8.Sezon Fragmanı - Official Tease : Crypts of Winterfell

8-sezon

Geldi!! Tease geldi !
Ilk bölüm : 14 Nisan 2019

Edit : O kadar bekledim, Dany yok yaa! Oldu mu simdi? Oldu mu HBO? :smile::sob:

Edit 2 : Etched in Stone (Tasa Kazinmis) promosu bu, isim yanlis sizmis, tarih de (2 gün, çok da önemli degil) :smile:

Edit 3 : Bran’i niye disladiniz oglum? O degil de, Arya ve Jon’u yeniden bir arada görmek… Cok güzel be! O kiliçlari çektikleri an inanilmaz! Sansa da bir ayri havali duruyor ama, onu da söyleyeyim. Cok güzeller çok!
Bu tease bize ne demeye çalisiyor diye düsündüm önce ama vazgeçtim çünkü geçen yil ki Long Walk promosundan ne anlamlar çikarilmisti ve nihayetinde çok da anlam ifade etmiyordu. He hiç anlami yok mu? Vardir tabi ama çok da kafa yormamak gerek :grin: Iyi heyecanlandim ama.

Teaser hakkında tek yorumum: Dışı hoş; içi boş. Bu arada o sızdırılan tarihlerin linkini verebilir misin? Demek ki doğruluk payı varmış :grinning:

Biraz öyle evet :grin: Gerçi bos da demeyelim simdi, ama çok da anlam çikarmamak gerek iste. Geçen sezonun Long Walk promosuna benziyor, ve ondan dedigim gibi ne anlamlar çikarilmisti ve sezon boyunca hiçbir an “Aaa promoda söyle bir sey vardi, bunun mesajiydi herhalde” dedigim bir an olmadi benim.

Tarihler bu baslikta. Ilk mesajda net tarihler var ama dün attigim mesajda yeni bir tablo ekledim ve o daha iyi, ona bak. Mesela bu teaser için 11 ocak - 25 ocak arasi demisler ve 13’ünde çikti iste.

Edit :
Bu arada su tüy detayi enteresan. Dizinin daha ilk bölümünde Robert birakmisti o tüyü Lyanna’nin heykeline, sonra 5.sezonda galiba Sansa o tüyü heykelin yaninda, yerde bulup aliyordu ve tekrar koyuyordu, simdi de ayni tüy bu teaser’da bir detay olarak karsimiza çikiyor.
Bunun disinda bir Stark teaser’i olmasina karsilik, ön planda Jon ve onun gerçek kimligi var. Lyanna’nin “Onu (Jon) korumalisin” demesi, Ned’in Jon’a “Soyadimi tasimiyorsun ama kanimi tasiyorsun” demesi ve nihayet Cat’in Talisa’ya “Ailemin basina ne geldiyse, ben annesiz bir çocugu sevemedigim için geldi” (asagi yukari böyleydi iste) demesi.
Birde Sansa’nin kendisinin ve heykelinin de ortada olmasi bana onu Winterfell’in Lady’si, Kuzey’in Koruyucusu gibi yansitti. Ve bunu çok isterim! Sansa sonunda “Lady of Winterfell, Warden of The North” unvanlarina sahip olsun.

Olucak zaten muhtemelen jon demir tahta oturduğunda
Yani yada pek düşünmek istemesemde öldüğünde de olabilir

Soğuk onlara doğru ilerlerken tek duygulanan ben miydim 8. Sezon benim için zor olucak :frowning:

(flood nedeniyle yorumlar bir araya getirilmistir)
-Starkgaryen

Soguk onlara dogru ilerliyor diye degil ama onlari böyle bir arada görünce duygulandim ben.

Evet Jon 7 Kralligin Krali olursa, Sansa muhtemelen Winterfell Lady’si ve Kuzey Koruyucusu olur.
Benim Dany ne olacak acaba? … Ölecek yaa… Hiç umudum yok. Dogururken ölmese bari, böyle epik bir karakterin hikayesini bitirmek için bundan daha saçma, daha haksiz bir sey olamaz. Savasirken ölsün, kendini feda etsin falan.

Mezarda üçünün heykelini görünce inşallah foreshadowing değildir, dedim. :smiley: Sansa niye ortada diye sordum ilk, sonuçta Jon kral ve 2 kız arasında ortada olması mantıklımdiye ama sonra iki kardeş kılıcı çekince kompozisyonu anladım. :+1:t3:

Benim şahsi düşüncem dizi acı tatlı bi sonla biticek ve kralicemizin ölüceğini sanmıyorum ama ejderhaların hepsi ölebilir mesela baya karakter kaybederiz ama dany ve jon ölmez bana göre ve bran in orda olmaması beni üzdü tamam sakat falanda oda stark sonuçta niye dışlıyorsunuz adamı acaba o heykellerin olması onların ölüceği anlamına mı geliyor bran yaşayıp kuzeyin koruyucusu falan mı olucak

Agzindan yel alsin! Ölmesinler, hiçbiri ölmesin!

Bana sey gibi geldi, iste Winterfell’in esas sahibi, patronu Sansa gibi. Ve açikçasi o görüntü benim çok hosuma gitti.
Sen ne anladin? O bahsettigin kompozisyon ne?

Ayy hadi insallah! :grin:
Aci tatli olacak zaten, D&D öyle dedi. Martin de hep böyle diyor seri için. Ve aslinda dizide Dany’nin ölümünü içeren bir sonun aci tatli degil, trajik (izleyiciler açisindan degil, hikayenin kendi içinde) olacagini düsünsem de, bir yandan da iste umutsuzum, Dany’nin ölecegini düsünmeden edemiyorum.
Ejderhalarin ölümü aci tatli sona uygun olur mesela, ama dedigim gibi, Dany’nin ölümü… Bu trajedi yaa! Kiz büyük ihtimalle hamile kalacak, doguracak, ee birde Jon var simdi… Geride annesiz bir çocuk, ve sevdigi kadini kaybetmis bir adam birakacak. Buna aci tatli denmez.

Ben de Bran’i görmek isterdim. Yorum okudum biraz, bunu Bran’in artik kendini tam bir Stark gibi görmemesine, artik yeni bir kimligi (3GK) olmasina bagliyorlar. Ama neyse ne, ben gerçekten o da olsun isterdim. Bir kösede hareketsizce sandalyesinde oturdugunu, gözlerinin beyaz oldugunu görseydik mesela… Bence sahane olurdu.

Aklımda çok net olarak kalmamış ama sanki GRRM bir konuşmasında bundan sonra çıkacak eserler ileriyle dönük olmayacak, yani **Jon, Arya ve Sansa’**nın ilerideki maceralarını okuyamayacaksınız demişti.

Şimdi bu bilgiden de sonra üçünün olması bana oldukça manidar geldi. :smiley:

Neyse bu komplo teorisini bir yana bırakacak olursak, Brandon’un olmaması bence normal. Stark temalı bir teaser ancak Brandon diziye göre artık Brandon Stark değil. Üç gözlü kuzgun o. Brandon Stark öldü uzun zaman önce bu felsefeye binaen yok bence.

Son olarak Krypt’de geçmesi belki o mezarda Jon’a dair bir sırrın yattığının göstergesi olabilir

Ayrıca dizinin açılış tarihi hoşuma gitti. Sınavlarıma denk gelmiyor çok iyi. Gerçi Mayıs yoğun bir dönem ama olsun. Daha iyisi olamazdı.

Neyse sadece 90 gün kaldı geri sayıma başlayabiliriz ve artık trailer vermeselerde olur bence dizi başlicak zaten izlememeyi düşünüyorum spoiler vermicek olsalar bile bişiler görmemiş olurum sende yapabilirsin öneririm :joy:

Keske yapabilsem… :grin:
Fragman versinler ama geçen sezonun fragmanindaki saçmaligi yapmasinlar yeter ki. Dothraklarin ve Drogo’nun/Dany’nin gelisini göstermislerdi hani.

Kitap da bize hep Jon’un gerçek kimligine dair orada bir sey oldugu hissini veriyor, ki belki de gerçekten bir sey vardir ama dizide… :confused: Yani zaten her sey ortaya çikti, geriye sadece Jon’un ögrenmesi kaldi.

Merak ettim, bulursan tekrar paylasir misin?

O degil de… Benim ne zoruma gidiyor biliyor musun? Yanilmiyorsam tam 20 ay boyunca sadece 1,5 ay için beklemis olacagiz nihayetinde :smile: Gülüyorum ama valla zoruma gidiyor. Sinirimi bozuyor bu durum.

Her şey ortaya çıktı diyemeyiz aslında. Jon’un anne babasının kim olduğu bilgisi kadar neden böyle bir olaya girdiler orası da muallakta. Lyanna neden kimseye haber vermeden kaçırıldı? Şu İce and Fire olayının son savaş için etkisi ne? Bu gibi sorulardan bazılarının cevabını taşıyabilir belki.

Ya da sadece Jon’um öğrenmesi açısından öneme sahip olur.

Valla hocam discord’daki birbirinden çorba muhabbetlerin birinde söylenmişti diye hatırlıyorum kolay değil bulmam

1.5 ay değil, 1,5 ay artı kitap fragmanı için beklemiş olacağız. Ben diziye kitap fragmanı olarak bakıyorum bir de böyle düşün :wink:

Dizi oralara dalar mi emin degilim. Istemem de açikçasi. Ben tüm Rhaegar-Lyanna hikayesini ilk GRRM’den ögrenelim istiyorum.

Okay, sorun degil :blush:

Ben de öyle bakiyorum ama simdi… Cidden bak 20 ay! 20 aydir bu diziyi bekliyor olacagiz ve nihayetinde 1,5 ayda bitecek. Bosver kitabi falan :smile:

Sinir bozucu olanda o biraz 1,5 ay boyunca dizinin finali içinde beklicez netflix gibi olsada bi gece başlayıp sabaha kadar deli gibi izleyebilsek öyle olsaydı 20 aya değer diyebilirdim

Dizicileri de gör hocam. Bu olay serinin ana hikayesi ve adam gibi açmamaları, soru işareti bırakmaları bence küfür sebebi olur :smile:

Yani aslında kitap olarak da düşünsen… Okuması ne kadar sürer ki? Değil mi?

Bazen seri hakkında gereğinden fazla ilgi gösterdiğimizi düşünüyorum :smiley:

Aslında sindire sindire, milletle tartışa tartışa izlemek daha iyi. Daha dur Samwell yüzünden Bizimkilet Dany’e atar yapsın da o zaman ben belli bir malum kişinin yorumlarını çok merak ediyorum aşşaşsşgşf

Aga o dediğin olayın gercekleşmesinin mümkün olduğunu sanmıyorum ilk sebebi sam zaten ailesine o tarz bir bağı yoktu ki kılıcını alması bence en büyük göstergelerden ve öyle bir baba sevilir mi cocuğa her türlü kötülüğü yapmış öyle birşey cıkarsa zorlama olur
İkinci sebeb ise kuzeyden adamlar gümbür gümbür geliyor dany ejderhaları ve orduysa tek şansları onu krallar gibi ağırlicaklardır bi tek sansa bişiler yaparsa yapar oda yüzüne gülüp arkasından bişi yapamicağı için yani yapması saçma olucağı için yapmaz sonuç olarak o mevzudan birşey cıkmaz…

Yooo! Öyle olmasini da istemem :smile: Her bölümün tadini çikarmak, sindirmek gibisi yok.

Kiz Sansa, Dany ile kanka mi oldunuz? :grin:
Sansa - Dany arkadasligi istiyorum!!!

Altta Sophie söyle demis :
“Her zaman bir motif vardir. Hiç rastgele degildir. Sansa’nin saçlari sürekli o dönemde bir seyler ögrendigi, benzemeye çalistigi (taklit ettigi, örnek aldigi), veya ilham aldigi kisileri yansitir”

Açmalari gerek aslinda evet, ama simdi bu çok özel bir konu, hikayenin en büyük sirri bu! Ben duygusal bakiyorum biraz, bunu açiklamak sanki Martin’in hakkiymis gibi geliyor bana. Olaya sadece bu açidan bakiyorum.

He iste aslinda kitabi 6-7 yildir bekleyenler de kitap çiktiginda ayni hissi yasayacaklar :smile: Daha beterini hatta.

:unamused:
Nasil da genel konusuyor simdi bakin! Ömer valla çikaririm eski yorumlari, aman ha! “Bizimkiler atar yapsin” diyorsun, ki basta öyle demiyordun sen hatirlatirim. Benim karsi çiktigim belirli bir sey vardi, bir kontrol et derim. :wink:

Robb un heykelini göremedim. Kim piç anlamadım. 7.sezonda adı geçmedi heykeli yapılmadı…

Zaten ayrıntı kısımlar, Maester lobisi, Rickard Stark sırları, büyü karşıtlığı gibi şeyler kitaba kalır.

Ya da açmazlar belki sonradan spinn off çıkarırlar. Egg’in yanarak öldüğü Summerhall Faciasından başlar bugünlere kadar gelir.

Nereden biliyorsun belli bir kişi derken kast ettiğim kişinin sen olduğunu? Belki bir yerlerde Samwell çok teşekkür edecek babasını katlettiği için diyen bir Dany’ci var onu kast ettim :smiley:

Bu tartışmaya gerçekten tekrar girmek istemiyorum. Ama hacı kısaca şunu söyleyim son sezondan itibaren Dany’nin yöntemleri sorgulanmaya başladı. Samwell’in babasını ve kardeşini yakması bunun doruk noktasıydı. Bu son sezonda senin bahsettiğin şeylerden dolayı depreme etkisi yapmaz ama arada bir gerginliğe sebep olur. Arya ve Sansa arasındaki gerginliğe benzer bir gerginliğe.

Eğer hiçbir etkisi olmazsa son sezondaki bütün bir Daughter of Mad King muhabbetleri boşuna olmuş olur.

Spin-off’u unut, Martin “Zaten seri bitince herkes her seyi bilecek, heyecanli olmaz, bildiklerinizi izlemis olursunuz sadece” dedi.

Hmmm tabi :smile: