6. kitabı sabır ve sebatla bekleyen kullanıcılar derneği

Evet, artık dizi bittiğine göre 6. kitap çok geçmeden çıkacaktır. Ne dersiniz, bekleyişimiz çok uzun sürer mi?..

1 Like

2021’den ilerisine sarkmaz umarım. Yapacak pek bir şey yok. Haziranda Kan ve Ateş çevriliyor en azından.

1. kitabı bekler miyim gerçekten bilmiyorum.

Desteklediğim karakterin pek iyi bir sona sahip olmayabileceğini hep biliyordum ama bu derece berbat bir son da asla beklememiştim.

Bu çığ gibi büyüyen tepkilerden ötürü büyük ihtimal Martin bir açıklama yapacaktır. Eğer kitabın diziden farklı olacağına yeterince ikna olursam son kitabu da beklerim sanırım.

Bıktık artık çıkar şu kitabı

2 Likes

Ben ümidi kestim gelme artık istemez neye yarar diyorum

2 Likes

Bu senin sonunda 6. Kitap çıksa, Türkçe hali 2020 ortası gibi gelir. O zamana kadar hem yeni spin off hem Ateş ve Kan yeter sanki

Kitap bu sene çıkmaz. 2020’nin ortasında falan çıkar benim düşüncem Temmuz 2020

1 Like

Yıllardır üye olduğum dernek.

1 Like

Dizi gibi aceleye getirip batıracağına 1000 yıl da olsa beklerim

Kesinlikle farklı olacak, aksi mümkün değil! GRRM, olan bitenleri kitaplarda işaretlerini veren biri, bunu zaten kendisi söylüyor. Hatta 1. kitapta son kitabın son bölümüyle ilgili işaret bile var, kitabın sonuna işaret var yani. Bunu da serinin çizgi romanını yapan abiden biliyoruz, daha kitabın yarısını uyarladı ve oradaki bir diyalog değişikliği(diziye göre) yapılmış ama Martin, kitaptaki haline getir bunu, kitap sonuna işaret falan demiş.

Martin “DD’nin sonu mu daha iyi Martin’in sonu mu daha iyi tartışmalar olacaktır.” demişti, son açıklamalarda. “Senin sonun daha iyi Martin, eminim!” diyorum.

Tontoş bir an önce kitap ve şu salak dizi sonu ile ilgili açıklamalar yapsa bari…

Kitaplara dair umudum da kırıldı benim. Böyle bitecekse ben istemiyorum okumak.

Martin’e yazalım bence, hani cidden böyle bir şeyi aklının ucundan geçirdi ise vazgeçsin :smiley:

2 Likes

Bu finalden sonra Bronnvari bazı tehditlere başlarız artık Martin’e yönelik :smiley:
Seni bulacağım oğlum falan X)

1 Like

Aman sakın yapmayın öyle şeyler sonra atar yapıp aynı sonu yazmayacaktım ama siz istediniz falan diyormuş.

2 Likes

Dizi Martin’in umrunda değil, kesin araları açık bunlarla. Joffrey öldüğü zaman Rica Ederim diye tweet atan adam dizi bittiğinde niye hiçbir şey yazmadı?

Araları iyi değil zaten, koptu onlar, şüphe yok. Bence de dizi umurunda değil, DD’nin de umurunda değil hatta seriyi mahvetmek için uğraşmışlar baya.

Eğer bu onun sonu ise, tepkiyi görünce zaten bir “Lan acaba…?” demesi gerek.

Șu an herkesin umudu… “GRRM, D&D’ye sahte son anlatıp keklemiș olsun, lütfen!”

:smile:

4 Likes

İyi fikir valla bence de :smile:

ahahaha yooo ama cidden sonun böyle olacağına inanmam mümkün değil.

Sen beni biliyorsun incik boncuk ederim kitabı, kim ne olur olmayacak vs… Misal dün Dany POV’larını okumaya ve sonunun neler olabileceğine dair bilgiler toplamaya başladım. Alıntılar kayıt ediyorum bir köşeye, yazı hazırlayacağım inşallah. Zaten Arya ve Jon için önceden hazırladığım başlıklar vs. ortada geçmiş yıllarda.

Yani genel olarak serinin şu ana kadar bu salak dizinin sonuna dair bir işareti vs. olmadığı gibi zaten olması da gram mümkün değil.

Geçen daha önce gördüğüm bir açıklamasına denk geldim Martin’in… Quentyn’nin Meeren’e varışı ile ilgili 3 ayrı hikaye yazmış; evlilik kararı öncesi, düğüne bir iki gün kala ve düğün sonrası… Bu üç ayrı hikaye, başta Dany olmak üzere diğer tüm karakterlerin hikayelerinin nereye gittiğini, nasıl etkilediğini tespit etmiş ve 2. hikayede karar kılmış. Yani düşün adam çok basit gibi görünen bir “varış” hikayesi için bile 3 ayrı bölüm yazıp, bunun hikayeye etkisini tespit ediyor ki her bir üçü çok farklı yollara çıkıyor ve ona uyun olanı seçiyor…

Şimdi ise diziye bakar mısınız? Yani aradaki fark ve imkanlar vs… Nereye nasıl varıldığını kimse algılayamadığı gibi böyle bir altyapı bile yoktu hatta çoğu şey için işaret bile yoktu. Bu yüzden kimse bana kitap dizi aynı ya da benzer olacak demesin.

Martin’e de yazdım ha “aynı ya da benzer olacaksa kimse kitapları okumak istemiyor” diye, ayağını denk alsın bu da :smiley:

Anket açtım twitter’da; daha 34 oy kullanılmış, %9’u harika demiş, nereleri ile izlemişlerse, şaşıyorum şu diziyi beğeneni.

6 Likes

Merakla bekliyorum.

Dany konusunda bu arada biliyorsun, daha karanlık biri olacağına inanıyorum, geçen gün hızlı bir analiz yorumu yapmıştım, okudun diye biliyorum.
Neyse yani karanlık bir Dany bekliyorum, ama böyle de değil be, bu boyutta değil.
Martin yapamaz bunu Dany’ye. İnanmak istemiyorum.