Westworld (2015 - )

Bu diziyi çok izlemek istiyorum ama. Artık prensip olarak bitmemiş dizi izlemiyorum. Evvelden izlemeye başladıklarım hariç.

Nolan döktürüyor. Ağzımı açık bırak bir bölüm oldu 9. bölüm. Ve final bölümü 90 dakika olacak. Jonathan’ın nasıl final bölümlerini özellikle dokuduğunu öğrenebilmek için bkz: Person of Interest

Harika bir bölümdü, uzun zamandır bu kadar şaşırmamıştım bir dizi izlerken. Bu arada minik bir ipucuyla bir teori daha desteklendi gibi sanki:

Bu bölümde Logan’ın William’a verdiği kız kardeşinin fotoğrafını, çok önceki bölümlerden birinde Dolores’in babası bulmuştu hatırlarsanız. Bu da William’ın Man in Black olduğunu destekleyebilir. Bu neden destekleyebilir diyorum, çünkü çok fazla aynı cümlede aynı isimler kullanmak zorunda bırakılıyoruz, gittikçe artan ortak yönler var gibi. Aslında şu an bunları yazarken Logan’ın da MiB olabileceği aklıma geldi, yanlış hatırlamıyorsam güçlü bir şirkete sahip zaten kendisi, Charlotte-MiB tanışıklığının açıklaması da bu olabilir.

Bazı sitelerde son bölümde Theresa’nın host olduğunu da öğrendik yazmışlar.

Ne alaka? Ben mi son bölümde bir şey kaçırdım? Hayır beynim yandı kim robot kim değil, hangi zamandalar falan derken. Kaçırmışta olabilirim yani :confused:

Bu arada Bernard içimi parçaladın be :((

@Madame Bourjois

Mib’in William olduğu 9. bölümde kesinleşti zaten. Logan olması bir kere tipten imkansız. Büyük ihtimalle Logan bir şekilde ölecek ve William onun kızkardeşiyle evlenip şirketin başına geçecek. Mib’in hikayesine de uymuş olacak böylece.

@“Aviendha” bence öyle bir şey olamazdı, çünkü Ford onu da kontrol edebilirdi öldürmesine gerek kalmadan. Üstelik kapıyı da, çizimleri de göremezdi muhtemelen.

üşüyoruz Bernard reis :frowning:

man in black

bence William olmayabilir. Bir fotoğraf tek başına yeterli bir kanıt değil bence. O fotoğraf zamanla sahibini değiştirmiş olabilir. William durup dururken fotoğrafı yere atmış, başkası da fotoğrafı bulmuş olabilir :slight_smile:

Son bölümü 90 dakikası ile çoğu bilimkurgu-drama filmine taş çıkartır. Jonathan Nolan’ın CBS gibi lanet olası düşük profilli bayağı ve sığ bir kanaldan kurtulduğunda ve HBO gibi bütçe sıkıntısının aksine bütçe bolluğu olan bir kanala geldiğinde çıtayı ne kadar yukarılara taşıdığını görmüş olduk.

[spoiler=“s01e10”]Ford’u süper kötü zannederek ne kadar da sığ düşünmüşüz aslında. Tüm üretilen teoriler ne kadar da basitmiş.

Arnold’ın oğlunu kaybetmesi olayların kilit noktasıymış. Bu dayanılmaz acı Arnold’ın kendini keşfetmesine ve taşıyıcılara yönelmesine olanak sağlamış ve en sonunda da kendini öldürmüş. Taşıyıcıların canlı olduğuna mantığının yanısıra duygusal olarak da karar vermiş. Zamanında (35 yıl önce) Ford ona katılmamış ve Arnold’ın tüm engellemelerine rağmen Park’ı açmış.

Arnold için dönüm noktası oğlunun kaybının acısı; Ford için ise en yakın dostunun, Arnold’ın kaybı olmuş. Arnold’ın kaybıyla Ford “kendisini bulmuş.” Arnold’ın yarım bıraktığını gerçekleştirebilmesi için zamana ihtiyacı olduğunu düşünmüş. 35 yılın sonunda taşıyıcılara bir çeşit bilinçsel evrim geçirterek onları özgür olmaya hazırlamış, ve tıpkı arkadaşı gibi o da kendini öldürmüş.

Bu arada, William’ın suratındaki ifade -Ed Harris’in muhteşem oyunculuğuyla- tüm sezonu özetledi. Harikaydı. 35 yılın sonunda belki de ilk defa gülümsedi, mutlu oldu.

Yalnız bunca olayın sonunda Ford’un daha fazla planları olduğunu ve William’ın ölmeyecek olmasını düşünmek istiyorum. Tüm oyuncular harika olsa da A. Hopkins’in ve Ed Harris’in performansları harika ötesi.

[/spoiler]

Dizi bitti mi, sezon finali mi?

Hopkins ile Hariss diğer sezonlarda yer alsın diye dua ediyorum. Bilim kurgu filmlerindeki tutarsızlığıa 10 bölümlük film mantığı ile ders veren Nolan reise sevgilerimi yolluyorum.

Sezon finali, 2. sezon 2018de

Ölenin Dr. Ford’un kendi yaptığı (Theresa Cullen’ın ölüm sahnesinde kenarda üretilen robot) Dr. Ford robotu olabileceği konuşulmuş sosyal medyada. Ya da tam tersi; kendi intihar edip arkasından robotunu yollamayı planlamış da olabilir tıpkı Arnold’un kopya robotu Bernard gibi. Hangi yoldan olursa olsun, bu dizide Hopkins izlemek istiyorum. Umarım gerçekleşir. Ed Harris 2.sezonda yer alacağını açıkladığı için onu söyleme gereği duymuyorum.
2. sezonda olayların bir kısmının park dışında gerçek dünyada geçeceğini düşünüyorum; beni en çok heyecanlandıran şeylerden biri de bu. Teddy karakterinin de ilk sezondan çok daha farklı bir kişiliğe dönüşmesini umut ediyorum. Maeve konusunda çok karıştım, kendi kararlarını verebilecek kadar bilinçlenmiş olduğunu sandığımız anda aslında tam olarak öyle olmadığını gördük. Bakalım onun hikayesi nasıl olacak…

Mantık olarak o konuşmadan sonra kendi robotunu bırakma olasılığı daha yüksek. Umarım Ed Harris ve Hopkins reyizi tekrardan görürüz. Allahım lütfen olsun çünkü.

Izlemek için sezonun bitmesini bekliyordum, üç gün önce basladim ve bitirdim.
Efsane olmus, baska ne denir bilmiyorum.
Intro’su bile ayri sahane. Müzige de bayildim ve Ramin Djawadi ismini görmek sasirtmadi :slight_smile:
Hiçbir dizi, Game of Thrones dahil, beni bu kadar sasirtmamisti. Gerçi GoT’da yemedigim spoiler kalmadi, onun da etkisi vardir. Ama cidden, Bernard ile ilgili, William ile ilgili olaylarda agzim açik kaldi. 7.Bölümü izledikten sonra mesela, bir bölüm daha izlemek için vaktim vardi ama yapamadim, izlediklerimi önce sindirmem gerekiyordu :smiley:
Ford ve William umarim gelecek sezonda olurlar, Hopkins ve Harris olmadan olmaz. Ford ile ilgili robot teorisi hosuma gitti bu yüzden, umarim dogrudur :smiley:

2018’i beklemek zor olacak, ama degecektir.

Ben de son bölümünü tekrar izlemeyi planlıyorum. Zaten son bölümü 1,5 saatlik bir sinema filmi tadında.

Bence Ramin bir sanatçı.

“Westeros World - Jon Snow senaryosu”… Süper olmuş :biggrin:

Sezon finalini Mr. Robot gibi soru işaretleri ile bırakacaklarından korkuyordum ki an itibariyle rahatladım. Ucu tatlı bir şekilde açık bırakılmış , final gibi bir sezon finali olmuş. Hatta 2. Sezonda ne olacak diye hiç merak etmiyorum desem yeridir. Teorim tutmadı ama olsun. Ben William’ı Ford’un sohbet ettiği yaşlı adam olarak düşünüyordum. Logan ise MiB. Hayırlısı olsun :grinning:

Oyuncular harika bikere. Zaten Hopkins’i izlemeye bayılıyorum. Ramin yine şov yapmış zaten. Soundtrack bi harika. Sonuç olarak güzel yani

İkinci sezonu tam bir muamma. Westworld’e muhtemelen dışarıdan müdahale etmek isteyecektir şirket ortakları.

Abernathy ile birşey planlıyorlardı ama göremedik.

SER BRONN STRIKES BACK

Game of Thrones geç başlayacağı için bu sene Emmy’de Westworl’ün 22 adaylığı var sanırım. Emmy’lerin gereksiz yere vasat altı kurguya sahip olan GoT’a verilmesi sinir bozucu oluyordu en azından bu vesile ile de olsa bu sene hak edenler alacak sanırım ödülü…
Westworld izlerken adamların ne kadar ciddiye alarak yaptıkları belli oluyor diziyi. GoT’taki gibi OOC(out of character) durumları yok. Çıplaklık, cinsellik ve de şiddet içeren sahneler GoT’taki gibi shock value amaçlı yapılmıyor. Bir hikaye, kurgu ve felsefe anlatma çabası var. Yaptıkları işi bu sektörün etik kuralları içinde yapıyorlar.
İnsanın doğası, zeka, ahlak, varoluş gibi şeyler irdeleniyor. GoT’taki çıplaklık içeren sahneler ile Westworld’dekilerle karşılaştırılırsa bu sahnelerin hizmet ettikleri amaçların çok farklı olduğu görülebilir. Birinde sadece “sex sells” mantığıyla hareket edilirken diğerinde robotların yaratılan dünyada yaratıcıları tarafından insan olarak görülmemesinin altı çiziliyor. Westworld’de gereksiz yere tecavüz sahneleri yok, şiddet sahneleri ise GoT’taki gibi sırf izleyenleri şaşırtmak için değil.
Bu ve daha benzeri nedenlerle GoT ile aynı kulvarda görülmesi mümkün değil bence. GoT etikten yoksun yapımcılar ve tekrara düşen senaristlerin elinde büyük bir potansiyele sahipken hiç bir sanatsal ya da fantastik yönden başarılı olamayan bir yapım.
Westworld ise çok iyi bir başlangıç yaptı ve umarım bozmadan devam eder. İzlemeyi düşünüyorsanız kesinlikle başlayın. Sadece izlemelik bir dizi değil kişiyi düşünmeye iten ve bilim kurgusal hayallere sürükleyen bir dizi.

Emmy ödülleri için bu sene en iyi dram dizisi ödülü için favorim kesinlikle Westworld. Erkek oyuncu dalında da Anthony Hopkins aday. O da muhtemelen kazanır. En iyi kadın oyuncu da Evan Rachel Wood Dolores rolüyle aday ben performansını o kadar aşırı beğenmiyordum kadın oyuncu katagorisinde favorim değil yüzden. Onun dışında kesinlikle bu adaylıkları hak eden bir dizi. Umarım birçoğunu da kazanır

Yalnız 2015 te başlamadı bu dizi ya. sezon bittiğinde yılbaşı felandı zaten. 2016 da başlamış olması lazım.

İlk sezonu itibariyle Emmy’i silip süpürmesini beklediğim dizi.
Wake up Dolores!