24 Haziran Genel Seçimleri/Anket ve Genel Tartışma

• Recep Tayyip Erdoğan
  • Muharrem İnce
  • Meral Akşener
  • Temel Karamollaoğlu
  • Doğu Perinçek

0 oylayanlar

• Adalet ve Kalkınma Partisi
  • Cumhuriyet Halk Partisi
  • Milliyetçi Hareket Partisi
  • İyi Parti
  • Halkların Demokrasi Partisi
  • Saadet Partisi

0 oylayanlar

Malum seçimler yaklaştı, seçimler ve gündem hakkında ara ara konuşulan eski konu, eski seçimle ilgili olması gerekçesiyle kitlendi. Ben de gerekli izinleri alarak güncel seçimler için yeni bir konu açmış bulunuyorum. Seçimlere kadar forum kurallarına uymak ve nezaket kurallarının dışına çıkmamaya özen göstermek kaydıyla bu konuda genel gidişattan konuşabilir, seçimle ilgili siyasi görüşlerinizi aktarabilir ve seçim sonuçlarıyla ilgili tahminlerinizi yazabilirsiniz. Ayrıca tarafımca hazırlanmış ankette oy kullanarak forumdaki nabız yoklamasına destekte bulunabilirsiniz.

Ayrıca üstte belirttim, ancak @bekircem’in daha önce özellikle rica etmesinden ötürü tekrar vurgulamak istiyorum, bu konularda konuşurken saygılı davranmaya, karşı argüman kullanırken işin hakarete varmamasına özen gösterelim. https://forum.gameofthronestr.com/faq

https://www.wikizero.com/tr/2018_Türkiye_cumhurbaşkanlığı_seçimi_için_yapılan_anketler

Şimdiye kadar yapılan anketlere göre Erdoğan 42 44 bandındaymış gibi duruyor ancak görüşünü söylemeye çekinen ciddi bir kitlenin varlığından dolayı pek güvenilir olmadığı konuşuluyor.

Ben yine Erdoğan’ın kazanacağını düşünüyorum. Niye mi? İkinci tura kalır bu seçim Muho ile kalsa Ak Partiye yatkın İyi’ye veren veya Saadet’e veren sağ seçmen muhalefetten döner. Meral ile kalsa Kürt seçmen vermez. Mesela bir ülkücü arkadaşımla konuştum Meral Akşener’e verecekler. ikinci tur için de aile içi bölünme var. Arkadaşım Muharrem’e veririm dedi ama babası ve dedesi Erdoğana verecekmiş, annesi de oy kullanmayacakmış. Kürt bir arkadaşımla da konuştum. İkinci tur Meral Akşener’e de Erdoğan’a da vermeyiz zaten eğer Meral Akşener ve Erdoğan kalırsa Doğuda katılım oranı %50’nin altını bulur.
Ben de kararsızım Muharrem daha şanslı gibi duruyor ama ben şimdilik Meral Akşenere vermeyi düşünüyorum.

Erdoğan her türlü alır. Karşısına koydukları adamların hepsi Erdoğan seçilsin diye karşısına konulmuş resmen.
Bir 4 yıl daha yönetir ülkeyi sonrası allah kerim.

Bu arada anketinde Erdoğana henüz oy verilmemiş :grin:
Forum ahalisi pek sevmiyor reyizi.

Evet bu konuda ciddi bir çelişki var ama gözardı edilen önemli bir husus da şu ki bu tarz konularda rüzgar çok önemli. Eğet Tayyip Erdoğan %45 altı oy alırsa(gayet mümkün) eğer parlamento çoğunluğu kaybedilirse(HDP barajı geçerse kesin gibi ve CHP seçmeni baraj geçsin diye hafif HDP’ye kayacak gibi duruyor 7 Haziran’da olduğu gibi, ben de HDP’ye vereceğim mesela Beyaz Türk olduğum halde) o zaman yenilgi algısının güçlenmesi pek çok şeyin tersine dönmesine sebep olabilir. Ülkede AKP’nin en ciddi tabanı olan Muhafazakar kesim aynı zamanda en istikrarcı, en aman Ali Rıza Beyci kesim. Güçlüyü desteklemeye meyilli. Dolayısıyla üstte belirttiğim durumlar gerçekleştiği takdirde reyize bay bay diyebiliriz. Sandığa gitmeyen umutsuz muhalifleri de hesaba katmak gerekir.

Bu gerçekten garip bir durum. İnternetin her yerinde böyle. Yani Türkiye’de %50 %50 olan denge %40 %60 falan da değil %90’lara çıkıyor pek çok yerde. DH gibi daha public ortamlarda da %80 civarı oluyor. Bu mesele iktidar açısından çok sıkıntılı. Çünkü interneti kullanan ve erişimi tv’den ibaret olmayan kapsama alanı geniş insanların tercihinin göstergesi. Bu yayılmaya devam ederse AKP için felaket olur.

Onun için internet anketleri boştur.
Erdoğan’ın karşısına kim gelirse gelsin bu insanlar tatmin olmayacak yine Erdoğan’a oy verecek. Muharrem İnce makul bir adama benziyor ama seçilmesi zor. Her seçim, karasız davranışlar sergileyip sonra yine merkez sağa oy veren bir kitle var. O kadar sevilmiyor CHP.

Hahahha şimdi aklıma geldi. MHP’lilerin pompa kasetleri çıkıyordu bir ara. Bir tanesinde, hangisi hatırlamıyorum, kadına “Türkiyenin %20 si solcu, gerisi yuvarlak ( o sırada eliyle top işareti yapıyor), kime oy vereceği belli olmaz direk satar” diyordu.

Boştur diyemeyiz bence. Gelecek internet anketlerinde.

Bence sağ-sol dengesi üzerinden meseleyi okumak pek doğru değil. Zira çok az insan var Meral Akşener’e oy verip sonrasında Erdoğan’a oy verecek olan. Tek sıkıntı Kürt seçmen gibi duruyor ama onların da MHP ile kaynaşmış, şehirlerini dümdüz etmiş bir adayı ne kadar destekleyeceği merak konusu. Az önce de dediğim gibi. %5. Bu oranı Reyiz toplar ancak daha aşağısı pek mümkün gelmhioe bana.

Bu arada tahminimi de yapayım

Uzun 43
Teacher 27
Mommy 16
Prisoner 12
Şeriat 2

Ben başkanlıkta Erdoğan’a vereceğim.
Parlementoda MHP’ye.
Anketleri bilerek yanıltıyorum. Muhalif gibi davranıyorum herkesi umutlandırıyorum sonra gidip Reyize oyumu veryorum.
Seçimden sonrada muhaliflerin yanına gidip teselli ediyorum. <3

xd

Bunun tam tersini babam yapıyor, adam Twitterdaki anketlerde bile basıyor AKP’ye. Annem benle telefonda konuşurken konuyu siyasete getirince AKP’ye laf etmiyor sdfasd.

Kayseriliyiz ve Kayserililer garanticidir. Buradan yola çıkarak anketlerle sonuç pek uyumlu olmayabilir bizim gibi olan nice insan vardır :smiley:

Birşey söyleyeyim mi? Fatih Sultan Mehmet Dirilip Başkan Adayı Olsa Yine de Recep Tayip Erdoğan Kaybetmez.

Reyis toplam 98 çıktı 100 olması gerekmez miydi?
Benimki:
Uzun Adam Başkomutan Gazi Reyisimiz Recep Tayyip Erdoğan: 45
Muharrem İnce: 22
Meral Akşener: 19
Halkların Kardeşliği Selo: 12
Temel Karamollaoğlu:2

İkinci Tur İnceli:
Uzun Adam Başkomutan Gazi Reyisimiz Recep Tayyip Erdoğan: 49-51
Muharrem İnce: 49-51

İkinci Tur Meral Analı:
Uzun Adam Başkomutan Gazi Reyisimiz Recep Tayyip Erdoğan: 49-53
Meral Akşener:47-51

Edit: Bu da genel seçim ve mv tahminim
Ak Parti: 43 270mv
MHP:4. 22mv
CHP:23. 127mv
İyi Parti: 17 103 mv
Hdp: 11 70mv
Saadet:2. 8mv

Olabilir, düzelttim.

Sizinki de fena değil ama bence Momma o kadar oy alamaz. Gerçekten nereden alabilir? MHP %17 aldı Haziranda ve %12 merale kaysa CHP’den %3 kaysa AKP’den %6 gibi bir oy alması gerekiyor.

Cuhapeden 3 MHPden 13
Ak’tan zaten 5 gibi çünkü kasımda yüzde 50 idi şimdi 45

Zannetmiyorum.

AKP haziranda kaybettiği oyları aldığı kesim

Saadet

MHP

HDP

Akşener bunların arasından ancak MHP olanına oynayabilir. O da en fazla %4 bandında ve AKP’ye kayan MHP oylarının geri eve döneceği söylenenler arasında.

Zaten mv’de İyi’ye 18 verdim. Cumhurbaşkanlığında Cuhapeden daha çok oy gelir ama

Tam tersi. İnce çok ciddi etki yarattı CEHAPE seçmenine. Ama gene de merkez sağda olup zorunluluktan oy veren bir kısım seçen Khallessi’ye kayacak. Bunun geri dönüşü yok. Ama bu ne kadar olur soru işareti zira CHP en itici zamanlarında %20 oy aldı. Bu yüzden bu kitleyi %5 olarak yorumlayabiliriz ama İnce etkisinden dolayı o %5’in hepsini de alamaz.

Aynen Muho çok güzel etki yarattı. Ama bak 1 Haziran’da 17 olanın 13ü gelse cuhapendende 3 gelse, 16 zaten 2’de Akp’den gelebilir. Merkez sağ 16 senedir ilk defa parti buluyor. Benim naçizane beklentim 18. ya da vazgeçtim Merali Cb’de 19’a mv’de De 17ya indirip HDP’ye ekleyeceğim biraz fazla olmuş.

Evet 18 imkansız değil ama 21 fazla.

Yukarıda değişiklik yaptım zaten

Anketleri takip ediyorum ama genede doğru olmama ihtimalleri var şunu söyleyeyim bu halk sadece cebine ve ekmeğine bakıyor.1950 de İnönü’yü halk 40 larda yaşadıkları yüzünden indirmişti (ww2 idi işte daha ne yapsın demeyin sİran biri gibi bakın olaya anlarsınız DP nasıl gelmiş) sonrasında DP 10 yıl boyunca iyi kötü yönetti ekonomi darboğaza girdikçe ve baskı arttıkça DP geriledi darbe olmasa seçimle gidebilirdi diyenler var.Tayyipte böyle geldi bir tepki sonucu ve ekonomi gerçekten çökmeden zor.Ama hobi niyetine gene tahmin yürütün.