçta körler sağırlar en son istediğim şey ) başka mecralarda çok rahat anlaşılırken burada kendimi tekrar tekrar ifade etmeme rağmen anlaşılamıyorum sorun burada yada üyelerde
zaten birini görmezden geliyorum (fikir ayrılığı değil sebep usul ayrılığından) benden farklı düşünene saygı duyarım ama o saygıyı şuana kadar bana karşı görmedim yada çok çok az gördüm

Ben de bunu diyorum kendisine de işte… :neutral_face:

Sansa’nın Aegonla evleneceği konuşuluyor ama kimse Sansayı götürüpte ona vermez. Verseler bile kaos içinde bir kuzeyle gelin geleceğinden Aegon istemez, zaten Dany yi bekliyor o da . Beklemese bile güçlü kuvvetli Dorn ve kuzeni Arianne dururken yine Sansa yı istemez.

Sansa, şu an için, LF’nin himayesinde ve onun yönlendirmesi ile Varis Harry ile nişanlandırma girişimleri içerisinde. Gene aynı kişi tarafından-çıkar görürse LF- Sansa ve Aegon ilişkisi için girişimlerde bulunabilir. Elbette bulunmak, bu girişimlerin sonuca varacağını göstermez; öncesindeki nişanlanma ve evliliğinin bir hayrı olmadığını, sonucu olmadığını gördük. Harry konusu da muhtemelen bir sonuca ulaşmayacak ve Aegon konusunun da ulaşacağını sanmam ama yine de ben Lady Ashford kuramına dayanarak en azından bir ‘niyet-girişim’ bulunacaklardır diye ihtimal veriyorum.Çünkü 5’de 4’ü tuttu.

Aegon neden istemesin? Kuzeyin kaosu şimdilik mevcut, Sansa da şu an kendi kimliğini açık etmedi zaten. Lakin Boltonlar, mevcut durumda bile sahte Arya vasıtası ile Kışyarı ve kuzey gücünü ele geçirmeye çalıştılar… Sansa ile olan evlilik, 17 yıl önce isyan sırasında işe yaradığı gibi, Aegon için de kuzeyin gücünü arkasına almasını sağlayabilir. Kuzeyin desteğini alan kazanır, bunu unutma. Stannis boş yere kuzeye gitmedi.

Kuzeni ile olan evliliği ona hiçbir şey kazandırmaz, oğlan annesi vasıtası ile yarı Martell ve Dornelu; zaten dayısı da intikam peşinde illa ki destek verecek. Olsa olsa Dany meselesi yüzünden ilk aşama böyle bir evlilik girişimi olmaz ama Starkgaryen’e göre Dany ile asla evlenemeyecek hatta karşı karşıya gelecek; bu durumda Aegon için kuzey desteği daha fazla önem kazanır.

Ben Volangarın Jon Snow olduğunu düşünüyorum

Sonunda mutabık kaldığımız bir konu. :slight_smile:

Yorumumu alıntılayım yeniden.

Şahsen ben ne Jaimie ne de Tyrion olduğu görüşünde değilim, ihtimal dahilinde ama değil. Seri boyunca Cersei, bu kişinin Tyrion olduğuna inandı, kraliçenin de Margery olduğuna…

Okuyucular ise yazardan ters köşe beklediği ve bu kişi/leri açıkça göstermeyeceğini bildiği için Jaimie(ironik olurdu, bir gerçek) ve Dany diye düşünüyor(zaten Marg dışında yegane kraliçe şu an kendisi).

Valonqar, Valirya dilinde “küçük erkek kardeş” demek, SENİN kardeşin demediği için bütün 2. 3. ve diğer erkek kardeşler bu kısma giriyor. Lakin bütün konuşma ortak dilde geçip de sırf bu kelimeyi valirya dilinde kullanmasını şahsen bende bu şahsın EJDERHA DOĞUMLU olacağını fikrini doğurdu; Aegon eğer bir Targ ise ablasının küçük erkek kardeşi oluyor, aynı şekilde Jon da gizli Targ olarak küçük erkek kardeşi oluyor. Bu ikisinden biri Cerseş’nin işini bitirebilir. Eğer 4. kitaptan hatırlarsanız Cersei POV’unda Qyburn bir tiyatro oyunundan bahsediyordu; aslanları yok eden bir ejderha yumurtası meselesi vardı. Cersei, ejderha yumurtasının kırılıp bütün aslanları yok edene kadar tiyatro oyununda aslanları acımasız ve bütün düşmanlarını öldüren yok eden şekilde işlenmesinden hoşlanmış, rahatsızlık duymamıştı. Bu küçük ayrıntı, benim kuramı destekler nitelikte diye düşünüyorum. :slight_smile:

Kraliçe ise neredeyse herkes Dany diyor ama Cersei’ye düşmanlık besleyen bir başka dişi karakterin kraliçe olarak(resmi ya da gayriresmi neyse) yükselişini görebiliriz. Şimdi gene mi yaaa falan demeyin de belki Arya olabilir :smiley: Bakınız;Arya'nın ve Jon'un Nihai Kaderi

buna biraz önce cevap verdim

LF yi hiç tanımamışsın diyorum LF şuan Henry ve vadiyi oyalıyor. Dahası kendi gibi küçük lorda Sansa gibi bir kısmet düşer mi kendi dururken ne Aegon ne Henry hiç biri ile evlendirmez Bu oyalama hem onun sahte kimliğini koruyor hemde vakit kazanıyor uygun zamanda kimliğini açıklayıp onla evlenecek sonra Vadinin gücünü ardına alıp kuzey de karısı adına düzen kuracak
Hiç bir teorimden emin değilim bundan % 95 eminim
Lady Ashford kuramıda işte Jon la tutacak

Demir taht için savaş verirken bu savaşı bırakıp kuzeyde düzen kurmaya mı çıkacak Aegon hemde ordusu paralı askerlerden oluşurken

Stanis’in niye kuzeye gittiğini diğer başlıkta yazdım tekrar yazdırma buraya please ,

Dorn un intikam peşinde olduğuna inanıyormusun Doran Martel şahsen bana hiç o izlenimi vermedi
önce Elia öldürüldüğünde hemen barış yaptı vakit bekliyoruz dedi
Lannester kızı kraliçe oldu ses edilmedi
Kızını Veserys le nişanladı
Veserys ölünce oğlunu Dany ye yolladı
hemde Elia nın ölümünde Targkarında suçu varken
Diğer oğlunu da Lannesterların bart kızı ile nişanladı
bunlar intikam arayan birinin davranışları mı ? çevresini o şekilde besliyor ama bana pekte intikam derdinde değil gibi geliyor
Dorn meşruluğuna henüz ikna olmadı belki hiç olmayacak ama bakarlar desteklerlerse savaşı kazanacak Ariannele evlilik şartı ile bu desteği verebilirler.

Jon konusunda da şu noktada karasız kalıyorum volangarın elleri boğazını sıktığında gibi birşey vardı kehanette ve jon öyle biri değil
Ve yine ayrılıyoruz Kraliçesi kesinlikle Sansa bence çünkü Arya intikam planları listeleri yaparken ya Sansanın duaları yada o listedekileri öldürmek için yapılan planlara istese de istemese de Sansa dahil oluyor Slint ve Joffrey’in ölümleri örneğin