Zaman Çarkı [Wheel of Time]

Galiba buraya yazmam lazım 44 sayfayı okuyamadım ama :slight_smile: bu forum sağyesinde okumaya karar verip almıştım. hayatımın en iyi kararlarından biri olmuş. Çoktan 2. kitap büyük av’a başladım. Spoiler okumak istemiyorum ama çoktan bazı şeylere wikilere bakarak öğrendim. Çok iyi gidiyor.

aslında ilk başta bana da kötü gibi geliyordu.ilk kitabı uyuya uyuya okudum.2.kitapta Selene geldikten sonra bir sardı bir daha bırakamadım 11.kitaptayım =)

Kitap henüz bitmedi ama 500lerdeyim Selene Lanfear siyah ajahtan dimi :slight_smile: Başından beri bu kızda bir iş var diordum. sonra kesin lanfear dedim. dayanamadım Wot’un Wiki’ye baktım öyleymiş. Onlu bölümler de güzel. Sürekli Rand’ın kafasına bişeyler sokma peşinde ama Rand onun kim olduğunu nasıl anlayacak şuan meraktayım :))

Lalfear’a siyah ajah demek hakaret:P kendisi terkedilmiş yahu. Siyah ajahın çok daha üstünde, Karanlık Varlık’ın altında. Artı olarak gelmiş geçmiş en güçlü kadın yönlendirici.

O zaman lafımı hemen geri aldım :)) Terkedilmişleri yavaş yavaş tanıyorum ama Ishamael gibiyse bakalım okudukça belki kendisini severim şuan iyi mi kötü mü çözemiyorum. Yardım mı ediyor kafasını mı karıştırıyor belli değil. Artık spoilere bakmamak gerek sanırım benim kafam karışmıyor değil :))

Ishamael dışında 12 tane daha Terkedilmiş var. Tanıdıkça fark edersin, hepsi çok farklı ve birbirinden garip insanlar. Ayrı ayrı hikayelere sahipler. Ve evet, bence de en kompleksi Lanfear :smiley:

aslında Lanfear’a Terkedilmiş demekte hakaret onlar Seçilmişler =)

birkaç sorum var, cevaplandıran olursa çok makbule geçer.

1- asmodean’a noldu? en son rand rahvini geberttikten sonra kaybolmuştu, o bölümü bir daha okudum adama ne olduğu çözemedim.
2- tenekeciler şarkılarını buldular mı? gözden kaçırmış olamam. acaba şarkıdan kastedilen şey huzur barış vs. miydi?
3- moridinle rand’ın ruhlarının yer değiştirmesi olayı wtf!!? ne ara oldu? aviendha, elayne ve min nereden biliyordu?
4- son kitapta robert jordan’ın yazdığı bölümler olacak deniyordu, hatta son bölümü yazdım kasama koydum gibi bir şeyler söylüyordu rahmetli, ben fark edemedim acaba fark eden var mı?
5- brandon böyle kasaplık yapmayı nereden öğrendi?

1- Asmodean olayının net açıklaması yok. Tahminim asmo’yu Lanfear’ın öldürdüğü yönünde.
2- Tenekecilerin şarkıları kaynadı gitti. Son kitapta havada kalan çok soru var.
3- Avi, elayne ve min sonuçta Rand’ı hissedebiliyorlar.
4- Son kitaba RJ’ın falza bir etkisi olduğunu zannetmiyorum brondon çoğunu kendi kurgulamıştır. Bence fena da yazmamış.
5- Brandon bayağı bir kasaplık yapmış okurken üzülüyorsun ama sonuçta son savaş birilerinin ölmesi gerekiyordu.

hala okumaya başlasam mı diye düşünüyorum :smiley:

başla. ben pişman değilim. tek pişmanlığım ciltsiz almam. ve alacak olmam.

çok uzun geliyo gözüme başlamaya korkuyorum ama yaza doğru başlıycam inş. :smiley:

banada öyle geliyor ama fazla betimlemeden sıkılmazsan çok çabuk biter. Meraktan bitirirsin çok çabuk.

@“Rhuarc”

Müdür, Shaitan’ın demesine göre Asmo’yu Graendal harcadı. Son kitapta Shaitan, Graendal’e; 3 seçilmişi (Aran’gar, Mesaana ve Asmodean) telef ettin dedi (tabi böyle söylemedi ya :slight_smile: neyse)

@heroson yeap. Asmodean’ı Graendal’ın öldürdüğü Shaidar Haran tarafından ima ediliyor. Daha önce Caemlyn’deyken o, Aviendha ve Mat Rahvin tarafından öldürülüyor ama Rand Rahvin’i kısa süre sonra serateşle yok edince üçü de hayata geri dönüyor. Ne yazık ki Asmodean bu hayata geri dönüşten sonra da pek yaşamıyor…

Kullanma o kelimeyi…

Şaka bir yana bir süre sonra Shai’tan kelimesini kitapta gördükçe korkmaya, irkilmeye başlamıştım.

Ama bir yer var ki kitabın bana göre en komik sahnesidir.

Rand’ın toy zamanlarında, “Öldü, Shai’tan’ı öldürdüm” tribi…

Öyle bir karakterin, o kadar kitap sonra neye dönüşebildiğini görmek, buna şahit olmakta ayrı bir zevk.

U9200 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

shaidar haran vardı ya o ne oldu o?

Vessel o ;).

?

Supernatural’da olduğu gibi Shaitan’ın girdiği/girebildiği bir beden o.