4 Spin-Off Birden Geliyor!


#1

Dizi dünyasının efsanesi Game of Thrones’un 7. sezonunu beklediğimiz şu günlerde bir yandan da epey kaygılıydık. Çünkü dizinin bitmesine sadece iki sezon kalmıştı ve bu sezonlarda da toplam sadece 13 bölüm olacaktı. Neyse ki dizinin yapımcıları yüreklere su serpen bir haberle içimizi ferahlattılar.

Gelen haberlere göre Game of Thrones, bir grup senarist ve George R.R. Martin’in ortak çalışmasıyla yapılacak olan 4 farklı “spinoff” projesiyle yoluna devam edecek. HBO tarihinin en çok izlenen dizisinin bunu çoktan hak ettiğini belirtmeye gerek yok sanırım. George R. R. Martin tarafından yaratılan evren genişlemeye çok müsait ve bizlere anlatacak daha bir sürü hikayesi var.

Spinoff terimi, herhangi bir yapımdaki belli karakterler üzerinden farklı senaryolar ortaya çıkarılması anlamına geliyor. Yani bir nevi hikayenin dallanıp budaklanması ile yepyeni işlerin doğmasını sağlıyor. Geçmiş ve gelecek olaylar düşünüldüğünde Game of Thrones dünyasında üzerine odaklanmaya değer birçok karakter ve detay olduğu aşikar.

Söz konusu projeler için anlaşma imzalanan senaristler de tanıdık isimler: Kendilerini Martin’in de bazılarına dahil olduğu birçok ünlü projeden tanıyoruz. Kong: Kafatası Adası filminin senaristi Max Borenstein, X-Men: Birinci Sınıf filminden tanıdığımız Jane Goldman, Şövalye’yi yazan ve yöneten Brian Helgeland ve Mad Men ekibinden Carly Wray Game of Thrones’un spinoff projeleri için kalemlerini oynatırken efsane ikili David Benioff ve D.B. Weiss da onlara destek olacak.

HBO henüz “George R.R. Martin’in devasa ve zengin evreninin farklı zaman aralıklarını keşfedeceğimize” ilişkin bir açıklama dışında hikayelere dair herhangi bir detay vermedi.

Game of Thrones dizisinin yaratıcıları David Benioff ve D.B. Weiss daha önce devam projeleri olması halinde kendilerinin dahil olmayacağına dair açıklama yapmışlardı. Ancak görünen o ki yeni projelerde yapımcı olarak yer alacaklar. HBO’dan, “Weiss ve Benioff yedinci sezon için çalışmalara devam ediyor ve bir yandan da sekizinci ve son sezon için hazırlanmaya ve yazmaya başladılar bile. Yapılacak bütün projelerde yapımcı olarak George R. R. Martin ile birlikte olaya dahil olacaklar.” şeklinde bir açıklama yapıldı.

Prequel ve spinoff projeleri aslında TV sektöründe emekliliğe ayrılacak dizilerden ziyade Disney gibi şirketlerin Marvel ya da Star Wars gibi yapımları için kullandığı yöntemler olarak biliniyor. Ancak unutmamak gerekir ki Game of Thrones sıradan bir dizi değil, tüm dünyayı kasıp kavuran bir fenomen (Dizinin son sezonunu sadece ABD’de ortalama 23,3 milyon kişi izledi). Alınan Emmy ödülleri de cabası tabii ki.

HBO tarafından geliştirilmesi düşünülen olası yapımlardan kaç tanesinin gerçekten ekranlara geleceği henüz kesin değil. Masadaki farklı kombinasyonlar ve seçeneklerin nasıl sonuçlanacağı zamanla netlik kazanacak. Ancak nihai amacın Game of Thrones efsanesinin bayrağını devralacak kalitede en azından bir işin yaratılması olduğunu söyleyebiliriz. HBO, yol haritasını; “Projeler için belirli bir takvim henüz yok. Yazarlara gerekli zamanı tanıyıp ortaya konulan senaryoları değerlendirerek yolumuza devam edeceğiz.” açıklamasıyla belirtiyor.

Bildiğiniz üzere Game of Thrones’un merakla beklediğimiz yeni sezonu 16 Temmuz 2017 tarihinde karşımızda olacak. Şu günlerde merakla Yedi Krallık’ta, Dar Deniz’in ötesinde, Kuzey’in soğuk topraklarında neler yaşanacağını düşünüyoruz. Eğer işler planlandığı gibi giderse ilerleyen zamanlarda yolunu gözleyeceğimiz çok daha fazla hikaye doğacak gibi görünüyor.
Alıntıdır.


#2

1-2 sezonluk olursa güzel olabilir. Uzaınca saçmalıyorlar, mesela game of thrones


#3

Olayların başlangıcı 298 yılından önceki tarihi anlatmak için güzel bir fırsat aslında. Ejderhaların Dansı veya Blackfyre İsyanı gibi olayların Game of Thrones izleyicilerine aktarılması sayesinde Game of Thrones severlerinin beğenisi tekrardan kazanılabilir. Ayrıca burada kitap kurgusundan apayrı bir noktaya sapmak gibi bir durum söz konusu da olmayacaktır - Yani sonuç bakımından. Olaylar içerisinde küçük detay farklılıkları muhtemelen olacaktır - .


#4

Güzel olabilir. Ne olacakları konusuna gelince, bir kere Robert’ın İsyanı kesinlikle olacaktır. Diğer üçü ise bence Aegon’un Fethi, Ejderhaların Dansı ve Blackfyre İsyanları olmalı. Her ne kadar dizide aşırı bariz bir şekilde yansıtılmasa da bu evrenin tarihi Targaryen Hanesi üzerine kurulu.


#5

Hayatta bazen güzel şeylerde oluyor.Bu iyi oldu umarım hakkını vererek yaparlar


#6

çok güzel olur suankinden öncesini anlataçağı kesin dimi sonrası olabilirmi acaba dizi bittikten sonra belli bir zaman kavramından sonrasını anlatabilirmi


#7

Greyjoy isyanını izlemek güzel olurdu inşallah çekilecek spinofflardan biri bu olur.


#8

[quote=“murathep, post:7, topic:9230”]
Greyjoy isyanını izlemek güzel olurdu inşallah çekilecek spinofflardan biri bu olur.
[/quote]Aaa aynen. Pyke kuşatması falan. Thoros’un ateşli kılıç ile yardırdığı sahneyi izlemek benim açımdan çok keyifli olurdu. Sadece diziden çoğu karakter olayların içinde olduğu için o topa girmezler gibi bi his var içimde. Yani günümüzdeki olaylardan çok daha öncesini anlatacaklarmış gibi hissediyorum. Belli olmaz tabi.


#9

Game of Thrones bittiğinde Robert’ın İsyanı Aegon’un Westeros’u fethi gibi konularda önemli olayları biliyor olacağız zaten. Bir sonraki sahnede ne olacağını bildiğimiz bir dizi çok da ilgi çekici olmayacaktır. Ancak dizi potansiyel bir geleceğe açık şekilde biterse ve spin off lardan birisi bu konuda olursa? O zaman güzel bir dizi izleriz.


#10

Spin-off’lar martinin yazdığı diğer kısa roman veya hikayelerden olacaktır.
Düzenbaz Prens
Prenses ve Kraliçe
Dunk ve Egg Hikayeleri gibi ek olarak ta Aegon’un fethi ya da Blackfyre isyanı görebiliriz aslında Dunk ve Egg hikayelerinde 2. Blackfyre isyanı da var ama 1.Blackfyre isyanını ayrı olarak çekebilirler.


#11

İllaki dizi olmasına gerek yok. Bence özellikle Robert’ın isyanından çok güzel bir film olur.


#12

Robert’ın isyanının spin-off olmayacağını söyledi martin. Çünkü kitabı okuyan okumayan herkes bu isyanı bildiği için insanları şaşırtacak bir hikaye olmazmış. Dunk ve egg’in hikyeleri de olmayacakmış bir de geleceğe yönelik olmayacakmış yani arya’nın gün batımı denizine maceraları falan gibi. Şu an en mantıklısı aegon’un fethi.


#13

bence en iyisi kahramanlar çağı olur ya da andalların istilası


#14

Cidden spin-off falan istemez.

D&D ye bırakacaksanız yapmayın cidden. Gereksiz gereksiz zaman kaybı olur.