Zaman Çarkı [Wheel of Time]

OOO Pompey diyosun…

!!!

ÖZLEDİK BE KARDEŞİM

açıklama: sınav senem, kitap okumaya vaktim yok

Arkadaşım yazı diliyle yazalım. Konuşma diliyle yazmayalım.

Tam tersine konuşma diliyle yazalım arkadaşım.

Ya bırakın dalga [emoji305] yıda kitabı ateşlesin bir yiğit.
Epub Mobi hiç fark etmez

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Hocam bu kitabın basılısı zor bulunuyor zaten pdf bulman daha zor.

http://forum.zamancarki.org/konu-zaman-carki-e-kitap-calismasi.html

Ya bu seriye ya da kral katili güncesi serisine başlamayı düşünüyorum. İkisi arasında kaldım çok kararsızım şu an. Ama zaman çarkı biraz daha gözümü korkutuyor. Hiç bitmeyecek bir seri gibi görünüyor :d

@stannisci Önce okumadığın diğer fantastik serileri oku bence çünkü zaman çarkından sonra hepsi sana tırt gelecek :smiley: Belki Brandon Sanderson’ın Fırtınaışığı Arşivleri hariç çünkü iki kitabı çıkmasına rağmen zaman çarkı kalitesinde bir eser olacağını belli ediyor.

Bugün de Sanderson övdüm artık rahat uyuyabilirim :d

Bu arada yukarıda yazdklarım Yüzüklerin Efendisi, Vakıf yada Dune gibi kült eserleri içermemektedir.
Tabi ben yinede Wot’u hepsinden çok seviyorum <3

Hocam, seni korkutmalarına izin verme. Zaman çarkı arkasındaki düşünce ile muhteşem bir kitaptır. Fakat işleniş olarak öyle anım şahım değil. Öyle bu seriyi okumak için 180.000 eser okumuş olman lazım yoksa anlamazsın kafası değil. Robert abi az biraz teoloji, az biraz ideoloji, çok çok fazla kurgu işleme yöntemi ile güzel bir iş çıkarmış. Ama öyle gözün korkmasın.

https://yadi.sk/d/RCEKbcr43J8ixG okumak isteyenler için pdf linki
seriye bende başlamak istiyorum ama yeni baharı mı önce okumalıyım yoksa dünyanın gözü mü ?

Dünyanın gözü daha iyi bir seçenek olur

Serinin ikinci kitabını internette bulamadım bir türlü. Sadece ilk kitabı okudum ondan sonra öylece kaldı :frowning:

@Sutdokmusjedi Zaman çarkı hakkında ne düşünüyorsun ? [emoji1] [emoji1]

1. kitapta kaldım çok sıkıcı olmaya başladı. Sürekli tekrar eden aynı düşünceler sürekli olaylar işlenişi farklı olarak tekrar ediyor. Her kitabın sonunda ne olacağı başından belli kitabın sonu da belli o yüzden pek beğenmedim seriyi.

Ayrıca ilk kitabın başları birebir Yüzüklerin Efendisi’nin kopyası kurgu olarak sonradan geniş bir evrene dönüşse de temel olarak Yüzüklerin Efendisi’ne çok benziyor.

Karakterler çok iyi işlenmemiş pek derinlikleri yok kimin ne yapabileceğini ne yapamayacağını biliyorsun karakter gelişimi çok az.

Oysa 6. kitapta öyle bir bölüm var ki heyecanını yıllar sonra bile hatırlıyorum. Zaman Çarkı, bence, bir insan evladının yazabileceği en büyük edebi yapıttır. Ölümüne yazılmıştır. Tekrarlar, vurgu amaçlı olabiliyor. Elayne’nin kızıl altın saçları olduğunu bilmem kaç defa söylüyor evet. Ama bu bir roman. Her cümlesi özlü söz olacak değil ya. Arka planında çok büyük temalar var.

Arka planını beğendim zaten ama sürekli tekrar eden cümleler yıldırdı okuyasım gelmiyor artık belki bir süre sonra devam ederim.

Wheel of time serisi iyi bir seri degil. Wheel of time serisi güzel bir seri. Bir bütün olarak cok guzel olsa da, bireysel kitapları kotü, karakterler yüzeysel, olaylar zorlama. Kesinlikle en iyiden uzak.

Wheel of Time’a geçenlerde başladım. Biraz ekşideki çok iyi yaa itiraf etmeliyim ki yüzüklerin efendisinden bile iyi tarzı yorumların da etkisinde kaldım. Ancak doğrusu asoaiftaki derin kurgudan, karakterlerden sonra bana çok yavan geldi seri. Ne bileyim sürekli kötüyüm ben kötüyüm, kötüyüm kötüyüm diye domestos kötüsü gibi dolanıp duran bir kötü karakter, olayların aşırı uzatılması falan… İlk kitabını eh meh diyerek bitirdik. İkincide de en sonunda konu gene bir şeylerin peşinden koşmayı kapsayınca baydım bıraktım. Ancak şimdi tekrar devam etsem mi diyorum. Şeride 1000’er sayfalık 14 kitap var ve daha hemen 2. Kitapta silip atmak haksızlık olur diye düşünüyorum ama bir yandan da bilmiyorum hikaye çok sarmadı.

Ayni durumu ben de yasadim. Seri ile ilgili hep olumlu, güzel yorumlar okudum, merak edip basladim ama bitiremedim. Hatta ben ilk kitapta biraktim.
Tek olmadigimi bilmek güzel, “Bende mi bir tuhaflik var acaba?” diye düsünüyordum :grin: