8.Sezon 5.Bölüm Analizim (Dikkat Ağır Spoiler İçerir !)

s08e05

Tekrar uyarı : Bölümü izlemediyseniz lütfen devam etmeyin !

Edit: Bazı yazım hataları düzeltildi.

Evet, yüzdük yüzdük kuyruğa geldik.Çok şey umduk,ama apayrı şeyler bulduk.Yaptığım tahminlerin alayı elimde patladı,tırttt çıktı. sadece Cleganebowl’u tutturdum.ama onu da zaten sızan senaryodan bağımsız,bir çok kişi tahmin etmiştir.Bölüme dönersek,senaryo açısından eleştirilecek epey yönü var ama görsel olarak mükemmeldi ! Yönetmenin iyi iş çıkaracağını biliyordum,sağolsun beni yanıltmadı.Elindeki bütçe ile çok iyi iş çıkarmış.Bana göre Got’un en depresif,en karamsar,en şok edici bölümünü izledik.Senaryolar sızmasaydı bir çok kişinin “Ohaa ! Ohaaa ! Çüşşş !” diyeceğine eminim.Belki yine demislerdir ama sonra senaryo yu hatırlayıp “Bu muydu lann !” deyip gömmüşlerdir.kim bilir ? :grin:

Baştan söyleyeyim ; bölümü umduklarım üzerinden değil,bulduklarım ve gördüklerim üzerinden değerlendirecem.Olumlu/Olumsuz yönlerine değinecem.Ve yine Resimli anlatım yöntemini kullanıcam.Sizden de fikirlerinizi belirtip,renk katmanızı bekliyorum.Karşıt olsanız bile !

Dany & Tyrion

Dany’i geçen bölüm yalnızlaştırıp,psikopata bağlamışlardı.Bölümün hemen başında onu çökmüş bir halde gördük.İsin açıkcası ben Karanlık Dany,Cani Dany profilinden çok hayal kırıklığına uğramıs Yalnız bir kadın profili gördüm.Jorah gitti…Missandie gitti…2 ejderhası gitti…Winterfell’e ayak bastığından beri ötekileştirildi,Sevilmedi,Takdir görmedi…Tyrion’un bütün planları foss çıktı,fayda dan çok zarar getirdi…Sevdiği adam akrabası ve tahtın 1.numaralı varisi çıktıktan sonra ondan uzaklaştı.Söylememesi için yalvardığı şeyi kuzenleri ile paylaştı.Ve şimdi de Sansa’nın yaktığı ateşle,Varys ihanet etmek üzereydi hatta etmeye başlamıştı (Zehir) ! Bu bardağı taşıran son durum oldu.Dany artık ne Jon’a ne Tyrion’a ne de başkasına güvenecek halde değildi.zaten Tyrion “İhanet” dediginde “Jon Snow” dedi.Anlaşılan o ki,Dany’nin Gri solucan’dan başka kimsesi kalmamış.Yanlış anlaşılma olmasın ama Jon ve Tyrion her ne kadar iyi niyetli olsalar da agır sıvadılar ! ve o saaten sonra"Sen bizim kraliçemizsin !" demelerinin kıymeti harbiyesi yoktu.bu sizi müdúre gambazlayan iş arkadasınızın,“Ama biz arkadasız!” demesi gibi bir sey oluyor.Niyet aynı olmasada sonuç aynı.birbirlerinden farkı yok.

Tyrion’un Varys’ı neden sattığı muallakta olsada idam sahnesi gördük.Daha doğrusu göremedik.Bölümün olumsuz yanlarından biri buydu.Detay yoktu. 8.sezonun kronik hastalığı yine tecelli etti.Herşey anlamsız bir biçimde hızlı gelişti.Geriye Varys’ın külleri kaldı.

Sonra Dany’nin Jon ile konuştuğųnu gördük.Konu yine Sansa .

Yakınlaşmak istedi ama umdugunu bulmadı.Ve saldırıyla ilgili planlara geçildi.Burası çok önemli !
Dany,benim geçen hafta söylediğimi söyledi.“Sivil derse kaybeder ! Cersei onu zayıf noktasından vurur ! Zayıf noktası olmaması lazım !” demiştim.Dany de aynı şeyi söyledi.

Bunlar deli birinin sözleri değil ! Dany,baştan beri ne yapacağına karar vermiş.Bizleri şok eden şeyleri bilinçli yapmış ! "Ne yaptıysam yaranamadım.Onlar için savaştım,yok saydılar.Yakınları mı kaybettim,kimsenin umrunda değil.Danışmanlarıma güvendim, ihanet ettiler.Jon’a anlatma dedim,anlattı. Benim olmayan tahtın içine ederim !" deyu intihar etti ! evett Dany’nin yaptığı intihardı.KL ahalisiyle birlikte kendini yaktı.

** Not :** Yalnış anlaşılma olmasın Dany’nin yaptıkları normaldir demiyorum.“Sivil dememesi lazım” derken,bu durumu kastetmemistim.Düşman teslim olmuştu zaten ama Dany ayardan çıktı,Dost düşman demeden herkesi harladı.Soykırım yaptı.Bunun savunulacak yanı yok ! “KL halkı Ned stark’ın idamına alkış tutmuştu” " Tecavüzcülerden ve katillerden oluşuyordu" “Ölmeyi hak ediyorlardı” gibi akıl dısı seyler görüyorum ve hayret ediyorum ! Ne olursa olsun masumlar vardı ve bu şekilde ölmeyi hak etmiyorlardı.Dany burdan fizana kadar haksız ! ama onu bu hale Sansa,Tyrion,Cersei,Jon ve diğerlerinin getirdiklerine de unutmamak lazım.İyi niyetle yapılmış şeylerin,kötü şeylere sebep oldugunu,yangını körükledigini atlamayalım ! Hepsi ordaydı ! Hiçbiri masum değil ! Bu durum Dany içinde geçerli ! Köleleri özgúrleştirecem diye yola cıktı,geldigi durum ortada. ama “Dany’nin kanında delilik vardı,bu yüzden yaptı !” demek, işin kolayına kaçmaktır.Aynı kan Jon da var ! Ve Dany 3.bölüme kadar neden dark moduna bağlamadı ? Neden milleti kurtarmaya calıstı diye sorarlar ? Onu o hale getiren nedenler vardı ama bu dakikadan sonra önemli değil.En azından bazıları için.“Dany neden yaptı ?” yerine “Dany ne yaptı !” denecek.biliyorum.Katılmasam da saygı duyuyorum.Ben 1 bölüm úzerinden bakmıyorum.Genele bakıyorum.Bu yüzden ayrışmamız gayet normal.

Tyrion & Jaime

Bölümdeki en iyi sahnelerden biriydi.Duygusal anlamda beni mahvetti.Tyrion,Jaime yi kurtarır ve ölümü göze alır ; Jaime,Cersei yi kurtarmaya çalışırken ölür ! İşte Aile budur.atsan atılmaz,satsan satılmaz.Tamda Tywin reyizin misyonuna yakışan cinsten.Adam Aile Aile deyip duruyordu,Çocukları bu ugurda öldü.

Euron Vs Dany

Biz görmeyeli Dany ile Drogon talim yapmış galiba.Scorpionlar dan güzel kaçtılar :grin: İşin şakası bir yana ağır sacmalamışlar.Geçen bölüm 10 gemiden kaçmışlardı bu bölüm 100 geminin arasına daldılar.Rhaegal 3 atışta mefta olurken, Drogon yara almadı.Haa yine zevk aldım mı ? Evet,görsel olarak aldım.ayak yapmanın luzumu yok :grin:

Altın Mürettabat

Başlarındaki abi poz keserken neye uğradığını şaşırdı.Figurandan öteye geçemedi.Adamlar,Dotraklardan beter oldular.Bari dövüştúklerini görseydik diyecem,o da olmadı.Bunların senaryo ya ne katkısı oldu anlamadım.Neyse ben yine görselliğe odaklanayım :grin:

Gri Solucan

Bölümún yıldızlarındandı.Gavura vurur gibi vurdu.Kraliçesi gibi kimsenin gözünün yaşına bakmadı.

Jaime & Euron

Zorlama oğlu zorlamaydı.Yani o kadar yerden Euron yüze yüze Jaime’nin olduğu yere denk geldi ? bizde yedik.Fan servis olduğu 2500 km öteden belliydi.

Görsel ek

Jaime & Cersei

Birlikte doğdular,Birlikte öldüler.Senaristlerin ters köşe sacmalıkları bir yana, bana Got da en begendigin sey nedir ? diye sorsalar,belirsizlik derim.Bir bölümde nefret ettigin karekteri öteki bölümde sevebiliyorsun.Bir bölümde ölsün dedigin karekter icin,öteki bôlüm üzülebiliyorsun.Cersei ye hanginiz üzülmediniz ?

Jon & Tyrion & Arya

Bir çok yerde pasif olduklarıyla ilgili eleştiriler görüyorum.Hayır ! Katliamı,vahşeti onların gözünden gördük.Bir sonraki bölümün altyapısı hazırlandı.Dany’i bu üçúnden biri öldúrecek,senaryo ya göre Jon.Ayrıca Arya’nın şehir içinde koşturdugu sahnenin,gerilimin bir benzerini daha evvel 2 dizi haricinde görmedim.onlarda 2.dünya savaşıyla alakalıydı.

CleganeBowl
Her ne kadar Fan servis dedikleri naneden ötürü Sandor gibi bir babayigidi harcamış olsalarda bölümdeki en iyi sahne buydu ! Bir yandan üzüldüm bir yandan “SanSan muhabbetine girmediler.Misyon bırakmadılar tek amacı bu kalmıstı” deyip kendimi teselli ettim.İlk baslarda Sandor’un Arya ya git demesi tuhafıma kaçtı.“Neden geldiniz ? Neden git diyorsun?” dedim ama sonradan hesapta olmayan katliamı görúnce Sandor’a hak verdim.Kale yıkılmak üzereydi Arya onunla gitse belki Cersei yi öldürúrdú ama o da ölürdü zaten dışarı çıkmasına ragmen ölümden döndü ! Sandor’un Arya ile vedalaştığı sahne bana Ned Stark’ı hatırlattı.

Arya’nın ilk defa ona ismiyle seslenip,izleyiciler adına tesekkur etmesi güzel bir detaydı.

Gregor’un qyburn’u kene gibi yapıştırması,Cersei’nin yandan yandan kacması,Drogon’un “Bunlar beni aşar” misali yan çizmesi güldürdü.

Gregor zombi olmasaydı,Sandor onu 3 defa öldürmüştü.En sonunda baktı ki bi b.k olmuyor “Bu a… ölecegi yok” deyip kamikaze yaptı.Elveda Sandor.Elveda adamım.Gúzel hatıralar bıraktın,her daim gúzel hatırlanacaksın.

SONUÇ

Bu bölümde 2 favori karekteri mi (Sandor & Jaime) kaybettim.Cersei ye karşıda boş değildim.Kimi zaman duygulandım,kimi zaman sinirlendim,kimi zaman “Yazacagınız senaryo ya” deyip çift daldım.en nihayetinde görsel anlamda beğendim.Yönetmenin hatrına 10 úzerinden 7 verdim ama bu kadar.Keşke ters köşe yapacaz diye sacma sapan yollara sapılmasaydı.Keşke marjinal görúnecez diye içimizi karartmasalardı.Keşke bazı karekterleri hiç etmeyip,sonlarını daha adam akıllı baglasalardı.ama keşkelerle olmuyor.Haftaya da Dany ve geriye kalan 3-5 karekter icin yas tutacaz.şimdilik benden bu kadar.Hoş kalın,hoşcakalın.Kendinizi fazla yıpratmayın.Birbirinize nispet yapmayın.Dizinin keyfini cikarin.

12 Likes