Varys vs Baelish değil Varys with Baelish (spoiler)

@argos Baelish Tyrion’ı suçlamayı planlamıştı bu sayede Sansa bekar kalacak ve gerektiğinde Baelish onunla evlenebilecekti.
Hani Joffrey’nin düğününde küçük bir cüce gösterisi vardı hatırlıyor musun? Tamamen Tyrion’ı sinir etmek için yapılmış bir şey ve fikir babası Baelish. Joffrey’e bunu söylüyor Joffrey de cücelerden nefret ettiğini ve neden böyle bir şey yapacağını soruyordu Baelish de ama dayınız sizden daha çok nefret ediyor diyordu. Ve tıpkı Baelish’in planladığı gibi gösteriye Tyrion sinir oluyor ve düğünde Joffrey ile karşı karşıya geldi. Dolayısıyla Joffrey ölünce herkes Tyrion’dan şüphelendi. Baelish bunu Sansa’yı kaçırdığı zaman ona itiraf etmişti.

@“kanatlıkurt” bence Baelish’in Sansa’ya karşı duyguları gerçek. Cat’e duyduğu sevginin bir yansıması onun için.

@Queen Arianne orayı unutmuşum. Böyle bir prensip vardı galiba - Bir işin ters gitme ihtimali varsa o mutlaka ters gider. Tam olarak hatırlamıyorum. Bu planın da ters gitme ihtimali oldukca yüksek ama Baelishin planları cuk oturuyor.
Ama yine de Varysin Tyrionu kurtarmak gibi bir niyeti yoktu yani Baelishin Tyrionu iftira atması Varysin planlarına sapote etmek amacı güdemez.

@Queen Arianne Baelish Catelyne sevgi duyarken Cat’ın kardeşiyle birlikte oldu.Uzun yıllar sonra Catla karşılaştıklarında ise sevgisine rağmen çok önemli bir konuda yalan söyledi ve bu yalan savaş çıkardı.Sevmesine rağmen Cat’ın yararına hiç bir şey yapmadı.Bu sevginin gerçekliğinden emin değilim açıkçası.Bu sevginin gerçekten Cat’a karşı olduğunu düşünmüyorum.
@argos Sapote etmemiş olsa bile Tyrion’un şu anda yaşıyor olması aslında Varys ile Baelishin farklı amaçları olduğunu gösterir bana göre.Aynı olsaydı bi şekilde ölürdü.Essosa giderken Tyrion’un gemisi batardı mesela:)

@kanatlıkurt Baelishin amacı Tyrionun öldürmek değil ona iftira atarak olası riskleri aradan kaldırmaktı. Olaydan sonra Baelish Vadide olduğundan Jameinin Varysi tehdit etmesi ve Varysin Tyrionu kaçırmak zorunda kalması gibi olaylardan anında haber tutması ve mudahele etmesi imkansız.

@argos Baelish hakkında bi şey demedim.
Benim dediğim Varys bütün gemi yolculuğunu ayarladı.O yolculukta Varysin de öldürme fırsatı vardı ama Varys öldürmeye çalışmadı.Varys öldürmediğine göre Varys ile Baelish birlikte çalışmıyor demektir diyorum.

@argos bu arada Baelish Tyrion’ın ölmesini istiyordu. Bunun 2 sebebi var.

1- Tyrion Baelish’in ne kadar zeki ve tehlikeli olduğunu anlayan nadir kişilerdendi.

2- Tyrion Sansa ile evliydi eğer ölürse Sansa bekar olacaktı ve Baelish Sansa ile evlenip kuzeyde hak iddia edebilecekti.

@“kanatlıkurt” bu konu hakkında konu açacaktım aslında ama kaldı öyle derslerle beraber. Bir ara bu konuyu detaylı bir şekilde ele almayı düşünüyorum. Kısaca özetlersem Baelish çok kindar bir insan. Yıllar önce Brandon’la yaptığı düelloyu unutmadı. O düelloda Brandon’ın yaverliğini yapan Edmure’u mesela yaralandıktan sonra ziyaretine gelmesine izin vermiyordu. Lysa ile ilk birlikteliğinde onu Cat sanıyordu. Sonrakilerde zaten yaralı Lysa onun yardımına gelmiş aynı zamanda Cat’e kızgın. Çünkü düellodan önce Cat’ten uğur mendili istiyor ama Cat onun yerine Brandon’a veriyordu. Bu kızgınlık reddediliş Baelish’in hala aklında. Ama Sansa öyle değil. Cat’ten çok daha güzel ve Baelish’i reddetmemiş. Üstelik Baelish onu kendisine de benzetiyor çünkü Baelish de küçükken Cat’le evlenip sonsuza kadar mutlu yaşayacaklarını sanmıştı tıpkı Sansa’nın Joffrey ile sandığı gibi.

@kanatlı kurt
Söyledim ya planı öldürmek değildi iftira atarak olası şüpheleri aradan kaldırmaktı. Sonra olaylar gelişti ve Tyrion Varysin elline düştü. Neden kayanın varisini kullanmak varken öldürsün? Bu tam da Varys ve Baelishe göre bir iş. Sansa ve Robert Arryni hatırla. Baelish onları kuzeyi ve vadini kontrol etmek için kullanmak niyetinde. Aegon ve Daenerys da bir nevi Varysin elinde. Tyrionu da kullana bilirler.

@Queen Arianne ama Varys ve Baelish dahil hiç kimse Tyrionun Baelishin ne kadar tehlikeli olduğunun farkında olduğunu bilmiyor (ne kadar karmaşık bir cümle oldu). Sansa yüzünden Tyrionun ölmesini isteye bilir ama bilindiği gibi bu evlilik tamama ermemiştir ve zoraki bir evliliktir. Yani Tyrion ölmeden de bu iş hall edile bilir. Yedinin verdiği hükmsüz evlilik gibi fetvalarla falan.

@argos
1.Tyrek Lannister kayıp.Varys’in kaçirdığından şüpheleniliyor.Ve tahminen de o kaçırdı.Tyrion gibi zeki biri yerine onun varis olması daha çok işlerine gelir.
2.Baelish Tyrionun bıçak olayını bir kısmını bildiğini biliyor ve bunun tehlikeye yol açabileceğini biliyor.Tehlikeden kurtulmak istiyor.
3.Ortaya bir soru atayım.Karasu Savaşı sırasında kral muhafızlarından biri Tyrionu öldürmeye çalışıyor.Sence o kimin adamı?

@“kanatlıkurt” o adam kraliçenin adamı Baelish’in değil.

@argos Tyrion çaktırmadan göndermeler yapıyor ve yönetimde Varys yanlısı bir politika izliyordu. En basitinden altın pelerinlilerin başındaki Baelish’in adamı yerine Varys’inkini getirdi. Ve Baelish’in zaten uğraşması gereken Varys gibi bir rakip varken Tyrion’la da uğraşmamak için saf dışı bırakmak istemiştir.

@Queen Arianne
Baelish eğer Sansaya aşıksa ve onunla tahta oturmak istiyorsa Dany gibi büyük bir tehdidi neden aradan çıkarmadı?Robert yüzsüz adamları tutmak için konseye teklif sunarken neden Baelish tutmamasına ikna etti?Neden yaşamasını istedi?

Tyrion kralicenin adamı olduğunu düşünüyordu ama yine de emin değildi.Peki kraliçe Tyrionu neden savaş sırasında öldürmek istesin?Tamam Tyrionu hiçbir zaman sevmiyordu ama güvenmese de savaştaki en büyük umudu Tyriondu.Tywinin geri döneceğini ya da Tyrellerin geleceğini bilmiyordu.Sevmese de senelerce Tyriona katlanmış neden biraz daha beklemedi?Savaştan sonra da rahat bir şekilde öldürtebilirdi.Ayrıca savaş sırasında en büyük düşüncesi savaştan kurtulmak değil miydi?

@“kanatlıkurt” çünkü o sırada yapılacak en mantıklı şey buydu. Öldürmeyelim demedi konseyde sadece yüzsüz adam tutmayalım çok pahalılar dedi ve haklıydı. Kraliyet o kadar parayı karşılayamazdı ve kim parayı bulmakla görevliydi tahmin et. Hazine başı olan Baelish tabiki de.

Baelish o sırada neden Tyrion’ı öldürmek istesin ki? Mantıklı gelmiyor.

Tyreki bende dusundum buyuk ihitimal o da Baeilish ya Varysin ya da her ikisinin elindedir. Isler cok karisik tedbirli olmakta yarar var. Tyrion Lannistera karsi Tyrekden daha iyi bir koz olur. Benim getirdigim deliller ortada. Catelyne soylenilen yalanda ortaklik. Jon Arryn cinayetindeki Varysin Baelishi Nede soylememesi. Baelish Varisin Dany ve Viserysle olan bagini bilmesi ve buna karsi bir sey yapmasi. Bunlar goz ardi edilemez kanitlar. Bu arada Baelish Danynin gücünden haberdarsa ejderhalardan da haberdar. Ama buna karsi bir sey yaptigini gormuyoruz. Aksine buna sevindigini dusundurte bilecek laflar ediyor. Buda onun Varysle bir ihtimalini artırır. Yinede karar sizin.

@Queen Arianne Tyrion Vadiden kurtulduktan sonra yüksek ihtimal Lysa Baelishe mektup gönderdi olaylar hakkında.Baelish de Tyrionun hançer hakkında düşüneceğini ve hançerin kendisini göstereceğini fark etmiştir.
@argos
Beni iş birliği yapmadıklarına özellikle yönlendiren Aryanın Varys ve Yargıç Illiyro konuşurken duydukları.Şöyle bir söz geçiyordu:
“Serçeparmak…onun ne çeşit bir oyun oynadığını bir tek tanrılar bilir.”

3 numaraya cevap vereyim. :slight_smile:
Mandon Moor Vadi’den gelen bir şövalye. Kraliçe yerine Baelish’in manipülasyonuna daha açık birisi. Cersei ya da Joffrey’in işi değildir o saldırı. Hatta Tyrion’u Cersei ve Joffrey’e karşı kışkırtmaya yaradı.

@Queen Arianne Konseyden sonra Nede Danynin ölmemesini sağladım ölmesini istesem yüzsüz adamları tutulmasını sağlardım tarzı bi söz söylüyordu.Baelish yalan söylüyor da olabilir Nede.Çok rahat yalan söylüyebiliyor sonuçta.

Bu arada yüzsüz adam deyince aklıma geldi.Missandei de yüzsüz adamlardan diye bir teori var.Onları kim tuttu?Ya da yüzsüz adamların kendi amaçları için mi orada?Amaçları ne?Ya da bilmediğimiz daha başka seyler mi var?
Arya Yargıç İlliyro Varys konuşmasını dinlerken Yargıçı su dansçısına benzetiyordu.Syrio Forel ile yakınlıkları ne?Bu bir tesadüf mü?Varys nasıl oluyor da kuşlarından bu kadar emin olabiliyor?

Son kısımlarda biraz uçmuş da olabilirim.Uçmuşsam kanatlı olmama verin.

Mantılı bir teori. Tutarsa çok şaşırırım.

Sen söyledikden sonra o kunuşmanı tekrar okudum. Tabii sen dediğin doğru ola bilir ama benim buna ayrı yorumum var. İlk önce konuşmada dikkatimi çeken ayrı noktaya deyineceğim. Dikkatimi çeken Ned için yaptıkları nokta:
V - Benden ne yapmamı istiyorsun.
İ - Eğer bir El öldüyse, ikincisi neden ölmesin? Sen bu dansı daha önce de yaptın dostum.
V - Mazi, şimdi değil. Bu El, önceki değil.
Şimdi biz Jon Arryni Baelish ve Lysa ikilisinin öldürdüğünü sanıyorduk ama konuşmada Jon Arrynin ölümünde Varysin parmağının da olduğunu anlıyoruz. Yani bu neredeyse Baelish ve Varysin ortak olduğunun kesin kanıtı gibi bir şey.

Şimdi yukarıdakı alıntıya geçiyorum. Konuşmanın o kısmının tamamına bakalım:
"Bu artık iki oyunculu bir oyun değil. Stannis Baretheon ve Leydi Arryn artık uzanamayacağım kadar uzakta ve duyduğuma göre asker topluyorlarmış. Çiçek Şövalyesi, Yüksek bahçeye bir mektup yolladı. Babasından, kız kardeşini saraya göndermesini istiyor. Kız on dört yaşında, bir içim su ve yumuşak başlı. Sör Renly ve Sör Loras, Robertin kızı yatağına almasını istiyor. Onunla evlenmesini, onu yeni kraliçe ilan etmesini istiyor. Seçeparmak… onun ne çeşit bir oyun oynadığını bir tek tanrılar bilir. Ama asıl uykumu kaçıran Lord Stark. Piçten haberi var ve kitap onda. gerçeğe ulaşması artık an meselesi. Şimdi de karısı Tyrion Lannisteri kaçırdı, Serçeparmak sağ olsun. Lord Tywin bu hakaret karşısında deliye dönecek ve Jameinin o cüce iblise karşı tuhaf bir şefkati var. Eğer Lannisterler kuzeye girmeye kalkışırlarsa, Tullylerde hareketsiz kalmaz. Sen ertele diyorsun, bense acele et. En iyi jonglörler bile aynı anda yüz labutu düşürmeden havada tutamaz."
Konuşmada Serçeparmağın isimin geçdiği yerlere dikkat edelim (üç noktaya). Varys konuşmasının sadece bu kısmında duraksıyor buda onun bu kısımda yalan söylediği anlamına gelir. Diğer yandan varys her kesin neler çevirdiğini bilirken nasıl oluyorda Baelish ne yaptığına dair fikri yok. eğer varsa neden İllyrioya söylemiyor. Bence Varys İllyriodan bile bir şeyler saklıyor.
Serçeparmağın ikinci defa geçtiği bakalım. Varys hançerle ilgili olayın Baelishin başının altından çıktığını söylüyor. Bu da yalan Baelish o yalanı söylerken Varys oradaydı. Dahası hançer mevzusunu Varys açmıştı. Olay Catelyni kandıra bilmek için bir tezgahdan ibaretdi. Yani savaşın çıkmasında Baelish kadar Varysde suçlu.
Göründüğü gibi Varys İllyrioyaya LF hakkında söyledikleri oldukca şaibeli. Mutlaka ondan sakladığı bir şeyler var. Varys İllyrio ve Targaryenleri (Blackfireları) da aynı diğerlerini kullandığı gibi kullanıyor. Asıl amacı uğrunda. Ama asıl amacı nedir bilmiyoruz. Sadece ateşden çıkan bir iblisin ona bir şeyler fısıldadığını söyleniyor. Bu ne kadar orası ayrı mesele

Babası da Tyrion’ı ölsün diye savaşa göndermedi mi? Öncesinde de sayısız defa kız kardeşi tarafından komplo kurulmadı mı? Tyrion, Cercei için en büyük tehtit; şu kehanet yüzünden. O da her fırsatı kullanıyor. Babası haklı; dediğin gibi bile olsa Cercei sandığı kadar akıllı değil, hırsları tarafından kör olmuş bir kadın.

@argos Baelish’in yaptıklarından Varys’in haberinin olmamasının nedeni Baelish’in birçok insanın aksine Varys’in nasıl haber aldığını çözmesi. Sansa ve Baelish buluşmalarını hatırla nasıl Varys bir şey yapmamıştı.

Bunun dışında orada söylediği ilk el Jon Connington olabilir. Biliyorsun kendisi Aegon’un yanında.

@Queen Arianne yine de planlarından haberdar olmalıydı, en azından bir kısmını bilmeliydi. Varys Jon Cona hiç bir şey yapmadı. Jon savaşı kayıp etdiğininde Aerys öfkelenerek onu kovuyor. Jonun yalandan ölmesiyle Nedin gerçek anlamda ölmesinin ne gibi bir alakası var.