Valonqar hakkında

Sen de LF’nin Cat tutkusunu biraz aşırı abartıyorsun. Sansa’nın Tyrion ile evlenmesine sebep olan kişi kimdi? LF, şahsi çıkarları için(daha doğrusu ANA AMACINA ULAŞMAK İÇİN) herkesi kullanabilecek biri. Cat’e de deli gibi aşıktı ama yeri geldiğinde ona ihanet etmekten hiç çekinmedi. Kaldı ki ben illa evlendirecek falan demiyorum; Varis Harry’de yapığı gibi, çıkarları için, nişan/söz vb. bir durumun içine sokabilir diyorum. Sonuçta Sansa’yı arzulaması, onu Harry ile nişanlandırma girişimine engel olmadı ya da Tyrion ile evlendirilmesi konusunda…

Aegon ne diye kuzey için uğraşmak zorunda kalsın ki? Kuzey meselesini Jon hallediyor, halledecek. Aegon “Gel senin kardeşinle evleneyim, hısım olalım, desteğini ver bana; bir kuzeyli kraliçe olsun demir tahtta vs.” diye teklif götürebilir.

Sen Prens Doran ve Oberyn Martell ikilisinin 17 yıldır ne yaptığını hiç çözememişsin. :smiley: Adamlar bildiğin ağızlarına edip, üstüne çömecekler Lannisterların senin dahi haberin yok. :smiley: Hatta Oberyn, Tywin’i zehirlemiş bile olabilir; onun kurduğu paralı askerler Kanlı Oyuncular ise Jaimie’nin elini kaybetmesine kadar bir çok şeye sebep verenler Doran ve Oberyn… Prens de kızına açıkça açık konuştu hatta sen Arrienie’nin son povunu bir oku, orada doran meramını anlatıyor.

Boğma meselesi mecazi bir şey de olabilir; ölümü temsil etmek manasında… Starkgaryen kehanetleri her daim birebir algılama diyor.

Sansa’nın kesinlikle ya da bir olasılıkla kraliçe olacağına dair kitaptan işaretleri hala getirmediğin için bu konuda tartışma konusu dahi yapmayacağım. :slight_smile:

Kraliçenin Dany olma olasılığı büyük ihtimal, benim Arya/Jon kuramım doğru çıkar ise bir ihtimal belki Arya olabilir ama olsa bile o olacağına dair bir kesinlik yok.

öncelikle Tyrionla evlendirileceğini hesap etmedi Willas ile evlilik gündeme gelirse bunu engellemek istedi baştan ama Tyrion bence onada süpriz oldu
evet cat e aşık ama Lysa ile küçük lord olduğundan evlenemedi Lysa yı geç Cat e bile evlilik teklifinde bulunamadı büyük güçlü zengin lord yada varisleri dururken o kimdi o bunun intikamında işte lord ama lord değil Sansa ile evlenirse gerçek bir lord olacak
Henry ile tam bir nişan yok konuşma var teyzesi de (henry) iyi bir çeyiz istiyor Henry için bu durumda bir piçle evlendirmez Henry yi Aleyn nin meşru olmasını ve Harrenholl varisi olmasını bekliyor nişan için
Aegon a dönersek; Aegon benim piç kızımla evlen demez Sansa nın kimliğini açığa çıkarırsa da Aegon beklemez hemen evlenmek ister
Dahası hem hain olduğunu, hem Sansayı sakladığını hiç bir şey karşılığı ilan eder ki ona yakışmaz

armut piş ağzıma düş başka bir tabir bulamadım hem böyle bir durumda Jon un AA ve vaad edilen prensliği nerede kalacak

bu kadar mı 17 yılda Tywin e başarısız bir zehirleme teşebbüsü Jaimi elini kaybediyor
okudum gayet iyi dinledim ama yapılana bak

burada defalarca konuşuldu sen görmediysen ben nasıl anlatayım diyorum sana hem sana bir soru sordum hala cevap vermedin Sansa ve Jon un finaldeki birbirlerine karşı ilişkileri nasıl olacak dedim
Sansa ve jon arasında ilişki yok denecek kadar az hatta Sansa jon u çoğu zaman kırmış özür dilerim deyip barışacaklar mı bu Martine uyan bir şey mi diye sormuştum hala cevabımı almadım

Öncelikle Sansa kim onu bilmek lazım. Sansa sizin bildiğiniz gibi sadece Kışyarı Leydisi mı? Hayır Sansa aynı zamanda Nehirova Varisi. Dayısı Nehirova Lorduydu ve kim ne derse desin Edmure’den sonra Robert Arryn ve Sansa Stark varis konumunda.

Ve tabiki Robert Arryn yani küçük kuzen meselesi. Ben Robert’ın öleceğine hiç bir zaman inanmadım. Çünkü Petyr’de böyle bir şey istemez. Onun planı güçlü ve alımlıyı öldürmek. Ned’e ihanet etti çünkü Cat’ı kaybetmişti. Jon Arryn’i öldürdü çünkü adam güç abidesiydi. Joffrey’i öldürdü çünkü belki de Joffrey’in tek iyi tarafı yakışıklı olmasıydı.

Sansa ve Aegon evlenir mi? Sanmam.Aegon Arianne ile evlenir bence ama bu tamamen görev icabı olur. Arianne kim ne derse desin hala çocuk ve Daemon Kum’a yani İnayet Piçine aşık.

Ben hala Büyük Kuzey Komplosundayım. Wyman’ın planı tutar mı, Rickon gelir mi? Umarım bu plan tutar ve biz güzel bir Bolton katliamı görürüz :smiley:

Hesap etmedi ve BENCE gibi görüşten ve tahminden öteye gitmiyor; adamın bir POV’u ya da açıklaması olmadığı için neyi hesap edip etmediğini bilemiyoruz. Kaldı ki bu adam, minik şeyleri hesap edemeyecek biri olsa buralara kadar gelmezdi. Varys, LF hakkında güzel bir tespitte bulunuyor; Ned ile konuşurken. “Serçeparmak sadece serçeparmağı sever.”

Sansa ve Aegon arasındaki bir evlendirme girişimi(bak üstüne basıyorum girişim; evlenecek, bu olasılık çok yüksek demiyorum. Ben bu kızın seri sonunda yaşayacağından bile şüpheliyim, bırak evlenmeyi vs.) için illa ki önce Sansa’nın kim olduğu ortaya çıkmalı; başka türlü neden istesin evlenmek? Neden gerek duydun şimdi böyle bir cümle kurmaya, bilemedim.

LF ve Harry’nin (henry değil harry) teyzesi arasında geçen meselenin ayrıntısına vakıf değiliz, nişan gündeme gelmişse demek ki LF çoktan kadınla görüştü ve kadın da sıcak baktı; aksi halde 6. kitabın Aleyna POV’unda LF bunu demezdi.

“Lady Waynwood, Harry’e seninle dans etmesi için ısrar edecektir, sana bu kadarını söz verebilirim. Bu senin şansın olacak…"

Sansa da onu ilk gördüğünde bunu düşünüyor, çünkü onunla nişanlanma olasılığı gündemde ve yüksek bir ihtimal hatta LF, onu kendisine bağlamasını ve burada kalmaya ikna etmesini istiyor ki nişan vs. olabilsin. Bu herif üstüne bir planı var, Starkgaryen ile tartıştık ama kesin sonuca ulaşamadık elbette :slight_smile: Benim Harry’im, Lordum, sevgilim, nişanlım.

Sansa’nın oğlana söylediği; “Eğer evlenirsek, Safran’ı babasına geri göndermen gerekecek. İsteyeceğin tüm baharat ben olacağım.”

Yani LF ve teyzesi arasındaki anlaşma her ne ise bu nişanlanma meselesi olacak(ben LF’nin kadına Harry’nin Vadi Lordu olacağını vaat ettiğini düşünüyorum. Başka şeyler de olabilir elbette ama başka türlü piç bir kızla evlenmesini nasıl kabul etsin? Ha Sansa’nın gerçek kimliğini ona açıkladı ise başka.).

Aegon için de kuzey starklarının Sansa’sından daha iyi bir müttefik olamaz. İlla olacak vs. de demiyorum, kuram doğru ise eğer bu ikisinin evlendirilmesi GÜNDEME gelir diyorum, evlenirler vs. de demiyorum.

Başarısız mı? Tywin öldürüldüğünde uzun süre tuvallette idi; ölüsü ise korkunç kokuyordu. Bağarsakları tıkayan ve kişiyi yavaşça, acı içinde öldüren bir zehir var; kuramcılar Oberyn’nin onu bu zehirle, acı çekerek ölmesi için, zehirlediğini düşünüyor. Muhtemelen zehirden onun suçlanıp yargılanacağını hesap ederek birebir dövüş talep edecek ve Dağ ile dövüşüp onu da öldürerek hem tywin hem dağdan kurtularak kardeşinin intikamı almayı planladığı tahmin ediliyor… Doran ve Oberyn, 17 yıl boyunca başarılı olsun ya da olmasın intikam için plan yapıyorlar. Sen ise yapmıyorlar diyorsun. Bence dizideki Doran ile karıştırıyorsun, biraz dizi etkisinden çıkman gerek.

Ben de sana “git kendin gör bul bak görmediysen ben ne yapayım” diye bir tartışma uslubü olamaz dedim defalarca. Oraya bir iddia atıyorsun her defasında da kanıt isteyince aynı sözü söylüyorsun. O zaman iddia atmayacaksın. Kitabı okudum, hiç görmedim bu iddiana dair işaret. Ben görmedim ise sen göster. Yoksa sus ve iddia etme. Yalancı çıkmasın adın.

Sorunu da anlamıyorum ki cevap vereyim. Konumuz ile alakası ne Jon ile Sansa’nın seri sonundaki ilişkisi?

haklısın Pov u yok ama Tyrionla evlendiği zamana bak o menzilden döndü tam o sırada Joffrey ve Margery arasında kraliyet düğünü hazırlıkları yapılıyor.
Evet Sansa için yeni bir koca bulurlar diye düşünmüştür o da ben olmam Lf bunu düşünmeyecek bir adam değil ancak bunu kraliyet düğününden sonra yapıp onu evlendirecekler diye hesap etmiştir ama
Tabiki benim görüşüm tahminim bunlar ama yada belki Willasla evlilik Tyrellerin hiç gündeminde yoktu Lf böyle bir plan olduğunu söyleyerek yerini sağlamlaştırdı ve belkide Joffreye suikast hazırlığını yazarken Lannesterların dikkati dağıldı bu da mümkün
belkide ikisi birden sonuçta LF

şimdi öncelikle Sansanın gerçek kimliğini söylemedi Harry nin teyzesine söylemiş olsa hemen evlensinler derdi piç kızı üstünden nişan pazarlıpğı yaptı bence sonuçta Harrenholl ve kendi küçük lordluğu olmak üzere 2 lordluğu büyük geliri var
LF vadi lordluğu vaad edebilir ama sen LF olsan olsan Robertı öldürürmüydün ?
Ben öldürmezdim sonuçta o 16 yaşına kadar vadinin kontrolü tamamiyle onda niye onu öldürüp yerine Harry yada başkasını getirsin ki… Kendide tavsiye vermeye dönsün.

Sansanın kesinlikle kimliğini ne Harry ne teyzesi bilmiyor bilseler kuzeyin varisi ile hemen evlilik sonra vadinin tüm gücünü ardlarına alıp kuzeye geçerlerdi beklemezlerdi. Vadi lordluğu kesin değil ama kuzey lordu olacaklardı Vadi lordları da hem Sansadan hemde Roberttan Hem Harry den hemde dolayı bu savaşa seve seve girerlerdi o zamanda LF nin bu kadar uğraştığı kaos sona ererdi.
Sansanın bu kadar evlilik planları, güç oyunları, şunlar bunların merkezinde kalırken sürekli seri sonunda öleceği gibi bir ihtimali konik buluyorum açıkcası.
Aegon a dönersek onunla ilgili yazmıştım ben o ihtimali görmüyorum Argon a Sansanın lafı bile açılmayacak eminim

bana göre 17 yıl sonunda sadece bir zehirleme o da aile içi çatışmaya kurban gidiyorsa başarısızdır

burada defalarca konuşuldu pek çoğunda arada da kalmışsındır benden eski ve antiSansacı (ne demekse :smiley: ) olduğundan görmüşsündür diyorum
tek tek cümle cümle yapılmadı genel manada peki zaman kendi aklıma gelenlerden yazayım yada kendi teorilerimden
Öncelikle Sansda ve Jon arasında hiç Abi kardeş ilişkisi olmadı 4 kardeşle gayet güzel anlaşırken Sansa nın Jon a bu tavrı nedendi
Jon Brann in pov unda (ilk kitap ) sinirli neden sinirli olduğu bilinmiyor kendi de Nöbete gitmeye karar vermişken bu sinir niye ? O dönem ayrıca Sansa Joffrey nişanı ilan edilmiş
sürekli ben kraliçe olacağım diye sansa kendi ağzı ile yada çevresi (bu senin için yeterli değil biliyorum ama yazarın bize haber vermesi olarak yorumluyorum ben )
Cersie Sansanın kehanetteki kraliçe olmasından dolayı ona diş biliyor Margery ye ona yaptıklarını yapamadı
Sansa bir kahraman çıksa da şu Slint’i dizlerinin üzerine çöktürüp öldürse diye dua eder duası Jon’un gerçekleşmesi ile son bulur.
Cersienin kehanetini söyleyen cadı (diyeyim ) nehirovada Arya ile karşılaşır BAKİRE ile ilgili 2 kehanet söyler
Biri Joffrey in ölümü sırasında başında taşıdığı filede zehirler, için diğeri kumdan kaplı kalede devi devirdiğine dair bence LF o henüz gerçekleşmedi
Aryayı ise ölüm kokuyorsun git buradan senin hüznüne ihtiyacım yok diyerek kovar (kraliçe olsaydı kovamazdı)
Jon Sansa yı Sansa Jon u hiç düşünmüyor niye düşünmüyorlar birbirlerini? İkisi de kardeş o kadar şey yaşanmış Sansa’nın yaşadığı o kadar şeyi Jon duyuyor niye o yaşananları duyduğu sıralar için Pov yok üzüldü mü sevindi mi ne hissetti Sansa onları yaşarken tuhaf değil mi? diğer herkesi düşünüyor, üzülüyor, özlüyor, beraber büyüdüğü kardeşi niye düşünmüyor özlemiyor nefret mi ediyor bu kadar basit miydi ilişkileri ?
Vadide sansa Jon un Lord kumandan olduğunu duyunca ne kadar uzun zamandır onu düşünmemiştim yeniden görmek için neler vermezdim diyor

7 ile ilgili şeyle bir teoride okumuştum
Baba Ned Stark
Anne Catylin
Savaşçı Robb
Bakire Sansa
Demirci Rickon
Yaşlı kadın (bilgelik) Brann
Yabancı Arya

bu teoriyi şundan yazdım forumda Babylon 5 ve Zaman Döngüsü Teorisi
Ayrıca ejderhaların dansından bir alıntım vardı bulamadım özetle “hepimiz kendi zamanımız içinde kaybolmuşuz” diyordu yukardaki paylaşımı desteklercesine
Cersie nin kehanetini yapan cadı Sansa için bakire dedi bakireler hikaye sonunda hep kahramanla evlenir.
Arya yüzsüzlere katıldı bambaşka biri oldu yani yabancılaştı
herneyse benim dağınık zihnim ile toparlayabildiklerim bunlar fazlası vardır şuan hatırlayamıyorum ama her şekilde Aryadan çok ikna olmuş durumdayım Sansaya
bana göre seri sonunda Sansa ve Jon olacak zaten başka bir sebeple jon ve Sansa ilişkisinin düzelmesi bence saçma olur. Bu saatte sonra kardeşim affet mi diyecek Sansa hem yaş farkları da az yetişkin olsalardı kardeşler birbirlerini sonradan tanısaydı Jon- Arya aşkına ihtimal verirdim. Ama şu yaş farkı ile zor Sansa ve jon ise aşık olmuşlarsa farkında bile olmamışlardır yaş farkı buna müsait
Jon ve Arya arasındaki ilişki kardeşlikten başka bir şey değil
Dediğim gibi senin için yeterli olmadığını biliyorum ama benim için Aryadan çok çok daha fazla yeterli kitap yayınlandığında görücez
sorumu anlamamışsın bence gayet açık
Sansa Jon karşılaştı serinin herhangi bir yeri nasıl bir ilişkileri olur ?

Haklısın, biliyor olsa aceleye getirmek isteyebilirdi. Bu durumda Sansa’nın evliliğinin iptal ettirmekle uğraşırlardı.

Starkgaryen, Robin’in dengesizliği yüzünden kontrolü zor diye düşünmüştü; aşık bir erkeği kontrol etmek kolaydır diye Sansa üzerinde yönlendirebilir görüşündeydi ama şahsen benim kafama yatan bir şey değildi… Robin, zaten mevcut haliyle Sansa üzerinden gene kontrol sahibi hatta zaten Robin, LF’nin lafını dinleyen biri diye hatırlıyorum. Bu yüzden ŞİMDİLİK öldürme fikri -mecbur kalmadıkça- arka planda LF için; ona içirdiği tatlı süt dedikleri ilaç, ayrıca fazla içirildiğinde zehir. Bu yüzden öldürmeye mi çalışıyor? diye düşündüm ilk okuduğumda, hastalıklı oğlan zaten; azcık fazla kaçırdı mı gitti… Ama o zaman söylediğin gibi Vadi kontrolünü kaybeder. Belki de olay şudur diye düşündüm… Robin hastalıklı ve çok fazla yaşaması beklenmeyen biri… LF’nin de vadi koruyuculuğu aslında ince bir ipe bağlı; zar zor kabul ettirdi vadi lordlarına. Hala altını kazmaya çalışanlara karşı mücadele yapıyor. Varis Harry ile olan yakınlık meselesinin temeli bu da olabilir; Robin ölürse vs. Harry üzerinden Vadiyi kontrol etmek isteyecek; elbette piç Aleyne’nin babası sıfatıyla. Bu adam gerek görürse piç ismiyle bile bu kızı evlendirebilir. Tartar; vadiyi mi kaybedeyim? yoksa sansa’yı mı? Sansa der ve vadiyi ister. Unutma LF gerçekten sadece kendini sever; o romantik küçük çocuk Brandon’a kaybettiği zaman neyin ne olduğunu idrak etti ve bir daha öyle biri olmaktan çok uzak birine dönüştü; güç ve makam onun için yegane önemli şeyler.

Başarısız olabilir, daha plan tam devreye sokulmadı diye biliyorum ama sonuç olarak Doran ve kardeşi intikam arzusu güttü ve bir plan yaptılar. Biz planın ne kadar başarılı olduğunu tartışmıyoruz sonuçta. :slight_smile:

Anti-Sansa? Ben bu seride hiçbir karaktere anti değilim aslında; Sansa’ya ilk dönem kıl kapmış, sevmemiştim yaptıkları şeyler yüzünden -doğal olarak- sonrasında ise yavaş yavaş nötr oldum; 6. kitap povuna bakacak olur isem sempati duyacağım kıza. Ben bir karakteri seviyorum ya da sevmiyorum diye bir şeyleri görmezden gelmem; gözümden kaçmaz ise görürürüm, kabul ederim. Gerçekleri reddetmek bana bir şey kazandırmaz, bunun idrakında olduğum için kabullenmekte zorluk çekmiyorum. Sonuçta bir iki gün kendimi kandırır tatmin olurum benim dediğim şekilde olacak diye ama üçüncü gün öyle olmadığını görür, hayal kırıklığına uğrarım… Hayal kırıklığına uğramaktan çekindiğim için kabullenmeyi daha akıllıca buluyorum. Bu yüzden kafanda önyargı oluşmasın birini seviyorum ya da sevmiyorum diye…

1- Sansa ve Jon arasında abi-kardeş ilişkisi hiç yoktu demek doğru değil; Jon, onu kız kardeşi olarak tabir ediyor. Nefret duygusu da yok. Bir iki kere anmanın ötesinden de bir şey yok kitaplarda. Sadece ilişkileri mesafeliydi. Neden? Annesi yüzünden. Sansa’nın tabiriyle ‘piç’ kelimesinin ne manaya geldiğini öğrendiğinden beri Jon’un varlığından anası gibi fazla haz etmiyor. Ayrıntıları çok kolay unutmam, sen de unutma… Yani sırf piç diye hoşnutsuz ondan. Jon da kendisine böyle davranan kişiye karşı fazla yakınlık gösteremez elbette, sonuçta kalp, kendisini seveni sevmeye; sevmeyene en iyi ihtimalle mesafe koymaya programlıdır.

2- Bran’ın ilk POV’unda daha ortada nişan olmadığı gibi kral da gelmedi. Sonraki POV’unda da böyle bir olay yok, zaten oğlan aşağı çakıldı. Jon povlarında da böyle bir şey yok. Jon’un sinirli olduğu tek olay ziyafet sırasında sarhoş olduktan sonra bir köşeye atılması; kaledeki yerini sorgulması ve burada yer bulamaması kendisi için ve amcasının ‘piç sahibi olduğunda’ sözleri üzerine “asla piçim olmayacak!” diye bağırması meselesi idi. Jon’un Sansa ve Joff nişanı konusunda bir görüşü vs. olmadığı gibi Tyrion ile olan evliliği konusunda da bir görüşü/düşüncesi olmadı, beyan etmedi.

(Sansa’nın kraliçe olma hayallerinin olması başka, bunun olacakları ima etmesi başka bir şey… Ona bakarsak Jon’a göre bir kral Jaimie gibi görülmeliydi; keza yine Jon povunda Tyrion’ın gölgesi bir kral endamında göründü. Şimdi bunlar kral mı oldu ya da olacak? Gerçi Tyrion, kral eli olarak kral gücünü elde etti bana kalırsa da neyse. İma bu şekilde olur; istiyorum, olacağım demekle olmaz. Dua ile olmaz. O zaman karakterlerin ağzından çıkan her şey, her hayali biz olacak imalar listesi olarak kenara alalım. Bu durumda ortada bir sürü kral ve kraliçe olur seri sonunda… Ned, 1. kitapta Arya’ya ne diyor? “Sen,” dedi, Ned, hafifçe kaşlarının üzerinden öperek, “bir gün bir kral ile evleneceksin ve onun kalesini yöneteceksin ve oğulların, şövalye, prens ve lord hatta evet, belki de Büyük Rahip olacak.” Şimdi Ned, kızı Sansa varis ile evlenip kraliçe olacakken neden Arya2ya kraliçe olacağını söylemiş olabilir ki? Acaba yazar bize Arya’nın kraliçe olacağını mı söylüyor? Senin sansa’nın kraliçe olma hayalinden daha elle tutulur ve gerçek bir ima olurdu, gerçek olursa eğer bu söz. :slight_smile:
)

3-Cersei’nin kehanet meselesi 4. kitapta ortaya çıkıyor; Sansa çoktan kaçtı. Cersei için bu kehanetteki kişi Marg. idi; Sansa değil. Bilgileri çarptırıyorsun kardeş sen. O kehaneti söyleyen de Kurbağa Maggy denen bir kadın; Castery Kayası topraklarında (Robb’un karısının büyükannesi) yaşayan bir kadın. Arya’nın karşılaştığı cadı ise başka bir şey… BAKİRE meselesi ile işte bize Joff’un ölümünü vs. haber verdi. Kardan Kale ve Dev meselesi Kartal Yuvasında Robin ve oyuncağı, Sansa’nın yaptığı kardan kale ile gerçekleşti… Ben onu hep Kışyarında öldürülecek lf diye düşünmüştüm ama Starkgaryen kehanetleri yorumlayan vs. bir çalışma yapmıştı, orada da yazıyor yorumlaması. Okumanı tavsiye ederim; http://viki.gameofthronestr.com/Rüyalar_ve_kehanetler

Arya kraliçe olsa neden kovmasın? Onu anlamadım? “Kraliçem!” diye ayağına mı kapanacaktı? Kurmaya çalıştığın bağlantıda mantık yok.

4- Sansa ve Jon ilişkisi arasındaki mesafe yüzünden birbirlerini hiç düşünmüyorlar neredeyse ama Jon, aynı şekilde Bran ve Rickon’ı kaç kere düşündü ki? Ya da Sansa kaç kare düşündü diğer kardeşlerini? Sen sorunca düşündüm; Arya’yı kaç kere düşündü Sansa? Arya, Sansa’yı kaç kere düşündü? Annesini kaç kere düşündü? Ya da babasını? Aslında bunlara dikkat ederek baştan okusan; birkaç defa dışında hiç birbirlerini düşünmediler bile. Şimdi her biri arasında olası bir aşk vs. mi düşünmemiz gerekir? Hem ensest hem eşcinsel bir ilişkiye doğru mu gidiyor Stark hanesi? :smiley: Lakinnnn 5 kitap boyunca Arya, Jon’u en az 42 kez; Jon ise Arya’yı en az 48 defa düşünüyormuş, yabancı bir forumda gördüm; üşenmeyip sarmış arkadaşın biri.

5- Sansa’nın o sözünü aramak için(şimdi ben bir piçim Jon Snow gibi, uzun zamandır onu düşünmemiştim… dediğini hatırlıyorum ama diğer görmek için neler vermezdim lafını hiç hatırlamıyorum; bu sözü jon ve arya bir çok sefer birbiri için kullanıyor çünkü… hangi kitapta geçmişti söyler misin? Ona göre nokta atışı yapmaya çalışacağım.) kitabı açtım da bak böyle bir anıyı düşünmüş;

En son Kışyarından ayrıldığı gün kar görmüştü. Bundan daha hafif bir yağıştı, diye hatırladı. Robb bana sarılırken saçlarında kar taneleri eriyordu ve Arya’nın yapmaya çalıştığı kartopu, ellerinde dağılıp duruyordu. O sabah ne kadar mutlu olduğunu hatırlamak Sansa’nın canını yaktı. Hallen onun ata binmesine yardım etmişti ve Sansa, etrafında kar taneleri uçuşurken, o muazzam ve engin dünyayı görmek için kaleden ayrılmıştı. Şarkımın o gün başladığını düşünüyordum ama o şarkı neredeyse bitmişti.

Şimdi “Robb bana sarılırken” cümlesine bakarak Sansa, Robb’a aşık mı diyelim? :smiley: Senin tutunduğun cümleler işte böyle şeyler, en azından bu sefer kitaptan şeyler sundun, teşekkür ederim. Böyle olursa bak güzel güzel sohbet ederiz ama kitaptaki yazan bilginin aksine bilgi söyleyip inat etme :smiley:

6- Bakireler kahramanlarla evlenir? Klasik hikayelerde böyle de GoT klasik bir hikaye değil. Ona bakarsak Arya da hala bakire… Arya onlara katıldı ama onlara dönüşmedi; intikamını almak için bir nevi silah kuşanmak için orada kaldı; dizide olduğu gibi diyara geri dönecek.

Jon ve Sansa ilişkisinin iyiye gitmesi ancak aşk olursa mı mantıklı olur? Bu düşünce mantıklı değil asıl. Ayrıca ikisinin arasındakinin ilişkinin iyiye gideceğini nereden çıkartın ki? Belki asla değişmeyecek hatta kötüye gidecek? Yazar, Sansa için “güvenilmez anlatıcı” demiş. Ne için? Sandor onu öpmediği halde 4. kitapta onu öptüğünü hatırlıyor hatta baya ayrıntılı hatırlıyordu. Ayrıca 1. kitapta Jon, Arya2ya kılıcı verdiğinde “Sansa2ya söyleme” sözünü Arya Braavos’a gittiği dönemde tekrar hatırlıyordu. Sansa LF yanında baya şeyler öğreniyor ve o adamın elinde ona benzemeye başlaması anormal kaçmazdı. Ben Sansa’nın Kışyarı’na döndüğünde Jon’un kral olmasından hoşlanmayacağını ve bir şeyler yapmaya çalışacağını düşünüyorum; hele bir de Cat de dönerse bunlarla Kışyarına, sen cümbüşü o zaman gör.

Lyanna öldüğünde 16, prens ise 24 yaşındaydı; aralarında 8 sene var. Jon ve Arya arasında 5 yaş var ve 12-13 yaş, bu evrende evlenme çağı; Dany ve Sansa da bu yaşta evlendi. Sahte Arya da 11 yaşındaki bir kız olarak evlendirildi ve gerdeğe sokuldu. Evlilik ve ilişkiler bu yaşta olurken bu evrende, ne diye “yaş yüzünden olamaz” diye inat ediyorsun anlamıyorum. Başka bir şey öne sür bari.

Sansa ve Jon karşılaşsa ilişkileri nasıl mı olur? Limoni. İlk başta “aaa kardeşim” der sarılır belki ama sonrasında mesafeli olmaya devam. LF ve Cat olduğu sürece de başka türlüsü olmaz. :smiley:

Robin 16 yaşına gelene kadar yaşarsa eğer Lf bir aptalık yapmadığı sürece hiç bir şekilde vadinin kontrolünü kaybedemez ve ever Harry ile olan evlilik Robin in süpriz yada beklenmedik ölümü için hazırlık olabilir
daha öncede yazdım yine yazıyorum Lf o 16 yaşına gelene kadar onu öldürmez işine gelmez Robin öldürülürse ölürse değil öldürülürse başkası yapmıştır o hariç
diğer kısımda katılıyorum

anti kelimesi o anda duruma en uygun kelime olarak geldi yoksa parantez içindede açıklamaya çalıştım ne demekse diye bende aynıyım
1 bende sana diyorum ki bahane hepsi diğer 4 kardeş severken arya bran bilmiyorlarmıydı piç in ne olduğunu ondan daha küçüklerdi doğal olarak anneye daha yakın onlar biye sorun etmedi
2kral geldikten sonraydı eminim 2 yada 3. pov du onada bakıcam
3 yazar genelde karakterlere söyletiyor mesela ben jon un targ adının kitapta Aemon olduğuna eminim bunun gibi karaktere söyletiyor okuyucuya çaktırmadan söylemek için kraliçe olacak ama bakın görün kimin gibi

bu sözü söylerken bence kral orada lafın gelişi yada kitap sonunda 7 krallıktaki büyük lordların hepsi kral ünvanını alacak onu kast etti ben sanmıyorum başka türlü hem öyle olsa ned gibi bir karakterin ağzından dedirmezdi çünkü diğer kızınımı sevmiyor yoksa barthlara karşı komplomu kuruyor derdi okuyucu
1 kızı zaten tahta çıkacakken niye
2 dürüstlüğünden kafası kesilen ned niye bunu diyor
3 bunu diyor ok jon u da kast etsin hadi peki madem geçen 15 yılda niye her isyanda bartların yanında yer alsın bırakırdı kendi uğraşsın
4 ned niye Targlar başa geçsin diye uğraşsın babasını kardeşini öldüren onlar değilmiydi
ben Arya için böyle düşünsem kahin bulurum ona söyletirdim ned in ağzından hiçte inandırıcı olmadı bana

jon en çok robb ve aryayı düşündü robb öldükten sonra aryayı düşünmesi daha çok arttı bu bir gerçek
ama düşünüyor diye ben aşka değil kardeşliğe bağlıyorum çünkü jon ailede üvey evlat diyeceğim fazla kaçıyor ama aynen öyle bir durumdaydı bu üvet evlatlığını en az hissettiren de Robb ve Aryaydı. Aryayı çok düşünmesi aşkından olamaz kardeşliğinden ve yaşadığını sandı jon . yaşıyor ama sandığı şekilde değil o ayrı
Sansaya gelirsek hepsinin öldüğünü düşünüyor niye düşünüp kendini paralasın ki durduk yere (bunu kardeş kaybeden biri olarak diyorum bende hiç düşünmem düşünmemeye çalışırım )

kitabı hatırlamıyorum vadideydi ya kartal yuvasına çıkıyordu yada iniyordu jon un lord kumandan olduğunu duyduktan sonra diyordu

ben ne zaman yakınlığa aşk dedim benim cümlelerimin neresinden bunu çıkardın anlamadım

G RR Martin çeşitli yerlerden etkilenir ve bunu hikayelerinde kullanırmış özellikle mitolojik hikayeler galiba
bakire kısmına gelince arya için kehanette bakire denmedi sansa için dendi onu kast ettim yoksa arya bakire değilde demedim

bir kere o eski Sansa ihanet eden yalan söyleyen artık ailesini koruyan sansayı görücez bence ve bunuda başladı robini boşa mı koluyor yada etrafında dolanıyor hatta Harry den hoşlanmama sebebide Robin in ölmesini beklediğinden

1. olarak aşk olursa değil hikaye mantık kazanır onların arasındaki lişki açısından dedim ben şahsen özür dilerin jon sana çok kötülük ettim yada aynı nefret türü ilişki beklemiyorum hem 2 kitap kalmış, hemde kuzen olacaklar ne cat in ne sansanın nefret etmesi için sebep kalmayacak.
    Kuzey krallığı için diyeceksin onuda zaten jon u azıcık tanıdıysan istemeyecektir
    hadi senin dediğin gibi oldu kuzey yine kaosta annesi ablası bir yanda jon bir yanda o peki Arya ne yapabilir bunların arasında çok seviyorum jon u rahat bırakın mı diyecek :stuck_out_tongue:

onlar yetişkindi tanıştıklarında bebeklikten tanışmadılar laflarımı çarpıtma madem kanıt bulacaksın bebekliklerine bile 2 kişi seç lütfen hem ben ne dedim

bak ne demişim senin verdiğin örnek sonradan tanımaya giriyor ben yaş farkında aşk olmaz demedim
Kurbağa Maggy gezici bir kadın diye biliyorum ben o dönem Castery Kayasındaydı sonra tüm ülkeyi gezmiş ve hatta taa 5.Aagondu galiba onun oğlunun ölümü ile ilgili üzgün olduğunu da Aryaya söylemişti git buradan hüznümü şurda(yer adını hatırlamıyorum ) yeterince aldım senin hüznüne ihtiyacım yok demişti ölümün kızı diyede belirtmişti galiba
yanlışın var be bu 3 kadın aynı kişi diye biliyorum Aryanın karşılaştığı, Cersie nin kehanetini veren ve 5. Aegon un oğlu ile ilgili hüzün yaşayan (2 si cümleden belli zaten ) Hadi ayrı kişiler diyeli kadın pek çok kehanet söylüyor Arya yada kraliçe olacaksın diye bilirdi yada ima tam tersi kovdu onu yanından hiç hürmet yoktu
kardan kale kehaneti bence o kadar basit değil ilerde göreceğiz bakalım

anlamak mı istemiyorsun anlamıyormusun anlamıyorum ben neden bahsediyorum sen nasıl cevap veriyorsun ben evlenemez falan dedim mi ben Jon arya olmaz çünkü jon aryanın bebekliğini biliyor kundaktaki bebeğe mi aşık olacak yada kendi 12 yaşındayken 5 yaşındaki çocuğamı sapık mı bu jon yoksa sübyancı mı? Arya olabilir ama 15 yaşına giren adam olan biri bile 9 yaşındaki çocuğa bakmaz heleki bebekliğini biliyorsa

LF ve cat seri sonunu göremmeyecek mesafe niye olacak ki artık kuzenler sana göre kardeşlelti bacanakta oldu niye mesafe olsun ki

1- Sansa dışındaki kardeşleri piç ne demek gayet iyi biliyordu ama piçliği kafasına takan Sansa oldu, çünkü ANASININ KIZI. Herkes onu annesine benzetiyor, tam Cat’in minik kopyası o. Lysa bile kızı görünce “Aynı annensin.” diyordu. Doğal olarak da annesinden etkilenen birini görüyoruz; zaten 1. kitapta da hikayelerden, insanların sözlerinden ve yönlendirmelerinden etkilenen biriydi. Lakin başta Arya olmak üzere hiçbir Stark çocuğu yönlendirmelere gelmeyen, başına buyruk tipler. Cat’in de Jon’un diğer çocuklarla bu kadar yakın olmasından hoşlanmadığını çıkarmak güç olmaz. Bilhassa Jon’un POV’larından birinde söylediği laf; “Benim kız kardeşim yok… Lady Cat bunu duysaydı çok memnun olurdu.” Bu arada bu sözü Arya için söylüyor. İlk kitaplarda da Arya benim hiç kız kardeşim olmuş muydu ki? diye kendini sorguluyor. Hatırladığım kadarıyla Jon, seri boyunca Arya ile olan kardeşlik bağını 3 kere sorgulayıp-gönülden olmasa da-sözlü olarak reddediyor.

2-Bak ama bulamayacaksın. :slight_smile:

3-Yazar, genelde imalarını karakterlere söyletmekten ziyade göstermeyi daha çok seviyor. Misal Bran POV’unda bulunan ulukurtun ölüm şekli vs. gibi gibi… Kaldı ki her söylettiği söz gelecek konusunda ima olsaydı -tekrar ediyorum- o zaman her söz için ima bu, derdik ama değil. Sansa “Ben Joff ile evlenip kraliçe olacağım ve onun çocuklarını doğrucağım” sözünün sadece kraliçe olacağım kısmını gelecek iması almak da doğru değil; Ned’in Arya’ya “sen kralla evleneceksin” sözünü söylemesini saçma ve inandırıcı bulmayıp, başka bir şey “öylesine söylenmiş” demek de zorlama bir yorum o zaman. Al, karaktere söyletmiş o zaman… Hem de açık seçik… Seri sonunda bir taç giyme töreni gerçekleşecek, yazar bunu onaylattı; 7 krallık, 7 krallık olmaya devam edecek. Yazar, istediği kişinin ağzından bu sözü söyletir… Bir babanın kızına bunu söylemsinden(ya da annenin) daha doğal ve hoş ne olabilir? Ayrıca bir anne baba söylediği zaman “aile temennisi” diye geçiştirip gideriz, kehanetleri gerçekleşen bir cadıya söylersen de o zaman herkes buna kesin gözüyle bakar ve bekler; imaların olayı ilk okuduğun zaman gözüne batmamasıdır.

Ned, Jon’un tahta çıkıp çıkmayacağını bilmiyor ki! Ne alaka? O kral kim? Bunu için uğraşması söz konusu değil. Zaten olay da bu; Ned’in bunu Arya’ya söylemesi çok saçma… Yani “neden” sorusuna cevap bulamıyorsun mantıklı. Bu yüzden gelecek iması olarak yorumlanıyor çoğu okuyucu tarafından.

Jon, hem Robb’un hem Arya’nın ölü olduğunu sanıyordu. Robb yaşarken bile çok kez düşünmedi. O ölünce yaşayan tek kardeşine tutundu gibi düşünmen mana dışı ki Sansa da yaşayan kardeşiydi, onu niye hiç düşünmedi? Bu yüzden Robb sonrası Arya’ya odaklandı, ikisi de onu üveyliğini vs. unutturan tiplerdi şeklinde yorumlama. İki ölü kardeşini de çok fazla düşünmeliydi o zaman. Oysa sadece Arya odaklı kendisi.

Sen hala AŞK diyorsun. Bak, Jon Snow o kaleyi terk ettiğinde yeryüzündeki hiç kimseye aşık değildi! Arya’ya da değil, bunu hiç iddia etmedim. Buna dair de yazar hiçbir şey yazmadı zaten, olmayan şeyi varmış gibi zorlama yorumlar yapamayız… Bizim bildiğimiz geleneksel manada bir aşk söz konusu değil aralarında, lakin kurama göre tekrar karşılaştıklarında duyguları aşka evrilecek.

(Kaybın için üzgünüm, Allah size sabır versin; mekanı cennet olsun kardeşim.)

Sansa hiç düşünmüyor değil, düşünüyor ama çok ama çok az. Jon da Arya da düşünüyor ama Jon, Arya’nın öldüğünü düşünmesine rağmen en çok onu düşünüyor. Yaşadığını öğrenince 5. kitap boyunca sırf ona odaklı oluyor. Yukarıda birbirlerini toplamda kaç kere düşündüklerini yazdım.

Onun lord kumandan olduğunu duyduğunu dahi hatırlamıyorum işte, onu duyan Arya idi Braavos’da. PİÇ olarak yaşamaya mahkum olunca bundan yola çıkıp “Ben de bir piçim, Jon gibi. Onu hiç düşünmemiştim.” gibi bir iç düşünce kuruyor. Dün hızlıca bakabildim ama o kısmı bulamadım işte, hatırlayamadım ben de hangi kitap ve pov; ya 4. ya da 5. kitap illa ki ama işte…

Martin, tarihsel olayları ve mitleri kullanıyor da bu, alıp aynı şekilde koyuyor demek değil, öyle olsa idi o zaman karşımızda klasik bir hikaye olurdu ve belki de bu kadar tutulmazdı. Kahinin Sansa için “bakire” tabiri kullanması doğal, başka bir özelliği yok çünkü. Brienne de onu o şekilde arıyor.

Arya ise bir kurt gibi ve ölümcül; kanlı kurt diyor ona, o kahin. Onu da en iyi bu şekilde tanımlayabilir.

Dizideki Sansa’nın son bölümlerdeki etkisinde kalarak mı “aile” meselesine odaklı olur diyorsun? Ben yazarın açıklamalarından ve sana bahsettiğim noktalardaki bana göre “ima/işaret” kısımlarından Sansa’nın bir çeşit dolaplar çevireceğine inanıyorum; LF’nin yanında ve Cersei’nin yanında büyüdü/büyüyor… Robin’i “akrabam” diye koruyup kollamıyor… Ya da Harry’den ilk başta hoşlanmama sebebi(daha 1 pov gördük Allah aşkına!) kıza kaba ve kötü davranması; ona Joff’u anımsattı. Bu da mı onun gibi? acaba diye düşündürdü.

NEFRET YOK aralarında, hala o kelimeyi kullanıyorsun. Araları limonu diyeceğimiz bir ilişkileri vardı, mesafeli. Elbette ki ilk karşılaştıklarında yaşanmışlıların getirdiği şeyle şöyle bir sarılır eder, kardeşime/aileme kavuştum havası oluşabilir ama sonrası için fazla şey bekleme derim. Elbette %100 kesin olacak demiyorum ama öyle sezinledim yazılan çizilenlerden. Bana göre de başka türlü Sansa’nın hikayede eğlenceli bir rolü olmaz.

Atıyorum Jon kral olduktan sonra Sansa’nın LF (ve belki bir ihtimal Cat ile) iş tutup arkasından iş çevirmeye başlaması durumunda Arya’nın bunu öğrenip de sessizce bekleyip, hiçbir şey yapmayacağını düşünmek ahmaklık olur. Jon’a aşık olup olmamasının da önemi yok; ister aşk olsun isterse en sevdiği kardeşi sıfatıyla olsun, onu koruyacaktır.

Kardeş fikirlerini güzel bir Türkçe ile yaz da o zaman net anlayıp, çok karışık ve düşük cümlelerle yazıyorsun; anlayabildiğim kadarıyla cevaplıyorum. Sonra sağda solda “yanlış anlıyorsunuz, bir burada böyle oluyor.” deyip durma lütfen.

Misal şu ne demek? Anlamadım. “madem kanıt bulacaksın bebekliklerine bile 2 kişi seç lütfen hem ben ne dedim”

Öncelikle baka gene inat ediyorsun. Kurbağa Maggy denen kadın sana bahsettiğim yerde yaşamış ve ölmüş bir kadın; Cersei kehanetini anlatan. Essos’dan gelmişti zamanında bildiğim kadarıyla… Zaten Maggy de onun asıl ismi değil, essosdai dildeki “kara büyücü” manasına gelen bir ismin buradakiler tarafından evrilmiş hali;http://viki.gameofthronestr.com/Maggy … Arya’nın karşılaştığı ise Yüce Yürek Hayaleti dedikleri çok yaşlı bir kadın; Summerhall yangını konusunda üzgün olan ve targ kehanetini ortaya atan kadın. http://viki.gameofthronestr.com/Yüce_Yürek_Hayaleti

Ciddi ve önemli şeyleri birbirine karıştırıp, olmayan sözler ortaya çıkartmak gibi bir huyun var. Bir de inat ediyorsun. Rica edeceğim cidden git kitapları tekrar oku; zaman geçtiği için yanlış hatırlama vs. olabilir. Ben taze okudum(daha yazın okudum) o yüzden bilgiler daha yeni bende.

Jon, Sansa doğduğunda 3 yaşındaydı; onun da bebekliğini, kundaktaki halini gördü! Arya’nın da! Şimdi doğumuna şahit olduğu birine bir insan niye aşık olamıyor? Onu çözemedim. Kaldı ki bir aşk söz konusu olacak ise(iki karakterden birine) bu, yeniden karşılaştıkları zaman gelişecek olaylar zinciri sonrası olacak; Jon, bu ikisini bıraktığında birer çoktu, şimdi büyümüş kadın olmuşlar. Aslında Ned, kız kardeşinin yaşının 16 olmasına rağmen onu “çocuk kadın” olarak tabir ediyor. Her şekilde çocuk sayılabilir bunlar, hele bizim için her biri çocuk; jon dahil zira o da 16-17 yaşında.

Seri sonunu bence de göremeyecek Cat ve LF… Kuzen de olsa kardeş de olsa çok sıcak bir ilişkileri olmasını beklemem, karakterleri bile zıt. Geçmişte yaşanmış olayların gölgesi, alışkanlığı var… “aa piç değilmiş, kardeşim de değilmiş; bu durumda yakınlaşabiliriz.” diye bir şey bekleyemeyiz. Bu benim düşüncem elbette.

ALLAH razı olsun

ben artık bu konuyu kapatıyorum çünkü ben nerden ne anlatıyorum sen nerden nasıl bağlıyorsun ortak noktada buluşamayacağız kitapları bekleyelim görelim