Game of Thrones Türkiye Forum topluluk yönergelerini dikkatle okuyun.

[tr_TR.composer.contains_dtoc]

Tartışmayı geliştirin.

Tartışmayı geliştiren bir yer yaratmamızda bize yardımcı olun. Söylenenlerden bazılarına katılmamanız durumunda bile, konular ve onları tartışan insanlara saygılı olun. Bir fikre katılmamanınız durumunda bile kabul edilebilir olun. Kitap serisi ya da dizi, konu ne olursa olsun karşınızdaki insanı hedef alacak mesajlar göndermeyin.

Katılmadığınız bir durumda bir şeye cevap vermek istiyor olabilirsiniz. Ancak insanları değil, fikirleri eleştirdiğinizi unutmayın. Tartışamaları geliştiren, gerekçeli karşı argümanlar sunun.

Her Zaman Uygar Olun

 • Uygar olun. İnsanları hedef alan saldırgan, küfürlü ve nefret dolu konuşmalar içeren mesajlar göndermeyin.
 • Birbirinize saygı duyun. Kimseyi taciz etmeyin, taklit etmeyin ya da özel bilgilerini paylaşmayın.
 • Forumumuza saygı duyun. Spam göndermeyin veya forumu vandalize etmeyin.

Bir Problem Görürseniz, Bayraklayın

Moderatörler topluluk içerisinde bazı özel yetkilere sahip üyelerdir. İstedikleri mesajı silebilir veya üyenin mesaj göndermesini engelleyebilirler.

Eğer forumda kötü bir davranış görürseniz, cevap vermeyin. Cevap vermeniz, bu davranışa sebep olan kişiyi daha fazla cesaretlendirir. Sadece mesajı bayraklayın. Yeterli sayıda bayrak birikirse, otomatik olarak ya da moderatörün müdahelesi ile harekete geçilir.

Düzenli Tutun

 • Bir şeyleri doğru yere koymak için çaba sarfedin. Böylece tartışmak ve forumu temiz tutmak için daha fazla zaman ayırabiliriz.
 • Bir konuyu yanlış kategoride başlatmayın.
 • Aynı mesajı birden çok konuda çapraz göndermeyin.
 • İçerik içermeyen yanıtlar göndermeyin.
 • Bir konunun akışını başka konudan bahsederek değiştirmeyin.

İfade özgürlüğü, devletin vatandaşlarını fikirlerini ifade ediyorlar diye tutuklayamayacağı anlamına gelir. Hiçbir site bir üyenin fikrini yayınlamak yükümlülüğünü taşımaz. Bir topluluk sitesine erişiminizin engellenmesi sizin ifade özgürlüğünüzün kısıtlandığı anlamına gelmez, sizin topluluk tarafından istenmediğiniz anlamına gelir. Bu yüzden problemleri büyütmek yerine küçültmeye çalışın. Moderatörler bazen sizi şaşırtacak derecede ağır kararlar verebilir.

http://en.wikipedia.org/wiki/Democracy

Diğer Topluluk Yönergeleri

 1. Forumda gönderdiğiniz mesajlarda Türkçe yazım kurallarına dikkat edin. Yazım kurallarına uymayan mesajlar silinir ve yazım kurallarına uymamakta ısrar eden üyeler Sothoryos’a keşif gezisine gönderilir. (Bknz. Yazım Kuralları, Eski Şehir Kütüphaneleri)

 2. Açtığınız konuların başlıklarının anlatmak istediğiniz içeriği veya sorunuzu Yedi Krallık’taki her insanın (ya da canlının) tam olarak anlayabileceği şekilde yazın. (Bknz. Başlık Yazım Kuralları, Eski Şehir Kütüphaneleri)

 3. Forumda açılan konularda başlıkla alakasız mesaj gönderenler ve kişisel tartışmalar yaratarak konuyu başlıktan saptıranlar Yedi İnancı’na göre Baba’nın adaletiyle yargılanacaktır.

 4. Forumda birden çok hesap kullandığı tespit edilen üyeler Çok Yüzlü Tanrı’nın “acı için ölüm merhametli bir sondur” inanışıyla Yüzsüz Adamlar’ın suikastçileriyle baş başa bırakılır.

 5. Din, siyaset, ırkçılık gibi konuları foruma taşıyan ve bu konularda ağır eleştirilerde veya hakaretlerde bulunanlar için Gece Nöbeti erken başlayacaktır.

 6. Çok gerekli değilse art arda mesaj atmayınız (flood yapmayınız). Değiştir butonunu kullanınız. Bunun ısrarla suistimal eden üyeleri Yedi korusun! Üstatlar bu konuda çok huzursuz.

 7. Atılan bir iki kelimelik mesajlar (çok güzel, teşekkürler vs.) ve sadece ifadelerden oluşan mesajlar spam olarak değerlendirilip silinecektir. Israrla devam eden üyeler Ramsay Bolton’a yaver olarak gönderilecektir.

 8. Hakaret amacıyla argo ve küfür ifadeleri kullanan üyeler hakkında kraliyet tarafından utanç yürüyüşü tertip edilecektir. Shame, shame, shame!

 9. Bir başlık açmadan önce arama yaparak benzer bir konunun daha önce açılıp açılmadığını kontrol edin. Arama yapmadan konu açan üyeler Yüksek Kule’nin kütüphanesinde tüm kitapları raflara yeniden yerleştirmekle cezalandırılır.

 10. Forumda paylaşacağınız bilgi ya da yazı size ait değilse mutlaka kaynak gösterin. Bu kurala uymayanlar Robert Baratheon ile domuz avlama cezasına çarptırılır.

 11. Forum kategorilerine dikkat edip açacağınız konuyu doğru foruma açın. Spoiler bir bilgi veya bir teori paylaşıyorsanız “Spoiler, Teori” gibi ön ekleri kullanın. Bu kurala uymayan üyeler Vargo Hoat’a teslim edilecektir. (Elleğini keseğim!)

 12. Özel mesaj yoluyla diğer üyeleri rahatsız ve taciz etmek yasaktır. Tacizciler Sur’un üstüne çakıl taşı dökerek günahlarını ödeyecektir.

 13. Kurallara uymadığını düşündüğünüz bir mesaj gördüğünüzde “Rapor” butonunu kullanarak yöneticilere bildirin. Bununla ilgili forum içerisinde mesaj atmak, tartışma çıkarmak, söz konusu mesaj gerçekten kurallara uymuyor da olsa yasaktır. Bu kurala uymayanlar Ay Kapısı’ndan uçurulacaktır.

 14. Rapor ettiğiniz mesaj hakkında bir yaptırım yapılmadıysa ısrarla tekrar rapor butonunu kullanmayın. Kural dışı olmayan mesajları ısrarla rapor ederek yöneticileri meşgul eden üyelere dövüşle yargılamada şampiyon olarak Tyrion Lannister’ı seçme hakkı tanınacaktır.

 15. Foruma gönderdiğiniz mesajların silinmesini istiyorsanız “rapor” butonunu kullanarak yöneticiye mesajın silinmesi için bildirim bırakabilirsiniz. Daha önceden yazılmış mesajların içeriğinin “……” şeklinde değiştirilmesi yasaktır. Bu kurala uymayan üyeler Kral’ın Adaleti için Kızıl Kale’ye çağırılacaktır.

 16. Yönetim üyeleri hakkında ve yönetim tarafından yapılan moderasyon işlemleri hakkında yıpratıcı yorumlar yapmak yasaktır. Aksini iddia edenlere Kral Joffrey’nin adaleti sunulacaktır.

 17. Forumda sohbet ve forum oyunları konuları açmak yasaktır.

Forumda yaptığınız paylaşım, Game of Thrones Türkiye’nin anasayfasında ve sosyal medya hesaplarında kullanıcı adınız ve konununuzun linki verilerek yayımlanabilir. Kuzgunlarınızı kontrol etmeyi unutmayın.

Tüm üyeler paylaştığı indirilebilir içeriklerden sorumludur. Forum üzerinden paylaşılmış yazılım veya dosyaların bilgisayarınızda oluşturabileceği hasardan Game of Thrones Türkiye sorumlu değildir. Gece karanlık ve dehşet dolu!

Game of Thrones Türkiye Forum’da açılan konulardan ve paylaşılan içeriklerden söz konusu paylaşımı yapan kullanıcının kendisi sorumludur. Doğabilecek sorunlardan dolayı Küçük Konsey sorumlu tutulamaz.

Burada listelenen genel kurallar haricinde her forumun veya alt forumun kendi kuralları olabilir. Ejderha alevini tatmak istemiyorsanız konu açmadan önce konu açacağınız kategorinin kurallarını inceleyin.

Game of Thrones Türkiye, kurallarda istediği zaman değişiklik yapabilir. Yapılan değişiklikler yayım tarihinden sonra geçerli olur. Küçük Konsey tarafından sonradan yapılacak değişiklikler tüm diyara kara kuzgunlarla duyurulacaktır.