Vikings

İlk sezonunu sıkıla sıkıla izlemiştim. Bilmiyorum, sanırım beni İskandinav kültürü sarmıyor…

Cok önemli bir tarahi konuya deginiyorlar.
Bi got olmasada olesine izlenebilir suan ama got gibi 2-3.sezon zeck kalitesinin artıcagını dusunuyorum yanlıs harılamayorsam 7 veya 9 bölüm ilk sezon

Arkadaşlar Eğer Bu Diziyi İzliyorsanız Sizi Grubumuza Beklerim
https://www.facebook.com/groups/642959512411973/members/

Arkadaşlar Eğer Bu Diziyi Takip Ediyorsanız Grubumuza Davetlisiniz.
https://www.facebook.com/groups/642959512411973/members/

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=jTzYlqJvzFI[/video]

İşim yok ben de yeni teaserın kritiğini çevirmeye karar verdim. İlk ciddi çalışmam, umarım beğenirsiniz. Karakter karakter gidilmiş.

UYARI: Malum tarihi dizi, yazı gelecek bölümler ve karakterlerin akıbetleri hakkında bilgi içerir. “Lan acaba Ragnar’a ne oluyor?” deyip Vikipedi sayfasına atlamadıysanız spoiler yersiniz, benden söylemesi.

[spoiler]Ragnar:
Yanan Göz: Odin [aka Baleygr (Yanan Göz)] bilgelik kazanmak için Mimir Kuyusu’nda bir gözünden feragat etmiştir. Peki Ragnar arzuladığı şöhret için neyini feda edecek?

Kuzgun: Odin’in kuzgunları Huginn ve Muninn’in sembolü. Aynı Odin’in onlara en çok ihtiyaç duyduğu anda kuzgunların onu terkedeceğinden korkması gibi, Ragnar da diğerleri arasından yükselme gayesiyle ilerlediği bu yolda bir zamanlar olduğu kişiyle bağlantısının kalmamasından korkuyor.

Odin’in Mızrağı: Gungnir adlı bu efsanevi mızrak evrenin temellerini sarsacak güçtedir. Ancak başındaki yara ve mızraktaki kan yaraya Ragnar’ın yol açtığına işaret ediyor. Aynı Odin gibi, Ragnar da umutsuzca arzuladığı şan için her şeyi göze alabilir, kardeşiyle hasım olmayı bile.

Lagertha:
Doğrultulmuş Kalkan: Lagertha erkeklerin dünyasında yalnız ve bir evlat kaybetmiş olarak bir kadından daha azı gibi hissediyor, fakat şimdi daha fazlası olmak zorunda. Kalkanını nasıl yüksekte tuttuğuna bakın. Freyja ona sesleniyor, Lagertha’nın içindeki savaşçıyı çağırıyor.

Savaşçı Ruhu: Lagertha reddedilmenin acısını ve sevginin darbelerini deneyimledi. Artık cevap ortada. Kadınlığından vazgeçmeli ve kılıcının tokasını sıkmalı. Başka darbeler de gelecek, ama bir dahaki sefere yeniden doğmuş bir Lagertha karşılık vermek için orada olacak.

Uçan Şahinler: Freyja’nın bereketi başka bir şey için. Tanrıçanın yoldaşları valkürlere konuşan tarafı yani. Artık Lagertha’nın zarif elbisesi bir kenara atılacak ve şahinler onu mücadelenin olduğu ve zayıflığın küçümsendiği yere taşıyacak.

Floki:
İçki Boynuzu: Boynuzdan döke saça içen şu üçkağıtçıya bir bakın. Ama o keyfinden değil, kuruntusundan kurtulmak için içiyor. sadece Floki Rollo’nun neler yapabileceğini, nasıl büyük bir tehdit oluşturabileceğini görebiliyor. Bu yüzden haydi iç! Saklamak için, inkar etmek için iç. Kaçınılmaz gerçeği bastırmak için iç.

Altın Dişler: Gülüşü parlıyor ama altın genelde görülen şey değil. Düşüncelerine bakın. Kardeş kardeşle mücadele ediyor, arkadaşı saldırı altında. Yıkım belrmeye başlarken Floki aydınlığı zihninin karanlık köşelerinde arıyor.

Athelstan:
Haç: Perişan Athelstan göklere layık, ama hangi tanrı onun yalvarışını duyuyor? Manastırından koparılmış ve kılıcın ucunda denizi geçmiş bu rahip iki yaşamı dengelemek için uğraşıyor, bir Hristiyan bilgini ve bir Viking yağmacısı. Peki bu haytalar ruhundaki acıyı yatıştırabilecek mi?

Kesik El: Athelstan sol avucundaki haç ve sağ elinin ızdırabı arasında kalmış. Acaba Tyr’i, Fenrir’le savaşırken kolunu kaybeden bilge ve cesur tanrıyı tanıyor mu, iyi niyetin işareti olarak elini kurdun ağzına sokan ve bunu kanla ödeyen Tyr’i?

Kral Ecbert:
Athelstan’ın Eli: Kanlı bir eli kavrıyor. Onu Kral Ecbert mü kesti? Acaba o; gelen kurt mu, Vikingleri parçalayacak olan? O, Vikinglerin inancını sarsacak düşman mı?

Yaklaşan Ölüm: Dünya Ağacı Yggdrasil’in köklerini kemirecek geyiklerden biri olan Dain’in varlığından korkun. Dain ölümün işaretidir.

Aslaug:
Doğurgan Freyja: Aslaug’un rahmi Freyja tarafından dokunulmuş. Ve o da tanrıça gibi eşinin yokluğunun acısını çekiyor, asla erkeğini yakınında tutamıyor. Eşine ne kadar şey verirse versin, Ragnar daha fazlası için arayışa giriyor.

Gözyaşları: Gözlerinden dökülen yaşlar kızıl altından. Aynı Odr her gittiğinde Freyja’nın döktükleri gibi. Bu üzüntü Ragnar’ın başına neyin geleceğini bilmesinden kaynaklanıyor. Felaketleri ve acıyı görerek onu uyarmaya çalışıyor, fakat Aslaug bir savaşçı değil. Ve Ragnar kendi bildiğini okuyor.

Kanatlar: Gözyaşları Milkwort ya da daha bilinen adıyla Freyja’nın Saçı adlı çiçeğin yapraklarına damlıyor, sonra yapraklar kanatlara dönüşüyor. Bu sayede Aslaug Ragnar’ı takip edebilecek. Sadece acı çekerek sevdiğinin kader tuzağının derinlerine inmesini izleyebilecek.

Kral Horik:
Horoz: Ragnar, Kral Horik’in yanında durmayı seçti, ama kral müttefik olduğunu gösterecek mi? Horik’in yanındaki horoz Fjalar, Ragnarok yani dünyanın sonunu tanrılara haber verir. Horik, Ragnar ve Rollo’nun arasını açarsa şaşırmayın.

Yılan: Dikkatle bakın; yüzündeki deri yılan derisi gibi parlıyor, gözleri de yılan gözleri gibi. Bu şekildeğiştiren Loki’yi, Dünya Yılanı Jormungand’ın babasını mı simgeliyor? Horik sadece bela aramıyor, savaşı hızlandırmaya da cüret ediyor.

Siggy:
Dökülen Zehir: Siggy’nin bağlılığı dökülen zehir kadar değişken. Loki Aesir’e ihanet ettiğinde Odin tarafından üstüne zehir damlarken bir kayaya bağlı halde bekleme cezasına çarptırılır. Cezada ise Tanrıça Sigyn bir kapla her damlayı toplamaya çalışır. Ancak Siggy ona en yakın olanlara ihanet edercesine kabı düşürüyor. Sadık eşi oynamış olabilir, ancak o her şeyden önce acımasız bir hayatta kalan.

Rollo:
Kurt Fenrir: Rollo’nun deri zırhı onu çıplak göğsüyle, kanlı gözleriyle ve seğiren kaslarıyla bırakarak parçalanıyor; onu bağlayan ipler de kopuyor. Fenrir gibi o da artık zincirlenmek için fazla vahşi, ve Fenrir’in kaderinde Ragnarok’ta Odin’i öldürmek yattığı gibi Rollo da RAgnar için kendi zamanını bekliyor.[/spoiler]
Kaynak: İlgili IGN Yazısı - Roth Cornet

Bonus: Fragmanda çalan parça Lorde - Glory and Gore.

Spartacus gibi efsane olacağını düşündüğüm, 2. sezonunu beklemekte zorlandığım dizi. Mitolojik unsurlar ve tarihin birleşiminden çıkabilecek en iyi eserlerden.

Tarihswl kaliteli yapım mitoloji var aksiyon ask entika ve tarihin en önemli kişilerinden brir(arastırmayın cok fena spoiler yersiniz ben diziye basladıgımda be olcagını biliyordum:(((

Floki ölmesin ya. Çok seviyorum deliyi

bugün çıkıyor 2.sezon 1. bölüm hadi hayırlısı

Bilmiyordum lan bugün çıkacağını,sevindim.

altyazı bekliyorum ben :smiley: şuan yumulun sizde

[spoiler]İzledim. Güzel bir bölümdü, umarım bu çizgiyi bozmadan hatta yükselterek devam ederler.

Duygusal açıdan yorumuma gelirsek: Lagertha dizideki favori karakterim ve an itibariyle Ragnar ve Aslaug ikilisinden nefret ediyorum. İleri de olacaklara dair aşırı taraflı isteğim: Bjorn büyüsün annesi için zaferler elde etsin. Babasının karşısına geçsin ve “Bak, daha çok oğlun olsun diye anama neler ettin ama sahip olabileceğin en iyi oğul bendim. Validem ile beraber beni de kaybettin. Şimdi annemi aşağılamanın bedelini ödeyeceksin hayvan herif!” desin.[/spoiler]

Çok sağlam başladı bence. Lagertha akar beyler. Hiç kusura bakmayın ama yapması gerekeni yaptı. Ama Ragnar’da kızıyla ilgili güzel bi konuşma yaptı o ayrı. Aferin lan Björn. Rollo, ne yüreksizmişsin sen be.

Bu sezon aradan zaman geçecekmiş sanırım ve Björn büyüyecekmiş. Muhteşem Yüzyıl gibi anne baba da yaşlanma yok :smiley: Şu genç sanırım: http://24.media.tumblr.com/8478370537df1f7761fa2975a96e2a50/tumblr_n1fjkvYp2q1qeyogho1_500.jpg

Björn’ün efsane günlerini göreceğiz sanırım :slight_smile: Babasını geçecek kerata :slight_smile:

Vikingste Finn Jones Björn’ü oynamayacak mıydı?

Deneme çekimleri yapıldı ama başkası aldı rolü.

mükemmel başladı bol aksiyonlu floki’nin ölmemesi çok iyi oldu bence gerçeğe bağlı gider dizi yani björn babasına karşı isyan yapmaz diye düşünüyorum hunger games’te cato rolündeki çocuk iyi denk gelmiş bence çok benziyor küçük björne rollo ne adi adam çıktı o ayrı bu arada aşırı cinsel içerikten bıkmıştım(black sails,spartacus vs gibi)bu dizi o açıdan iyi dengelenmiş

Aslaug’un bacakları çok seksi lan.

güzel başladı bjorn büyüsün iyi olur vsvs… de aslaug uzaylı gibi ya bi alışamadım asdfasdf