500 Yıl Sonra Donmuş Halde Bulundu!

[spoiler]

[/spoiler]

Bilim insanları, 500 yıl önce kurban edilerek, Arjantin topraklarındaki bir yanardağın zirvesine gömülen Inka mumyasının ölümüne ait sır perdesini kaldırmayı başardı.

Arjantin ve Şili arasındaki sınırda deniz seviyesinden 6739 metre yükseklikte Lyulyaylyako Volkanının hemen yanında buzun içerisine gömülmüş 14-15 yaşlarındaki kızın mumyasının sırrı çözüldü!

Aradan geçen 500 yıla rağmen dün ölmüş gibi canlı duran ve hiçbir organı hatta üzerindeki giysiler bile çürümeyen kız, İnka kabilesine bağlı.

Kızla birlikte 7 yaşında bir çocuk ve 6 yaşındaki başka bir kız daha bulundu.1999 yılında bulunan bu inanılmaz mumya üzerinde yıllardır araştırmalar yapılıyor

Kızın akciğerinde tüberküloza benzeyen akciğer enfeksiyonlarına rastlandı.İlk kez bir mumyada bir enfeksiyon bulundu. DNA testlerinde de bütün hücrelerinin sağlam olduğu belirlendi.

New York Üniversitesi’nden bir ekip yıllardın bu kızın nasıl bu kadar sağlam kalabildiğini araştırıyor. Bu konu hala bir sır olarak duruyor.
3 küçük çocuğun yanında bulunan altın, gümüş, giysiler, yiyecekler ve bilinmeyen bir beyaz kuş tüyleri çocukların kurban edilmiş olma ihtimalini arttırıyor.

Bilim insanları, 500 yıl önce kurban edilerek, Arjantin topraklarındaki bir yanardağın zirvesine gömülen Inka mumyasının ölümüne ait sır perdesini kaldırmayı başardı.
Araştırmalar sonucunda, genç kızın öldüğü sırada akciğerlerinde enfeksiyon bulunduğu tespit edildi.

Çok enteresan geldi. sabah sabah bu haberle şok oldum. İnka’larla ilgili bir kitap okumuştum. 500 yıl ne yaa!

Ben bu tür gizemli ölüler ve mumyalar üzerine kısa bir araştırma yapmıştım.En ilginci ( ve korkuncu ) ölen küçük kızını özel bir şekilde mumyalatan İtalyan generaldi.Kız öyle bir mumyalanmış ki,90 yıl sonra bile ne bir çürüme ne de çözünme var.Uyuyor gibi gözüküyordu.
Link burada:

@nyx Çok acı ama ya. Gerçekten hala uyuyor gibi duruyor. Canlı gibi. küçük bir ses çıkarsan her an ağlayarak uyanacak gibi :frowning: Ben çok etkilenirim bu tarz olaylardan. Bu haberi görünce de hemen paylaşmak istedim.

Of bu ne ya bir tuhaf oldum

Bu ne be!

500 yılda bir ceset nasıl çürümez. İç organları sağlam duruyormuş. :open_mouth:

İlginçmiş. Birde şey var evin duvarında gözüken yüz. Ne yaparsan yap silinmiyordu sanırım. Arada araştırırım bu tür şeyleri.

Bütün fotoğraflarına dikkatle baktım hala inanamıyorum. enfeksiyon bulmuşlar resmen 500 yıllık cesette :open_mouth: evin duvarındaki yüz müü onu da araştırayım dur :slight_smile:

Buzların arasında olduğu için iç organları sağlam kalmış. Ben de uzun zaman önce bir haber okumuştum bu buz içinde sağlam kalmakla ilgili. İnsanları uygun koşullarda, kana enjekte ettikleri birkaç maddeyle buzun içinde donduruyorlar, 50-100 yıl sonra buz çözüldüğünde insan bildiğin yaşıyormuş… Hiç yaşlanmadan hem de, dondurulduğu gün kadar taze:D

:OO

Buzdolabı misali :biggrin: İyiymiş. :smiley:

Evet. Sen resme karşı nasıl bir duygu beslersen oda sana karşı o şekilde bir tavır alıyormuş.

Evet buzun etkisiyle zaten ama 500 yıl resmen şaka gibii. 5 tanee yüzyıl :open_mouth:

Bir de şu kurbanlık işi çok saçma. Yanina para da bırakmışlar. Yolluk. :rolleyes:

Gözümde canlandırmaya çalışıyorum 500 yıl öncesini. Ne kadar korkmuşlardır bırakıldıklarında :frowning: Yanlarına evet birde yiyecek, giyecek, altın falan koymuşlar dalga geçer gibi. Küçücük çocuklar daha. İnka’lar güneşe tapıyorlardı diye hatırlıyorum. Buzların arasına koyulmaları kurban amacıyla düşündürüyor. Yani buz, soğuk taptıkları şeyin zıttı. O şekilde ölümlerinin daha cezalandırıcı olacağını mı düşündüler ki. Ya da ölürken acı çekmemeleri için mi. Çünkü soğuktan ölüm ağır ve yavaş olur. Tek acı donma hissidir sonra uykun gelir uyursun ve ölürsün. Çok şey düşünüyorum şuan :slight_smile:

5300 yıl:

Oha, cidden cok sasirdim. Nasil mumkun olur bu 500 yil bir insan curumez mi? Bes yuzyil ya… Hala yasiyor/uyuyor gibi.

Ayy nasıl bir şey bu böyle ya. İnanılır gibi değil. Neler var kim bilir henüz keşfedilmeyen, bulunmayan. Çok etkileyici gerçekten. Onlar da zamanında yaşayan, bir hayatları olan insanlardı. Kendi inançlarına göre bir kaderleri oluyor işte.