1.Sezon 1. Bölüm // 8. Sezon. 1. Bölüm

8-sezon
daenerys-targaryen
1-sezon
sansa-stark
jon-snow

Kaynaklarda da görebileceğiniz gibi 8. sezonun, Pilot bölümü göndermeleri/paralelleri ile başlayacağı anlatılıyor. Yayınlanan teaser’lar da bunu şimdilik doğrular nitelikte.
Buna göre; 8. sezon pilottakine benzer şekilde bu sefer Robert Baratheon’ın değil Daenerys Targaryen ve ordusunun Winterfell’e gelişi ile başlıyor.

Teaser A’da Arya’nın Ejderhaları görmesini ve gülümsemesini görüyoruz.

Teaser B’de ise Dany ve Jon’un WF’e gelişi ve Sansa’nın onları karşılamasını görüyoruz.

Teaser C’de Jon’un Sansa’ya doğru gelişi, birbirlerine sarılması ve Sansa’nın birine attığı (Dany?) soğuk bakışları görüyoruz…

Bu üç teaser’dan elde ettiklerimizi Pilot bölümündekilerle karşılaştıralım:
(Görsel kaynak: https://arin-arryn.tumblr.com)

a) Lannister kuvvetlerinin gelişi // Ejderhalar ve Daenerys’in ordusunun gelişi:

29

b) Arya’nın gelenleri izleyişi ve gülümsemesi:

14

c) Robert’ın WF’in Lord ve Leydisi’ne doğru gelişi // Dany’nin Jon ve Sansa’ya doğru gelişi:

32

d) Ned’in Robert’a WF’i takdimi // Sansa’nın Dany’e WF’i takdimi:

11

Şimdi bunları değerlendirelim:

• Arya, gelen Lannister kuvvetlerine gülümsüyor çünkü sonuçta ilgi çekici bir şey. Ama sonra olacakları biliyoruz. Kral Robert’ın ve Lannister’ların gelişi hiç iyi sonuçlanmıyor. İki aile arasındaki ve daha sonra tüm Westeros’a yayılan savaşın başlangıcı… (+ Arya’nın bir arkadaşı da ölüyordu (Mycah) — Gendry için endişelenmeli miyiz??)

• Bu da; Daenerys’in gelişinin nelere sebep olabileceğini merak etmemizi sağlıyor.

• Robert’ın gelişi ile Dany’nin gelişi benzer olsa da… arada seremonik yönden bazı farklar var. Pilot bölümünden hatırlayacağımız gibi, Robert’ın gelişi ile Ned ve diğerleri diz çöküyordu ve Robert’ın işareti ile ayağa kalkıyorlardı.

12

• Ama teaser’da WF’dekileri diz çökerken görmüyoruz. Teaser’da gösterilen yerden önce diz çökme gerçekleşmiş olabilir ama biraz garip

• Pilot bölümünde; Robert, Ned ve Cat’e doğru geliyor. Çünkü ikisi de diz çöker durumda.

• Ama, teaser’da Jon, Dany’i geride bırakıp Sansa’ya sarılıyor ve Jon ve Sansa beraber Dany’nin onlara doğru yürümesini bekliyor.

• Yani; hem diz çökmüyorlar hem de koskoca Kraliçe’yi ayaklarına getiriyorlar…

• Garip

• Pilot bölümünde WF’i Lord’u olarak takdim eden Ned iken 8. sezonda WF’in Leydisi olarak bunu Sansa yapıyor.

• Ned, Robert’ın arkadaşı olduğu için samimi ve sıcak bir şekilde bu takdimi gerçekleştirirken, Sansa’nın soğuk ve durumdan memnun olmadığı görülüyor.

• Bu takdim sahnelerinin bir diğer ortak yanı ise; ikisinde de Jon Snow’un olması..

• Pilot bölümünde Ned, Jon ile Robert arasında bir duvar gibi duruyor… Bunun sembolik anlamı şu: Robert, Jon’un gerçek kimliğini bilseydi, Jon tehlikeye düşerdi. Ned, Jon’u bundan koruyan kişi durumunda…

• Teaser C’de ise Sansa, Jon’a kollarını açıyor, ona sarılıyor ve Dany’e soğuk bakışlar atıyor. Yani, Sansa yine Ned’in yerini alıyor ve Jon’u, kimliğinin açığa çıkmasının tehlikelerine (Dany, Cersei…) karşı koruyacak kişilerden biri konumuna geliyor.

• Sonuçta WF mahzenlerinde geçen teaser’da Jon’un kimliğinin ortaya çıkışı, Stark kimliği ve Sansa, Arya (ve Bran) tarafından korunacağının sinyallerini almıştık:

— Tüm bunlar doğrultusunda siz 8. sezon başı ve Pilot arasında ne gibi paralellikler vs göreceğimizi düşünüyorsunuz??

KAYNAKLAR:

5 Likes

Öncelikle güzel yazmışsın eline sağlık :blush: dediğin paralellikleri beğendim lakin Geek teori bu sezon olacak şeyleri resmen bölüm bölüm açıklamıştı onlara bakmanı da öneririm :blush:

1 Like

eline sağlık olan azıcık görüntülerden bu kadar güzel bir teori ve yorum gelebilirdi kusur bulamadım, aksine çokta beğendim :hugs::clap::clap:

2 Likes

Teşekkür ederim… Aslında yabancı sitelerde bu çoktan konuşuldu ama forumda göremedim; paylaşayım dedim… Sen de olmasan hevesim kırılırdı valla, teşekkürler :blush:

2 Likes

emeği daima takdir ederim :clap::clap::clap:

forumda çok az çeviri ve yeni konu oluyor herkes kendine göre ekliyor. Biraz daha aktif olsak bizde de konuşulmuştu şimdiye kadar

2 Likes

Aktif olmayı planlıyorum :upside_down_face:

2 Likes

sen yine aktifsin ben genel olarak forum üye aktivitesini kast etmiştim ama sen aktiviteni de kesme hakkaten :blush::star_struck:

2 Likes

Paralellikler ve göndermeler olması bekleniyor ama işte bir göz kırpma ve el sallama; yad etme şeklinde. Olay sonrası gelişecek şeyleri benzer yahut aynı beklememek gerekir. Kaos kuramına göre zaten mümkün değil :stuck_out_tongue:

Yazı için teşekkürler, eline sağlık. Teaser üzerinden konuşma gereği hiç duymuyorum aslında, baktım da yabancı forumlar uçuyor; Videolar yapılıyor. Ne var bu kadar konuşacak ki? diye sordum sürekli. :smiley:

1 Like

1 Like

Robert’ın temas kurduğu herkes ölmüştü. Jon dizide gerçek kral ilan edildiği için Jon’un temasa geçtiği kişilerin öleceğini düşünüyorum. Bu yüzden Sansa ve Bran’e R’hllor rahmet eylemesin mekanları yedi cehennem olsun.

Hahaha ilginç bir teoriymiş…

ilk bölümde güneyden şanlı geyik sancaklarıyla gelen Baratheon hanesi vardı. Şimdi yine bir Baratheon var aşağıda bir yerlerde demir dövüyor ve Baratheon bile değil piç.
Ve şimdi misafir olarak Targ hanesi var İsyanda devrilen Targ hanesi
image

1 Like

Moderatör Uyarısı

Dizinin de başlamasından kaynaklı hararet iyice artmıştır. Üyeler arası tansiyonun yükselmesinin önüne geçmek adına en ufacık tahrik edici iletiler ve paylaşımlara(İsimler arasına *** gibi hakaret amaçlı yazmalar yahut tahrik edici fotoğraflar…vb. dahil) izin verilmemektedir. Böyle başlık ve yorumlara müdahale edilecek, gerekirse silinecektir. Üyelerimizin dikkatine.

@stannisci

1 Like