4. Kıta : Northoros

Öncelikle hepinize merhabalar arkadaşlar. Foruma yeni kayıt oldum ve ismimden de anlayacağınız üzere bu teori yi yazmak için kayıt oldum.

Buna tam olarak teori denilebilir mi bilmiyorum çünkü her hangi bir desteğim veya kanıtım yok sadece kendi düşüncelerimi yazacağım ve yazabileceğim en uygun konunun teoriler konusu olduğuna karar verdim.

Teoriyi daha önce forumda araştırdım ama hiç bir yerde göremedim ve bu sebeple yazmaya karar verdim.

Bildiğiniz üzere ASOİAF evreninde 3 adet ana kıta var

Westeros : West : Batı
Essos : East : Doğu
Sothoros : South : Güney

Evrendeki ana kıtalar bulundukları bölgelere benzer şekilde isimlendirilmişler.
Benim teorime gelirsek Northoros adında bilinmeyen 4. bir kıta var.
Buz ve Ateşin Şarkısı Evreni kitabında titreyen denizde Buz Ejderhalarının göründüğü söylenmişti. Buz Ejderhaları bu kıtada yaşıyor.
Ve Akgezenler binlerce yıldır soğuk ıssız bomboş bir kuzeyde beklemedi çünkü onlarında bir şehirleri vardı.
Son Kahramanın Ormanın Çocukları nın şehrini bulduğu söyleniyordu ormanın çocuklarının şehri de bu kıtada.

Bu kıta Essos daki Gri Boşluk ile Duvar arasında bulunan büyük bir kıta ve bu sebeple uzun gece hem Westeros da hem Essos da yaşandı.

Foruma yeni kayıt oldum ve umarım açıklamak istediğim şeyi iyi açıklayabilmişimdir.
Bazılarınız destek olmadan teori olmaz diyeceklerdir ama sadece düşüncelerimi yazmak istedim ve en doğru başlığın bu olduğunu düşündüm. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Ayrıca eklemeyi unutmuşum. Ulthos adında bir kıta da olduğu söyleniyor ama buranın Kıta mı yoksa Ada mı olduğu kesin değil o yüzden kıta dan saymadım.

Hoşgeldin :slight_smile:
Ayrıca teori güzel :+1:

ben Westreros ve Esos un Ashai den birleşmesin saçma buluyordum. Ne söylediğimi anlatmak için harita baktım ya çok küçükler ya anlaşılmazlar. HAritaların alt köşelerinde kara parçaları görünüyor o kısımlardan birleşmesi daha mantıklı gelmiştir hep. Ama Ashaiden birleştiren teorilerden boşa değildir diye düşünüyorum. Bu teoriyi ben tuttum çünkü zaten haritada gördüğüme daha çok benzeyip kafama oturdu gibi. Tüten deniz olunca soğuk olduğundan o kıyılara gidilmemeside mantıklı oluyor. kısaca tuttum teoriyi

bu nerde geçti ? çıkaramadım

[quote=“Northoros, post:1, topic:11833”]
Buz ve Ateşin Şarkısı Evreni kitabında titreyen denizde Buz Ejderhalarının göründüğü söylenmişti.
[/quote] bu kısmı atar mısın (kitaptan yazıp)

Kuzeyden çok Westeros’un batısında bir numaralar var bence. Birkaç kez ima edildi.

Kitapta geçmiyor bunlar benim kendi düşüncelerim

Blok-alıntı bu nerde geçti ? çıkaramadım

Blok-alıntı Buz ve Ateşin Şarkısı Evreni kitabında titreyen denizde Buz Ejderhalarının göründüğü söylenmişti.
[/quote] bu kısmı atar mısı

Buz ejderhalarının Titreyen Deniz ve Beyaz Atık arasında dolaştığı söylenir. Bildirildiğine göre, Valyria’nın ejderhalarından çok daha büyüktürler ve soluk mavi kristalin gözleri , uçsuz bucaksız kanatları ve soğuktan nefesi olan canlı buzdan yapılmıştır .

Demir Adaların Kral Şurasında Yalnız Işık adasının lordu o toprakları yağmaladığını söylemişti. Benim düşüncem ; Batıdan Ulthos veya Asshai nin civarlarındaki topraklara çıkılıyor. Kuzey den ise Gri boşluğa çıkılıyor. Yani benceWesteros ve Essos iki bölgeden birbiriyle bağlantılı veya aralarında başka kıtalar var.

Teori güzel ama Kuzey’de bağlantı yerini çözemedim. Daimi Kış Toprakları Westeros’un içinde, senin dediğin Gri Boşluk ne tarafta tam?

download

Gri boşluk Essos un doğusunda bulunan bölgeye verilen isim. Sur görevini gören Beş Kale adında kaleler var. Gri Boşluk un soğuk olduğu söyleniyo. Bu konu hakkında Forumda ve bazı youtube kanallarında teoriler var. Fotoğraf pek net değil ama umarım ne demek istediğimi anlamışsınızdır.

teori ile ilgili şunu demek istiyorum normalde kıtaların birleşik olduğu fikrine katılıyorum ama Esos un savaşa dahil olması için ya denizlerin donmasını yada çekilmesini bekliyorum

Benim zaten asıl demek istediğim şey Essos un da bu savaşa kesin dahil olacağı. Akgezenler sadece Westeros dakilerle sınırlı değil. Essos da da bir çok Akgezen var veya Northoros dan oraya gidiyorlar. Zaten Azor Ahai kehaneti Westeros ile bilinen hiç bir bağlantısı olmayan kemik dağlarının ötesindeki topraklarda çıktı. Essos un doğusu tehlikenin farkında. Beş Kale nin ilerisindeki Gri Boşluktaki şehirler ve Dotrhaki lerin bahsettiği hayalet otlar zaten Akgezenleri kast ediyor.
Ben hem Westeros dan hem Essos dan iki kahraman çıkacağını düşünüyorum. Ama Essos daki kahramanla büyük ihtimal tanışmayız ve Essos daki savaşı detaylı görmeyiz. Sadece anlatilanlari duyariz. Bizim odagimiz Westeros daki savas.

ben tek kahraman bununda Jon olduğunu düşünüyorum. bu konuda netim, 2 ordu olabilir ama tek komutan onunda jon olacağını sanıyorum.
Ejderhalar ile her iki orduyu da kontrol etmesnin güç olmacağını düşünmüyorum zaten 2 ayrı saldırıda beklemiyorum. Topyekün tek bir saldırı bununda Westeros tarafından olacağını düşünüyorum. Çünkü
-duvarın boşuna bu tarafa yapıldığını (esosla sınırlı olsa konu hiç bir mantığı yok bana göre ) düşünmüyorum.
-2. Bir nedende Ötekilerin Ormanın çocukları ile işbirliği içinde olduğunu ve onlarında yuvalarını geri istediklerini düşünüyorum.
-3. olarakta güçlerini bölmezler gibi geliyor bana

son olarakta bu konuya yazdıktan sonra aklıma geldi dünyamız eskiden tek bir kıtaymış.Ama depremlerden sonra kıtalar ve adalar oluşmuş bu birleşik kıtalar teorisi şuan değil ama geçmiş için geçerli olabilirde