100 Sayısının Bir Önemi Var mı?

asoiaf

Bir süredir benim aklıma 100 sayısı ile ilgili bir şeyler takılıyor.

Şimdi Gri Kral’ın 100 çocuğu olmuş; Şafak İmparatorluğunun ilk imp.'nun da 100 karısı olmuş; Ulukurtlar eskiden 100 kişilik sürüler halinde gezermiş, Nymeria da 100 kişilik bir kurt sürüsüyle takılıyor. Bunlar benim ilk dikkatimi çekip aklımda kalan 100 ile ilgili bilgiler.

GRRM’in bazı sayıları (3 ve 7 gibi) edebi olarak yazdığını biliyoruz aslında ama 3 sayısında olduğu gibi hem edebi hem de mesaj içerdiğini de biliyoruz. Sizce 100 sayısı bu seride bize bir şeyler anlatmaya çalışıyor olabilir mi?

Aslında bu 100 sayısının yanına 1000 sayısı da eklenebilir; Yüce Yürek Hayaleti 1000 yaşındaymış, Kankuzgun’un 1000+1 gözü varken Ölümsüzler Sarayındaki ölümsüzler de 1000 yaşında idi yanlış hatırlamıyor isem.

0 Likes

Ben olduğunu sanmıyorum. 97 karılı Gri Kral falan hoş durmazdı. O amaçla 100 ve 1000 kullanıldı bence

0 Likes

7 Kocalı Hürmüz güzeldi bence, niye 7 karılı Yeryüzü İmp. değil? :smiley: Yahut 7 oğullu Gri Kral değil? :stuck_out_tongue: Neden 1000 göz? 3 göz yetmiyor mu? Olduğu şey düşünülürse uygun olmaz mıydı?

Kankuzgun’u 2 art 1 gözle görür. :slight_smile:

0 Likes

Çok olduğunu belirtmek için 1000 ve 100 ideal bence

2 Likes

Her toplumda genel olarak çoku belirtmek için karekteristik sayılar vardır. Mesela 100, 50, 1000, 40 ve s. Bir örnek olarak her toplum kırkayak olarak isimlendirdiyimiz haşereni kendi dilinde çoku ifade eden rakamlı ayak olarak isimlendirmiş, binayak, yüzayak gibi.
Seride de yüz rakamı çoku ifade etmek için kullanılıyor. Örneğin Nymerianın illede 100 kurtu olduğunu bilmiyoruz kim saymış ki? 101 de ola bilir 150 de.

2 Likes

Aynen dediğim yere geliyor. Sonuçta 100 veya 1000 dinince “ölçmedim ki” hesabına geliyor :joy:

0 Likes

Görenler söylüyor; Bolton’un dediğine göre de Ulukurtların özelliği zaten buymuş, 100 kişilik sürülerle gezerlermiş.

0 Likes

Ya adamlar tek tek 100 diye sayacak değil ki

0 Likes

ehehehe niye saymasın ya? :smiley: 1-2-3 diye gider işte, 10 bin kişilik orduyu sayan 100 kişilik sürüyü mü saymayacak, yapmayın Allah aşkına. Tamam, yer yer edebi kullanmış, çokluk belirtmiş reddetmiyorum dediğinizi de kurtlar 100 kişilik sürüymüş yani işte :smiley:

0 Likes

Ya kurtlar gelen 101.kurda “sınırı aştık bb” diyecek değil abla toplanıyorlar işte :joy::joy:

0 Likes

Ahahahaha diyebilir ama bilemezsin :joy::joy::joy::joy:

0 Likes