Zaman Çarkı [Wheel of Time]

ilk kitapta randı öldürecekken karanlık varlık seni işaretlemiş diyordu, eğer karanlık varlığın içine girdiği bir şeyse niye öyle desin?

[spoiler]Aynen giysi gibi düşün onu.

Buradaki Shaitan bildiğimiz Şeytan, Rand’ı yok etmek istemiyordu, kendi tarafına geçirmek, yaratıcıya elçisini öldürmek ile değil de taraf değiştirmek ile darbe vurmak bak işte güvendiğin insanlık bu ama insanlığın kendisi zaten bir karanlıktır hepsi benden aşağıdır benim kulumdur mevzusunu vurgulamak istiyor. Yani bir nevi kibir diyebiliriz. Yoksa ilk kitapta Rand’ı yok edebilirdi Karanlık Varlık çünkü Yaratıcı tarafsız, kendini Shaitan’ın eş değeri görmüyor, Rand’ın kendi kendine Işık’ı daha doğrusu yapması gerekeni bulacağını düşünüyor.[/spoiler]

yani shaidar haran’ın kendi iradesi yok mu?

Bir nevi öyle. Varsa da etkisi çok sınırlıydı ki ben olmadığını düşünüyorum.

Asmodean’la ilgili

Asmodean Moiraine le Lanfear savaşı sırasında (sanırım 5 kitap) öldü ama rand şerateşle onu öldüreni öldürdü nasıl olduysa artık hatta rand mı öldürmüştü onu bile hatırlamıyorum ama Asmodean bi şekilde dirildi hatta KV nin lekesi hala duruyor gibi bişeyler diyordu deyiş o deyiş 11 deyim daha gelmedi adam lafı bile geçmedi :smiley:

Çok merak ettiğim bir seriydi. Burada daha da merak ettim vee sonunda pdf indirdim çünkü fakirlik böyle bir şey. :smiley:
Neyse Türkçe tam aradığım gibi pdf bulamadım ya. İngilizce böyle harita gibi ek şeyleriyle falan baya iyi bir tane buldum. Tüm kitaplar var. Dil zorlamaz gibi duruyor. Neyse çok da gezmek istemiyorum buralarda spoiler falan olur belli olmaz. Uzun süredir yaşadığım kitap okuyamama durumuna çözüm olsa bile yeterli zamanım yok o üzüyor beni. Hayırlısı bakalım. Güzel Türkçe pdf varsa kabulümdür, anadilde daha hızlı okuruz sonuçta.

Arkadaşım ilk iki kitabı düzenlemişti, şimdi 3. kitabı bitirmek üzere, çok güzel bir iş de çıkarıyor. Ben de basılı hali olduğu için, bir de eski kafalı olduğumdan (kitabın kokusunu çekeceksin içine arkadaş :D) arşive atmamıştım. Mevcut (elit :D) yerlerde paylaşılıyor aslında ama sorarım tekrar, yarın atarım linkini. Dediğim gibi şimdilik ilk iki kitap düzenlendi ama. Ayrıca basılı halinde de 1-2 harita var. Okurken görsel bakımdan nete illaki baş vuracaksın :).

@Demandred

Kötü taratılmış bir tane buldum sonra boş verip orijinalden bakmaya karar verdim. Çok derin de aramadım gerçi çeviri olarak ama neyse. İndirdiğimde de 13 kitap birleşik sonuncusunu ayrı falan yapmışlar. E-kitaplara fazlasıyla alışığım artık kitapları çok aramaz oldum açıkçası o yüzden sorun değil.
Haritalarda dikkatli olayım ben o zaman, teşekkür ettim.

@heroson

Valla dediğim gibi daha hızlı okunur sonuçta iyi olur, duacın olurum yani. Bu aralar yemeğe ve test kitabına para vermekten bu kitaplara para kalmıyor zaten. Gerçi ben pdfe döneli çok oldu maalesef.

Seriye YGS-LYS sonrası başlamayı düşünüyorum inşallah ama seri bildiğiniz gibi bayağı tuzlu. Yarın Beyazıt’a sahaflara bakmayı düşünüyorum, oralarda ikinci el kitaplarını bulabilmem mümkün mü?

Edit: Gittim ve bulamadım.

[spoiler=6.kitap]6.kitabı şimdi bitirdim. Uzun zamandır okuyamamıştım.

Nynaeve logain’e şifa verdiğinde şifa verilen sanki benmişim gibi hissettim kitap boyunca kendimi kaybettim.

1200 sayfa nasıl bitecek diye başladığım kitabın sonunda kitap ne ara bitti diye kendime sordum.

Sondaki savaşı okurken de şimdiye kadar savaş okumamış gibi hissettim. Kılıcımı alıp perrinin loilalin aramın yanında savaşacaktım nerdeyse :smiley:

En güzelide “diz çök aes sedai” kısmıydı.

Bundan sonra tam gaz okumaya devam :)[/spoiler]

O savaş daha sonra olacakların habercisi. Asıl olaylar şimdi başlıyor :smiley:

Kendini okumaya kaptırdın bakıyorum. Ne ara Dumai Kuyuları’na geldin ya :). İyi okumalar :stuck_out_tongue:

Aynen fena kaptırdım. De aklımda bi iki soru var ama sormayacağım :slight_smile: Muhtemelen 7. Kitapta cevapları vardır.

@“Arstan” serinin en sıkıcı iki kitabı seni bekliyor hazır ol :stuck_out_tongue:

@“King at the Wall” nadirkitap.com ikinci el satıyor orada bulabilirsin belki.

Hadi ya keşke soylemeseydin :). En azından sayfa sayıları az. 6. Kitaptan sonra 7.yi alınca komik göründü kitap elimde :slight_smile:

sayfa sayıları az ama bitmiyor :stuck_out_tongue: benim en çok oyalandığım kitaplar onlardı gerçi sen çok hızlı okuyorsun kısa sürede seriyi yarıladın bile :smiley:

@“Arstan” sen bakma @"Aviendha"ya :tongue:. Aynı ivmeyle okunuyor merak etme :wink:.

@Aviendha @heroson 2 ay okumadım 5. Kitaptan sonra. 6.kitaptan sonra şevk geldi :slight_smile: okurum okurum :slight_smile:

SM-N9000Q cihazımdan gönderildi

okunmuyordu bence ya. okurken hep ara verdim en uzun süre 7 ve 8’de oyalandım. eminim benim gibi başka okurlar daha vardır :stuck_out_tongue:

Önemli olan niyet :wink:.

12 kitaptir muhafiz diye cevrilen warder 13. kitapta birden koruyucu oldu :confused: niran elci niye boyle bir sey yapmis ki muhafiz daha iyiydi.