6.Kitap Ne zaman çıkacak?

George kitabı yazana kadar İran-Suudi arabistan savaşı başlar. Birde ben çalışmak için arap yarımadasına gitmeyi düşünüyorum şaka gibi. Oraya da kış geldi winter is coming ortadoğu :smiley:

önemli olan kitabın güzel yazılması acele işe şeytan karışır kitap kötüyse almak boşuna olur. ben beklerim ama george’un ve benim yaşama garantimiz varsa yoksa çabuk çıksın tabi.

Kitapların çıkış tarihine baktığımızda şu sıralar yayın evinden çıkması lazım kitabın ama ne yazık ki dedemiz biraz fazla kaptırdı kendini. İster istemez zaman ayırmadı pek bence. Martinin evine yatıya falan gitmiyorum tabi. Ancak kitapların çıkış aralığına baktığımızda bunu görebiliyoruz.

Umarım ileriki zamanlarda işini başka birşeyle kesmez ve yazmayı bitirebilir.

Kardeşlerim kitap yazmak öyle basit bir durum değil. Hele Fantastik türünde bir kitap yazmak ciddi problem oluşturur. Birde bu adamın üstünde çok ciddi bir baskı var. Kendisi bile belirtmiş; yazdığım bazı hikayeleri beğenmediğim için yüzlerce sayfa silip baştan yazdım. Acele etmeyin nasıl olsa dizi devam ediyor. Baskı oluşturulmaması gerek bu adamın üzerinde !!! Yoksa ya bok gibi 2 tane kapkalın kitap okuyacağız, ya da bu adamı defnedip Robert Jordan örneğinde olduğu gibi son kitabı başkası bitirecek …

Benim anladığım kadarıyla bu adamın üzerinde çok büyük bi stres var. Bitmedi mi, bitiyor mu, acaba bitirebilir miyim? Bunlar yüzünden konstre olamıyor ve bitmiyor kitap. Beynin işlevsiz kalması kadar kötü birşey yok bu dünyada … Hele 67 yaşındaki bir adama göre …

Metnin aslını okuduğum an gerçekten üzülmekle beraber adama hak vermiştim. Bir üsteki arkadaşın bahsettiği gibi gerçekten çok baskı var üzerinde. Kitap yazmak kolay değil ve yazdığı kitaplar da çerez kitaplar değil. Hayatında iyi ve kötü günler olduğunu belirtmiş. Bir insanın sabahtan akşama kadar da her gün kitap yazmasını bekleyemeyiz.

Ayrıca yok yaşına yok kilosuna bakarak adamı yargılamak hiç de normal bir şey değil. Siz yazın en az 1000 sayfalı 828282828 bakış açılı kitabı, ondan sonra adama laf edin. Gençsiniz ve zayıfsınız. Ne kadar yazabildiğinizi görelim.

GRRM’in Buz ve Atesin Sarkisi serisinin kitaplarini yazmasi her zaman çok uzun sürmüstür, en basinda beri. Ilk kitap 1996’da çikmis, düsünün, ve aradan neredeyse 20 sene geçmesine ragmen ortada 5 kitap var ve birde yan kitaplar tabi. Kimileri adamin tembel oldugunu düsünüyor ama bana göre bunun tembellikle alakasi yok. Agir ilerliyor olabilir evet ama her seferinde ortaya bin küsür sayfalik çok iyi eserler çikiyor. Basit bir hikaye degil, içinde sayisizca karakter barindiriyor, bir sürü olay, inanilmaz bir kurgu. Bunu yazmak, yazabilmek çok zaman gerektirir ve müthis bir zeka, olaganüstü bir yetenek. Ben Buz ve Atesin Sarkisi’na hikaye diyemiyorum aslinda, eksik kaliyor; bence George R.R Martin bir hikaye degil, bir tarih yazmis. Hemde yanlis bilmiyorsam üç bin yillik bir tarih. Ve ayrica bir yazarin da insan oldugunu, 24 saat yazamayacagini, bir özel hayata, dertlere, sorunlara sahip oldugunu unutmamak gerekir.
Beklemek elbette benim de hosuma gitmiyor, dizinin kitap serisinin önüne geçecek olmasi hele oldukça rahatsiz edici ama senaristlerin 6.sezon için GRRM’e danistiklari ve mümkün oldugu kadar onun devam fikirlerinin, planlarinin izinden gitmis olmalarini dilemekten baska yapacak bir sey yok. Dizi aslinda kitaplardan koptu biraz diyebiliriz, özellikle de 3.sezondan sonra ama farkli ilerliyor olsalar da genel olarak olaylarda ayni/çok benzer sonuçlara variyorlar; gerçi farkli sonuçlara vardiklarinda da çogu zaman basarili buldugumuz için pek ses etmiyoruz. Yine de fazlasiyla sadik kalmalari ve dedigim gibi GRRM’in devam planlarindan kopmamalari dilemek su an yapilabilecek tek sey.

Bugün Martin’nin blog yazısına baktım. Bence kitabın yazılması, düzenlenmesi, çevrilmesi derken bizim elimize en erken 2018 de geçer. Kitap yazılmasa bile birçoğumuz olabilecekleri kestiriyor, TEORİLER sayesinde biliyoruz. Bana göre Martin eserinin popülerleşmesinden sonra bu yükün altından kalkamadı. Bu eseri yazarken işin bu raddeye gelebileceğini hesaplayamadı. Sonuç olarak dizi kitabın önüne geçecek hatta kitaptan önce bitecek ve hepimiz ne olacağını öğrenmiş olacağız. Adamı bence sürekli eser hakkında ki sorular, kitap için oluşan beklenti, okuyucuların baskısı: bıktırdı ve usandırdı. Belki de artık kitabı düşündüğümüz kadar umursamıyor. Bu beklentiyi de kendisi yarattı kimse kendisinden kitap için söz istemiyordu. Aynı anda bir sürü işle uğraşması da cabası. Malesef ki Martin amcayı ve eserini 21. yüzyılın popüler kültürüne kurban verdik. Ben çıkacak kitapların önce ki yazdıkları kadar kaliteli olacağını düşünmüyorum. Eseride yarınlara kalabilir mi BÜYÜK SORU İŞARETİ :slight_smile:

Yok artık 2017 ye girmeden kitap çıkarda çevirisini tahmin etmek zor

Yüzlerce sayfa yazmış, yeni bölümler yazmış ve yazmayada devam ediyormuş yazdıklarına baştan tekrar yazıyormuş. Yani anlayacağın kitap daha bitmemiş. Kitabın yeni sezondan önce yayınlaması gibi bir durum yok bu konudan dolayıda özür diliyor. Eğer George amca KİTAP BİTİREBİLİRSE En iyi ihtimalle temmuz sonu çıkar (3 ay kadarda düzenleme işi sürecek). Benim gözlemlerime göre kitap 2017 nin son çeyreği veya 2018 in ilk çeyreğinde çıkar, 2018 in sonlarına doğruda çeviri biter. Çeviri yapmakta kolay iş değil kitabı baştan yazmak gibi birşey. Roman çevirmek metin çevirmeye benzemiyor maalesef. Sonuç olarak 2017 İMKANSIZ. :))

Not: 2017 İmkansız derken herşey bitimiş, tamamen türkçe çevrilmiş gidip kitabı D&R dan almaktan bahsediyorum :smiley:

Beklemek mesele değildi yeter ki dizi kitabın önüne geçmeseydi

Herhangi bir duyum ya da bi tahmini olan var mı ? Diziye mahkum olduk yaaa. GRMM yaktı bizi lanet olsun yaa :frowning:

4’üncü sezondaki buz kalesi olayından sonra kitap okuyuculari spoiler yemeye alışkın zaten. Ben yeni başladım kitapları okumaya.
Okurlara kolay gelsin, spoilerin allahi sizleri bekliyor gibi.

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kitap yakınlarda çıkar ama çevirili ve s. 1 yıl sonra hazır olur :slight_smile:

9 kitap okudum Buz kalesi olayı falan görmedim o nedir? Surdan mı bahsediyosun Kışyarından mı Winter fell diye mi düşündün? anlayamadım?

Buz kalesi derken Gece Kralı nın bebekle yaptığı töreni kast ediyor olabilir arkadaşımız.

Craster’ın oğlunu kendilerine dönüştürdükleri sahne yani.

Evet aynen o. Buz kalesi şeklinde adlandiriliyor diye hatırlıyorum. Yanlış yazmış olabilirim?

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

anlaşılan yanlış hatılıyorsun orada kitapda değil dizide farklı bir anlatım söz konusu yani neyin ne olduğunu zaten biliyoruz dizi orada spoilder vermedi. Kitabı ölce okuduysan dizi spoilder veremez, Diziyi izlesen kitap spoilder veremez :slight_smile:

Bebeğin Ak Gezen’e dönüştürüldüğü kısım çıkan kitaplarda yok.Büyük ihtimal 6. kitapta işlenecektir.

Enest ilişkinin meyvesinin zelalet olduğu bilgisi var. piçlerin soyunda ihanet tohumu olduğu bilgisi var. kitapda çocukların ormanın tanrılarına verdiği bilgisi var kuzeyde ormanın tanrısı olarak ya ak ağaçlar yada ak gezenler tapınılıyor. ağaçlar sabitse hareket edemiyorsa ak gezenler hem hareket ediyor hemde geziyorlar :slight_smile: yaşlı ninenin anlattığı gibi akgezenler yeni doğmuş çocuklardan beslenirler annelerinden doğmasının hemen sonra onları alırlar. Burda kızartıp yiyorlar demiyor hemen alıp giderler diyor? E aynı şey sadece çocuğun yanağına dokunma sahnesi var başka bir şey yok arif olan görür.

Yalnız, 13’leri ilk kez o bölümde gördük.
Ayrıca Barristan Selmy’nin ölmesi, Stannis’in ölmesi, Tyrion’ın Daenrys’e ulaşması, Hardhome bölümüyle birlikte artık Ak Gezenler tehlikesinin ne kadar büyüdüğünün gösterilmesi gibi kitap okuyacıları için bir çok spoiler var. Dizi, kitaptan spoiler vermiyor demek yanlış olmuyor mu şimdi?