6. kitap (Kış Rüzgarları) çıkış tarihi

Ağzınızı hayrı açın be :joy:

Gerçekler Acıdır Martin Bize Son Süprizini yapıcak!

https://eksisozluk.com/entry/40647293

Entry tarihine dikkat 2014 yılında 7. kitap 2019 2020 gibi çıkar herhalde yazık lan yazılmış. Şuanda 2018 yılındayız ve 6. kitap için en iyi ihtimal 2019.

Benim kitapları okuyalı birkaç ay oldu sadece. Ben bile şimdiden kafayı yemiş durumdayım, 20 yıl boyunca bu seriyi takip eden insanlar var :D. Askerlik gibi bu seriyi takip etmek.

Ayrıca bugün rüyamda Kış Rüzgarları kitabını gördüm, çıkmıştı. Tabi hemen Jon öldü mi diye baktım, bir sürü farklı isimle povu vardı garibimin :/. Arka arkaya pov sayfaları bile vardı.

Zaman çarkı serisini, yaklaşık 2000 li yıllardan beri takip ediyordum. Tabii o zamanlar seriyi takip etmekten çok ilk 3 kitabı hatım etmiş olarak bitirdim sanıyordum. Eğer devam kitaplarının çıktığını bilseydim, çok üzülürdüm. Zaten Robert abiyi de 2010 a ulaşamadan kaybettik, son çıkan bir kaç kitap onun elinden değildi maalesef.

Zaman çarkı serisi en azından istikrarlı. Birkaç senede bir kitap çıkmış sanırım. Yani kısa aralıklarla yenilense buna sesim çıkmaz ama 5 6 yıl çok fazla gerçekten.

1. kitabı özellikle merak etme sebebim diziyle ne kadar uyumlu olacak. 6. kitabın gidişatına göre son kitaplar diziye ne kadar uyumlu olacak anlayabileceğiz.

ben artık dizi ve kitap uyumu beklemiyorum. Dizi bitti rattesinde gözümde, umurumda da değil sadece kitabı görmek okumak istiyorum

Serinin diğer kitapları ile dizinin bölümleri ne kadar uyumluysa yazılacak olan kitap da o oranda dizi ile uyumlu olacak. Martin bunu daha önce de söylemişti. Birebir olmayacak ama tamamen farklı da olmayacak. Benzerlikler her zaman olacak.

Yazılan kitap, spin-off senaryo çalışmalarından önce biter diye düşünüyorum. 2018’in sonları ya da 2019 yılı içerisinde yazılmış olur.

Yalnız şunu da dikkate al, Martin ana olay örgüsünü aşağı yukarı yapımcılara söylemiş ve onlar da bunun üzerinden gidiyorlar. Mesela Shiiren’in yakılması dizicilerin ortaya attığı bir şey değil. Ancak işte mesele ne kadar takip edeceği. Mesela Jon bir şekilde Daenerysle birleşecek ve bir Kuzey Targaryen ittifakı olacak. Ancak bu nasıl olacak? Benim konuda bahsettiğim gibi ters bir senaryoyla Jon’un kuzeyden Essos’a gitmesi ve oradan buluşup Doğudan Westeros’a gelmeleri şeklinde mi cereyan edecek? Yoksa dizideki gibi Jon yapacağınız işe tüküreyim ben gidiyorum deyip Boltonları yenecek ve Kuzey kralı mı olacak? Eğer olacaksa bu nasıl olacak? Direkt dalacak mı yoksa Leydi Dustin’in bir atağı sonucu Boltonların devreden çıkması ve Dustin’in Kuzeydeki Kraliçe olması, gül birliğinin dahil olması gibi karışık olaylar yaşanacak mı(örnek verdim sadece)? Yani takip edilen bir ana kemik var ancak mesele bu kemiğin ne kadar kalın olacağı.

Bu noktadaki standartımız ne tam olarak? Çünkü bu konuda her sezon bir düşüş var.

Ama benim asıl merak ettiğim sonu. Sonu aynı olacak mı? Problem orada.

Aslında ben bir ara bu sezon finalinin Winds of Winter’ın sonu olabileceğini, son kitap çıkıncaya kadar bizi spin off’larla, kimseninönemsemediğiys targaryen’in hayatı tarzı şetlerle oyalarlar son kitap çıkınca da artık re-cast, film bir şeyler ayarlarlar diye düşünüyordum. Ancsk kitapta zaman atlaması olayının bir ihtimal değil bir zamanlar düşünülmüş eski bir düşünce olduğunu öğrenince bu ihtimal toz oldu. Hoş gerçi öyle bir şey olsa duyardık.

kitapta daha ayrıntı daha mantıklı temeller bekliyorum bir kere evet bazı şeyler benzer ve aynı olacak ama tamda aynı olmayacak
1,5 yıl oldu kitapları okuyalı daha doğrusu 6. sezondan sonra okudum ve diziyi niye bu kadar gömüyorlar dizide çok iyi diyordum. Kitapları okuduktan 7. sezon geldi ve benim için tam bir işgenceydi hızlı üstünkörü geçilmiş efekt ve animasyonlar için pek çok şey hiçe sayıldı bence
mesela Viseryon nasıl o kadar kolay öldü o mızrak neydi sorunun cevabı yoktu dizide
ben işte bunları görmek bu cevapları istiyorum
Dany nin Westerosa geleceğini düşünüyorum ben ama ters köşelerde tabiki mümkün Jon un Esos a gideceğini sanmam, bu en az 1 kitaplık hikaye olur bence ve seriyi uzatmayacaklarsa yetmez buna hikayenin şuan gibi hali
Lady Dustin i anlamadım onun hakkında ne düşünüyorsun
Ben azda olsa onun Boltanlara oyun oynadığını düşünüyorum
Jon la ilgi teorimi biliyorsun ben onun ejderhalarla birlikte uyanacağını düşünüyorum başka türlüsü olmaz bence çünkü o targ ve kuzeyde Boltonlar zaten düşman ları geçelim, Targlar deviren Stark ve Barthlar arasında dirilecek ki onlar piç yada meşru bir Targ istemez bence Starklar yani kuzey sessiz kalsa da Stanis kalmaz. kendine güç ve kuvvette lazım
tabiki hepsi benim fikrim yorum ve teorim yanılabilirimde

Leydi Dustin ile Leydi Tarbeck çok benziyorlar. Birisi Lannister, öbürü Stark olmayı istedi. Ama ikisi de olamadı ve komplekse girip bu olamadıkları ailelere karşı ciddi kin tuttular. Martin taktik olarak kötü karakterleri ortadan kaldırsa bile bunu onları öldürmesi beklenen kişilere yaptırtmıyor bunu. Böyle bir ters köşe manrığı var herifin. Boltonları ortadan kaldıran Leydi Dustin olabilir. Zaten Dustin ailesi bir zamanlar ilk insanların kralı lakabını taşıyormuş. Kraliçe olduğu zaman Jon geri döner ve Stark style Rains of Castemere yapar.

Ya tabi buna çok takılma ufak bir örnek sadece. Biraz daha kapsamlı bir şekilde incelenmesi gereken bir şey. Ay olabilir mi olsun lütfen çünkü tarzı bir şey gibi göründü basitçe anlatınca :smiley:

Anladım sanırım Starklar için değil kendi için Boltonları devirir demek istedin galiba :smiley:
Bende onun Starklara sanıldığı kadar düşman (vardır öfke kızgınlık belki ama sanıldığı kadar yok diyorum ) olmadığını ama hiç bir koşulda Boltonlarada taraf olmadığını düşünüyorum Lady Dustin in o konuşmayı Theon a yapması ilginç bence ve Boltonlara yetiştirsin diye yaptı
Kendi görüşüm ben Lord Manderly’nin Boltonları bitirmesini bekliyorum inş beraber yaparlar

Aynen kendi için. Manderly( o muydu? Biri dediydi ama)zaten Roose da aslında kuzey kralı olmak istiyor demişti. Starkları da sevmiyor Boltonları da. O zaman kendi hesabına çalışır.

Bir de ben Dustin’in Jon’u bildiğini düşünüyorum. Yani Ned’den bu derece nefret eden biri onu en zayıf noktasından vurmaya çalışır. Bu yüzden onu araştırmış olabilir ve sonucunda daha da fazla nefret etmiş olabilir. Sevdiği adam ve kocası dolaylı da olsa Jon yüzünden öldü. Kitapta sen Stark değilsin çocuğum üzgünüm aöa kuzeyi bir Ejder yönetemez tarzı bir muhabbet geçse çok hoş olur.

Ama şaka bir yana olanları bilmesi Starkları gıcık olması için yeterli bir sebep gibi duruyor.

belkide Winterfell de Freyleri avlayan Dustinin adamlarıdır. Manderly dikkatleri üstüne çekiyor Dustin dost olduğundan serbest ve dikkatler zaten başka yerde

Arkadaşlar,

Başlığı ana konusundan saptırmasak mı? Bunun için bir başlık açın derim. :slight_smile:

En geç 2020’de çıkacak olan kitap. Ben 2019’da çıkacağını düşünüyorum. Martin dizinin kitaptan diyalog çalmasın diye çıkarmıyordur. Belli etmese de, ciddi oranda kin beslediğini düşünüyorum diziye. The Winds of Winter is Coming…

4 tane spinn of projesinin içinde olan birisi. Bana pek de sinirliymiş gibi gelmedi. Bu kitap serisi dizi sayesinde bu kadar popüler oldu. Hayal kırıklığı bir sezon ilginin balon gibi sönmesine sebep olur.

4.sezondan sonrasını izlemediğini söylüyordu. Ve dediğim gibi, belli etmemeye çalışıyor. Yani serinin yazarı dizinin ne kadar b.ktan olduğu konusunda senden benden daha az sinirli olamaz herhalde.

Martin, Temmuz 2017’de Metro News ile bir röportaj yapmıştı. Ejderhaların Dansı kitabı da dahil olmak üzere kitapta gelişen birçok olay, dizi ile benzerlik gösteriyor. Tabii bundan daha doğal bir şey yok. Bununla birlikte benzerliklerin az da olsa olacağını ancak bir noktada kitap ile dizinin tamamen ayrılacağını söylemişti.

Tek tük olaylar benzerlik gösterebilir ancak bir noktadan sonra olay örgüsü tamamen diziden ayrılacaktır.

İşte bu hoşuma gitti. O nokta neresi acaba?

1. sezondan sonra her şey… bana göre… Fakat asıl büyük kopuş 5. sezondan sonra oldu zannımca…

Ben de senin gibi düşünüyorum. Bu adam karakterinin içine ettikleri için hayran kurgulardan hoşlanmadığını söylemişti ve dizi, benim gözümde en büyük hayran kurgusu haline geldi, kıl kapmadığını iddia etmesin kimse… Ha şöyle bir şey var; kitaplarının reklamı da olduğu için bir noktaya kadar eyvallah çekiyor, zaten elini ayağına -yoğunum- bahanesi ile senaryo vs.'den çekti. Diğer taraftan hangi yazar, oluşturduğu alemi ve karakterleri canlı bir şekilde görmek istemez? Ben isterim, her ne kadar istemediğim değişiklikler yapsalar da.