Westeros Haritası vs. Dünya Haritası

Aslında biraz bakınca farkettim, biz hep Westeros’u Britanya Adaları, Essos’u da Anadolu toprakları olarak aldık. Ama aslında dünyanın genel haritası da oldukça benziyor;

1. Westeros ve Essos; Westeros’un boylamasına uzun enlemesine biraz kısa olması bana hep Amerika kıtasını hatırlatır. Essos ise geniş ve uzunlamasına yapısıyla Avrasya’yı… Gerçekten de bizim haritamızda Amerika solda ve Avrasya-Afrika sağda. ASOIAF haritasındaysa yine Westeros solda, Essos ise sağda.
  2. Sothoryos; Bu kıta Essos’un güneydoğusunda bulunuyor ve henüz tamamı keşfedilememiş bir kıta. Bu da Asya’nın güneydoğusundaki Avustralya kıtasına benziyor. Zaten keşfedilmemeiş topraklar bunu gösteriyor. (Avustralya’nın batı nüfusu oldukça azdır)
  3. Yaz Adaları; Yaz Adaları betimlemesiyle tam olarak Hawai Adaları kastediliyor. Sürekli feth etme sözü de buradan geliyor olabilir. Yine bu adalar Amerika’ya daha yakınlar.
  4. Westeros-Amerika; Kuzeyden güneye doğru gidersek: Kanada tam olarak saflığı ve büyüklüğüyle bize Stark Hanedanını hatırlatıyor. Hatta yanındaki Grönland ise tam olarak Skagos adası değil mi? Onun biraz altına inince Michigan Nehrini üç dişli mızrağa benzetebiliriz. Hemen solunda California var. Bildiğim kadarıyla Lannister Kayaları, pek yeşillik değil. Aynı California gibi. İkisi de pek yeşillik sayılmaz ve bulundukları bölgenin en önemli ticaret kaynağı ve zengin yeri. Los Angeles, Lannisport’a bile benzetilebilir. Biraz sağda ise Washington yani yönetim yeri var. Burası da Kral toprakları olabilir.
    Sürekli kasırgalar yaşanan Karayipler Fırtına Toprakları, Yeşillikleriyle bilinen ve Mander’a benzeyen Amazon nehriyle Brezilya da Menzil’e benziyor. Genişliği de ayrıntıdan kaçamaz. Son olarak Dorne’un uzantısını da Şili’ye benzeteceğim. Piri Reis’in haritalarında bile şili Atlas’a doğru kıvrılmış şekilde çizilmiştir. Şili deki küçük küçük adalar da basamaktaşına benzetilebilir.
  5. Essos-Avrasya; Essos’un en ünlü ve zengin yeri hiç şüphesiz ki Pentos’tur. Yani en batıdaki yeri. Burası İngiltere’ye benzetiliyor. Myr Fransa’ya, Tyrosh İtalya’ya ve Lys, Malta’ya benzetilebilir. Bravos, Norveç ve İsveç’e, Lorath ise Finlandiya veya Baltık Ülkelerine benzetilebilir veya Danimarka’ya. Volantis Kaplan-Fil mevzusundan Hindistan’a (Güneyde) benzetilebilir. Valyria, Tayland ve Kamboçya yarımadasına benzetilebilir. Köle körfezi ize Kuzey Afrika ve Qarth ise Mısır olabilir. Kızıl boşluk ise Afrika… Yaz Denizi ndeki adalar ise okyanusya adaları olabilir. Fısıltı Denizi de şekil olarak Baykal Gölü’ne benziyor.
  6. Son olarak Kuzey Kutbundaki buz kütlesiyle birleşen Sibirya ve Kanada, Essos ile Westeros’un birleşik olma teorisi ile özdeşleştirilebilir.
    Burada biraz eksik açıkladım, tam açıklayamadım. Eğer sorunuz varsa sorun.

Pek takılmadı :confused: :confused: :confused:

Hocam biz bunları dohgtraklar Türk mü konusunda baya bir konuşmuştuk oraya bak istersen

hocam güzel başlık hoşgeldin foruma

Bence başlığın takılmama sebebi görsellik olmaması.