6. kitap (Kış Rüzgarları) çıkış tarihi

Ben nolursa olsun adamın yazamadığı için değil de dizinin yapımcıları izin vermediği için çıkartamadığını düşünüyorum. Gizli bir anlaşma olabilir aralarında…

2 yıl var diyorlar daha seri bittiğinde kim bilir ne zaman olacak.

2012 yılında yapılmış bir söyleşi okudum geçenlerde; 400 sayfası bitti, 200 sayfası tamamen bitti(son denetlemeleri vs. yapmış yani.). Bir iki seneye kadar çıkarmaya niyetli gibisinde bir şeyler söylemiş ama kesin konuşmamıştı. 6 sene geçti aradan, sizce kitap bitmemiş midir? Bitmiştir. Kesin GoT ekibi izin vermiyor yayınlamasına. Kanaatim bu yönde. Gerçi zaten hemen hemen herkes böyle düşünüyor. Amannn 2019’un yarısından sonra bekleyin işte. :smiley:

Bu konuda herkes hemfikir.Dizi biter,kitap gelir de bu sefer de icerik elestirilecek."Bu kadar yıl bekledik bu muydu yani"denir.Beklenti arşa çıktıgında,fiyasko ile sonuclanıyor.Sinema,dizi,Müzik fark etmez genelde boyle olur.5 kitaplık serinin 4.nu okuyorum.ilk kitapta uykum geldi.2.kitap ehh iste.ama 3. cokk iyiydi.hepsi aynı keyfi vermiyor.

şu röportajda-aslında daha çok soru/cevap- sanırım kitabın çıkmasına daha 2 yıl var demiş. 2018 ağustos tarihli bir röportaj. face’te biri öyle yazmıştı.ben dinlemedim henüz. o yüzden emin değilim.

Kara Kızkardeş Sur’da

@tilki adlı arkadaşımızın bu konusu da bu röportajda geçiyor sanırım.

Kusura bakmayın ama daha iki yıl varsa ben de martin’e aşırı yüklenenlerden biri olurum son beklentim temmuz 2019 o zaman da çikmazsa başlarım sovmeye haytim fantastik serilerin yeni kitaplarını beklemekle geçiyor kış rüzgarlarını bekliyorum kralkatili güncesi serisinin son kitabını bekliyorum pegasus witcher serisinin 4 kitabını çeviridi 6 aydır hala kalan 4 kitabı çevirmiyor yeter lan en iyisini vaktiyle rahmetli tolkien yapmış yazmış kitapları bitirmiş ondan sonra 54-55 yıllarında 3 kitabı yayınlamış siz de öyle yapın hepiniz diyorsunuz tolkien hayranıyız biraz örnek alın tolkieni

2 sene mi? Ama cidden suyu çıkıyor, insanların sabrı da bir yere kadar. Yani 3-5 yıl da değil ki ya 10 yıl oldu. Tolkien bile LOTR üçlemesini 10 yılda yazdı. Üstüne bir o kadar bir sürü şey yazdı da kitaplaştıramadı, sonra oğlu yaptı işte. Sıfırdan bir evren kurmak falan, bu kadarı ayrıntılı… zor ve dikkat emek isteyen bir şey tamam, 1 senede çıkamaz ama tek 1 kitap İçin de 10 sene beklenir mi? Her gün 1 sayfa yazsa bitmişti çoktan.

@Miro ben bir tek 4. kitabı çok sevmedim, onda da Jon yok ve ağırlık hep KL’de diye. İlk kitabı okuduğumda ben de sıkıldım, çünkü dedim ki ilk sezonun aynısı ama birkaç sene sonra yeniden okuyunca zevk aldım, daha farklı geldi. Benim beklentimi karşılayacağını düşünüyorum, adam bunca yıl şey yaptıktan sonra :smiley: ha istediğim şeyler olmaz p yönden çökerim o ayrı :slight_smile:

Acaba kaçıncı dakikasında söylüyor belki de yalandır izleyen/dinleyen yazabilir mi ben de ingilizce yok çünkü

Benimki idare eder de 2 saat hayatta dinleyemem bu podcasti. :smiley:

2 yıl sonra çıkacak demiyor. 2 yıldır yoğun bir şekilde çalışıyorum diyor sonra da dizide ölen bazı karakterler kitapta hiç ölmeyecek diyor.

O zaman herkes mi yanlış çevirdi ya da biri cevirdi herkes ondan aldı

Muhtemelen ve inşallah :slight_smile:

@ladyforlorn dinledin mi? :slight_smile:

Teknik olarak diziden yaklaşık 1 yıl sonra çıkmış olacak. Aslında dizi yi bekliyorsa mantıklı. Ama 2016-2017 yıllarında bu sene çıkacak deyip sonra 3-4 yıl daha uzatması garip geliyor bana. Beğenmeyip baştan mı yazmaya başladı nedir? :smile: Umarım gerçekten, yanlış çeviridir.

Bende bundan bahsediyorum.Kitap çıksa,bu sefer de icerik elestirilecek.herkesi tatmin etmiyecek.“Ulann Allahhsız Martin,Stannis’e bu yapılır mı ? Yazacagın kitabı” denip cift dalınacak.en iyisi beklentiyi minumum da tutmak.anca oyle zevk alınır.

Ama bunun sebebi biraz farklı. Normalde Martin’in aklında olan 4 ve 5’i aynı kitap olarak piyasaya sürmekti. Ancak çok ızun olduğu için bölmeye karar verdi. Bu noktada bölme taktiği ise bazı karakterlerin povlarını ikinci kitaba saklamak oldu ve arkasına not düştü seneye 5. Kitap çıkacak kıps kıps diye. Kitap 6 sene sonra çıktı.
Kargaların ziyafetinde ise

Jon Snow 3. Kitapta lord kumandan seçildi. Gaza geldik. Offf dedik mükemmel dedik. Stannis’in de zaten surda belirmesiyle işler iyice karışacak ohannes dedik, 4. Kitapta Jon Snow yok

Daenerys köleleri özgür bıraktı. Gaza geldik, yürü kraliçem arkandayız bakalım bu sefer ne olacak hapı yuttunuz Westeros dedik 4. Kitapta Daenerys yok.

Brandon sonunda sur ötesine yolculuğa çıktı. Ormanın çocukları, akgezenler, 3 gözlü kuzgun falan. Çok ilginç lan çok merak verici dedik 4. Kitapta Bran yok.

Tyrion Lannister gönüllerin kral eliydi. Ama ailesinden dolayı kötü insanlara çalışıyordu. Attığı her adım Joffrey’in tahttaki yerini sağlamlaştırıyordu. Martin bu sorunu mükemmel çözdü. Babasını bokunda boğulurken öldürdü, kaçtı gitti. Tyrion gibi birisinin ana karakterlerden biriyle bir araya gelecek olması avengers’ın toplanmasına benzer bünye bırakacaktı etkide. Hop 4. Kitapta Tyrion yok.

Tabi ben sadece karakter bazlı baktım. Bir de olay boyutu var. Mesela bir Jon’un varis muhabbeti vardı ne oldu ona? Ya da Catelyn dirilmişti en son ne haltlar karıştırdı o?

Kargaların ziyafetinde Lannister ikizlerin sahneleri çok zevkliydi. Yüzsüz adamlar benim pek ilgimi çekmese de sevenleri için Arya da ilginçti. Ama adam gibi sonuca bağlanan hiçbir şey olmadı bunlar dışında kitapta. Demirdoğumlular gösterildi, Euron Allalalala diye saldırdı nereye varacak belirsiz. Brienne quest yapayım derken yolu kaybeden acemi RPG oyuncusu gibi boş boş dolandı tam Catelyn yakaladı onu orada bitti. Petyr bir boklar yedi vadide ama tam amacını açıkladığı yerde orası da bitti. Diğer hepsi aynı şekilde. Yani kısaca ana karakter hikayeleri gösterilmediği gibi yeni karakterlerde de bir şekilde merak uyandırmayı başarsa da sonuca bağlanmadı.

Ben dizi için öyle yapıyorum :slight_smile:

Ahaha cidden mi? :joy::joy::joy:

Sorma ya Martin’e en çok pişman olduğunuz şey ne diye sorulduğunda o notu düşmemeliydim demiş asdfds tam troll yaa

Bence de… Bittiği belli olan bir kitap niye 6 sene sonra çıkmış ki? Yine mi dizi ile ilgili?

Hayır Kargaların Ziyafeti 2005 yılında çıktı. Ejderhaların Dansı ise 2011 ya da 2012 olması lazım. Dizinin ilk sezonundan sonraydı işte.

Yani adam kitap zaten bitti, yapmam gereken şey biraz düzenlemek, bir sene sonra piyasaya sunarım dedi ama 6 sene boyunca bu olmadı. Biz kendi aramızda yok diziyle anlaşmışlar yok şu yok bu diye komplo üreteduralım diziden çok bence adamın tembelliğiyle ilgili. Zaten Asoiaf’ın geleceği pek parlak değil bence. Adam 3 kitap sürecek 3 tema düşünürken 7 kitap oldu ve daha ilk temadan çıkamadı. Yani işte dizi yüzünden çıkaramadı, hep bu DD’nin suçu falan filan fakir avuntusu sadece bence.

Ama gerçekten bu adamın yaptığı okurlarına saygısızlık. Bir seri yazmışsın deli gibi beğenilmiş ancak sen resmen milletle dalga geçiyorsun. Hayır kimse bir şeyi yapmak zorunda değil ama bari okurlarını adam yerine koy. Yav ben yavaş yazıyorum 15 senede çıkacak de biz de ona göre vaziyet alalım. Ama yok sadece oyalıyor. Seneye çıkacak, sonraki sene çıkacak falan. Hadi olmadı böl kitabı ona da razıyız valla bak.

Bilemiyorum artık gerçekten. Bakalım :thinking: