6.Kitap Ne zaman çıkacak?

1. sezon öncesi çıksa ne olur ki çeviri 1 sene sürüyor yani kitap çıksa bile bekleyeceğiz

Keşke diziden önce kitabı okuma imkanımız olsaydı. Umarım diziden , kitap ile ilgili sağlam spoiler yemeyiz de okuduğumuzdan zevk alırız. Hadi izlemeyelim desek , sağ olsun arkadaşlar facebook ve twitter dan izlemiş kadar ediyor bizi :smiley:

Martin, geçen yıl mart, nisan aylarında artık tamamen kitabı bitirmeye odaklanacağını bu yüzden artık konuk olarak bir yere gitmeyeceğini, dizi için de bu yıl senaryo yazmayacağını belirtmişti. Bizler de bu defa kitap bir yıla kalmaz çıkar diye umit etmiştik. Özellikle de 2016’nın Ocak ayları gibi çıkar sanıyorduk. Aralık ayı geldi ses seda yok. Bir kaç ay sonra çıkacak olsa illaki söylentiler falan çıkardı ama ortada hiç birşey yok.

GRRM kitabı yayınlamadan ölür bence he

Arkadaşlar kitabın yayınlanma tarihiyle ilgili gelişmeler var mı ?

arkadaşlar 6. kitap yeni sezona kadar çıkmayacak :/(/( grrm redditte uzun uzun acıklama yapmış ingilizcesi olanlar bakabilir

Evet, Martin yeni kitapla ilgili açıklama yaptı.Normalde kitabı 6.sezondan önce çıkarmayı düşünüyomuş. Bunda yayınevinin, editörlerin de baskısı olmuş, 5.sezondan sonra buluştuklarında çıkar artık bir zahmet demişler. Martin de tamam cadılar bayramına kadar halletmeye çalışayım demiş. Sonra aylar geçmiş bu yetiştirememiş ama yayınevi tamam 2015 sonlarında bitirsen de olur, biz bir şekilde 6.sezon öncesinde çıkarırız diye belirtmişler. Martin de sevinmiş, tamam bu defa yetiştiricem demiş. Ekim, Kasım aylarında bile kitabı yetiştireceğine dair umudunu korumuş. ( Buradan gerçekten de kitabın sonuna yaklaştığı izlenimini edinebiliriz.) Ama gel gör ki Martin yine yetiştiremedi. Dün Blog’unda yaptığı açıklamasında özür diliyor, suç bende, kimse benim kadar üzgün olamaz diyor. Henüz bitmedi ve yakın zamanda da bitecek gibi de gözükmüyor yazmış.

Bu kadar zorlama ve sıkıştırmayla kitabı tamamlamaya çalıştığı için bu kitaptan beklentim ister istemez azaldı. Keşke zamanında her ay başka turneye ya da ülkeden ülkeye koşmasaydı da baskı altında olmadan yazsaydı. Şu an resmen zorlamayla yazıyor ve bu durum kitaba nasıl yansır bekleyip görücez. Ha bu arada 6.sezonda spoiler yicez mi sorusuna hem evet hem de hayır demiş.

Bence bu çok kötü bir durum, eğer dizi kitabın önüne geçerse bizim gibi fanatik hayranları hariç çoğu insan sonucunu bildiği birşeyi okumamayı tercih edebilir. Bu da seriyi olumsuz anlamda etkiler. Yarattığı Dünya, karakterleri derine işlemesi, olay örgüsü herşey on numara ama bu uzun uzadayı betimlemeleri çok sıkıcı. Birde bazı olayları uzattıça uzatıyor Kargaların Ziyafetinde Brienne’nın sonu belliydi zaten. Son kitapta bana göre Jon’nun bölümlerini çok uzatmış. Yanlış hatırlamıyorsam 13 bölüm vardı kurguladığı konulara göre çok fazla bölüm oluşturmuş. Artık 2-3 paragraf betimlemeler, Masalarda ki yemeklerin isimleri, Gereksiz yere uzatılan bölümler istemiyoruz. Umarım yeni kitabında bu gibi olumsuzlukları geride bırakır.

Çok doğru sözler. Kitaba olumsuz yansıyacağını sanıyorum.

Niye bu kadar acele ettiriyorlar adama gerçekten çok ilginç. Zaten dizinin kitabı geçeceği çok bariz bi durumdu. Bırakın adam sakin sakin yazsın. Şimdi okumazsan 2016 sonuna doğru okursun. Lanre’nin de bahsettiği gibi acele ettirirlerse kim olursa olsun baştan savma olur o iş.

Umarım dedemiz kimseyi takmaz da sakin sakin 2016 sonuna kadar yazıp bitirir. Editör ve Yayınevi yaklaşan vehametin farkında bence 6.sezonda çokça spoiler gözükeceği için bir an önce kitabı basıp, cukklaları cepe atma peşindeler ki bence seri falan umurlarında değil. Düzgün olmuş, acele olmuş takmıyorlardır bile. Patron sensin dedem… 2017’yi bile bekleriz yeterki düzgün yaz.

Tabiki GRRM’nin kitabı doğru düzgün yazması tarafındayım gerekirse geç çıksın ama dizinin kitabın önünde olması güzel değil ya. Kitapların hepsi bittiğinde 8.sezonun başlamamış olması gerekiyor bence. Yani 4 sezon alıştığımız sistemin dışına çıkmak hoş değil çünkü diziyi izlememek, ertelemek gibi bir şansımız yok ama kitap okumak bir süreç. Okunmadan durulabilir her şey önce kitapta yazılmalı.

Ben ne olursa olsun 6.sezondan önce çıkması taraftarıyım kitabın üstelik çevirmeside var ingilizcem kitap okuma seviyesinde değil :open_mouth:

Bence George Martin’nin diziyi aklından çıkarıp 50- 100 yıl sonrayı düşünerek kitabı yazması gerek. Dizinin kitabın önüne geçmesi zaten kaçınılmaz adam 4-5 yıla bir anca kitap yazıyor. Kitabın aceleye gelmesi, okuyucuları hayal kırıklığına uğratması çok çok daha kötü olur.

Adam 67 yaşında.Ölüm yakın.Hiç düşünmüyor ki en önemli eserimi ölmeden bitireyim de milyarlarca okuyucu ardımdan küfürler etmesin.

6.Kitap 2017 yılında çıksa bile son kitap 2022-2023 den önce çıkmaz.O zamana kadar dizi bitip serinin sonu öğrenilmiş olacak.
Ancak seri bitmeden Martin mevta olur büyük ihtimal.

Kimin ne zaman öleceğini bilemeyiz belkide biz kitabı okuyamadan öleceğiz :slight_smile: bir de sizin yaş 40 a dayanmış şimdi sende görme bozuklukları, kalp, şeker falanda başlamıştır. :smiley: allah göstermesin dikkat et arminius :smiley: Cem yılmaz hesabı bir pamuğa bakar. :smiley:

Hocam kimin ne zaman ölüp, ne zaman ölmeyeceğini nerden biliyorsun. Belki adam kendine iyi bakıyor, 100 yaşına kadar yaşayacak. Neyse saçmalamayalım.

Martin bu kitabı yazarken ya da düşünürken diyelim, serinin son kitabını da nasıl yazacağını az biraz kafasında oluşturmuştur. The Winds of Winter 2017’de çıkarsa, son kitap “A Dream of Spring” de 2020 gibi çıkar. Bunu başka işlere yönelmeyeceğine ve sadece kitaba odaklanacağını göze alarak yazdım.

Tabii bu arada HBO’nun Game of Thrones’u da diziyi tamamlar. Zaten George ile DB ve DW dizinin sonu hakkınnda konuştular. Sonu biliyorlar ama dizi ile kitap bundan sonra farklı işleyecek diye de açıklama yaptılar. Kitabın sonu ile dizinin sonu biraz farklı olacak.

Yani dizi bittikten sonra Bahar Rüyası kitabını eline alan adam heyecanını kaybetmiş değil, acaba kitapta nasıl bir son oldu onu merak edecektir diye umuyorum.

Bence bu dizi hakkında DB ve DW herşeyi çok iyi planladılar ama bu sonu ön göremediler. Ya da ön gördüler ama George amca onları yarı yolda bıraktı.

Abi adam Halloween’de bitirme umudu taşıdıysa artık baya bir sayfa yazmıştır. Bana sorarsanız yaz sonu gibi bitirir. Türkçe baskısı ise en kötü 2017 başında elimizde olur. (Bu kadar beklenen kitabı çevirmenin çok büyük bir çabayla çevireceğine mütamadiyen)

Daha çıkmasına aylar var diyor. Bunun editöre gidip tekrar baştan denetlenmesi var, baskısı var. Var oğlu var. 2017 başı bile bizim için iyimser bir süre olur. Kitap 1000 sayfayı geçeceği için Türkçe çevirisi uzun sürer. Sibel Alaş çevirisi de nerden baksan bi 6 ayı geçer.

Ben karakterlerin izleyeceği yolların farklı olacağını ama kitapla dizinin aynı sonda buluşacağını okumuştum. Senin söylediklerine göre bu durum değişti. Dizide ve kitapta farklı sonların olması saçma olmaz mı? Birde ben diziyi izlemeyi Jaimie’yle Broon Dorne’ye gittikten sonra bıraktım çünkü dizide baya saçmalamışlar. Kitabı okuyan birsi için dizi tatmin edici değil, en azından benim için böyle :slight_smile:

Martin bariz tembel bir yazar.Adam her daim yavaş yazan kitapları arasında daima en az 5 yıl süre bulunan biri.Son haberlerle 2016 yazında bir ihtimal kitap biter.Adamın editorleri ve yayımcıları büyük baskı yapıyor.Miyonlarca hayran ve çevirmende cabası.Sonbahar gibi yurtdışında çıkar.Bizde çevrilmesi (çünkü 1000 sayfa) 6 aydan fazla süreceğini hesaplarsak 2017 Temmuzunda ancak elimize geçer.5.kitabı 2013 yazında okuduk.4 yıl sonra 6.kitabı okluyacağız.Bunada şükür