Zaman Çarkı [Wheel of Time]

Aramıza hoş geldin:) WoT ile görüş ve paylaşımlarını bekliyoruz. Henüz ilk kitap ile böyle düşünmeye başladıysan süper:D Seriyi bitirince bir süre boşluğa düşeceğini garanti edebilirim. İyi okumalar…

Zor bir şey düşünmüşsün. Çok karışmaz mı sence de? Sonuçta hepsi ağır kitaplar. Hayırlı olsun bu arada.

Teşekkür ederim :smiley:

Aslında ağır oldukları için aralıklı okumanın daha iyi olduğunu düşünüyorum. Hızlı okuyarak hak ettikleri değeri veremem gibi geliyor. Karışacağını düşünmüyorum sonuçta çok farklı dünyalar. Bu yüzden sorun olmaz, yani umarım :smiley:

Biraz araştırmaya çalıştım ama en iyi bilgiyi burdan alırım sanırım.
Okuma sırasına göre Yeni Bahar - New Spring ilk kitap mı ? Bide 2013 yılında sanırım yayınlanmış son olarak, o son kitap mı, değilse serinin sonuyla ilgili söyleyeceğiniz bir şeyler var mı ? Son olarak tamamını okuyup bitiren var mı? Teşekkürler…

Değil. Hikaye olarak ilk kitap sayılır. Hatta 0. Kitap diye geçer. İlk okuman gereken Dunyanin Gözü. Işığın Anısı son kitap ama daha okumadim ben de.

1. Yeni Bahar (New Spring)
  2. Dünyanın Gözü (The Eye of the World)
  3. Büyük Av (The Great Hunt)
  4. Yenidendoğan Ejder (The Dragon Reborn)
  5. Gölge Yükseliyor (The Shadow Rising)
  6. Göğün Ateşleri (The Fires of Heaven)
  7. Kaos Lordu (Lord of Chaos)
  8. Kılıçtan Taç (A Crown of Swords)
  9. Hançer Yolu (The Path of Daggers)
  10. Kışın Yüreği (Winter’s Heart)
  11. Alacakaranlık Kavşağı (Crossroads of Twilight)
  12. Düş Hançeri (Knife of Dreams)
  13. Fırtına Toplanıyor (The Gathering Storm)
  14. Geceyarısı Kuleleri (Towers of Midnight)
  15. Işığın Anısı (A Memory of Light)

Bu sıralamada Yeni Bahar hangi sıraya girecek. Bide başka bi yer değişimi olacak kitap var mı?

En son oku bence genelde 6 dan sonra öneriler Yeni Baharı.

Sıralama doğru sanırım. O halde 1 numaradan başlanır, o geçen zamanda da ben 0 numarayı burdan netleştiririm.

@Sinister Yeni Bahar’ı 5’ten sonra oku. Kaos Lordu’na başlamadan hemen önce. Seri bittikten sonra okursan çok sıkılırsın, anlamı kalmaz.

Aynen öyle sen Dünya’nın Gözü’nden başlayınca bu sırayla oku :slight_smile: Kolay gelsin iyi okumalar :slight_smile:

Seriyi bitirdikten sonra daha iyi olmaz mı ? Bence hem nostalji olur hemde herseyin başladığı olayları öğrenir hem zaten en son o kitap çıkmadı mı ?

@“Hermione Granger” @"Albus Dumbledore"
5 ve 6 dediniz, hani seri ağır onlara kadar çok zaman geçecektir. O zamana kadar 5 ve 6 veya 6 ve 7’nin arasına alırız…

Ben 7. kitaptan sonra okumustum yeni bahar’i.
Aslinda son kitaptan sonra da okunabilir ama moiraine’in kendisini yenidendogan ejderi bulmaya adamasinin hikayesini seriye devam ederken okumak daha mantikli geliyo bana.

@Sinister yeni baharı ben son okumuştum ayrıca @“Albus Dumbledore” bahsettiği gibi hiç sıkılmadım. Aksine teselli ikramiyesi gibi oluyor:) Karar senin sadece ilk beş kitaptan önce okuma yeter.

“Sona saklamak” gibi şeyleri bende seviyorum. Bakalım 5. kitabın sonunda ne yapacağım…
Bugün bi kitabevini aradım var dediler, gittim ilk kitap yok dediler :s Yarına kaldı.

Karar senin içinden nasıl geliyorsa öyle yaparsın. Serinin bütün kitapları bulunuyor ama Yeni Baharın baskısı yok ve maalesef bulunmuyor. Şansın varsa sahaflarda ya da “nadirkitap” tarzı sitelerde belki bulabilirsin.

Bir WoT hayranı olarak seni de aramızda görmekten mutluluk duyarız:)

Aa şuan o mutluluğu ben yaşıyorum :d Uzundur ertelediğim bir seriydi, arkadaşım ve forumdan Burak’ın önerisiydi…
Ağır bir seri olduğundan bekledim, atölye proje işlerim de vardı vs. ama artık araya sıkıştıracağım onun için de yavaş okurum sanırım.

Birisi bana 12. kitabı alsa ya :slight_smile:
Parasızlıktan 100 sayfayı kaç gündür bitirmiyorum 11. kitapta :frowning:

Rodel Ituralde!!
Bu adam gerçek falan olsa ya.

Bir planın yedeğini, yedeğin yedeğini ve o yedeğin de yedeğini yapan birisidir. Kısacası efsanedir…

Seriye yeni başlayan birisi Yeni Bahar’dan Başlamalı bence…