6. kitap (Kış Rüzgarları) çıkış tarihi

Yok benim kast ettiğim bundan sonrası içindi. Yani kitaplar artık nereden sonra tamamen alakasız hale gelecek?

Bir de bu adam ya R+L=J’yi kitaplarda işlemezse? Benim böyle bir korkum var doğrusu. Hani Rheagar+Lyanna= Daenerys falan da yapabilir her ne kadar Doğuma dair onca şahit olsa da şu limon ağaçları meselesi ve geçmişin belirsizliği bence incelemeye değer. Büyü diye bir şey var bu Evren’de. Umutla evet kitapta da öyle olacak dediği bir röportaj Aradım ama bulamadım :/.

Ben hala anlayamadım yalnız.

Merak etme, bu bilgi zaten doğrudan Martin’den geliyor; mektupta da yazmış bilgiyi üstü kapalı ve D&D’ye ilk sorduğu soru “anası kim?” doğru cevap verdikleri için kabul etmiş teklifi, en azından sebeplerden biri.

Yalnız asıl merak ettiğim kitapta da mı bu oğlanın ismi Aegon? :stuck_out_tongue:

Yani şunu kast ettim, bundan sonraki kitaplar bir yere kadar diziyle uyumlu olacak. Ama uyum Ne zaman bozulacak?

Eğer gerçekten öyleyse benim Elia’yı boşadı düşüncem daha da güçlenmiş oluyor :p. Nasıl bir baba iki çocuğuna da aynı ismi verir ki? Kehanete takan hayır olmadı bu yanlış oldu vaadedilmiş prensin ismi Aegon olmalı diyen bir baba :D.

Yalnız bununla ilgili alternatif bir teoriye rastladım. Biliyorsun dizide bazı karakterleri birleştiriyorlar. Burada da Aegon ile Jon Birleşmiş olabilir. Yani herkesin düşündüğünün aksine kanla yazılmış yeminler önce gelir deyü daha ilk birkaç bölümden satışı koyabilirler Cersei’ye. Çünkü zaman fazla değil ve hem Akgezenler hem Cersei kasar biraz. Öte yandan dizide Jorah’ın Altın Mürettabatta olduğu geçmiş bir yerde. Aynı zamanda Jorah’ın Jon Con’un yakalandığı gri hastalığa yakalanması bu iki karakterin birleştirildiği ve Altın Mürettabatı, yani eski arkadaşlarını Jorah’ın ikna etme görevi verileceği söyleniyor. Tabi Altın Mürettabatıj kitaptaki kuruluş amacına tamamen ters olsa da diziye göre eğip bükebilirler bir şekilde. Gerçi pek olacağını sanmıyorum çünkü diziciler Cersei’ye bayağı tapıyorlar. Kolay harcamazlar muhtemelen.

Kitap çıkmadan cevap veremeyeceğiz. :slight_smile:

Lakin bir kısmına cevap verilebilir; Sansa Vadi’de kalmaya devam edecek ve en az 6. kitap sonuna (en geç 7.) kadar dönmez. Tahminim o ki Cersei sept’i patlatmakla tüm düşmanlarından kurtulamaz, orada işler baya karışacak… Aegon zaten Fırtına’yı aldı; baya sorun çıkartacak. Yani güneyde yeni bir savaş patlak verecek diye tahmin ediyorum. İlk aklıma gelenler.

Yalnız oğlan öldükten sonra bebe doğdu, anası da koymuş olabilir…

[quote=“YeniAy_Ottoman, post:262, topic:4778”]
Yalnız asıl merak ettiğim kitapta da mı bu oğlanın ismi Aegon? :stuck_out_tongue:
[/quo

Bence Jon’un adı Aegon olamaz Rheagar neden ikisinede aynı ismi koysun biraz anlamsız olur. Ismini lyanna koymuş’a gelirsek bence buda olamaz çünkü lyanna için aegon ismi veya targeryanlar ne farkediyor ki lyanna Rheagar ile ilgili onun ailesindeki birinin ısmini niye koysun bence jonun ismi eski kuzey krallarının isimlerinden biri sonuçta lyanna kuzeyli ama Rheagarın eğer konuşmuşlarsa eski targ krallarının isimlerinden biride olabilir. ( aegon hariç)

Belki 2 ismi vardır? Jon da Jon Stark’a nispet edilmiştir anası tarafından? Bir de babası kendi tarafından vermiştir; Aemon olsun istiyorum. :slight_smile: Aemon ve Çocuk Kral’a hayranmış.

Genel görüş Ned’in Jon ismini babası gibi gördüğü adama nisbeten vermesiymiş ama yani babasının ölümünde parmağı olan bir adamın ismini öldürdükleri adamın oğluna verecek kadar da çatlak olamaz herhalde? Bu arada konu gene koptu yaaa :frowning:

Valyrian isimlerini sadece Targaryenler koymuyor. Demirdoğumlularda bile gördük. Ancak bu durum istisnai ve büyük ailelerde asla örneğini görmedik. Eğer Lyanna koyduysa iki ihtimal var, ya Lyanna istisnai olarak Valyrian kültürüne ilgili, yani güzel bulduğu için koydu, ya da yeni sevgilisinin ailesine, o kehanet olayına falan saygısından böyle bir şey yaptı. Peki o zaman onca isim varken neden ölü bir bebeğin ismini koydu?

Yani Kısacası bence pek Lyanna ile alakalı bir durum değil.

Ama Jon’un sürekli ben Ejderha prensi Aemon’um demesi bir acaba dedirttiriyor.

Şurada tartışalım mı?

Hayret ya nasıl olur da kimse paylaşmamış?

Neyse haberler kötü, gerçi tahmin ediyorduk ama… Kitap bu yıl da yattı, GRRM açıkladı.

Çıkmayacak artık bunun ilhamla filan açıklaması olmaz artık.Ayrıca çıksa bile anlamı olmayacak kitap her türlü dizinin gölgesinde kalacak.Çıkarsa okurum ama ne kadar güzel olur emin değilim.

Kitap asla ama asla dizinin gölgesinde kalamaz, dizinin geldiği son nokta bunu pek mümkün kılmıyor.

Peki bu serinin kısaltması Asoiaf değil mi?Ama dünya bu seriyi Game of Thrones ismiyle biliyor ve anıyor.Yüzüklerin Efendisini ele alalım serinin ismi kimse seriyi Yüzük Kardeşliği veya İki Kule diye anmıyor neden mi çünkü Yüzüklerin efendisi eski bir seri olmasının yanında bir filmin ağırlığı altında ezilecek bir seri değil.Asoiaf dizinin altında dümdüz olmuştur.Kitap çıksa bile asla dizi kadar ağırlığı olmayacak.Asoiaf şuanda bir roman serisinden çok tv şovu romanları artık önemseyen kalmadı.

Bu durum kitabın daha kalitesiz olmasıyla değil insanların genel olarak kitap okuma alışkanlığının düşük olmasıyla ilgili. Kitabı alıp okumak, kendi hayal gücünü çalıştırmak beleşe izlemekten daha zor bir eylem.

Kitap okuma alışkanlığı olmayan insanlar için doğal olarak dizi/film her daim önceliklidir… Seriyi okumadan önce ben de dizisinin harika olduğunu vs. düşünürdüm, şimdi ise içine ettiklerini düşünüyorum. Tanıdığım insanlar arasında önemli bir oran da sırf diziyi bitirmek adına devamını izliyorlar.

Hem diziyi hem kitabı tatmış insanlar için kitap asla dizinin altında ezilemez. Kaldı ki dizisi/film izleyip de “aaa kitabı da varmış bunun” diyerek kitaplara koşan insanların sayısı oldukça fazladır. Dizi, kitap için çok büyük reklam olmuştur, LOTR serisi gibi… Bu yüzden sayısız dile çevrilmiş ve deli gibi takipçisi olmuştur. Kitaba okuyup, bakıp da" dizinin yanında beş para etmez la bu" diyecek biri varsa aklına şaşarım onun.

Senin tanıdıklarım genel geçer bir tanı koymak için sağlıklı değil.Bunu şey gibi düşün çevresine bakıp ya kim oy veriyor diyenler gibi.Aynı şekilde istatistik verisi vermeden fazla diyemezsin kime göre neye göre?
Bir seri gayet dizisi filmi altında ezilir örnek mi Türkiye’den aşkı memnu var kitabı belki okuyan yok ama dizinin ismini herkes duymuştur.Ezilmeden kastım gölge demek bu arada.Ayrıca şuna alış kimse Martin ve onun yazmasını önemsemiyor artık; kitabı satacak insan bulunur olmadı reklamlarla zorla satılır.Şuan Martin dahil herkes reytinglere ve kâra bakıyor fazlasına değil.Kitabı önemsese ilerleme kaydederdi röportajlardan bu kitap hakkında soru sormayın dedirtmezdi.

Kış Rüzgarlarının çıkış tarihi ile ilgili pek bir ümidim yoktu. Bilgi almak için bakıyım dedim ve Martin hakkında yanılmadığımı da öğrendim. Gerçi çok umurumda olmadığını da fark ettim.

2018 sonlarına bekliyorduk kitabı ancak WOW değil başka bir kitap çıkageldi. 2019’da çıkar artık o kadar da uzun sürmez ya.

Adam dizi bitmeden bu kitabı çıkarmayacak besbelli.2019 son çeyreğinde veya 2020 yılında çıkar.7.kitap 2025 veya 2026 yılında çıkmasını bekleyelim.
Ömrümüz bu adamın romanlarını beklemekle geçecek.

Ekşisözlük Çaylak Onay Listesinde gibi hissettim. Hadi hayırlısı.

Acaba 2025 olduğunda hala forumda kaç kişi kalır? Muhtemelen ben 6. Kitap çıktıktan bir süre sonra kaybolurum.