8. Sezon 5. Bölüm Fragmanı -Yorumlar ve Tahminler

8-sezon
s08e05
  1. Bölüm Fragmanı yayınlandı.

Kimseden ses çıkmayınca konuyu ben açayım dedim. Fragmanda ellerinden geldiği kadar az görüntü kullanmaya çalışmışlar. Tek görebildiğim Euron’un filosuna saldıran bir Dany.

4 Likes

Ejderhaları keklik gibi avlanabilen kolay lokma haline getirdikleri için şu sahnenin amacı tamamen Hypelamak. Büyük ihtimalle Drogon ve Dany beraber ölecektir bu sahnede. Geriside zaten Jon kral olur, herkes mutlu mesut yaşar. The end

3 Likes

Night King’i insanları şaşırtmak için Arya’ya öldürenler Jon’u kral yapar mı sizce? Bence sızan şeyler doğru Jon siyahlara bürünecek. Kral kim olur bilmem.

Ejderhaya büyük ihtimal zırh giydirmişlerdir. Euron o yüzden şaşkındır.

4 Likes

O kadar balistaya karşı o ejderhanın bir şey yapabileceğini sanmıyorum. Aegon küçücük ordu getirmiş kalenin önünde dikilmiş felan öyle fetih yapacaklar? O balistalar varken o kaleye ejderhanın girebileceğini sanmıyorum ki o küçük ordu ilede kaleye girebileceklerini sanmıyorum. Mantık hatası kaynıyor bakalım ne olcak?

Edit : Euron kaç ok attı sayamadım aklımda iki kaldı fakat hiç ıskalamadı. Yeni bir hikmet doğuyor olabilir :smiley: :smiley:

1 Like

Ne ara tasarladılar ki kocaman bir zırh ile o kadar yükseğe çıkabileceğini sanmam herkesin bir kapasitesi var :smiley:

Sezonun en kötü bölümünden sonra en iyi fragmanı geldi bakalım daha neler olacak.

1 Like

Belki de 90 derece havadan saldırır bu ballistalar yukarı dönmüyor sanıyorum, dönse bile Drogon çoktan ateşlemiş olur :smiley:

1 Like

Bir gemiye saldırırken diğerleride izliyorsa zaten bırakıp gidelim direkt yani :smiley:

1 Like

Dizide hala zaman ya da mantık mı arıyorsun?

1 Like

Yooo, zevkine takılıyorum :smiley:

1 Like

Tahminim;

1. Dany çok sinirli ve çok pis dalacak.
    2) Kendini kaybedebilir. Yani bu bölümde bildiğimiz Dany değil ölüm saçan bir dany göreceğime hiç şüpem yok.
  2. Jaime ve Cersei lannister ya biri ya ikisi ölecek ama öldüklerinde yan yana olacaklardır eminim.
    4) Arya bu bölümde gözükecek ama Cerseiyi o öldüreceğini sanmıyorum.
  3. Son ejderha ateşi ile demir tahtı Eritebilirler ortada taht felan kalmayacak diyen binlerce insan var onlar için bunu yapabilirler.
    6) Dağ ile Tazı iki kardeş kavgası izleyeceğiz. Dağın o çirkin yüzünü göreceğiz.
  4. Euron da çok kötü yaralanır savaşta belkide ölür.
    8) Tyrion Lannister bu cüceye dikkat! Her yerde ihanet edeceği yazılı belkide doğrudur. Herkesi yakacak bir kraliçeye ihanet edecekse yeridir. Jon gibi gerçek kralları varken.
  5. Jon bu kadar gaddar, öfkeli ve insanları diri diri yakan deli kraliçeyi görünce onu öldürebilir.
    10) Öldürürse de pişman olup geri getirmesi için Brandan yardım isteyebilir. Bakalım Ne Çıkacak

Evet, neredeyse hiçbir şey yok fragmanda. Tyrion’un Dany’e yaklaşma şeklinde karanlık bir şeyler falan var, sadece. Acep sonunda “bunu da kaybettik” diyip aleyhine döneceği sahneler mi?

Dany’nin güç yüzünden yozlaşmasını keşke daha güzel işleselerdi.Karşısında Cersei olunca hiç inandırıcı gelmiyor.Bu iki bölümde Dany’nin başına gelenlerden sonra genel olarak insanların tepkilerine baktığımda genelde ‘Dany haklı gidip yaksın şehri’ gibi şeyler söyleniyor.Nasıl Arya Red Wedding’e şahit olup sonra gelip bütün Frey’leri katlettiğinde herkes sevinmişti ve haklı bulmuştu.Burada da ona benzer bir durum oluştu.
Mesela kitaptaki Aegon fln olsaydı dizide ve onun üzerinden Dany’nin değişimini görseydik daha iyi olurdu.
Gerçi her türlü en tutarlı senaryo dizinin Long Night savaşı ile noktalanması olurdu.
Çünkü insanlar doğal olarak sorguluyorlar.Neden bu kadar kötü bir savaş stratejisi vardı,neden Daenerys ilk geldiğinde gidip Kings Landing’i kuşatmadı.Varys,Tyrion gibi adamlar neden bu kadar aptalca davrandılar.
5. bölümde ‘Fire and Blood’ geliyor.Yapımcılar Dany için dizinin en başında hissettiği yalnızlığı hissediyor.Dany’i hafife alanlar,küçümseyenler oldu o zamandan beri ve onu hafife alanlar her defasında yok oldular.Şuanda da büyük bir öfkesi var ve bir kişiye odaklanmış durumda dediler.Dolayısıyla ne olacağı çok net şuanda.Yakacak herkesi.Sonra da ölecek.

2 Likes

Arya tüm Freyleri öldürmedi, sadece Kırmızı Düğün’de parmağı olanları öldürdü, kalanlarına dokunmadı. Hatta Frey’in karısı kadehten içecek iken onu durdurdu.

Lakin evet, daha ilk bölümden hızlı bir değişim sinyali verilmiş gibi olmuş. Tyrell’leri yaktığı sahne biraz “katı” bir sahne olsa da bunu göstermek için yetersizdi. Yani bence 7. sezondan daha net bir şekilde işlemeleri lazımdı, geç kaldılar işlemek için işte ama yine o kadar kötü değil, çok aşırı sırıtma gibi gelmiyor. En azından diğer eleştirdiğimiz sahnelerden daha iyi, mukayese yapınca :smiley: Daha kötü işlenebilirdi, şükür edelim diyorum.

1 Like

Tüm Frey erkeklerini öldürdü diyelim.Yok zaten iki olay farklı.Onu vurgulamaya çalıştım.Ama ifade edemedim sanırım :slight_smile: Yani orada Arya’ya verilen tepkiye,desteğe dönüştü demek istedim.Arya Freyleri öldürdüğünde tabiki haklı bulduk.
Senaryonun işleyişinden dolayı Dany’nin bütün insanları yakma ihtimalini haklı bulanlar,destekleyenler çıktı.Çünkü ‘kız neler yaşadı,naptılar kıza.Yaksın abi hakkıdır fln.’ diyenler
Ben salt gücün verdiği yozlaşmayı görmek isterdim.Şuan ise intikam hikayesine döndü.
(Bu arada ben de yakmasını istiyorum.Ama Dany tahta otursundan ziyade ‘gebersin herkes artık yetti.Kabak tadı verdi’ şeklinde düşünüyorum.

1 Like

İşte tüm Frey erkeklerini de öldürmedi. :smiley: Sadece parmağı olanlar. He dizide tüm Frey erkeği o salonda gördüklerimizle sınırlı ise başka ama biz biliyoruz ki adam pantolondan ordu çıkartan biri. :smiley:

Dany olayına gelince… Anladım demek istediğini, evet. Lakin bu konuda yorum yapmak için hepimiz için biraz erken gibi. Şimdi tamam Dany dalacak… Masum insanlar da arada kaynayacak şekilde umursamayacak mı yoksa onları korumaya çalışacak şekilde bir eylem mi olacak, bunu görmeden yorum yapılamaz.

İlki gibi olacak ise asla kabul edilemez ve desteklenemez; destekleyen olursa da niye geçen sezonda “KL’ye saldırmadı çünkü küllerin kraliçesi olmak istemedi.” diye eylemsizliğini savundunuz? derim. Ben saldırmasını savunurken ve bu söz söylenirken şimdi o argümanlar bir ejderha bir arkadaş öldü diye hiç mi oluyor?

Yoksa 2.cisi ise zaten sonuna kadar Dany’e en başta yapmasını telkin ettiğim şeydi, gelir gelmez yapması gerekiyordu. Şimdi yine bunu savunuyor aynı arkadaşlar, geçen sezonda farklı konuşurken.

Özetle lafıma geldiler :smiley:

Öyle mi?Freyler yok oldu gibi bir cümle duymuştum sanki Jamie Lannister’dan ondan öyle düşünmüştüm.Belki de yaşayanlar vardır dediğin gibi.
Kesinlikle aynı fikirdeyim.Ya bu kız niye gidip yakıp almıyor hemen beklemesi uzun vadede daha kötü diye düşünüyordum.Diyar bir olmalı,Cersei gibi birini bırakmamalılar.Senin gibi bana da Dany fanları ‘Yok abi kadın Küllerin Kraliçesi olmak istemiyor.Çok mantıklı’ demişlerdi.Şimdi evet aynı insanlar ‘Yaksın alsın tahtı’ diyorlar :smiley: Hayat çok garip

Yani işte… Ben de burada amma yazıp çizdim tartıştım"saçmalamayın" diye. :smiley: Yani öyle fetih mi olur, savaş mı olur?

Savaşlarda kuşatma, içeri girip zapt edilmesi imkansıza yakın yahut ağır kayıp verilecek kale/şehirler için tercih edilen bir yöntemdir ama bu, öyle birkaç ayda çözülecek bir olay da değil. Misal Osmanlılar basit, küçük bir kaleyi almak için bile yeri geldiğinde yıllar süren kuşatmalar yaptı ilk senelerinde; he etraf zaten komple kendilerinin olduğu için bu işi rahat sürdürdüler ama normal şartlar kuşatma ne kadar uzarsa, tehlike o kadar büyür; iyi erzak lazım ve yardımın önünü kesebilmen gerek. Mevsim şartları da önemliydi.

Bunlar ne yaptı? Yılanın başına saldırmak yerine kuyruğuna saldırdı. Sonuç? Yılan büyüdü büyüdü ve güçlendi ve ısırdı.

1 Like

Balistaların delemiyeceği bir zırhı Dragon taşıyamaz sanki. Adamlar Balista degil Osmanlıların İstanbulu almalarını saglayan şahi toplarından yapmıslar gibi önüne geleni deliyor.