Zaman Çarkı [Wheel of Time]

Jet Li jsdbksj

@Aviendha Louis Garrel olabilir ama Keanu Reeves uzak dursun :smiley:
Bence Aiden Turner on numara olur.

Evet bende filmini değil dizisini istiyorum. Şöyle cesaretli bir yapımcı lazım. Yalnız GoT tarzı bir bütçeyle filan yapmayacaklarsa yoksa hiç bulaşmasınlar. Rezil eder bırakırlar.

@Kvothe hoşgelmişen :smiley:

aidan turner’da olabilir güzel seçim :smiley:

@“Velaryon” gerçekten logain için çok iyi olurdu :smiley: ah keşke çekseler şunun dizisini ya :frowning:

Logain rolüne bence vikingsteki rollo tam uyar. Mobilden yazdığım için karşılaştırmalı resim koymak zor geldi :smiley:

SM-N9000Q cihazımdan gönderildi

aslında evet GoT’da olduğu gibi olurdu kesin. kitabı okuyanlar olarak çıldırırdık ama yinede her şeye rağmen sinema yada dizi olsun ekranda görmek isterdim ya :frowning:

@“Arstan” yok ya o gitmez o role :stuck_out_tongue:

@aviendha @velaryon biraz sert kaçabilir evet ama oynasada sırıtmaz bence. Uno da olabilir aslında :slight_smile: Ama uno için hep daha çekik gözlü daha nası diyim suratsız biri hayal ettim.

SM-N9000Q cihazımdan gönderildi

Logain, Mazrim falan tamam da (bu arada @“Rhuarc” ve @“Velaryon” seçimlerinizi ben de beğendim, @“Aviendha” seninkini beğenmedim. Mazrim’i oynayacak elemanın yüzünden hainlik, pislik, kötülük akmalı yahu. Ne diyordu @“Kvothe” aynen ondan :DD.)

Yahu bu arada Rodel Ituralde’yi benden başka seven yok mu :frowning: :s ?? Sadece ben mi önemsedim Küçük Kurt’u. Resmi de yok zaten :s.
:D.

Düşününce bu kedi de oynayabilir fkkfk

@heroson Rodel Ituralde sevilmez mi ya yaşayan beş büyük generalden en kurt olan :smiley:

seriyi bitirdim ya kendime inanamıyorum şuan. bu muhteşem seriyi bitirdim :confused:

[spoiler] öncelikle hoşuma gitmeyen taraflarından başlıyorum :stuck_out_tongue: kitap boyunca bazı basite kaçmış yada beğenmediğim yerler vardı. mesela padan fain. kitap boyunca yoktu ve çıktığı gibi öldü daha önemli bir şeyler yapmasını beklerdim yada bu kadar basit bir şekilde ölmemesini.
perrin’in katille olan sahneleri çok uzatılmıştı ya. cidden aşırı uzundu o kısımlar. biraz daha kısa tutulabilirdi.
logain serideki harcanmış karakterlerden biridir bana göre. elinde böyle bir karakter var daha ayrıntılı işlesene.
sonra nynaeve ve moriane… iki sevdiğim karakter kitap boyunca neredeyse hiç yoktu. son savaş boyunca mağarada dikildiler :confused:
sahi bir lord dobraine vardı noldu ona? o kadar zaman boyunca rand’ın sağ kolu olan adamın son kitapta adı bile geçmedi.
en kötüsü de kitabın sonunda karakterlerin gelecekteki durumlarını anlatan bir bölüm olmamasıydı. o kısımlar çok basit geçilmişti. sevilen karakterleri geçtim, ogierlerin elindeki dehşetlordlarının yıllar sonra ışığa dönüp dönmediklerini bile merak ediyorum.

kitabın en güzel kısımları rand ve karanlık varlığın birbirlerine kendi yaratımı dünyaları göstermeleri ve orada geçen konuşmalardı. arada açıp o kısımları tekrar okumak lazım :stuck_out_tongue:
egwene’in ölümü epikti… itiraf ediyorum ağladım :stuck_out_tongue: gerçi kitaptaki sevdiğim karakterlerin ölümünü okuduğumda hep gözlerim dolmuştur ama egwene’i pek sevmediğim halde o sahnede şu kıvama geldim;

karakter ölümleri çok fenaydı ama sevilen karakterlerden ölen birilerinin olmaması da saçma olurdu. en en çok şaşırtan ve hüzünlendiren siuan ve bryne’in ölümü oldu… ühühü ne istediniz hayatlarının ikinci baharını yaşayan şu çiftten!!!

bu arada mazrim’e acayip gıcık oldum.

rand’ın sonunun o şekilde olacağını hiç düşünmemiştim. ben bir şekilde hayatta kalır tüm kıtanın kralı gibi bir şey olur diye düşünüyordum iyi ki öyle olmamış. güzel ve şaşırtıcı bir sondu ve sanırım kehanetlere de uyuyor.
yalnız anlamadığım nokta artık yönlendiremeyen rand piposunu nasıl yaktı:/

sonuç olarak aksiyonu bol, her bölümü merakta biten güzel bir kitap olmuş. arada savaş tasvirlerinden baygınlık geçirsem de harikaydı ya…

şu an için seri boyunca merakta kaldığımız açıklanmayan yerler var mıydı tam hatırlamıyorum. henüz bitirişin getirdiği burukluğu üzerimden atamadım :’( [/spoiler]

@Aviendha

O pipoyu bizzat Çark’a dokunarak yaktı. Yani Desendeki iplikleri istediği gibi değiştirebiliyor artık. Karanlık Varlık’ın ulaşmak istediği güç kendi eline geçti… Yönlendirmeden çok daha muazzam ve eşsiz bir yetenek.

vay be.
kitaptan sonra mı açıklandı bu? ya sonuyla ilgili kısa bir hikaye yazsa keşke :frowning:

Yok tahmin ama mantıklı tek açıklama bu hddj

@Aviendha aramıza hoşgeldin :smiley:

[spoiler]Eleştirilerinin hepsine katılıyorum güzel tespitlerde bulunmuşsun.

Brandon Sanderson, RJ’ye göre çok daha akıcı bir kitap yazdığı kesin. Kitabın nasıl bittiğini bile anlamıyorsun. Fakat bence RJ’ye göre karakterleri güzel işleyememiş. Yüzeysel geçmiş. Kitabın bir çok ana karakteri pasif hale dönüşmüş.

Son kitapta çok şey beklediğim Logain’in neredeyse savaşa hiç katkısı yok. Bütün işi onun yerine Androl ve Pevara yapmış.

KV tekrar hapsedilip son savaş bitince Seanchanlar ne yapıcak? Ülkelerine tekrar dönmezler onları kim durduracak. Rand ile yaptıkları anlaşmaya uayacaklar mı?

Kara Kule ve Beyaz Kuleye savaş sonrası biraz değinseymiş. Cadsuane’nin Amyrlin olması on numara olmuş :smiley:

Ayrıca on çok merak ettiklerim arasında Aviendha’nın görüleri gerçekleşmemiş mi oluyor? Seanchanların aynen onun görülerin de gördükleri gibi davranırlar gibi geliyor.

Serinin sonu ile ilgili bir iki şey paylaşsa fena olmazmış.

Savaş sahnelerini biraz daha kısa tutup karakterler üzerine biraz daha yoğunlaşmasını isterdim.

Ayrıca @Kvothe’ye katılıyorum bence de Rand artık direk desene dokunabiliyor ve pipoyu o sayede sadece düşünmekle yakabildi.

Shara ve Demandred ile ilgili hiç bilgi vermediği için kızıyordum ama sonradan çıkarılmış bir bölüm yayınlayarak o konuda bir sus payı vermiş oldu.

Yoksa Mazrim’e acayip gıcık oldum mu dedin bana mı öyle geldi :DD

Son olarak @Aviendha beni öldürürken için hiç cız etmedi mi :([/spoiler]

[spoiler]muallakta kalan çok yer var. acaba ileride bunlara cevap vereceği kısa bir hikaye yazma ihtimali var mı? :frowning:
savaş sahneleri cidden çok fazlaydı keşke dediğin gibi yapsaydı. ben upuzun bir son savaş bölümü ve ondan önce küçük çatışmalar olur kalan kısımlarda karakterlere yoğunlaşır diye tahmin etmiştim. baştan sona savaş sahneleriyle dolu bir kitap beklemiyordum :slight_smile:

avi’nin öldürdüğü kişinin rhuarc çıkmasına acayip şaşırdım. yazık oldu üzgünüm :frowning:

ve evet mazrim’e gıcık oldum. son kitapta acayip soğudum kendisinden :stuck_out_tongue:
[/spoiler]

@aviendha bitirmişsin. hep geçersin beni diyodun ama fark attın :slight_smile:

Burdan sonrasını 7.cildi okumayan okumasın, spoiler sayılmaz ama okuma zevkinizi kaçırabilir.

[spoiler=7 ve sonrası]

Bide 7 ile 8. kitabın sıkıcı olduğunu söylemiştin ama 10. kitabı okurken sıkıldığım kadar sıkılmadım hiçbirinden.

Kitap boyunca aman aman çok önemli hiçbir olay yok neredeyse. 600 sayfa boyunca rand’ın saidini temizlerken diğerlerinin neler yaptığını okumak tek kelimeyle sıkıcıydı .[/spoiler]

son üç kitabı hızlı (gerçi sizlere göre yine yavaş :p) bir şekilde okuyunca biraz fark attım evet :smiley:

ben de 10. kitaptaki o sahneyi heyecanla okuduğumu hatırlıyorum :smiley: ama doğru söylüyorsun 10. kitap da serinin olaysız (finali hariç tabi) kitaplarından biriydi.

1. kitaba başladım ama sınavlardan dolayı baya erteledim,kahretsin :frowning:
    Yazın okuma hızıma geri dönüp ilerlicem artık :smiley:

Birinci ne dostum?