6. kitap (Kış Rüzgarları) çıkış tarihi

Osmanlı’ nı Kayı oldugunu diyen Aşıkpaşazade dedüğümüz Pycelle kılıklı saray tarihçisi. Secere uydurmuş. Ayrıca anadolu ağızlarının 100 yılda gerçekleştiği bitaz efsane. 1912 doğumlu dedemin yanında büyümesem haklısın, dil değişti derdim, ama net 100 yıl öncesinde konuşulan ağız köyde halen konuşuluyor. Anadoluda Erzurum, Erzincan, Bayburt, Kars bölgeleri halen Bayındır ağzı ile konuşuyor. Orta anadolu yüzyıllardır Avşar ağzı kullanır.

Mən Qıpçakam. Sizinlə özünüz arasında müzakirə edin.

Konuyu də payladıq. :face_with_raised_eyebrow:

He bi de siz vardınız değil mi :smiley: oğuzlardan saygılar tatar gardaşım :smiley:

Bu pek doğru değil. Açıkçası 1000 yıl önce bile ağız açısından farklılıklar vardır. Her bölgenin kendine özgü dili vardı. Azerbaycan dili de bunlardan birisi. Türkiye’de yapılan şey ise İstanbul dilini ana dil olarak kabul etmek. Refomasyon denen şey de sadece Arapça Farsça kelimeleri atmak.

Kitap çıkmaz beyler, bu konu bu muhabbetten devam :wink:

Benim soyum öküz Mehmet paşa isimli osmanlı sadrazamına dayanıyor. O da padişah kızıyla evlenmiş. Yani kral kanı taşıyorum. Ayık olun.

Təbii ki, fərqlilik var bölgələrdə. Bu gün belə, Azərbaycanın bir birinə çox yaxın bölgələri arasında elə kiçik fərqlər var, həryerdə var. Amma bu fərqliliklər bu günkü Anadolu və Azərbaycan türcəsi arasında olan qramatik və fonetik fərqliliklər kimi çox geniş deyil.

Kayı boyu sıkıntı ama İlber Ortaylı kabul ediyor Osmanlı’nın Kayı olduğunu. Ben hep kendimi Akkoyunlu sanıyordum degilmişiz Akçakoyunluymuşuz Bayat boyundan.

Benim soyda bir yerlerdə Kızılbaşlara ordan da Şah Abbasa dayanıyor ee ordan da Şah İsmayile. Ne güzel böyle asil insanlar toplanmışız bu foruma. Forumun elitlik oranını kaldırıyoruz.

Bizim ecdat nasıl da ezmiş sizinkini.

En azından Beylerbeyi kanı taşımayan mesaj yazmasın.

Burada Avşar soyundan gelmeyenler kendine asil demesin lütfen.

Şah Abbas sizin sultanlar saraylarından kadın gibi çıkamazken paşaları kötekliyordu.

Benim ana tarafım Seyit Battal Gazi, baba tarafım Rumlu memmet’ ten, Safilerde çok gelinimiz damadımız var ama 3 ejderhamız yok ki gidek Erdebil’ e geri.

Dede Korkut’un soyundan geliyorum yeterlidir umarım.

Padişahın İran beyiyle uğraşmasına gerek yoktu. Paşalar sizin denginizdir .p

@ladyforlorn dedem korkut bayındır boyundandır, hanlar hanı bayındır han diye başlar söze.

Hayır o dönem hanlar hanı Bayındır Han olduğu için öyle başlar ama Bayat boyundandır kendisi.

He osmanoğlu böyle devam etsin de oğuz yurdu bölünmeye devam etsin. En son Söğüt’ te bi yayladan çıkamayacaklar, oraya kadar küçülecekler :smiley:

Halil İnalcık Osmanlı nın Kayı olmadığı söylüyor. Hatta Timur Bayezid’ e “Biz sizin aslınızı neslinizi biliriz” gibisinden küçümseyerek bir mektup yazıyor. Osmanlı’ nın Kayı olduğu 2.Murat döneminde Timurun oğluna Oğuz soyundan geliyoruz imajı vermek için yazılıyor. Bu durum sebebi Osmanlının 2.Mehmet dönemine kadar Timur devletinden çekinmesidir.