Varys vs Baelish değil Varys with Baelish (spoiler)

@argos ben onunla ilgili öyle bir teori okumuştum da o yüzden.

Jon Arryn’in ölümüne Varys göz yummuş olabilir ama bu da tamamen işine geldiği için sonuçta Aegon geldiği zaman Varys Westeros’ta bir güç istemiyor.

@argos
Öncelikle hançer meselesinden başlıyayım.Varys gerçeği söyleyemezdi.Söyleseydi Catelyn ona değil çocukluk arkadaşı olan Baelishe inanacağı için sadece yalancı olduğunun düşünülürmesiyle kalır ve herhangi bir şey de değişmezdi.
Serçeparmak sağ olsun derken ben serçeparmak yüzünden bu olay oldu nalet olsun bu adama ben böyle bir şey istemiyordum gibi bir anlam çıkardım.
Yalan söyleme mevzusuna gelirsek Varys baya uzun bir süredir kral topraklarında.Yaklaşık bir 20-25 senedir.Yalan söylerken kendini böyle belli etseydi şimdiye kadar yüzlerce kez ölürdü.
Önceki kral eli meselesinde bir çok olay döndü.Okuduğu kitabı kim önerdi?Joffun gerçek babası hakkindaki fikirleri eski kral elinin kafasına kim soktu?Önceki kral elini zehire karşı uyardım derken Varys doğruyu söylüyor muydu Ned’e?Cidden kim zehirledi?

Çok pahalı olabilir bu konuda haklı olabilir ama parayı bulmada hiç sıkıntı çekmezdi. Tywine gidip doğuda Targaryenler var günün birinde buraya gelebilirler onları öldürelim, savaşa girip risk alacağımıza ordu kuracak parayı yüzsüz adamlara verelim hiç risk almayalım direkt ölsünler torununuz için sorun oluşmasın deyip çok rahat bir şekilde borç alabilirdi. Lannisterlardan.Zaten yakın dönemde Stark lannister savaşını çıkartmayı ve kendisi için risk oluşturabilecek önemli adamları aradan çıkarmayı düşünüyor.Borç da araya kaynar giderdi.
Ayrıca Jon Arryn’in yaverinin ölümü dışında tamamı ile gereksiz olan kral eli turnuvası için borç bulabiliyor hemen.Gerçi maliyeti yüzsüz adamlara göre daha azdır ama yine de hemen bulabiliyor isteyince.Ben sebebinin maddi olduğunu düşünmüyorum açıkçası.
Düşündüm de belki de Danynin Batıdiyara ilk sezondan/kitaptan geleceğini tahmin etmiş ve savaşa gireceğini herkes birbiriyle uğraşırken inzivaya çekilmeyi düşünmüş de olabilir.Bu yüzden ölmemesini istemiş de olabilir.
Ama yaptığından emin olduğum bir şey var 6 sezon boyunca illaki birilerini göndermiştir onun yanına.Bu adam öldürmesi için de olabilir casusluk için de olabilir.Önemli soru şu gönderdiği kişi kim?Belki şarapla zehirlemeye adam onun adamıydı?Belki Daario onun casusuydu?Belki Üzgün Adamları tuttu?Belki ön planda olan tahmin bile etmediğimiz bambaşka birisi?

@kanatlıkurt gerceği söylemezdi diyorsun. Varys kaç defa LF-a güvenmediğini söyledi. Peki neden Catelyni Baelishin kucağına bıraktı. Neden büyük bir savaş çıkartmak için fırsat verdi.
İstersen 1000 yıl boyunca yalan söyle insan bedeni yalana tepki verir. kekelerin, gözlerin büyür, ağzını kapatırsın, yada Varysin yaptığı gibi duraksarsın ve s. Bunun tecrübeyle alakası yok.
Serçe parmak sağolsun senin yaptığın gibi de yorumlaya bilirsin ama benimki gibi de yorumlamak mümkün. Burası bir muallak.
Eğer Varys zehir konusunda Nede doğruyu söylüyorsa bu durumda İllyrioya yalan söylüyor buda onun aslında Aegon ve İllyrionu kullandığını kanıtlar. Eğer Nede yalan söylüyorsa buda onun Baelish ve Lysayla birlik olduğunu kanıtlar. bu durumda her iki tarafda benim dediğime çıkıyor.

İyi de savaş çıkması onun planları içinde gerekliydi aksi halde güçlü westeros orduları sağlam bir şekilde dururken Aegon için yapılan planlar tutmazdı. Yani savaş çıkması onun da işine geldiğinden karşı çıkmadı savaş çıkmasına.

@JonSonw01

Varys ve Illyrionun konuşmasına dikkat edersen İllyrio savaşa hazır olmadıklarını ve Varysin savaşı ertelemsini istiyor. Aksine Varysin yaptıkları savaş çıkarmak amaçlı.

Varys with Baelish durumu oldugunu sanmiyorum ben. Cok farkli seyler istiyorlar.
Bu ikisi arasindaki iliski bana su sekilde yansiyor :
Birbirlerini sevmiyorlar, net, ama birbirlerine bulasmiyorlar da çünkü zeki ve kurnaz insanlar olarak bunun yanlis olacagini biliyorlar. Eger birbirleriyle ugrasirlarsa planlari ve amaçlari konusunda çok büyük riske girmis olurlar, ve bu adamlar böyle bir risk almayacak kadar akilli. Bir gün mutlaka gerçek anlamda karsi karsiya geleceklerini de biliyorlardir eminim, ama ikisi de o günün, yani dogru zamanin gelmesini bekliyor, o güne kadar da birbirlerini gözlemliyorlar. Bana yansiyan bu.
Birbirlerinin isine yarayan bir iki sey yapmis olmalarina, ortak hareket ettikleri konulara gelirsek; Varys ve Petyr zeki olduklari kadar çikarci adamlar ayni zamanda. Günün birinde karsi karsiya geleceklerini biliyorlar ama o gün gelene kadar, eger amaçlarina giden yolda ikisinin de çikar saglayacaklari durumlar varsa, bunu degerlendirirler.
Bu ikisi için diyebilecegim son sey; düsman degiller, henüz, sadece rakipler. Sogukkanli, tetikte, kendi yolunda ilerleyen, akilli davranip birbirine bulasmayan iki rakip. Birinin digerini alt edecegi günü bekliyorlar bence, ve bunu yapmak için belki de tek haklari, sadece tek bir sanslari olacagini biliyorlar, fevri davranmiyorlar.

benim teorimde aynı ama lf bir defa varys e karşı hamle yaptı tyrellerin sansa ile evlilik planını ifşaa etti bence o sırada bir anlaşmazlık vardı yada bu tüm planlara tersti özellikle lf ın kuzey üstündeki isteklerine
sabrına haran oldum bu arada bu kadar uzun metin

Okuyunca gayet mantıklı geldi.Ama okuyunca aklıma Varys ile Baelish’in bir konuşması geldi:

Varys Baelish üstüne bir hamle yapmıştı(kötü açıdan).Tam olarak ne olduğunu hatırlamıyorum.Baelish’in bunu belirtmesi üzerine kısa bir konuşma olmuştu ve en son Varys ‘bazen arkadaşlarının tökezlediğini görmek eğlenceli olabilir’ gibisinden birşeyler söylemişti.Ben Varys ile LF’nin bir ittifak içerisinde olduğunu düşünmüyorum.

benim teorim ile çakışıyor bende Belish özgür şehirlerden gelince vadi limanlarını kara geçirip sonra kingslanding de hazine başı olması tüm planların parçası ve Belish kuzeyi istiyor demiştim aynen aynen katılıyorum. birbirimizin eksiklerini tamamlamışız.
ve Belish bir defa Varys e karşı hamle yaptı yada yapmış göründü o da Sansanın, Vilas tyrell ile evlilik planını ifşa ederek…
Kuzeyi istediğinden böyle bir evlilik işine gelmezdi ama Trionla evlendirecekleri de aklına gelmedi bence o noktada

öncelikle bana göre saçma bir çok teori hortlarken belki size göre de saçma gelecek bu teoriyi hortlatmak istedim
aynı teoriden arkadaşın teorisinden habersiz benimde açtığım bir konu vardı ama arkadaşın teorisini hortlatmak daha hoş olur dedim :slight_smile:
KİTAP TEORİSİDİR DİZİDE BU TEORİ MÜMKÜN DEĞİL ARTIK DİZİCİLER YADA KİTAPLARI OKUMAMIŞ OLANLAR BOŞUNA VAKİT KAYBETMESİN BU TEORİDE
teorinin özeti şu Bealish ve Varys beraber hareket ediyor.
Varys in amacı belli bence blackfire istiyor demir tahtta bu konuda pek çok kişi ile ayrışabiliriz.
Bealish ise intikam istiyor Starklardan nefret ediyor 2 sebepten
1 Catelyn Tully Stark ı aldıkları için
2 Nedin abisi Brandon Stark (yanılmıyorsam) kendisini küçük düşürdüğü için

işte bu sebeblerden Bealish sadece intikam istiyor para ise o paraya ulaştı zaten genel evleri ve Harenholl un sahibi, vadi üstünde de güç sahibi ama Sansa Stark ı saklıyor neden ?
çünkü kitabı okuyanlar bilir kuzey bir stark olmazsa ailenin başında hiçbir aileyi azam lordu olarak kabul etmez sahte Arya buna hizmet etti işte… o gelmeden winterfel e yaklaşmaya cesaret edebildi mi Boltonlar ?
Bealish in amacı Sansa ile evlenmek ve Starkların hüküm sürdüğü her yerde hüküm sürüp Stark adını belkide yok etmek
bunun için Aegonun geleceğini biliyordu onu bekliyordu ama bence Deny ve ejderhalarını da bekliyordu ama olmayacak
Aegon gelince ya vadi şovalyelerini ona destek çıkmaya yada en azından tarafsız kalıp vadi içinde tutmaya çalışacak şuan vadiyi ondan bekliyor
Aegon tahta çıkıncada hizmetlerine karşılık kuzey lordu olmayı isteyecek kendini meşrulaştırmak içinde Sansa ile evlenecek planı bu yönde bence
Şuanda Sansa yı niye saklıyor çünkü onu ortaya çıkarırsa Lannesterlar ile açık savaş demek onun gibi bir manipülatör bunu yapmaz zaman bekliyor bu arada vadiyi oyalayacak meşgul edecek
son olarak ben yukarda yazdıklarımda Bealish in bir başkasını düşündüğüne bir başkası için bişeyler yaptığını yazıp ima etmedim tüm planları kendi için ve bu planları uygulamada müttefik ve amaçlarını saydım
sizlerin Bealish konusunda genel fikri kendi için çalışıyordu sonuna kadar katılıyorum bende diyorum kendi için çalışıyor. Peki amacı nedir bu kendi için çalışırken sizlerde bu soruya cevap verin lütfen ?

Varys’in kimin tarafında olduğunu anlamak bence çok mümkün değil. Tahminlerin hepsi de tutarlı baktığınızda.
Bence Varys’in dönüm noktası kesildiğinde ateşin ona seslendiği an. Orada ateş ona ne diyorsa, kölelikten diyarın en güçlü karakterlerinden biri olma yolunda ilerlemesine vesile oluyor.
LF ise başından beri hep tahtı istiyor. Taht için bir bir hanedana,kaleye,askere ve isme ihtiyacı var. Hanedana sahip olma yolunda çok emin adımlar attı ve Sansa’nın eline düşmesi ile (AryA’nın durum hakkındaki tutumunu merak ediyorum) Doğu ve Kuzey aslında elinde oluyor. Yapması gereken Jon u surun kuzeyine göndermek ve diyara hükmetmek.
LF serinin en kurnaz insanı galiba. Kendi adımlarını atarken asla ilerde rakibi olabilecek potansiyelleri de güçsüzleştiriyor, kırıyor birbirine kırdırıyor.
Rakiplerine göre hiçbir doğaüstü güce sahip değil, sinsi bir pislik olmak dışında da bir meziyeti yok ama seride sürekli tekrarlanan bir motto var “güç nedir? zeki olmak mı güçlü olmak mı? ejderhan olsa ne olur güçlü değilsen” gibi. LF’nin bu durumda Bran ve Arya ile olan münasebetleri çok önemli. Sonuçta Jon bir piç olduğu için Bran şuan Kışyarının varisi (LF onunla bile evlenmeye kalkabilir :slight_smile: ) Bran bakalım Kuzey’i isteyecek mi? Sonuçta kendisi töbe estrafurullah bişey oldu …

topluyorum: Varys ile LF nin aynı çıkarlar için çalışması ihtimali bence çok düşük, ikisi de tahtı istiyor. Varys’in çok daha ulvi bir halk devleti bir cumhuriyet için mücadele verme ihtimali var. Ancak ikisinin de ömrünün sonlarına yaklaştığını hissediyorum.

Şu brandon’a gönderilen hançer Jon arrynin ölmesinde vb vb hep bir tatsızlık sezdim birleştiremedigim birşeyler vardı eline sağlık duygularıma tercüman olmuşsun